مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس ایران
in

مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس

مفاهیم اولیه بورس اوراق بهادار

بازار سرمایه ایران پر از اصطلاحات و مفاهیمی است که امکان دارد برای افراد تازه وارد به بورس ناآشنا باشه و مطالعه مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس قطعا میتونه تمام ابهامات رو در این زمینه برطرف کنه. مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس شامل تمام اصطلاحات رایج و پرتکرار در بازار بورس است که هر روزه آن ها را خواهیم شنید و با آن ها سروکار خواهیم داشت، پس حتما باید قبل از شروع سرمایه گذاری در بازار بورس، مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس رو یاد بگیریم که بسیار هم ساده است و در این مطلب آموزشی قدم به قدم با هم دیگه تا انتها تمام اصطلاحات رایج بورسی رو یاد می گیریم. پس همراه من باشید.

مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس ایران

مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس ایران

سرمایه گذاری در بورس ایران برای تازه واردها همواره یکی از محبوب ترین و جذاب ترین نوع سرمایه گذاری ها در بازارهای مالی به حساب می آید. بازار بورس با توجه به بازدهی شگفت آور و حیرت انگیز از سال ۹۷ تا به امروز موجب شده است تا خیل عظیمی از مشتاقان و سرمایه گذاران برای شروع فعالیت در بازار سرمایه اقدام کنند.

البته باید توجه داشت که آزادسازی سهام عدالت، عرضه های etf دولتی و مواردی از این دست نیز میتواند در این اشتیاق و ازدیاد جمعیت در راه بورس، موثر واقع شده باشد. تمام افراد تازه وارد و تازه کار در بازار بورس باید مفاهیم زیر را بلد باشند تا بتوانند در موقعیت های مختلف، بهترین تصمیم گیری و سرمایه گذاری را داشته باشند. اصطلاحات پرکاربرد بورسی که باید حتما پیش از آغاز فرآیند سرمایه گذاری در بورس بلد باشید، به شرح زیر است :

سهام

اوراق بهادار نوع های گوناگونی دارد که یک نوع آن سهام است. سهام عادی یک نوع دارایی مالی است که بیانگر سهم مالکیت صاحب آن از یک شرکت است. به عبارتی فرض کنید یک شرکت را به ۱۰ سهم تقسیم بندی کرده ‌ایم. اگر شما ۲ سهم این شرکت را بخرید، بدین است که شما مالک یک پنجم این شرکت هستید و در حقیقت یک پنجم سود یا زیان شرکت به شما تعلق خواهد گرفت.

سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار به معنای خرید سهام یک یا چند شرکت بورسی است که معمولا با دو دیدگاه انجام میشود. استفاده از روند قیمت سهم به معنای این که سهمی را در قیمتی بخریم و با قیمت بالاتری به فروش برسانیم و یا سرمایه گذاری برای بهره بردن از سود سالیانه سهم که البته مورد دوم رشد قیمت را در زمان فروش نیز شامل می‌ شود.

کارگزاری از مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس

کارگزاری ‌ها بنگاه ‌های معاملاتی اند که خرید و فروش سهام به وسیله آنان انجام می شود. کارگزاری ها اعتبار بالایی دارند و میتوانید مانند یک بانک به آنها اعتماد کنید ( البته اینطور نیست!) در این معاملات آن ها وکیل تام الاختیار فروشنده و خریدار هستند. دفاتر شرکت ‌های کارگزاری در همه شهرها وجود دارند و شما میتوانید برای افتتاح حساب به آن ها مراجعه کنید، البته افتتاح حساب اخیرا به دلیل کرونا به دفاتر پیشخوان واگذار شده است. می توانید در مطلب معرفی بهترین کارگزاری آنلاین بورس بهترین کارگزاری موجود در ایران را برای افتتاح حساب خود انتخاب کنید.

کد بورسی یا کد سهامداری

برای این که بتوانید به خرید و فروش سهام در بورس بپردازید، دریافت کد بورسی لازم و ضروری است. هر فرد باید یک کد بورسی برای معامله کردن در بورس بگیرد. کد بورسی عبارتست از کدی ثابت که به سهامداران اختصاص داده می شود تا در هنگام خرید و فروش سهام از آن استفاده کنند. این کد متشکل از سه حرف اول نام خانوادگی افراد به همراه یک عدد ثابت است که در معاملات سهام کارکردی مشابه شماره حساب در نقل و انتقالات بانکی را دارد. برای دریافت کد بورسی باید به یکی از دفاتر شرکت‌ های کارگزاری بورس مراجعه کرده و یا به صورت غیرحضوری برای دریافت کد بورسی و احرازهویت اقدام کنید.

نماد بورسی جزو مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس

در تمامی بورس‌ های جهان برای این که ساده ‌تر بشود اسم هر شرکت را نام برد یک نماد به آن اختصاص می ‌دهند. نماد بورسی یک شرکت بورسی اغلب عبارت است از حرف اول گروه بورسی مربوط به آن که نشان دهنده صنعتی است که آن شرکت در آن قرار دارد و در ادامه قسمتی از نام شرکت. البته استثناهایی هم وجود دارد.

بسته شدن نماد

هر گونه تغییر در وضعیت معاملاتی سهم، اعم از تغییر در اصول اساسی شرکت به مانند تغییر محل، تعدیل EPS، افزایش سرمایه و تعیین اعضای هیئت مدیره و … تنها در صورتی امکان پذیر است که نماد معاملاتی شرکت بسته شود. یعنی معاملات سهام شرکت تا زمان تصمیم گیری در خصوص موارد فوق تعطیل خواهد شد و نماد شرکت در تابلوی بورس متوقف شود.

اصطلاحات رایج بورسی

صف خرید و فروش

چنانچه خریداران زیادی در طی روز یک سهم در قیمت مثبت ۵ درصد باشند، گفته می شود که صف خرید تشکیل شده است و چنانچه تعداد زیادی فروشنده سهم در قیمت منفی ۵ درصد باشند، می گویند صف فروش تشکیل شده است. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که قیمت یک سهم در یک روز در یک بازه خاص قادر به نوسان است که به آن دامنه نوسان گفته می شود و در ادامه توضیحش را خواهیم گفت.

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس بین فعالان بازار و سرمایه ‌گذاران یکی از مهم ترین شاخص ‌ها به شمار می رود. شاخص کل بازار بورس بیانگر سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌ های پذیرفته شده در بورس است، به عبارتی تغییرات شاخص کل نشان دهنده میانگین بازدهی سرمایه ‌گذاران در بورس است که وزن هر شرکت در میزان اثرگذاری بر شاخص کل بورس موثر است.

شاخص هم وزن بورس

شاخص کل هم وزن، زیر مجموعه‌ ای از شاخص کل می باشد. شاخص هم وزن میانگین بازدهی شرکت ها را با ضریب یکسان محاسبه میکند. تفاوت شاخص هم وزن با شاخص کل بورسی در این است که شاخص هم وزن، ارزش تمام شرکت های بزرگ و کوچک بازار رو یکسان و با یک دید در نظر می گیرد.

عرضه اولیه جزو مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس

عرضه اولیه به زمانی گفته می شود که سهام یک شرکت خصوصی برای اولین بار به عموم مردم عرضه می ‌شود. عرضه ‌های اولیه اغلب به وسیله شرکت‌ های کوچک و جوان که به دنبال سرمایه برای گسترش هستند صورت می پذیرد، همچنین شرکت ‌های بزرگ خصوصی نیز که به دنبال تبدیل‌ شدن به سهامی عام هستند، عرضه عمومی اولیه انجام می ‌دهند.

پذیره نویسی

به فرآیند خرید سهام از ناشر و یا نماینده او و پرداخت یا تعهد پرداخت وجه کامل آن طبق قرارداد، پذیره‌ نویسی می گویند. تعهد خرید سهام یا تعهد پذیره نویسی فرآیندی است که در آن بانک های سرمایه گذاری یا مؤسسات تأمین سرمایه که وظایفی مانند پذیره نویسی سهام جدید، ضامن خرید سهام فروش نرفته، عامل یا مشاور عرضه سهام بر عهده دارد، مبالغ مورد نیاز شرکت ها در فرآیند انتشار سهام را به نمایندگی از طرف شرکت یا دولت، از سرمایه گذاران جمع آوری می کند.

سبد سهام

پرتفو عبارتست از سبدی از سهم شرکت های گوناگون که با هدف کاهش ریسک سرمایه گذاری ایجاد می شود. کارشناسان اقتصادی حتی در بهترین حالت های تحلیلی خرید تنها یک سهم را توصیه نمی کنند و پیشنهاد خرید چند سهم متنوع را می دهند. این کار برای آن است که ریسک سرمایه گذاری کاهش یابد.

دامنه نوسان بورس از مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس

برای جلوگیری از نوسانات شدید قیمت سهم‌ ها و تلاطم بازار، سازمان بورس حداکثر میزان نوسان قیمت سهم را به مثبت و منفی ۵ درصد محدود کرده است، بدین معنی که قیمت یک سهم نسبت به قیمت پایانی روز پیش حداکثر می تواند ۵ درصد افزایش یا کاهش پیدا کند.

مفاهیم ابتدایی بورس

حمایت و مقاومت قیمتی

حمایت به محدوه قیمتی می گویند که به هر دلیل مانع از ریزش و ادامه سقوط قیمت میشود. در سطوح حمایت عرضه ها کاهش و تقاضا افزایش پیدا می کند. مقاومت به محدوه ای از قیمت می گویند که به هر دلیلی مانع از افزایش و رشد قیمت می شود و سدی برای قیمت محسوب می شود و در سطوح مقاومت عرضه بر تقاضا پیشی می گیرد.

مجمع عمومی سالیانه

گردهمایی سهامداران و مدیران شرکت ها که برای ارائه وضعیت شرکت و تعیین سود، حداکثر ۴ ماه بعد از پایان سال مالی شرکت ها ایجاد می شود و تمامی سهامداران، توانایی شرکت در آن را دارند.

افزایش سرمایه شرکت

به تجزیه سهام شرکت ها به تعداد بیشتر افزایش سرمایه گفته می شود که به چهار روش امکان پذیر است و طرفداران بسیار زیادی دارد. این کار به دلایل مختلفی مانند؛ بهبود ساختار مالی شرکت و تامین مالی شرکت. افزایش سرمایه در حقیقت به معنی ایجاد تعدادی سهم جدید است که به سهامداران قبلی و جدید به فروش می‌ رسد.

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال

به تحلیل صورت‌ های مالی شرکت ها و تحلیل فاکتورهایی که میتواند در آینده بر روند سودسازی یک شرکت تاثیر گذار باشد، تحلیل بنیادی یا فاندامنتال می گویند.

تحلیل تکنیکال از مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس

به بررسی تکنیکی نمودار خطی قیمت و حجم معاملات تحلیل تکنیکال می گویند. تحلیل تکنیکال در واقع یک علم است که این امکان را برای شما فراهم می کند تا با استفاده از روش ‌ها و تکنیک ‌هایی که شامل یکسری ابزارها و نرم افزارها، نمودارها، ریاضیات، اندیکاتورها و یک سری داده مانند قیمت سهم در گذشته و حجم معاملات، به ‌پیش ‌بینی قیمت ‌ها در آینده بپردازید.

صورت های مالی شرکت

منظور از صورت های مالی یا گزارش های مالی اعمالی است که برروی پول ها انجام می شود یعنی مثلا درآمد مالی شرکت یا کارخانه از چه راهی و از چه جایی بوده و در چه راه هایی خرج شده و الان چه مقدار از آن باقی مانده است، این صورت ها عموما به ۴ دسته، شامل صورت سود و زیان، ترازنامه، صورت جریان وجوه نقد و صورت سود و زیان جامع، تقسیم می شوند.

ارزش خالص دارایی NAV

مفهوم ارزش خالص دارایی در واقع ارزش روز همه دارایی‌ ها شامل سهام، مطالبات سود سهام، ملک، اوراق با درآمد ثابت و … بعد از کسر ارزش روز بدهی ‌هاست. اصطلاح NAV معمولا درباره ارزش خالص دارایی‌ شرکت ‌های سرمایه ‌‌گذاری، صندوق ‌های سرمایه‌ گذاری مشترک، صندوق ‌های شاخصی، ETFها و سبدهای اختصاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

حد سود و حد ضرر 

معامله گرانی که در بازارهای مالی با دیدگاه کوتاه مدت و بعضا میان مدت به فعالیت می پردازند، برای تعیین زمان خروج خود از معاملات، معمولا از حد سود و حد ضرر کمک می گیرند. حد سود به معنای هدف قیمتی است که معامله گر مورد نظر با رسیدن قیمت دارایی خود به آن مقدار، شناسایی سود نموده و با فروش دارایی از معامله خارج می شوند. تعریف حد ضرر نیز مشابه حد سود است، با این تفاوت که در این حالت خروج از معامله با هدف جلوگیری از افزایش زیان انجام می شود. حد سود و حد ضرر از اجزای مهم یک سیستم معاملاتی محسوب می شوند.

روند قیمت

روند زمانی به وجود می آید که تغییرات نرخ به صورت پیوسته در یک مسیر انجام شود. وقتی که آن مسیر در حال افزایش و صعودی باشد این روند را صعودی و درصورتی که آن مسیر کاهشی و نزولی باشد این روند را نزولی گفته می شود. در روند صعودی دارای کف ها و سقف های بالاتر و در روند نزولی کف ها و سقف های پایین تر داریم. روند با خط روند قابل مشاهده دقیق تر است.

پولبک از مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس

پولبک زدن قیمت به سقف شکسته هم جدیدا اصطلاح رایجی شده است؛ پولبک به برگشت قیمت به سطح مهم قبلی برای قدرت گرفتن برای ادامه حرکت گفته می شود. مثلا اگر خط روندی بشکند و قیمت بعد از مقدار کمی دور شدن از خط روند در حرکت اصلاحی خود به خط روندش سری بزند و برگردد به آن پولبک گفته می شود.

حق تقدم سهم

زمانی که شرکتی سهام جدید منتشر می کند، اولویت فروش این سهام با سهام داران خود شرکت است که به این موضوع حق تقدم خرید سهام می گویند. البته در مطلب حق تقدم سهام در بورس چیست؟ میتوانید اطلاعات به مراتب کامل تری را دریافت کنید.

سهام شناور آزاد

سهام شناور آزاد قسمتی از سهام یک شرکت به حساب می آید که دارندگان آن، آماده عرضه و فروش آن سهام هستند و قصد ندارند با حفظ آن قسمت از سهام، در مدیریت شرکت مشارکت کنند و انتظار می ‌رود، در آینده نزدیک، قابل معامله باشد.

مهم ترین اصطلاحات بورس

سود مرکب از مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس

سود مرکب یا همان بهره مرکب بدین معنی است که شما ۱ میلیون پول در اختیار دارید و ۵ درصد رشد می کند و در حال حاضر شما ۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان پول در اختیار دارید، روز بعد اگر ۵ درصد رشد نماید به ۱ میلیون و ۵۰ هزار تومن ۵ درصد رشد تعلق خواهد گرفت و نه به اون ۱ میلیون تومانی که در ابتدا در اختیار داشتید.

نسبت p/e 

از عواملی که همواره میان سرمایه ‌گذاران بورس کاربرد بسیاری داشته است، نسبت p/e است. نسبت p/e نسبت قیمت یک سهم به پیش بینی سود سهام آن است. سرمایه گذاران حاضرند به ازای دریافت هر ریال سود یک شرکت، چند ریال برای خرید آن بپردازند. این را در نظر داشته باشید که از این نسبت برای ارزش‌ گذاری سهام استفاده می شود.

حجم مبنا سهم از مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس

حجم مبنا حداقل تعداد برگه سهمی است که باید در یک روز معاملاتی روی یک قیمت خرید و فروش شود تا قیمت پایانی به قیمت معامله ‌‌شده برسد. در صورتی که تعداد سهام معامله‌ شده در طول روز کم تر از حجم مبنا باشد، به همان نسبت درصد نوسان قیمت آن سهم نیز کاهش می یابد.

در انتها امیدوارم از این مطلب که در خصوص مفاهیم پرکاربرد در بازار بورس بود، نهایت استفاده رو برده باشید.

هر گونه سوال یا ابهامی درباره مفاهیم بورسی دارید، خوش حال میشم اگه بتونم کمکی بهتون بکنم، پس سوالتون رو در بخش ارسال دیدگاه ها بنویسید.

نویسنده: احسان رباط جزی

سلام احسان رباط جزی هستم دانشجوی رشته مهندسی صنایع و علاقه مند به حوزه نویسندگی سایت، اونم به خاطر اینکه بتونم تجربیات و دانش خودم رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم و همینطور آدم پر انرژی و فعالی محسوب میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *