in

ویژگی های افراد کاریزماتیک – لیست ۱۰تایی

بررسی خصوصیات افراد کاریزما

شاید تا به حال افرادی را دیده باشید که دارای جذابیت درونی خاصی هستند. همان افرادی که همیشه در مهمانی کانون توجه بوده و همه رو شیفته خودشون می کنند. اما به راستی ویژگی این افراد جذاب چیست؟ این افراد چه خصوصیاتی دارند که باعث شده است نظر دیگران را به خود جلب کنند؟ پاسخ این است که افرادی که برای ما دارای جذابیت هستند، در واقع اشخاصی کاریزما هستند. احتمالا این کلمه را تاکنون چندین بار شنیده باشید و در این مقاله قصد داریم در مورد ویژگی های افراد کاریزماتیک صحبت کنیم.

قبل از اینکه به این سؤال پاسخ دهیم که افراد کاریزماتیک چه کسانی هستند، باید به یک نکته مهم اشاره شود. نکته مهم این است که افراد کاریزماتیک لزوما کسانی نیستند که با این خصوصیت متولد شده اند. به عبارتی دیگر انسان ها می توانند رفتارهای خود را به گونه ای تغییر دهند که کاریزما به نظر برسند. داشتن یک شخصیت کاریزماتیک تأثیر زیادی بر موفقیت در کسب و کار دارد و این خود به تنهایی اهمیت توجه به آن را دو چتدان می‌کند. در ادامه با ویژگی های افراد کاریزماتیک بیشتر آشنا خواهیم شد.

ویژگی های افراد کاریزماتیک – لیست ۱۰تایی

۱- مهارت گوش دادن را در خود تقویت کنید

مهارت گوش دادن را در خود تقویت کنید

یک لحظه تصور کنید که مشغول صحبت کردن با یکی از دوستان خود درباره موضوعی هستید و او به جای گوش کردن به حرف های شما، مشغول چرخیدن در اینستاگرام است! چه حسی بهتون دست می دهد؟ مسلما ناراحت می شوید. این موضوع دقیقا برای شما نیز صادق است، یعنی اگر هنگام صحبت کردن کسی شنونده خوبی باشید، شما شخصی کاریزما به نظر خواهید رسید. این دقیقا یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک است که باید به آن توجه داشته باشید. بنابراین مهارت گوش کردن را یاد بگیرید.

۲- ارتباط چشمی را فراموش نکنید

ارتباط چشمی را فراموش نکنید - از ویژگی های افراد کاریزماتیک

گوش دادن به تنهایی کافی نیست و شما باید هنگام گفتگو با شخص مقابل، ارتباط چشمی مؤثری را نیز با او برقرار کنید. جالب است که بدانید در هنگام برقراری ارتباط چشمی، مغز را نیز درگیر فرآیند ارتباط می کنید. اشخاص کاریزماتیک در هنگام صحبت نگاه نافذی به چشم های طرف مقابل دارند و در هنگام گفتگو با یک جمع ارتباط چشمی خود را به طور مساوی تقسیم می کنند. حتما خود شما نیز تجربه داشته اید که از صحبت کردن با شخصی که با شما ارتباط چشمی برقرار می کند، بیشتر لذت می برید تا فردی که به تلوزیون خیره شده است.

۳- با دیگران همدلی کنید

با دیگران همدلی کنید

همه انسان ها به نوعی تمایل دارند که از سوی دیگران درک شوند. همدلی کردن به نوعی درک کردن شخص مقابل بوده و تأثیر زیادی دارد. همدلی یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک می باشد و باید شما نیز از این مورد استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که این کار باید واقعی و از ته دل باشد، نه مثل فیلم های هندی مصنوعی! سعی کنید هنگام گفتگو با دیگران، خود را جای آن ها بگذارید و احساساتشان را از دید آن ها مورد بررسی قرار دهید. با این کار بهترین می توانید با دیگر افراد همدلی کنید.

۴- از زبان بدن استفاده کنید

از زبان بدن استفاده کنید - از ویژگی های افراد کاریزماتیک

زبان بدن (به انگلیسی: Body Language) یکی از مهم ترین مهارت هایی است که در بحث فن بیان، مذاکره و حتی فروش از آن استفاده می شود. اگر کسی این مهارت را یاد داشته باشد، از درون شما اطلاعات مهمی را استخراج خواهد کرد. به بیان دیگر اینکه دست به سینه ایستاده اید یا دست به جیب، برای فردی که با زبان بدن آشنایی دارد، معانی متفاوتی خواهد داشت. بنابراین یاد داشتن این مهارت نیز یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک است.

۵- مهارت در صحبت کردن را بیاموزید

یاد گیری مهارت در صحبت کردن

صحبت کردن یکی از مهم ترین روش های ارتباط افراد با یک دیگر است. همه ما در طول روز در حال گفتگو و تبادل اطلاعات با افراد مختلف هستیم. اما چیزی که یک فرد عادی را از یک فرد کاریزماتیک جدا می کند، توانایی در صحبت کردن یا همان فن بیان است. اگر به سخنرانی اشخاصی مانند جول استین گوش کرده باشید، یک شیرینی خاصی را در بین کلام های او پیدا خواهید کرد. و به این صورت ما علاقه داریم ساعت ها به صحبت های آن ها گوش دهیم. شما هم می توانید با تمرین کردن، این مهارت را یاد بگیرید.

۶- برای دیگران امید بخش باشید

برای دیگران امید بخش باشید - از ویژگی های افراد کاریزماتیک

لازم به توضیح نیست که شما از افرادی که مدام منفی بافی کرده و غر می زنند، دوری می کنید. همه ما تمایل داریم با اشخاصی ارتباط داشته باشیم که به ما انگیزه می دهند یا به عبارتی برای ما امید بخش هستند. یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک این است که آن ها مثبت نگر هستند. بنابراین برای داشتن یک شخصیت کاریزما، باید با کلمات زیبا نظر دیگران را به خود جلب کنید.

۷- اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

داشتن اعتماد به نفس از مهم ترین ویژگی های افراد کاریزماتیک

و اما می رسیم به کلیدی ترین و مهم ترین ویژگی یک فرد کاریزما یعنی اعتماد به نفس. ولی قبل از هر چیز بهتر است یک تعریف از آن داشته باشیم. اعتماد به نفس یعنی مهارت در داشتن کاری + باور به انجام درست آن کار. افراد کاریزماتیک به خودشان و کاری که انجام می دهند، اطمینان دارند. از این رو این اشخاص معمولا محبوبیت خوبی نزد دیگران دارند. بنابراین اعتماد به نفس نیز یکی از مهم ترین ویژگی های افراد کاریزماتیک است.

۸- همیشه در حال یاد گیری باشید

تعهد به یادگیری

تعهد شما به یادگیری، نشانه اهمیت شما به رشد شخصی تان است و این باعث می شود که از نظر دیگران جذاب به نظر برسید. از سوی دیگر افرادی که پیوسته در حال یادگیری هستند، دارای اعتماد به نفس بیشتری نسبت به دیگران هستند. و همانطور که در مورد قبلی توضیح داده شد، اعتماد به نفس نیز یکی از مهم ترین ویژگی های افراد کاریزماتیک است.

۹- احساسات خود را بروز دهید

احساسات خود را بروز دهید

افراد کاریزما معمولا احساسات واقعی خود را بروز می دهند. به عنوان مثال اگر به شخصی علاقه داشته باشند، آن را هم به صورت کلامی و هم با زبان بدن نشان می دهند. در واقع بروز احساسات به شما کمک می کند که دیگران راحت تر با شما ارتباط برقرار کنند و این باعث جذابیت شما برای آن ها می شود.

۱۰- روابط اجتماعی خود را بهبود دهید

داشتن روابط اجتماعی از مهم ترین ویژگی های افراد کاریزماتیک

اشتباه نکنید! روابط اجتماعی خوب به معنی پر حرفی نیست. بر عکس افراد کاریزما مختصر و مفید صحبت می کنند. در واقع منظور از داشتن روابط اجتماعی خوب، این است که شما بتوانید با افراد مختلف و در شرایط متفاوت ارتباط برقرار کنید. به عنوان مثال فردی که شخصیت کاریزماتیک دارد، قادر است که با پیر و جوان، دکتر یا مغازه دار و به طور کلی افراد مختلف ارتباط مؤثر برقرار کند. بنابراین داشتن روابط اجتماعی را به عنوان یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک فراموش نکنید و آن را به صورت پیوسته بهبود دهید.

در این مقاله با ده مورد از مهم ترین ویژگی های افراد کاریزماتیک آشنا شدیم. به نظر شما یک شخص کاریزما چه خصوصیات دیگری دارد؟ با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: اشکان عسکری

از وقتی که یادمه علاقه های گوناگونی داشتم. بعد از بررسی های زیاد فهمیدم که از قضا یک چند پتانسیلی هستم! آدم درونگرایی هستم و همین خصلتم باعث شد که با وبلاگ نویسی آشنا بشم و به تازگی هم وارد دنیای جذاب تبلیغ نویسی شدم. کلی کار است که باید تجربه و تعداد زیادی مسیر ناشناخته وجود دارد که باید طی کنم.