in

نکاتی مهم برای والدینی که کودکان دوقلو دارند

چگونه کودکان دوقلو را تربیت کنیم؟

داشتن کودکان دوقلو و تربیت کردن آن ها ممکن است دشوار باشد ولی نکات مثبتی هم دارد و تلاشی که برای بزرگ کردن آن ها انجام می دهید ارزش خواهد داشت. برای مثال کودکانتان از همان ابتدا تقسیم داشته هایشان را یاد می گیرند و همیشه یک مونس و همراه را در تمام مراحل زندگی خود خواهند داشت. داشتن فرزندان دوقلو یک موهبت از جانب خداست.
ممکن است در ابتدا دچار ترس شوید و تامین هزینه های آن ها را سخت بدانید و در رابطه با تربیت آن ها دچار سردرگمی شوید. اما این موضوع کاملا عادی است چون تربیت و تامین هزینه های یک کودک کار دشواری است چه برسد به دو یا سه قلو. اما شما می توانید با به کار گیری چند نکته مهم بسیاری از سختی ها را برای خود آسان تر کنید. در ادامه به بررسی چند نکته و راهکار خواهیم پرداخت.

راهکارهایی برای تربیت کودکان دوقلو

کودکان دوقلو

• آن ها را یکسان تربیت نکنید

تربیت کودکان دوقلو از مسایل مهم و پیچیده ای است که والدینی که بچه های دوقلو دارند باید به این نکته توجه کنند که آن ها نباید هر دو کودک را یک نوع تربیت کنند و برای هر دو یک نسخه تربیتی ثابت بپیچند، زیرا همه کودکان با هم متفاوتند و شخصیت های جداگانه ای دارند. دوقلوها نیز با این که شباهت های ظاهری زیادی با یکدیگر دارند، اما تیپ شخصیتی هر کدام با دیگری متفاوت است و ویژگی های خاص خود را دارند.
همه کودکان از جمله بچه های دوقلو تحت تاثیر شرایط محیطی و روانی والدین خود هستند. کودکان دوقلو از زمان جنین تا زمان به دنیا آمدن و بزرگ شدن در کنار یک دیگر هستند به همین دلیل تربیت کودکان دوقلو کمی دشوار است. مخصوصا در سنین زیر سه سال بسیار تحت تاثیر والدین خود و مخصوصا مادر خود هستند.

• توجه به نیازهای جسمی بچه های دوقلو

دوران بارداری و شیردهی برای مادران دوقلوها و همچنین کودکان دوران بسیار مهم و حساسی است. در این دوران به دلیل نگرانی و استرس های موجود و مناسب نبودن وضعیت تغذیه مادر و کودک مشکلات بسیاری از جمله رشد نامناسب کودکان به وجود آید. به همین دلیل بهتر است به وضعیت خود و کودکانتان بیشتر توجه کنید و به شرایط عصبی و سلامت خود اهمیت بیشتری بدهید چون دوقلوها بیشتر از هر چیزی به رفتار مادر خود توجه می کنند.

نیازهای کودکان دوقلو

• درخواست کمک برای تربیت کودکان دوقلو

والدینی که تجربه کافی در تربیت کردن کودک ندارند، ضروری است از اطرافیانشان درخواست کمک کنند. از پدر و مادر یا دوستانتان گاهی اوقات بخواهید که برای نگهداری از کودکان، به کمک شما بیایند و در خانه نیز با همسرتان تقسیم وظایف را انجام دهید و از او بخواهید در انجام بعضی از امورات منزل به شما کمک کنند و در نگهداری کودکان شما را یاری کنند. اگر فرزند دیگری نیز در منزل دارید می توانید انجام بعضی از کارهای ساده را به او بسپارید. انجام این کار نیز باعث می شود اعتماد به نفس او بیشتر شود و توانمندی کودکتان برای انجام سایر امور افزایش یابد.

• تهیه لوازم متفاوت برای دوقلوها

در هنگام رشد کودکان دوقلو، به آن ها اسباب بازی و لباس های جداگانه بدهید و بگذارید حس استقلال در آن ها شکل بگیرد. به طوری که متوجه شوند هر کدام شخصیت جداگانه و مختص خود را دارند. متاسفانه بیشتر والدینی که کودکان دوقلو دارند فکر می کنند که چون کودکانشان دوقلو هستند حتما باید شبیه هم باشند و مثل هم لباس بپوشند. در حالی که پوشاندن لباس مشابه در کودکان دوقلو اصلا کار درستی نیست.

لوازم مورد نیاز دوقلوها

• کودکان دوقلو را، دوقلوها صدا نزنید

تاکید روی دوقلو بودن کودکان از سوی اطرافیان باعث کم رنگ شدن شخصیت کودکان دوقلو می شود و باعث می شود که این کودکان به عنوان افراد مستقل به رشد کامل شخصیتی نرسند. هر کدام از دوقلوها را با اسم خودشان صدا بزنید و آن ها را هرگز با نام دوقلوها صدا نزنید. در واقع وقتی شما آن ها را دوقلوها صدا می زنید برای آن ها یک هویت مشترک می سازید که ممکن است به این رابطه صدمه برساند. از القا کردن حس های وابسته کردن دوقلوها به هم و این که چون دوقلو هستند باید کارهایشان مثل هم باشد، بپرهیزید.

کودکان دوقلو

• زمان دخالت والدین هنگام دعوای دوقلوها

وقتی دوقلوی شما دعوا می کنند والدین باید سعی کنند در دعوای آن ها دخالت نکنند و بین آن ها نباید اصلا قضاوت کنند و فقط در شرایط استثنایی باید دست به کار شوند. چون درگیری بین کودکان دوقلو مانند دعوای سایر کودکان امری طبیعی است. پدر و مادر قبل از اینکه کودکان دست به رفتارهای تند و خشن بزنند و رفتار آن ها از حالت عادی خارج شد باید وارد ماجرا شوند و نگذارند کودکانشان به رفتاری بی ادبانه و تند روی آورند و باید نقش میانجی گری را در این زمان میان کودکان ایفا کنند.

دعوای کودکان دوقلو

کلام پایانی:

این مقاله جهت آگاهی شما از چند نکته مهم برای تربیت کودکان دوقلو تهیه شد. شما می توانید از مطلب بهترین فیلم های کودکانه نیز دیدن کنید تا تصمیم درستی در انتخاب فیلم برای کودکانتان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: آوا ادهمی

از کودکی عاشق تجربه چیز های جدید و نوشتن داستان بودم. سعی می کردم با نوشتن خاطرات بچگی و اتفاقاتی که واسم رخ می داد، علاقم رو به نوشتن بروز بدم و چند تا کتاب داستان واسه خودم بسازم‌. از وقتی کار نویسندگی رو شروع کردم واقعا از کارم لذت می برم و سعی می کنم شما رو هم با مطالبی که واقعا برای من جذاب هستن، آشنا کنم. می دونم هنوز اول راه هستم و تجربه ها و اتفاقات جذابی پیش رو دارم.