in

نحوه ثبت نام در سامانه سجام – آموزش تصویری و گام به گام

آموزش تصویری ثبت نام در سامانه سجام

اولین قدم برای فعالیت در بورس و دیگر بازارهای مالی، ثبت نام در سامانه سجام است. این سامانه توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه راه اندازی شد تا بتونه اطلاعات فعالان بازار سرمایه رو مدیریت کرده و از پولشویی در بازارهای مالی جلوگیری کند. البته راه اندازی سایت سجام مزایای متعدد دیگه ای هم داره که در این مطلب به آنها خواهیم پرداخت. اما برای ثبت نام در سامانه سجام  چیکار باید کرد و برای این کار به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟ در این بخش از نت نظر کلیه مفاهیم مرتبط با سایت سجام و مراحل ثبت نام رو بصورت تصویری آموزش خواهیم داد.

آشنایی با سامانه سجام و اهداف آن

به مرور زمان و با ترویج فرهنگ سرمایه گذاری در بین مردم، بر تعداد سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه افزوده خواهد شد. این موضوع یعنی ورود سهامداران جدید و نقدینگی کلان به بازارهای مالی. اما این میزان از نقدینگی و سرمایه گذار، به مدیریت و آموزش نیاز دارند تا بورس از هدف اصلی خود که تخصیص بهینه سرمایه به صنایع درآمدزاست، غافل نماند.

سجام چیست؟

سجام مخفف عبارت «سامانه جامع اطلاعات مشتریان» است که توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، راه اندازی شد. بنا بر بند ۷ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی، این شرکت امور مربوط به ثبت، نگهداری، انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه را انجام می دهد. سجام با هدف راه اندازی سامانه ای جامع برای اطلاعات و احراز هویت فعالان بازارهای مالی تعبیه شد و مهمترین هدف آن مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است.

شرکت سپرده گذاری مرکزی

بر اساس دستورالعمل سازمان بورس، تمامی افرادی که دارایی مالی دارند و به نوعی از فعالان بازارهای سرمایه هم چون بورس، بازار بدهی و صندوق های سرمایه گذاری بحساب میان، موظف به ثبت نام در سامانه سجام هستند. سجام را در اصل یک سامانه ملی و زیر ساختی می توان دانست که با جمع آوری و مدیریت اطلاعات مشتریان، باعث ایجاد شفایت بیشتر در بازارهای مالی می شود.

مزایای ثبت نام در سامانه سجام

 سامانه سجام با توجه به جامع بودنش قابلیت های فراوانی خواهد داشت؛ ولی در این بخش به مهمترین مزایای آن اشاره می کنیم :

 • محفوظ ماندن اطلاعات سرمایه گذاران در سامانه سجام و کوتاه شدن دست افراد سواستفاده گر
 • ایجاد یک سیستم یکپارچه اطلاعاتی با امکان دسترسی آسان
 • کمک به طبقه بندی و تجهیز بانک اطلاعاتی بازار سرمایه و دیگر نهادهای مالی
 • با یکبار ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت، دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان برای اموری هم چون صدور کد سبد گردانی، تغییر کارگزار ناظر و … نخواهید داشت.
 • تحقق مهمترین هدف پیدایش سجام؛ یعنی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم
 • امکان استفاده از دیگر کارگزارها و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه بدون نیاز به تکمیل فرم مجدد و انجام امور احراز هویت
 • واریز مستقیم سود سهام شرکت هایی که شما سهامدار آن هستین به شماره حساب اعلامی در سامانه سجام؛ بدون نیاز به مراجعه به بانک و …
 • امکان ویرایش سریع اطلاعات شخصی و تغییر آدرس محل سکونت و شماره تماس
 • امکان دسترسی و مدیریت صاحبان سهام عدالت به سهام خود از طریق سامانه سجام

ثبت نام در سایت جامع سجام

آموزش تصویری نحوه ثبت نام در سامانه سجام

ثبت نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان شامل دو مرحله عضویت در سایت و احراز هویت در مراکز مورد تایید شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار است. پس ابتدا نحوه عضویت در سایت سجام رو توضیح خواهیم داد.

مراحل ثبت نام در سایت سجام

۱ – مراجعه به سایت و بخش ثبت نام

ابتدا وارد سایت اصلی سجام به نشانی www.sejam.ir شوید و بر روی گزینه «ثبت نام در سجام» کلیک کنید. با ورود به صفحه بعدی با پیامی مواجه خواهید شد که اطلاعتی در خصوص سجام به شما می دهد. گزینه «متوجه شدم» را بزنید تا بتوانید از بخش های دیگر سایت استفاده کنید.

در این صفحه مراحل مورد نیاز برای تایید ثبت نام رو خواهید دید. اگر تابحال در سجام ثبت نام نکرده اید بر روی گزینه سبز رنگ «ثبت نام در سجام» کلیک کرده و وارد مرحله بعدی شوید. در غیر اینصورت می تونید از دیگر بخش های آن برای ویرایش اطلاعات، ویرایش تلفن همراه و یا بازیابی کد پیگیری استفاده کنید.

هشدار : به هیچ عنوان از فیلترشکن برای ثبت نام در سامانه سجام استفاده نکنید!

۲ – وارد کردن شماره تلفن همراه

در این صفحه باید شماره تلفن همراه خود را بدون صفر در کادر تعیین شده وارد کنید. دقت داشته باشین که شماره تلفن وارد شده باید به نام خود شخص باشد؛ در غیر اینصورت مسولیت تخطی از آن بر عهده خود شخص خواهد بود و بعدا برای ویرایش آن باید هزینه بپردازید.

مرحله دوم ثبت نام سجام

کد امنیتی رو در محل مشخص شده وارد کرده و گزینه دریافت کد را بزنید تا وارد مرحله بعد شوید.

۳ – تعیین نوع شخصیت  و  وارد کردن کد ملی

پس از طی کردن مرحله قبل، سامانه سجام برای شما کدی را از طریق پیامک ارسال خواهد کرد و با صفحه ای به شکل زیر مواجه خواهید شد. در این صفحه سه کادر وجود داره که در اولی کد ارسالی سجام، در دومی نوع شخصیت خود و در سومی کد ملی خود را باید وارد کنید.

مرحله سوم

اگر شما قصد ثبت نام برای خودتون رو دارین باید گزینه دوم رو شخصیت حقیقی انتخاب کنید. و اگر کد برای شما ارسال نشد، از گزینه ارسال مجدد استفاده شود.

۴ – تعیین سمت و شرایط نماینده

در مرحله بعدی سجام از شما می پرسد که آیا قصد دریافت کد بورسی را برای خود دارین و یا نماینده قانونی شخصی دیگر هستین؟ که اگر برای خودتون باشه باید حتما گزینه «اصیل» رو انتخاب کنید؛ و اگر گزینه دوم رو انتخاب کنید اونوقت ملزم به ارائه برگه وکالت تاییدشده توسط دفترخانه های رسمی کشور خواهید بود.

چهارمین مرحله ثبت نام سجام

۵ – انتخاب درگاه الکترونیکی

پس از تعیین سمت خود در مرحله قبل، سجام از شما می خواد که یکی از درگاه های پرداخت الکترونیکی بانک رو انتخاب کرده و گزینه پرداخت رو بزنید؛ تا از طریق اون هزینه ثبت نام رو که مبلغی ۱۰ هزار تومانی هستش رو بپردازین.

ثبت نام سجام

۶ – وارد کردن اطلاعات هویتی

پس از پرداخت کارمزد صدور کد سهامداری، در صفحه بعدی باید اطلاعات هویتی خود را وارد کنید که شامل موارد زیر است :

 • نام
 • نام خانوادگی
 • تاریخ تولد
 • جنسیت
 • نام پدر
 • شماره شناسنامه
 • محل صدور
 • محل تولد
 • سری و سریال شناسنامه

مرحله ششم

پس از وارد کردن اطلاعات و انطباق آنها با مندرجات کارت ملی خود، گزینه «تایید/ادامه مرحله بعد» رو بزنید.

۷ – تکمیل اطلاعات ارتباطی

در این مرحله باید آدرس محل سکونت خود را به همراه کد پستی و تلفن منزل وارد کنید. تکمیل کردن گزینه های مشخص شده با ستاره قرمز الزامی است؛ ولی بخش های مربوط به پست الکترونیکی و شماره تماس های اضطراری رو میشه خالی نگه داشت.

مرحله هفت ثبت نام کد سهامداری

در تکمیل این اطلاعات نهایت دقت رو بخرج بدین، چون کلیه مرسولات پستی، اسناد و مدارک شما به همین آدرس ارسال خواهد شد. ضمنا کد پستی اعلامی باید با کد درج شده در پشت کارت ملی تطابق داشته باشه.

۸ – افزودن کدهای سهامداری

اگر قبلا سابقه فعالیت در بازارهای بورس و فرابورس و یا دیگر بورس های کالا و انرژی رو دارین، در این قسمت باید کد سهامداری خود را وارد کنید. ولی اگه تاکنون تجربه معاملات در بورس را نداشتین و می خواین بعنوان تازه وارد در بازار بورس سرمایه گذاری کنید، بدون هیچ اقدامی به مرحله بعد برین و لازم نیست کاری انجام بدین.

مرحله هشتم

۹ – وارد کردن اطلاعات شغلی برای ثبت نام در سامانه سجام

مرحله بعدی از ثبت نام سجام، مربوط به وارد کردن اطلاعات شغلی است. اگر چنانچه شاغل هستین اطلاعات و آدرس محل کار خود را وارد کنید. برای افراد خانه دار و یا غیرشاغل، برای پرکردن کادرهای الزامی می توان از آدرس منزل استفاده کرد و وارد مرحله بعد شد.

نهم

۱۰ – تکمیل بخش اطلاعات مالی

میزان سرمایه و آشنایی شما با مفاهیم بورس، برای شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار مهمه. به همین خاطر  با یه برآورد تقریبی، بخش های ستاره دار رو تکمیل کرده و وارد مرحله بعدی بشین.

مرحله دهم ثبت نام در سامانه سجام

۱۱ – مرحله مربوط به حساب بانکی

وظیفه سجام تنها جمع آوری اطلاعات نیست و یکی از اهداف آن انجام امور مالی از طریق حساب معرفی شده توسط سرمایه گذار است. پس در این قسمت باید اطلاعات مربوط به شماره حساب بانکی خود را که شامل مواردی هم چون شماره شبا، نام و کد شعبه، نوع حساب و … است را تکمیل کنید.

ثبت نام در سایت سجام

در نهایت تیک مربوط به گزینه «حساب پیش فرض» رو فعال کرده و آن را ذخیره کنید. این حساب پیش فرض مبنایی برای واریز تمامی مطالبات شما از کارگزاری ها و دیگر نهادهای فعال سازمان بورس خواهد بود؛ پس حتما در وارد کردن آن حداکثر دقت رو بخرج بدین.

۱۲ – بررسی اطلاعات وارد شده

در آخرین مرحله از ثبت نام در سامانه سجام از شما خواسته میشه که اطلاعات وارد شده در مراحل قبلی رو یه بار دیگه چک کنید. در هر مرحله با کلیک بر روی دکمه ویرایش می تونین تغییرات لازم رو در  صورت نیاز انجام بدین. اگر هم اطلاعات وارد شده کاملا صحیح بود، با کلیک بر روی گزینه «تایید می کنم و ادامه به گام بعدی» دیگر بخش ها را مرور کرده و به انتهای صفحه بروید.

مرحله 12

در بخش پایانی صفحه و در سربرگ «تعهدات» باید گزینه «می پذیرم» رو فعال کرده و دکمه ذخیره رو بزنید. حالا دیگه ثبت نام شما در سایت سجام تکمیل شده و باید منتظر دریافت کد پیگیری ۱۰ رقمی از طرف سجام باشین.

مرحله احراز هویت سجام

سامانه سجام پس از بررسی و استعلام اطلاعات وارد شده توسط متقاضی از دیگر سازمان ها، نتیجه را از طریق پیامک اطلاع رسانی می کند. اگر اطلاعات واردشده مشکل داشته باشه، نوع مشکل رو از طریق پیامک به شما اعلام می کنه تا رفعش کنید. ولی اگه اطلاعات وارد شده صحیح باشه، یک کد پیگیری ۱۰ رقمی برای شما ارسال میشه که با استفاده از اون باید دنبال کارهای احراز هویت برین.

برای احراز هویت سجام دو روش حضوری و غیرحضوری وجود داره.

روش حضوری احراز هویت سجام

در روش حضوری باید با مراجعه به سایت سجام و بخش احراز هویت، گزینه احراز هویت حضوری رو انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه با صفحه ای به شکل زیر مواجه میشین. در این صفحه اطلاعات مربوط به استان و شهر خود را وارد کنید تا لیستی از دفاتر پیشخوان و کارگزاری های مورد تایید سجام برای شما نمایش داده بشه.

یکی از مراکز نمایش داده شده رو در نظر گرفته و برای احراز هویت به آنجا مراجعه کنید. دقت داشته باشین که برای انجام احراز هویت به مدارک زیر نیاز دارین :

 • کد پیگیری ۱۰ رقمی ارسال شده از طرف سامانه سجام
 • اصل کارت ملی و شناسنامه فرد متقاضی احراز هویت
 • بهمراه داشتن شماره تلفن همراه ثبت شده در سامانه سجام

احراز هویت حضوری

در روش احراز هویت از طریق دفاتر پیشخوان، هزینه ای ۱۵ هزار تومانی از شما اخذ خواهد شد.

روش غیرحضوری احراز هویت

با شیوع کرونا و رونق بورس در اوایل سال ۱۳۹۹، سامانه احراز هویت غیرحضوری سجام راه اندازی شد. برای احراز هویت غیر حضوری، باید در بخش احراز هویت سایت سجام، گزینه احراز هویت الکترونیکی رو کلیک کنید. با مطالعه شرایط و انتخاب یکی از درگاه های احراز هویت دیجیتال نمایش داده شده در این صفحه، امور خود را انجام دهید.

احراز هویت غیرحضوری

کلام آخر

با اتمام کلیه مراحل ثبت نام در سامانه سجام و انجام امور مربوط به احراز هویت، پس از چند روز سجام برای شما کد بورسی صادر خواهد کرد. این کد بورسی همانند کد ملی شما منحصربفرده و شما برای فعالیت در بازارهای مالی به اون نیاز دارین.

حالا دیگه شما کد بورسی دارین و می تونین با انتخاب یکی از کارگزاری ها، معاملات خود در بازار بورس رو شروع کنید. حالا دیگه میشه عضویت شما در بازارهای مالی رو تبریک گفت! پرسود و موفق باشین. در دیگر بخش های نت نظر می تونین با مفاهیم پرکاربرد در بورس بیشتر آشنا بشین. در بخش نظرات جوابگوی سوالات شما عزیزان هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..