in

نکات مهم بچه داری

مهم ترین نکات بچه داری

در اکثر موارد والدین و زوج های جوان تجربه لازم در خصوص نحوه نگهداری از بچه رو بلد نیستن و ممکن است با مشکلات بسیاری برای نگهداری از بچه مواجه بشن. از سوی دیگر آشنایی جامع و کامل با نکات مهم بچه داری برای حفظ سلامت نوزاد از جمله کارهای مهم و ضروری می باشد که هر والدینی باید به آن توجه داشته باشن. در این مطلب قصد داریم تا مهم ترین نکات مهم بچه داری را به شما معرفی کنیم.

مهمترین نکات در بچه داری

۱-فواید شیر مادر

از مهم ترین نکات در بچه داری شیر مادر است،شیر مادر دارای مواد مغذی برای رشد و تکامل جسمی و فکری بچه می باشد و به راحتی قابل هضم است، ایجاد حساسیت و آلرژی نمی کند و از همه مهم تر شیر مادر ضریب هوشی بچه را بالا می برد و او را در برابر بسیاری از بیماری ها و عفونت ایمن می سازد، شیر مادر فواید بسیاری دارد در زیر به برخی از فواید آن اشاره می کنیم :

 • در دسترس بودن
 • دمای متناسب با دمای بدن نوزاد
 • تولید امنیت و تعلق پذیری
 • فاقد میکروب و بیماری

از نکات بچه داری شیر مادر می باشد

۲- پوسته ریزی سر

یکی دیگر از مهم ترین نکات بچه داری، پوسته ریزی سر در نوزادان می باشد که بسیار شایع است و علت آن ریزش لایه ای از پوست می باشد که در دوران جنینی بوده و دیگری به علت رشد سریع سلول های پوستی است. پوسته ریزی سر معمولا تا سن سه ماهگی و در برخی نوزادان تا سن دو سالگی ادامه دارد.

دیگر نکات مهم بچه داری پوسته ریزی سر

۳-کوتاه کردن ناخن ها

کوتاه کردن ناخن ها یکی دیگر از دغدغه های والدین در بچه داری است و از نکات مهم بچه داری به شمار می رود. ناخن های بچه ها معمولا نرم است و کوتاه کردنشون کار دشواری است، لذا این کار را باید بعد از حمام وقتی که ناخن ها نرم تر است و راحت تر گرفته می شود یا وقتی که نوزاد خواب است و دستش را تکان نمی دهد این کار را می توانید به راحتی انجام دهید.

از دیگر نکات مهم بچه داری کوتاه کردن ناخن ها

۴-مراقبت از محل قطع شدن بند ناف

از دیگر نکات مهم بچه داری مراقبت از محل قطع شدن بند ناف است. بعد از تولد نوزاد بند ناف کم کم خشک می شود اما این روند ممکن است طی دو هفته و یا بیشتر طول بکشد. بعد از تولد بچه بند ناف او با گیره ای بسته می شود، این گیره در نزدیکترین محل به بدن نوزاد وصل می شود و برای مراقبت از محل قطع شدن بند ناف کافی است تا بهبودی کامل از مرطوب بودن آن جلوگیری شود.

مراقبت از محل قطع شدن بند ناف از مهم ترین نکات بچه داری

۵-واکسیناسیون

انجام به موقع واکسیناسیون از نکات مهم بچه داری به شمار می رود، واکسیناسیون برای همه ی بچه ها ضروری است و انجام به موقع آن اهمیت دارد و بچه را در برابر بسیاری از بیماری ها از جمله ( سل، فلج اطفال، هپاتیت ب، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک، سرخجه، اوریون و هموفیلوس آنفلوانزا تیپ ب ) واکسینه می کند.

در زیر به واکسن های مورد نیاز بچه ها اشاره می کنیم :

 • بدو تولد ( ب.ث.ژ- فلج اطفال خوراکی- هپاتیت ب )
 • ۲ ماهگی ( فلج اطفال خوراکی – پنج گانه*)
 • ۴ ماهگی ( فلج اطفال خوراکی- پنج گانه*- فلج اطفال تزریقی )
 • ۶ ماهگی ( فلج اطفال خوراکی- پنج گانه* )
 • ۱۲ ماهگی (MMR** )
 • ۱۸ ماهگی (سه گانه – فلج اطفال خوراکی -MMR **)
 • ۶ سالگی ( سه گانه – فلج اطفال خوراکی )

* واکسن پنج گانه شامل: دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوانزا تیپ ب می باشد.

**ویروس ضعیف شده سرخک، اوریون و سرخجه

پس از آخرین نوبت واکسن سه گانه هر ده سال یکبار واکسن دوگانه بزرگسالان باید تزریق شود.

از نکات مهم بچه داری واکسیناسیون می باشد

۶-زردی

بسیاری از بچه ها از بدو تولد با مشکل زردی مواجه می شوند. زردی امری طبیعی است که برای بیشتر نوزادان تازه متولد شده اتفاق می افتد و دلیل آن وجود بیلی روبین بیش از حد در خون بچه می باشد.

بیلی روبین (Bilirubin) ماده زرد رنگی است که از تجزیه عادی گلبول های قرمز بوجود می آید و از طریق کبد دفع می شود. نشانه های ابتلا به زردی، زردی رنگ پوست از جمله پوست صورت و شکم و سینه شروع شده و به پاها می رسد و سفیدی چشم نوزاد نیز به رنگ زرد در می آید.

از نکات مهم دیگر بچه داری زردی

۷-تغذیه مناسب

تغذیه مناسب برای نوزاد از اهمیت خاصی برخوردار است و شیر مادر یکی از بهترین مواد مغذی برای بچه تا شش ماهگی به شمار می رود و نیازی به هیچ ماده غذایی دیگری نیست. از نکات مهم بچه داری باید به تغذیه مناسب کودک توجه شود و بعد از شش ماهگی علاوه بر شیر مادر غذای کمکی برای بچه نیز باید شروع شود البته غذای نیمه جامد و اگر به تغذیه کودک توجه نشود ممکن است باعث سوء تغذیه و یا توقف رشد کودک شود و پیامدهای ناخوشایندی در پی دارد و با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد.

تغذیه مناسب

۸-اسباب بازی مناسب

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک تان از دیگر نکات مهم بچه داری می باشد و برای والدین از اهمیت خاصی برخوردار است. والدین باید در انتخاب اسباب بازی دقت زیادی داشته باشن. والدین باید توجه داشته باشن اسباب بازی هم جنبه آموزشی و هم سرگرمی داشته باشد و انتخاب اسباب بازی بسته به سنین مختلف متفاوت است. کودک با بازی مهارتهایی از جمله: خواندن، نقاشی کردن، نوشتن، ارتباط برقرار کردن با اطرافیان، ساخت لوگو و ایجاد اشکال مختلف که حس کنجکاوی کودک را برای ساخت سازه ی جدید بر می انگیزد و بسیاری از موارد دیگر که باعث رشد ذهنی کودک می شوند در انتخاب اسباب بازی نقش مهمی دارد.

 نکات مهم بچه داری انتخاب اسباب بازی مناسب

امیدوارم این نکته ها در بچه داری به شما کمک کنه و مفید واقع باشه.

در دیگر بخش های نت نظر می تونین نکاتی مهم برای والدینی که کودکان دوقلو دارند را مطالعه کنید.

منبع : سایت بیتوته

نویسنده: avin

1 دیدگاه

نظر بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *