in ,

بی نظیربی نظیر

تفاوت شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ

تعریف شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ

شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ جزو نهادهای مالی فعال در بازار بورس هستند که عمده فعالیت آنها  سرمایه گذاری در سهام دیگر شرکت های بورسی و غیربورسی است. هدف این شرکت ها از سرمایه گذاری در سهام شرکت های سرمایه پذیر، کسب سود و یا بدست آوردن نفوذ قابل ملاحظه در تصمیمات آنهاست. در این مطلب به بررسی تفاوت میان شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ خواهیم پرداخت. اما اول لازمه که شناختی جامع از این نهادهای مالی داشته باشیم.

تعریف شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ

سازمان بورس اوراق بهادار بعنوان بزرگترین دستگاه اجرایی بازار سرمایه، بر فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادهای مالی فعال دراین بازار نظارت دارد. در ماده یکم از قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، تعریفی کامل از نهادهای مالی و حوزه فعالیت آنها آمده. بر مینای بند ۲۱ و ۲۲ این ماده، شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ بصورت زیر تعریف می شوند:

شرکت های سرمایه گذاری

این شرکت جزو نهادهای مالی بازار سرمایه است که موضوع اصلی فعالیت آن سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، اوراق دارای حق رای شرکت ها، واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها و … با هدف کسب سود بدون کسب کنترل و یا نفوذ قابل ملاحظه در شرکت یا صندوق سرمایه پذیر در چهارچوب قوانین و مقررات است. این شرکت ها از نظر حقوقی به دو صورت عام و خاص تشکیل می شوند.

شرکت های سرمایه گذاری

شرکت های سرمایه گذاری افراد متخصص و تحلیل گر رو جذب کرده و سهام دیگر شرکت ها را در قیمت های مناسب خریده و بعد از رشد مناسب اونها رو می فروشند. در نهایت از محل این خرید و فروش به کسب سود می پردازند.

شرکت های مادر یا هلدینگ

شرکتی که هدفش از سرمایه گذاری در شرکت سرمایه پذیر، کسب حق رای و نفوذ قابل ملاحظه برای کنترل عملیات شرکت باشه و بتونه حداقل یک یا دو عضو از اعضای هیات مدیره را انتخاب کنه. اما منظور از نفوذ قابل ملاحظه یا کنترل در تعریف این نوع از شرکت ها چیست؟

شرکت های هلدینگ

طبق تعریف آمده در دستورالعمل شناسایی و ثبت نهادهای مالی فعال در بازار اوراق بهادار، نفوذ قابل ملاحظه به توانایی مشارکت در تصمیم گیری های مربوط به عملیات واحد تجاری و سیاست های مالی آن می گویند. اما این میزان از توانایی نباید در حد کنترل واحد تجاری مربوط باشه. این میزان از نفوذ در حد انتخاب حداقل یک عضو هیات مدیره است.

اما منظور از کنترل در تعریف شرکت های هلدینگ، توانایی راهبری سیاست های مالی و عملیاتی یک شخص حقوقی، با هدف کسب منافع از فعالیت های آن است.

شرکت های سرمایه پذیر

بیشتر شرکت های صنعتی و بازرگانی فعال در بازار، جدا از فعالیت های عملیاتی و اصلی، برای کسب سود بیشتر از سرمایه خود در سهام شرکت های دیگر سرمایه گذاری می کنند. اما چرا باید شرکتی سهام خودش رو بصورت کلان به شرکت های دیگه بفروشه؟

تامین سرمایه برای توسعه حوضه فعالیت، تامین نقدینگی برای بازپس دهی بدهی های شرکت و … جزو دلایلی هستند که باعث میشه شرکت ها سهامشون رو بفروشند. در واقع شریک کردن یه شخصیت حقوقی یا حقیقی در مالکیت شرکت، یکی از راههای  تامین سرمایه شرکت ها بحساب میاد. به این شرکت ها در اصطلاح شرکت های سرمایه پذیر می گویند.

نهادهای مالی

ملاک تقسیم بندی شرکت های سرمایه گذاری

بر اساس دستورالعمل شناسایی و ثبت نهادهای مالی در بازار اوراق بهادار، هر شرکتی که موضوع فعالیت آن مرتبط با بازار سرمایه باشه و یکی از عناوئین مختص نهادهای مالی مورد قبول سازمان بورس رو بکار گیرد، ملزم به ثبت و کسب مجوز نزد این سازمان است.

از طرفی هر شخص حقوقی که بعنوان شرکت سرمایه گذاری یا هلدینگ نزد سازمان ثبت بشه باید حداقل ۸۰ درصد از دارایی های خودش رو به سرمایه گذاری در اوراق بهادار اختصاص بده. علاوه بر این شرط، شرکت های هلدینگ باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی خود را برای خرید سهامی خرج کنند که دارای حق رای باشه و باعث نفوذ قابل ملاحظه یا کنترل هلدینگ در امور شرکت های سرمایه پذیر بشه.

تفاوت شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ

با در نظر گرفتن تمامی این توضیحات می توان موارد زیر جزو مهمترین تفاوت این دو نهاد مالی بازار سرمایه دانست :

  1. سرمایه گذاری و هلدینگ نوعی تقسیم بندی کلی برای شرکت های موجود در بازار سرمایه است. فعالیت اصلی این دو شرکت خرید سهام شرکت های سرماپه یذیر است. اما شرکت های سرمایه گذاری به دنبال کسب سود از محل خرید وفروش این سهام، و هلدینگ ها به دنبال بدست آوردن نفوذ قابل ملاحظه یا کنترل در آن شرکت هستند.
  2. شرکت های سرمایه گذاری به محض شناسایی سود و رسیدن به قیمت مورد نظر خود، اقدام به فروش سهام شرکت های موجود در سبد کرده و برای سهامداران شرکت سود می سازند. اما شرکت های هلدینگ جز در موارد خاص سهام خود را نخواهند فروخت.
  3. نحوه ثبت و کسب مجوز شرکت های سرمایه گذار و هلدینگ از سازمان بورس مشابه است، اما میزان سرمایه اولیه مورد نیاز آنها متفاوت است. حداقل سرمایه لازم برای تشکیل شرکت سهامی هلدینگ خاص ۵۰ میلیارد ریال و براس نوع عام آن ۱۰۰ میلیارد ریال است. این مقدار برای شرکت های سرمایه گذاری خاص تنها یک میلیون ریال می باشد.

هیئت مدیره شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ

در دیگر بخش های نت نظر می تونین در مورد تفاوت شرکت های سهامی عام و خاص مطالعه بفرمایید. منتظر نظرات و پیشنهادات سازنده شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..