in

بی نظیربی نظیر ضعیفضعیف

خوشمزه ترین غذاهای شمالی – لیست ۲۰ تایی

غذاهای خوشمزه شمالی

غذاهای شمالی جزو پرطرفدارترین غذاهای محلی در ایران بحساب میاد. شمال ایران با طبیعت زیبا و دلنشین و البته جاذبه های گردشگری اش، سالانه مسافران و گردشگران بسیاری را از سراسر ایران و جهان به خود جذب می کند. مردم شمال از چاشنی ها و مواد اولیه سالم برای درست کردن غذاهای محلی خود استفاده می کنند. در این مطلب خوشمزه ترین غذاهای شمالی رو به شما معرفی می کنیم تا تجربه سرو غذایی دلچسب و سالم رو به همراه خانواده داشته باشین.

خوشمزه ترین غذاهای شمالی

۱ – ترش تره

ترش تره یکی از غذاهای شمالی با طبع ترش است. اگه به طعم ترش علاقه مندید حتما این غذا رو امتحان کنید. برای درست کردن این غذای خوشمزه از برنج – سبزی (جعفری، گشنیز، تره، اسفناج و کمی نعناع و چوچاق نوعی سبزی محلی شمال است) – سیر- تخم مرغ – نمک و فلفل و زردچوبه و آب نارنج یا آبغوره از چاشنی های مهم برای ترش شدن این غذا هستن.

ترش تره غذای خوشمزه شمالی

۲ – شوید قورمه

یکی دیگر از غذاهای شمالی شوید قورمه است. مواد تشکیل دهنده این غذا شامل گوجه سبز (آلوچه) – مرغ یا گوشت – شوید تازه خرد شده – نمک و فلفل و پیاز است. شوید قورمه گیلان رو حتما امتحان کنید، طعمشو هیچ وقت فراموش نمیکنید.

یکی از غذاهای شمالی شوید قورمه

۳ – مالابیج

مالابیج یا مالاتا از غذاهای دیگر شمال ایران است. اگه به غذاهای دریایی علاقه مندین مالابیج رو حتما امتحان کنید. مالابیج غذای پرطرفداری است که در مازندران و گیلان پخته میشه. مالابیج رو از ماهی سفید درست میکنن و شکم ماهی رو با موادی مثل سبزی های معطر (نعناع، خنش یا خالواش، چوچاق) – رب انار و گردو پر میکنند.

مالابیج از غذاهای لذیذ

۴ – باقلا قاتق

باقلا قاتق یکی از قدیمی ترین غذاهای شمالی است. که با نام دیگر خورشت باقلا هم می شناسند و یکی از خوشمزه ترین و معروفترین غذاهای محلی است که در بیشترین مناطق شمال و اکثر رستورانهای آن طبخ می شود. این غذا رو با لوبیای خاص گیلان به اسم پاچ باقلا درست می کنند.

باقلاقاتق از پرطرفدارترین غذاها است

۵ – کباب ترش

یکی دیگر از غذاهای شمالی کباب ترش است. کباب ترش همانطور که از اسمش پیداست طعم ترشی دارد و یکی از کبابهای محلی شمال به شمار می رود و معمولا بیشتر مسافرانی که به شمال سفر می کنند این غذای خوشمزه رو امتحان کردن. مواد تشکیل دهنده این کباب مثل کباب های دیگه ست با این تفاوت که گوشت رو با رب انار و گردو و سبزیجات محلی تازه و سیر و فلفل طعم دار میکنند که عطر و طعم فوق العاده ای رو گوشت به خودش میگیره.

کباب ترش از غذاهای خوشمزه ی شمال

۶ – کال کباب

از غذاهای دیگر شمال کال کباب است. در هر جایی با شنیدن اسم کباب فکر میکنیم صحبت از یه غذای گوشتیه ولی در مواد تشکیل دهنده کال کباب هیچ گوشتی وجود نداره. برای درست کردن این غذا از موادی مانند بادمجان، مغز گردو، سیر، آب انار و چوچاق استفاده می شود.

از غذاهای شمالی کال کباب

۷ – میرزاقاسمی یک غذای شمالی ساده

یکی از اصیل ترین غذاهای شمالی میرزا قاسمی است. مواد تشکیل دهنده این غذا بادمجان کبابی، سیر، تخم مرغ، نمک و فلفل و گوجه است. این غذا برای افرادی که گیاه خوارن میتونه گزینه مناسبی باشه.

 یکی از غذاهای پرطرفدار میرزاقاسمی

۸ – مرغ ترش

مرغ ترش یکی دیگر از غذاهای پرطرفدار شمالی است. برای طعم بهتر این غذا از سبزی مخصوص مرغ ترش که در بیشتر مناطق شمالی میتونید تهیه کنید و عطر و طعم متفاوتی به این غذا میده استفاده کنید. برای تهیه مرغ ترش از مرغ، رب انار، سیر و گردو و سبزیجات محلی استفاده میکنند.

مرغ ترش از خوشمزه ترین غذاها

۹ – اناربیج

اناربیج یا انار آویج از غذاهای دیگر شمالی است، که برای درست کردن این خورشت خوشمزه از گردو، گوشت، رب انار و سبزی استفاده میکنند.این خورشت خوشمزه بسیار شبیه فسنجان است و تنها تفاوت بینشون سبزی استفاده شده در اناربیج است که طعم و بوی خاصی به این غذا می بخشد.

اناربیج از دیگر غذاهای شمالی می باشد

۱۰ – سیرواویج

یکی دیگر از غذاهای شمالی سیرواویج یا سیرابیج است. مواد اصلی این غذا برگ سیر است و فقط در فصل پاییز و زمستان پیدا میشود که میتونیم برای تهیه سیرواویج ازش استفاده کنیم. سیرواویج رو معمولا با برنج و ماهی شور سرو میکنند.

یکی دیگر از غذاهای شمالی سیرووائیج است

۱۱ – آلو مسما

آلو مسما یکی دیگر از غذاهای پرطرفدار شمالی است. این غذا به عنوان از خورشت های معروف شمال است که با نام دیگر شیرین قاتق میشناسند. این غذا با اکثر سلیقه ها میتونه سازگار باشه.

آلو مسما از غذاهای خوشمزه شمالی است

۱۲ – آغوز مسما

یکی از غذاهای سنتی شمال آغوز مسما است. آغوز مسما یه غذای کاملا مقویه که از گوشت اردک، رب انار، گردو، دانه های انار و پیاز در تهیه این غذای خوشمزه استفاده میشود.

از غذاهای دیگر شمالی آغوذ مسما

۱۳ – کدوبره

کدو بره از غذاهای محلی شمالی است. کدو بره یه غذای گیاهی و ساده ایه و برای افراد گیاهخوار گزینه مناسبی ست، که برای آماده کردنش زمان زیادی لازم نیست. مواد تشکیل دهنده این غذا سیر، تخم مرغ، سیب زمینی، کدو سبز و گوجه فرنگی است.

کدو بره یکی دیگر از غذاهای شمالی است

۱۴ – شامی از خوشمزه ترین غذاهای شمالی

یکی دیگر از غذاهای خوشمزه و پرطرفدار شمالی شامی است. شامی از غذاهای سنتی بشمار می آید. تفاوت اصلی با شامی های دیگر استفاده از سبزیجات محلی است که طعم خاصی به این غذا می بخشد. مواد تشکیل دهنده این شامی گوشت، لپه یا نخود، سبزیجات معطر، سیب زمینی، و گردو است.

 شامی از لذیذترین غذاها

۱۵ – اسپناساک

اسپناساک از غذاهای دیگری شمالی است. مواد اصلی تشکیل دهنده ی این غذای خوشمزه اسفناج است و طعم بی نظیر اسفناج رو تو این غذا میتونید حس کنید. مواد بکار رفته در این غذا سیر، نعناع، گوشت، اسفناج تازه، هویج، سبزیجات معطر و پیاز است.

اسپناساک از غذاهی دیگر شمال میباشد

۱۶ – بشته واش

از غذاهای دیگ شمالی بشته واش است. بشته واش از غذاهای محلی استان مازندران است و نوعی آش است و تنها فرقی که با آش های دیگر دارد با برنج هم سرو میشه. مواد اصلی این آش اسفناج و در تهیه این آش مقوی و خوشمزه از سیر، پیاز، عدس و زیره سبز هم استفاده میشود.

یکی دیگر از غذاهای شمالی بشته واش است

۱۷ – ناردونی

یکی دیگر از معروفترین غذاهای شمالی ناردونی، که به معنای دانه های انار است. همونطور که از اسمش پیداست مواد اصلی این غذا دانه های انار و رب انار است. مواد تشکیل دهنده این غذای لذیذ مرغ، سیر، پیاز، رب انارو انار است.

از ملس ترین غذاهای شمالی ناردونی است

۱۸ – اکبرجوجه از معروفترین غذاهای شمالی

از غذاهای سنتی و پرطرفداری شمالی اکبر جوجه است. اصالت این غذای خوشمزه متعلق به گلوگاه در استان مازندران است. اما امروزه در بیشتر شهرهای کشورمون طبخ میکنند.

اکبر جوجه یکی از معروفترین غذاها

۱۹ – خورشت سیر انار

خورشت سیر انار یکی دیگر از غذاهای شمالی است. این خورشت غذای محلی مازندرانی است و مثل خورشت انار و ناردونی مواد اصلی این غذا دانه های انار و رب انار است. موادهای دیگر این خورش پودر سیر، مرغ، پودر موسیر، سیر، رب انار، انار و پیاز است.

سیر انار از غذاهای دیگر شمالی است

۲۰ – کئی پلا

از دیگر غذاهای شمالی کئی پلا است. به این غذا کدو پلو هم می گویند و از غذاهای مازندرانی است. این غذای خوشمزه بسیار سالم و مقوی که مواد اصلی کئی پلا کدو است و برای افراد گیاه خوار گزینه مناسبی میتونه باشه. این غذا با کدو حلوایی، گوشت چرخ کرده، پیاز، زیره، برنج و کره محلی درست می شود.

 کئی پلا

اگر به غذاهای محلی علاقه مندید، توصیه میکنم غذاهای محلی همدان-لیست ۱۰ تایی را در بخش های دیگر نت نظر مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: آوین چوگلی

اوین هستم، بهمن ماهی و عاشق کار با لب تاب و کارهای اینترنتی هستم. به نویسندگی علاقه ی چندانی نداشتم ولی از وقتی با نت نظر آشنا شدم به کار نویسندگی علاقه پیدا کردم. عاشق گردش و تجربه های جدید هستم.