نژادهای فنچ
in

بی نظیربی نظیر بامزهبامزه

با انواع نژادهای فنچ آشنا هستید؟

انواع نژادهای فنچ

فنچ ها پرنده هایی بازیگوش وپرانرژی هستند. زادگاه این پرنده های زیبا استرالیا و برخی کشورهای گرمسیر شرق آسیاست. کشورهایی چون هند و پاکستان که به نوعی زادگاه این پرندگان نیز حساب میشن. اما چند سالیه که نژادهای جدیدی از این پرنده وارد ایران شده و به خاطر مقاومت بدنی بالایی که دارن، مردم اونها رو در خونه نگهداری می کنند. بنابراین آشنایی با نژادهای فنچ و خصوصیات ظاهری اونها، نمی تونه خالی از لطف باشه.

آشنایی با انواع نژادهای فنچ

۱ – فنچ بنگالی

فنچ بنگالی یکی از نژادهای فنچ میباشد. روی بدن این فنچ نقطه های سفید رنگی هست،بخاطر همین فنچ بنگالی نام گرفته.طول این فنچ ۱۰ سانتی متر است. نام علمی این فنچ Lonchura striata domestica و در ایالات متحده آمریکا این فنچ رو به اسم سهره اجتماعی میشناسن. این نوع فنچ هنوز در ایران دیده نشده، زادگاه اصلی این فنچ آسیا و برخی کشورهای دیگه از جمله بنگلادش و هندوستان می باشد. تغذیه این فنچ مثل فنچ های دیگر ارزن و سبزیجات و دانه های غلات میباشد. تشخیص نر یا ماده بودن این فنچ کار سختی است و تفاوتی بین ظاهرشون دیده نمیشه و نر بودن این فنچ فقط از طریق صداش در دوره تولید مثل تشخیص داده میشه.

 فنچ بنگالی

۲ – فنچ راه راه

از دیگر نژادهای فنچ، فنچ راه راه است. فنچ راه راه رو با نام دیگه ی فنچ گورخری(Zebra Finch) و نام علمی Poephila Guttata میشناسن. طول این فنچ ۹ سانتی مترو در چمنزارهای استرالیا است. بخاطر سیاست هایی که استرالیا برای صدور حیوانات به کشورهای دیگر دارد، معمولا فنچ هایی که در کشورهای دیگر دیده میشن در استرالیا متولد نشدن. این نژاد از فنچ معمولا بسیار محبوب هستند و تنوع رنگ مختلفی دارند و به راحتی نر و ماده بودنشون قابل تشخیصه، فنچ نر رنگین تر و گونه ها و نوکش نارنجی روشن با هاشورهای سیاه و سفید سراسر گلو و سینه و خال های قهوه ای هر دو طرف بدنشان وجود داره.

فنچ راه راه یکی دیگر از نژادهای فنچ

۳ – فنچ جاوا

فنچ جاوا یا نرگسی، مصری، جاوه نام های دیگر این فنچ است. از نژادهای فنچ، فنچ جاوا با نام علمی Padda oryzivora می باشد. جنس نرو ماده این فنچ شبیه هم هستند، تنها افرادی که مهارت کافی در شناختشون دارن میتونن از روی برآمدگی سرخ رنگی که در جنس نر دیده میشود، به تفاوتشون پی ببرند. این نژاد از فنچ جثه بزرگ و منقارهای قوی و محکمی دارد و ممکنه خسارت های زیادی به بار بیارن اما کلا پرنده های بی آزاری هستند.

فنچ جاوه

۴ – فنچ بلوطی

فنچ بلوطی که نام دیگر آن رنگینک سینه بلوطی و با نام علمی Lonchura castaneothorax از نژادهای دیگر فنچ بشمار می آید. در این نژاد جنس نر و ماده شبیه هم هستند و تنها تفاوت بینشون رو از طریق آوازخوانی و رقص جفتگیری میتونیم تشخیص بدیم. این نژاد از فنچ دارای ناخن های پنجه بلند که در طبیعت روی شاخه ها مستقر بشه میتونه براش مفید باشه، ولی در قفس ممکنه براش مشکل ساز بشه. این فنچ در قفس هم میتونه زاد و ولد داشته باشه و پنج گونه از این فنچ وجود دارد، یکیشون در استرالیا و چهار گونه دیگه در گینه نو وجود دارند.

فنچ بلوطی نژاد دیگری از فنچ

۵ – فنچ طوطی وار آبی رخ

یکی دیگر از نژادهای فنچ، فنچ طوطی وار آبی رخ با نام علمی Erythrura trichroa می باشد. این نژاد از فنچ منقاری سیاه با سر و گردن آبی و دم قرمز و بقیه اجزای بدنشون به رنگ سبز روشن است. نرو ماده این نژاد شبیه هم هستند با این تفاوت که رنگ آبی سر و گردن فنچ ماده روشن تر است. زادگاه این نوع فنچ اندونزی، گینه نو و اقیانوسیه می باشد. پرورش این نژاد از فنچ نسبت به نژادهای دیگر کار راحتی است و نگهداریشون در قفس کار راحتی است.

طوطی وار آبی رخ

۶ – فنچ نواری

از دیگر نژادهای فنچ، فنچ نواری که با نام های فنچ دم سوزنی، فنچ پشت سفید، مانکین دمگاه سفید وبنگالی وحشی میشناسند. نام علمی این فنچ Lonchura striata است. تشخیص نر و ماده بودن این فنچ مثل فنچ بنگالی کار سختی است و با زیر نظر گرفتن رفتارشون و آواز خوندن فنچ نر، شبیه فنچ نر بنگالی می باشد و معمولا پرندگان خجالتی هستند، که با حضور افراد آواز نمیخونن. این نژاد از فنچ در بیشتر مناطق آسیا وجود دارند. این نژاد در مقایسه با فنچ بنگالی کوچکترن، و در بیشتر فروشگاه پرندگان با عنوان فنچ بنگالی به فروش میرسه.

از نژادهای دیگر فنچ، فنچ نواری است

۷ – فنچ چاشنی

فنچ چاشنی از نژادهای دیگر فنچ بشمار می آید و با نام هی دیگری از جمله مونیای سینه صدفی، مونیای خالدار و فنچ جوز هندی نیز شناخته شده است. نام علمی این فنچ Lonchura punctulata است. این نژاد از فنچ بیشتر از دوازده گونه دیگر دارد که گونه فیلیپینی این نژاد راحت تر میتونیم تشخیص بدیم. جنس نر و ماده این نوع هم شبیه هم هستند ولی نرها رو میتونیم از رقص مخصوص جفت گزینی و آواز ضعیفشون تشخیص داد. اما بعضی بر این باورند که جنسیتشون رو از شکل منقار یا بزرگی سینه شون میشه تشخیص داد ولی زیاد قابل اعتماد نیست.

چاشنی

۸ – فنچ گلدین یا رنگین کمان

 یکی از زیباترین نژادهای فنچ، فنچ گلدین است. فنچ گلدین رو با نام  رنگین کمان، طلایی و بانوی فنچ ها نیز میشناسن. رنگ های زیبایی که در پرها و نوک این پرنده زیبا به چشم میخورد زیبایی و محبوبیت دو چندانی در مقایسه با سایر گونه های دیگر دارد. نام علمی فنچ گلدین Gouldian Finch می باشد. تشخیص نر یا ماده بودن فنچ گلدین مثل سایر فنچ ها چون شبیه هم هستند. با این تفاوت که تنوع رنگ در جنس نر بیشتر است و نسبت به ماده پررنگ تر هستند، و فنچ های نر رو میتونیم از رقص و آواز خوندنشون تشخیص بدیم.

زیباترین نژاد فنچف فنچ گلدین

۹ – فنچ کشیش آفریقایی، جزو زیباترین نژادهای فنچ

یکی دیگر از نژادهای فنچ، فنچ کشیش آفریقایی است.این فنچ به مانکین ماداگاسکار هم معروف است و نام علمی این فنچ Lonchura Nana میباشد. پرورش این گونه از فنچ با سایر گونه های دیگر مشکلی ندارد، فقط باید توجه داشته باشیم این پرنده زیبا برای جست وخیز فضای بیشتری نیاز داره.  جنس نر و ماده این گونه شباهت زیادی به هم دارند و تشخیص دادن نر یا ماده بودنشون کار دشواری است.

کشیش

۱۰ – فنچ مونیای سر سفید

نوک نقره ای سر سفید، راهبه سر سفید،پرنده سیگار اسم های دیگر این فنچ زیباست. از نژادهای دیگر فنچ، فنچ مونیای سر سفید با نام علمی Lonchura maja است. گونه ی دیگری از این پرنده در ویتنام است، که با نام علمی Lonchura maja vietnamensis است.  تشخیص نر یا ماده بودن این فنچ مثل سایر فنچ ها کار دشواری است. جنس نر این فنچ رنگ پرهای قسمت سر نسبت به پرنده ماده سفیدتر است. جفت این فنچ در هر دوره ۳ تا ۷ تخم میذارن و به مدت ۱۳ روز روی تخم ها میخوابند. پرو بال جوجه ها طی ۲۱ روز پر و بال درمیارن و پر و بالشون به رنگ سیاه تیره است.

نژادهای دیگر فنچ، فنچ مونیای سر سفید

مطالب مرتبط:

نویسنده: avin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *