جاهای دیدنی زنجان
in

جاهای دیدنی زنجان – لیست ۱۰تایی

جاذبه های گردشگری زنجان

شهر زنجان در مرکز استان زنجان یکی از شهر های مقصد گردشگری ایران می باشد. جاهای دیدنی زنجان تنوع بالایی از جاذبه های طبیعی و جاذبه های تاریخی را شامل می شوند که قطعا برای گردشگران دارای جاذبه بالایی می باشند. زنجان دارای بناها و محوطه های تاریخی بسیار زیادی از قرون و اعصار مختلف می باشد که در صورت توجه کافی به آن می تواند موجب رشد صنعت گردشگری در استان شود. در این مقاله به صورت مفصل با جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی زنجان آشنا می شوید. در ادامه یک لیست ۱۰تایی از مهمترین جاهای دیدنی شهر زنجان برای شما در نظر گرفته شده است.

البته اگرچه امسال به دلیل شرایط کرونایی و محدودیت های موجود امکان سفر به این استان وجود ندارد. اما می توانید لیستی از جاهای دیدنی زنجان و حومه این شهر را برای خود تهیه کنید تا بتوانید در فرصت مناسب به این شهر زیبا سفر کنید. شهر زنجان، در قسمت مرکزی شمال غربی کشور واقع شده است. این شهر به دلیل دارا بودن آب و هوایی معتدل در تابستان و سرد و طولانی در زمستان در دوره های مختلف تاریخی مورد اقبال قرار گرفته است. در ادامه لازم می دانیم ابتدا به صورت لیست وار با جاهای دیدنی زنجان و جاذبه های گردشگری این شهر آشنا شوید.

جاهای دیدنی زنجان

جاهای دیدنی زنجان

زنجان جاذبه های زیادی دارد که می تواند برای گردشگران حائز اهمیت باشد. اما ما در این مقاله گلچینی از جاهای دیدنی زنجان را برای شما آماده کرده ایم. برخی از مکان های دیدنی زنجان که در این مقاله با آن ها آشنا می شویم، عبارتند از: غار کتله خور، گنبد سلطانیه، دودکش جن و غیره. برای آشنایی با برخی از بهترین جاذبه های زنجان از نگاه گردشگران با ما همراه باشید.

۱- غار های کتله خور زنجان

اگر تجربه سفر به شهر زنجان را هم داشته باشید، بعید می دانم که تا به حال سری به غار کتله خور زنجان زده باشید. غار کتله خور از نظر من یکی از زیباترین جاهای دیدنی زنجان و از زیباترین غار های آهکی جهان می باشد. غار کتله خور در ۱۵۰ کیلومتری جنوب شهر زنجان واقع شده است. پژوهشگران این غار را از حیث اهمیت هم تراز با غار علی صدر همدان می دانند. حتی طبق گفته هایی این دو غار به یکدیگر راه دارند. اما متاسفانه کمتر به این غار توجه می شود.

جاذبه های طبیعی زنجان

حتم دارم که اگر به زنجان سفر کرده و از غار کتله خور دیدن کنید، زیبایی و حس فوق العاده عجیبی که این غار ۷ طبقه به شما القا می کند، شما را حیرت زده خواهد کرد. همانطور که گفتیم این غار ۷ طبقه دارد. اما هنوز تمامی بخش های آن قابل بازدید نمی باشد. تنها ۳ طبقه ی آن برای گردشگران باز است. برای رسیدن به این غار جذاب بایستی از جاده سلطانیه-همدان به سمت گرماب بروید.

۲- گنبد سلطانیه زنجان

یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی زنجان ، گنبد سلطانیه می باشد. این جاذبه تاریخی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان نیز محسوب می شود. گنبد فیروزه ای و زیبای سلطانیه در شهر سلطانیه و در چمن سلطانیه واقع شده است. این بنای تاریخی که به بزرگ ‌ترین گنبد آجری دنیا مشهور است، گنبد سلطانیه نام گرفته است و به دستور الجایتو یا سلطان محمد خدا بنده در زمان ایلخانیان ساخته شده است.

جاهای دیدنی زنجان

جالب است که بدانید گنبد سلطانیه زنجان یکی از آثار ثبت شده ایران در فهرست آثار جهانی یونسکو می باشد. گنبد سلطانیه چند کاربری مختلف دارد. یکی از جالب ترین کاربری های این گنبد ۸ ضلعی، ساعت آفتابی می باشد.

۳- بازار تاریخی زنجان

بازار زنجان را نیز می توان از مهمترین جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی زنجان برشمرد. مجموعه تاریخی بازار زنجان در قلب بافت قدیمی که روزگاری مشرف به دروازه جنوبی شهر بود قرار دارد. نکته قابل توجه در خصوص بازار زنجان این است که این بازار تاریخی طولانی ترین بازار ایران می باشد.  این بازار ۸ راسته و ۱۰۰۰ حجره دارد.

جاذبه های تاریخی زنجان

بازار قیصریه یکی از پر رونق ‌ترین بخش‌ های بازار زنجان است که اجناس لوکس و گران بها در آنجا به فروش می‌ رسد. گرمابه ‌ی حاج داداش یکی از بنا ‌های تاریخی بازار زنجان است که امروزه با تغییر کاربری به سفره‌ خانه ‌ای دلنشین تبدیل شده است. قدم زدن در بازار تاریخی زنجان حس و حال ویژه ای به شما خواهد بخشید.

۴- موزه رخت شوی خانه زنجان

وقتی صحبت از جاهای دیدنی زنجان و جاذبه های تاریخی و گردشگری آن در میان باشد، نام موزه رخت شوی خانه (رخت شور خانه) خوش می درخشد. این بنا یک محل شبانه روزی عمومی و رایگان بوده است که مردم می توانستند برای شستن رخت و لباس خود به آنجا بروند. به عبارتی رخت شوی خانه زنجان در زمانی که ماشین لباس شویی وجود نداشت و مردم بایستی برای رفع نیاز به کنار رودخانه ها می رفتند، یک اختراع بزرگ برای مردم آن دوره محسوب می شد.

جاذبه های گردشگری زنجان

موزه رخت شوی خانه یا موزه مردم ‌شناسی زنجان از جمله مشهورترین جاهای دیدنی زنجان محسوب می ‌شود. این موزه از حوضچه‌ های زیادی با کاربردهای گوناگون از جمله حوضچه ‌های لباس‌ های تقریبا تمیز و آبکشی و حوضچه ‌های مخصوص شستشوی ظروف تشکیل شده است.

۵- دودکش جن زنجان

یکی دیگر از جاهای دیدنی زنجان، دودکش جن می باشد. شاید نام این مکان کنجکاوی شما را تحریک کند تا به دنبال ماجراهای ترسناک بروید. بله درست حدس زدید. نام دودکش جن بی ارتباط با داستان هایی که درباره آن نقل می شود، نیست. داستان های و افسانه های محلی زیادی در رابطه با این بنای تاریخی در طول تاریخ نقل شده است.

در گذشته به دلیل عدم پیشرفت علم و دانش، هر پدیده را به عوامل ماورایی و فرا زمینی نسبت می ‌دادند. دودکش جن که یکی از جاهای دیدنی زنجان محسوب می‌شود، نمونه ‌ای از همین موارد است. دودکش جن نام صخره‌ هایی است که در اثر فرسایش به شکل مناره‌ هایی بلند در آمده ‌اند.

جاهای دیدنی زنجان

برخی از بومیان این منطقه معتقدند که این صخره ها شبیه به دودکش است و بر این باور بودند که این ها را اجنه ساخته ‌اند. اما در حقیقت همه این صخره‌ ها در اثر پدیده زمین شناسی با نام هودو تشکیل شده‌ اند. البته انتساب چنین نام هایی تنها محدود به دودکش جن زنجان نیست. بلکه در شهرهای دیگری نیز شاهد استفاده از چنین نام ها و داستان سرایی هایی هستیم. دودکش جن یکی از مهمترین و زیباترین جاذبه های طبیعی زنجان است که باید حتما به آن سفر کنید.

۶- عمارت دارایی زنجان

موزه و عمارت دارایی زنجان با نام دیوان استیفاء نیز شناخته می شود. عمارت دارایی از مهمترین جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر زنجان است. این بنای تاریخی در مرکز شهر زنجان موسوم به سرچشمه که در ضلع شمالی مجموعه تاریخی سبزه میدان و قسمت غربی خیابان طالقانی قرار دارد، واقع شده است.

جاهای دیدنی زنجان

عمارت دارایی زنجان از جمله بناهای باقی مانده از دوره قاجار در زنجان می باشد. ویژگی های بارز معماری پهلوی اول نیز در این بنا قابل مشاهده می باشد. عمارت دارایی تحت تأثیر نوآوری ‌ها و خلاقیت ‌های سه تن از معماران ارمنی ‌تبار دوران قاجار به نام ‌های وارطان هوانسیان، پل آبکار و گابریل گورکیان ساخته شده است.

عمارت دارایی در ابتدای دوره ساخت به عنوان ساختمان اداری مورد استفاده قرار می ‌گرفته است. این عمارت پس از مدتی به اداره دارایی تغییر کاربری داده و هم اکنون نیز به عنوان موزه در دسترس عموم است. در این موزه اشیای عتیقه زیبایی از دوره های مختلف نگهداری می شود.

۷- مسجد چهل ستون زنجان

جاهای دیدنی زنجان

مسجد چهل‌ ستون زنجان از دیگر جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی زنجان است. این مسجد یکی از مهم‌ ترین حوزه‌ های علمیه دوره قاجار بوده و علمایی معروف همچون ملا علی قارپوز آبادی در آن به تدریس مشغول بودند. ویژگی دیدنی این مسجد صحن و شبستان ‌های بزرگی است که طاق ‌های آن به صورت متقارن روی ۳۲ ستون قطور استوار شده ‌اند. مسجد چهل ‌ستون در راسته حجت ‌الاسلام واقع شده است. گچ ‌کاری‌ ها و کاشی‌ کاری‌ های زیبای این بنا، اوج هنر معماری دوره قاجار را به نمایش گذاشته اند.

۸- پیست اسکی پاپایی زنجان

در ۴۵ کیلومتری جنوب غرب زنجان، پیست اسکی زیبایی به نام پیست اسکی پاپایی وجود دارد. شاید کمتر نام پیست اسکی پاپایی به گوش شما خورده باشد. اما این پیست یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری و تفریحی زنجان می باشد. نکته قابل توجه در خصوص پیست اسکی پاپایی این است که این پیست دارای شیب خیلی تندی نیست، به همین خاطر حتی افراد معمولی نیز برای سرگرمی‌ های مثل تیوب بازی، به این پیست می روند.

مکان های دیدنی زنجان

در این پیست اسکی سوئیت هایی نیز جهت اقامت موقت گرشگران تعبیه شده است. بنابراین می توانید یک برنامه سفری مهیج و تفریحی برای این پیست اختصاص داده و انواع ورزش ها و تفریح های زمستانی را در پیست زیبای پاپایی تجربه کنید.

۹- پل میر بهاء الدین زنجان

یکی دیگر از جاهای دیدنی زنجان پل کهنه یا پل میر بهاء الدین می باشد. در مسیر زنجان به کردستان در محور جنوبی حومه شهر روی رودخانه زنجان ‌رود، پلی تاریخی به نام پل میر بهاء الدین یا پل کهنه به قدمت حدود ۲۰۰ سال قرار گرفته است. پل کهنه زنجان از آجر ساخته شده است.

مکان های دیدنی زنجان

تاریخ ساخت این پل در نمای داخلی بزرگترین طاق آن به خط معقلی و با ذکر یا علی حکاکی شده است. این پل تاریخی نام خود را از سازنده خود به ارث برده و قدمت ساخت آن به دوران قاجار و زمان حکومت «ناصرالدین شاه قاجار» باز می ‌گردد. اگرچه این پل تاریخی زیبا ثبت آثار ملی شده است. اما متاسفانه سازمان میراث فرهنگی استان توجهی به این بنای ارزشمند نداشته و این پل روز به روز به سمت نابودی در حرکت است.

۱۰- کوه های رنگارنگ آلاداغ لار زنجان

کوه های رنگارنگ آلاداغ لار نه تنها از جاهای دیدنی زنجان بلکه یکی از پدیده ‌های منحصر به فرد ایران می باشند. این کوه ها در مسیر زنجان به ماه ‌نشان قرار دارد. کوه بلقیس با ۳۳۰۰ متر ارتفاع، مرتفع‌ ترین قله‌ ی این منطقه است. پس از پیدا شدن آثاری از زندگی ماد‌ها این ناحیه مادنشان نامیده شد و با گذر زمان به «ماه نشان» تغییر کرد. این کوه ها به دلیل رنگ های زیبا و حیرت انگیز به نام کوه های رنگارنگ نیز معروف شده اند.

جاذبه های گردشگری زنجان

جالب است که بدانید در گذشته زنان روستایی هنگام نوروز از این خاک ‌ها برای رنگ کردن خانه ‌هایشان استفاده می‌ کردند. کوه‌ های رنگی ماه نشان جاذبه‌ های گردشگری زیادی را در خود جای داده‌ اند. برای مثال:

  • رودخانه‌ های متعدد
  • چشمه ‌ها
  • باغ‌ ها
  • دریاچه‌ های آب شیرین
  • دریاچه ‌ی پری
  • و غیره.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردم تا طبق تجربه شخصی چندی از مهمترین جاهای دیدنی زنجان که کمتر به آن ها پرداخته شده است را معرفی کنم. در این لیست ۱۰ تایی برخی از مهمترین جاهای دیدنی زنجان اعم از جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهر زنجان خدمت شما عزیزان ارائه شد. امیدواریم که هر چه زودتر شرایط برای سفر کردن و دیدن جاذبه های فوق العاده این شهر برای همگان مهیا شود. امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط:

نویسنده: Zahra76

نوشتن رو خیلی دوست دارم و این راهیه که برای ارتباط برقرار کردن با آدم ها انتخاب کردم..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *