in

پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران – لیست ۱۰تایی

پرفروش ترین آلبوهای موسیقی پاپ ایران

خیلی از ما موسیقدان نیستیم، اما شنونده های حرفه ای موسیقی به حساب می آییم. به عنوان مثال خودم! حدود بیست و چند سال است همیشه موسیقی بخشی از زندگی من بوده و جدا از زیبایی های موسیقی حاشیه های این هنر هم برایم جالب توجه بوده است. پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران یکی از مسائلی بود که هیچگاه به طور جد و با دقت نظر به آن پرداخته نشد.

با این حال طی این سال ها از هر منبعی و از هر مطلبی لیستی از بهترین آلبوم ها و پرفروش ترین خوانندگان موسیقی به گوش می رسید و من در جستجوی اینکه پرفروش ترین ها کدام هستند.
موضوعی که قابل ذکر است با تغییر شرایط و فضای موسیقی در چند سال اخیر و عدم وجود یک مارکت سالم و قوانین کامل در زمینه کپی رایت انتخاب پرفروش ترین آلبوم های موسیقی کار دشواری است.

با این حال در سال های اول بعد از جنگ و جان گرفت موسیقی و شروع موسیقی پاپ در ایران ، زمانی که از اینترنت خبری نبود و آلبوم ها با کاست روانه بازار می شدند بهتر می شد به این موضوع پرداخت که پرفروش ترین آلبوم های موسیقی مربوط به کدام یک از خوانندگان موسیقی پاپ است. برویم نگاهی بی اندازیم به لیست پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران.

پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران

پرفروش ترین آلبوم های موسیقی پاپ ایران

۱- دهاتی (شادمهر عقیلی)

یکی از اولین آلبوم های موسیقی پاپ توسط یکی از بهترین های موسیقی پاپ ایران، یعنی آلبوم «دهاتی» که سال ۱۳۷۸ منتشر شد را می توان با نظر اکثر کارشناسان موسیقی پاپ پرفروش ترین آلبوم موسیقی پاپ ایران دانست.
این موضوع را آقای غلام علمشاهی مدیر استدیو نکیسا یکی از قدیمی های موسیقی ایران با قاطعیت بیان می کند. با این حال چند سال پیش خود شادمهر هم در صفحه رسمی فیسبوکش به این موضوع پرداخت و اعلام کرد که آلبوم دهاتی با فروش ده میلیون نسخه!!! پرفروش ترین آلبوم بعد از انقلاب بوده است.
نکته جالب درباره این آلبوم این است که دستمزد شادمهر برای این آلبوم برای خوانندگی، تنظیم و نوازندگی ۴۰ میلیون تومان بود.
آلبومی که سال ۱۳۹۲ در ایران با یک کاور جدید بازنشر شد و حواشی زیادی را رقم زد.

آلبوم دهاتی

۲- غزلک (سعید شهروز)

«غزلک» آلبوم دوم سعید شهروز  سال ۱۳۷۹ به فاصله چند ماه بعد از آلبوم اول او با نام «پسرای مشرقی» وارد بازار موسیقی تازه جان گرفته پاپ ایران شد. آلبومی که با همکاری شادمهر عقیلی و آهنگسازی او تولید شد و توانست با فروشی چهار میلیون نسخه ای یکی از رکورد داران پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران باشد. در مصاحبه ای سعید شهروز فروش رسمی آلبوم را بیش از ۲ میلیون نسخه و چیزی حدود دو میلیون نسخه را برآورد شرکت پخش کننده از کپی های غیر مجاز از آلبوم اعلام کرده بود.

«خورشید خانوم» ، «طعنه»، «قسم» از آهنگ های شنیده شده و ماندگار این آلبوم هستند. این آلبوم و استقبال بی نظیر از آن دلیلی شد بر اینکه سعید شهروز تبدیل به یکی از پرکارترین خوانندگان دهه هشتاد باشد و در طول این سال ها ۹ آلبوم موسیقی را روانه بازار موسیقی کند.

پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران

۳- حسرت (محمد  اصفهانی)

آلبوم چهارم منتشر شده توسط محمد اصفهانی با نام «حسرت» یکی از پرفروش ترین آلبوم های بعد از انقلاب است. جالب اینجاست که دلیل فروش بالای آلبوم حسرت ، قطعه ای با همین نام بود که آن سال ها از تلوزیون پخش می شد با این مضمون که: نمی خواستم خورشید و ازت بگیرم / نمیخواستم آسمونت ابری باشه.
شنیدم که قرار بوده این آهنگ را سعید شهروز بخواند اما کار به اصفهانی داده شد و محمد اصفهانی این کار را به زیبایی اجرا کرده است. با شعری از سهیل محمودی و تنظیم فواد حجازی. طبق اطلاعات منتشر شده از شرکت های پخش موسیقی آن سال ها آلبوم محمد اصفهانی با فروش بیش از یک و نیم میلیون نسخه خود را در رتبه های بالای لیست پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران قرار داده است.

آلبوم های پرفروش پاپ ایران

۴- گلابتون (سعید شهروز)

خواننده ای که نام او را در رتبه دوم لیست هم دیدیم یعنی سعید شهروز سال ۱۳۸۲ و بعد از چند آلبوم موفق که در سال های بعد از «غزلک» از او منتشر شد با نام های، «نقره داغ» که آخرین آلبوم سعید شهروز با همکاری شادمهر قبل از مهاجرت بود و حضور شادمهر به عنوان آهنگ ساز و همخوان در این آن حضور داشت و آلبوم جون من و جون شما، با تغییری در سبک خود با تنظیم کنندگی و آهنگ سازی بهنام ابطحی آلبومی را منتشر کرد آن سال به عنوان پرفروش ترین آلبوم سال دست یافت و توانست بیش از یک میلیون نسخه از آن را به فروش برساند.

 golabatoon

۵- نون دلقک (محمد اصفهانی)

آلبوم نون و دلقک یکی از آلبوم های خاطره ساز محمد اصفهانی است که در آن سال ها با ویدیو کلیپی از چارلی چاپلین منتشر در فضای رسانه ملی منتشر شد و هم باعث انتقادات فراوان به این موضوع شد و هم باعث شنیده شدن آن شد. و همین موضوع باعث شد که نون و دلقک به جمع پرفروش ترین آلبوم های تاریخ موسیقی پاپ ایران اضافه شود. آلبومی که سال ۱۳۸۱ منتشر شد و همایون خرم  و مرحوم بابک بیات در آن با محمد اصفهانی همکاری داشتند.

نون و دلقک

۶- غریبه (فریدون آسرایی)

فریدون آسرایی بعد از بازگشت به ایران در همکاری با بهروز صفاریان که همه او را به عنوان یکی از چند تنظیم کننده برتر موسیقی پاپ ایران می شناسند، آلبوم «غریبه» را در سال ۱۳۸۳ روان بازار کرد. آلبومی که آهنگ آهای خوشگل عاشق آن بسیار هیت و شنیده شد. البته این آلبوم سومین آلبوم موسیقی پاپ فریدون آسرایی بود که توانست سال ۱۳۸۳ در رقابت با آلبوم معبد سعید شهروز که آن سال منتشر شد، عنوان بهترین آلبوم سال و پرفروش ترین آلبوم سال را به دست بیاورد. فریدون سال ۱۳۹۴ نیز با آلبوم «عشق یعنی» عنوان بهترین آلبوم سال را به دست آورد.

غریبه

۷- دوستت دارم (ناصر عبداللهی)

آلبومی که با صدای خاص ناصر عبداللهی پدیده آن روزهای موسیقی پاپ ایران منتشر شد. آلبومی که سال ۷۹ و روزهای اوج موسیقی پاپ ایران وارد بازار موسیقی شد و صداو نام ناصر عبداللهی را به عنوان یکی از خوانندگان پرفروش ترین آلبوم های موسیقی پاپ ایران ثبت کرد. آهنگ ناصریا در این آلبوم یکی از هیت های تاریخ موسیقی ایران به حساب می آید.

پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران

۸- گل آفتابگرودن (گروه آریان)

گروه آریان اولین گروه موسیقی بعد از انقلاب سال ۱۳۷۹ اولین آلبوم خود را با نام «گل آفتابگردون» با فضایی متفاوت، حضور دو خواننده و هم صدایی بانوان روانه بازار موسیقی ایران کرد و اولین آلبوم این گروه پرفروش ترین آلبومشان و یکی از ده آلبوم پرفروش بعد از انقلاب لقب گرفت.

از سال ۷۹ که اولین آلبوم این گروه منتشر شد تا سال ۹۳ این گروه پنج آلبوم را منتشر کردند که هیچکدام از آلبوم های بعدی نتوانست به موفقیت آلبوم اول دست پیدا کند.

پرفروش ترین آلبوم های موسیقی ایران

۹- کما ۱ (حمید عسکری)

سال ۱۳۸۵ در دوره ای که کم کم سی دی ها جایگزین نوارهای کاست می شدند خواننده ای با صدایی شبیه به شادمهر آلبومی را منتشر کرد با آهنگ های خاص و همینطور شباهت صدایی با شادمهر توانست بیش از یک میلیون و پانصد هزار نسخه فروش داشته باشد. حمید عسکری با آلبوم کما ۱ و آهنگ هایی مانند «تلافی» و «کی عوض شده» به پدیده آن سال های موسیقی تبدیل شد و بعد از آن کما۲ و کما۳ را منتشر کرد که مانند خیلی از خوانندگان پر فروش در آلبوم های بعدی نتوانست به موفقیت آلبوم اولش دست پیدا کند.

پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران

۱۰- دلشوره (خشایار اعتمادی)

«دلشوره» که به عنوان اولین آلبوم مجاز منتشر شده موسیقی پاپ بعد از انقلاب شناخته می شود، در سال ۱۳۷۷ منتشر شد. همکاری خشایار اعتمادی جوان با صدایی شبیه به داریوش و آهنگسازی و تنظیم مرحوم بابک بیات و فواد حجازی که در آن سال ها از پرکار ترین های موسیقی پاپ به شمار می رفتند، نتیجه اش شد آلبومی دوست داشتنی و با شرایط آن دوره از پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران با آهنگ هایی به یاد ماندنی مثل «نوای غربت» و سر آلبومی آن «دلشوره» .

پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران

پرفروش ترین خواننده بعد از انقلاب:

اگر چه نامی از آلبوم‌های علیرضا افتخاری در میان لیست ۱۰تایی ما نبود، با این حال فعالیت استاد علیرضا افتخاری در طول این سالیان منجر به تولید بیش از ۵۰ آلبوم موسیقی شده که باعث شده علیرضا افتخاری را به عنوان پرفروش ترین خواننده بعد از انقلاب معرفی کنند.

کلام آخر

با توجه به تحقیقی که من انجام دادم محل دقیق و منبع دقیقی برای به دست آوردن آمار پرفروش ترین آلبوم های پاپ ایران وجود ندارد. اکثر سایت هایی که به این موضوع پرداخته اند بر اساس صحبت های اهالی موسیقی و یا تهیه کنندگان آلبوم های موسیقی نتیجه گیری داشته اند.

موضوع مهم دیگر اینکه دلیل اینکه خوانندگانی مانند محسن چاووشی، محسن یگانه، بابک جهانبخش و…. در میان این لیست نیستند نبود نظارت بر پخش درست و تکثیر غیر مجاز سی دی ها و انتشار آهنگ های این خوانندگان در فضای مجازی است که باعث شده آمار درستی از فروش آلبوم ها در دسترس نباشد.

به نظر شما نام کدام خواننده و کدام آلبوم در این لیست خالی است؟

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: حسین رازانی

یکی از خاطراتی که خانواده و اکثر دوستان دوران کودکی من یادشونه، درست کردن مانیتور و کامپیوترهای کاغذی بود که صفحاتش قابل تغییر بود و کتاب داستان های دست نویس با نقاشی های خودم. می خوام بگم که از همون دوران عاشق کامپیوتر و دنیای دیجیتال بودم و نویسندگی. علاقه ام به فناوری باعث شد کارشناسی فناوری اطلاعات بخونم و ارشد شبکه های کامپیوتری. و علاقه به نویسندگی باعث شد که توی این سال ها چند عنوان کتاب تالیف داشته باشم و توی سایت ها و مجلات مختلف در مورد موضوعات مختلف بنویسم. حالا دیگه سال هاست که توی این مسیر هستم و در زمینه فناوری اطلاعات کار می کنم و عاشق کارم و دنیای فناوری و دیجیتال هستم. دوست دارم همیشه بروز باشم و سعی می کنم مطالب جذابی رو که می خونم یا باهاشون برخورد می کنم با شما در میون بذارم.