in

نسل های مختلف پردازنده های اینتل

معرفی نسل های مختلف پردازنده های اینتل

به این نام دقت کنید: پردازنده اینتل مدل Core i3-10100. قطعا موقع خرید یا زمانی که درحال مطالعه مطلبی در مورد سخت افزار هستید به این مدل اسامی برخورد کرده اید و باعث سردرگمی شما شده است. حالا با خواندن مطلب نسل های مختلف پردازنده های اینتل از این پس می توانید متوجه منظور اعداد و کلمات کنار اسامی پردازنده های شرکت بزرگ اینتل که جزو برترین برندهای جهان به حساب می آید شوید.

مدل های پردازنده اینتل

پیش از هر چیز به این باور غلط پایان دهیم که i3 ، i5 و … اسامی نسل های پردازنده های اینتل نیستند و نشانه هایی برای مشخص کردن مدل های مختلف هستند. در ادامه لیست تمام مدل های پردازنده های اینتل را خواهید دید:

 • Pentium 1, 2, 3, 4
 • Celeron
 • Pentium M and Celeron M for mobile devices
 • Pentium Dual Core
 • Core Solo
 • Core Duo
 • Core 2 Duo
 • Core 2 Quad
 • Core i3, i5, i7 ، i9

البته این نکته قابل ذکر است که پردازنده ای پیش از سری i در حال حاضر در بازارهای جهانی مصرف بسیار کمتری دارند و مطلب ما پردازنده های تولید شده از سال ۲۰۰۸ که با سری Core i شناخته می شوند اختصاص دارد. و موضوع نسل های مختلف پردازنده های اینتل نیز از این سال به بعد مطرح شد.

معرفی نسل های مختلف پردازنده های اینتل

نکته قابل ذکر این است که نسل های پردازندهای اینتل بر اساس نوع معماری آن ها نامگذاری شده اند.

 • نسل اول – Nehalem

در سال ۲۰۰۸ ارائه شد و از معماری Nehalem استفاده می کرد. در آن از ترانزیستورهای ۴۵ نانومتری در مقابل ترانزیستورهای ۶۵ نانومتری نسل قبل استفاده شد. و این از سوکت ۱۱۵۶  LGA و رم DDR3 دو کاناله پشتیبانی می‌کند.

Sandy Bridge

 • نسل دوم- Sandy Bridge

در سال ۲۰۱۱ ارائه شد و از معماری Sandy Bridge استفاده می کرد. در این پردازنده ها از ترانزیستورهای ۳۲ نانومتری استفاده شد. متوسط افزایش سرعت سندی برج در مقابل نسل قبل حدود ۱۱ درصد سریعتر بود. این نسل نیز از ۱۱۵۵ LGA و رم DDR3-1066 دو کاناله پشتیبانی می‌کند. تولید این نسل از پردازنده های اینتل هم در ۲۷ نوامبر سال ۲۰۱۳ متوقف شد.

 • نسل سوم – lvy Bridge

تولید تراشه های Ivy Bridge در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۱ آغاز شد. مدل های چهار هسته ای و دو هسته ای به ترتیب در ۲۹ آوریل ۲۰۱۲ و ۳۱ مه ۲۰۱۲ به فاصله یک سال بعد از پردازندهای سری سندی برج ارائه شد و از معماری Ivy Bridge در آن ها استفاده شد. در این پردازنده از ترانزیستورهای ۲۲ نانومتری استفاده شد. این مدل پردازنده تا ۵۰ درصد مصرف انرژی کمتر و در مقایسه با پردازنده‌های Sandy Bridge، عملکردی حدود ۲۵ تا ۶۸ درصد بیشتر را ارائه می داد. پردازنده Ivy Bridge از همان سوکت ۱۱۵۵ LGA همراه با رم DDR3-1333 تا DDR3-1600 استفاده می‌کند. نکته منفی قابل اشاره گرم شدن بیشتر پردازنده در مقابله با نسل قبل بود. اینتل در ژوئن ۲۰۱۵ تولید این نسل از پردازنده های خود را نیز متوقف کرد.

 • نسل چهارم- Haswell

در سال ۲۰۱۳ ارائه گردید. معماری به کار رفته در آن Haswell بود و در آن از پردازنده های ۲۲ نانومتری استفاده شد. نکته قابل توجه و به نوعی تغییر قابل توجه در این نسل افزایش سرعت چشمگیر آن نبود. این نسل نسبت به نسل قبل تنها افزایش مصرف ۳ تا ۸ درصدی را ارائه می داد و تغییر اصلی پشتیبانی از سه مدل سوکت جدید LGA 1150، BGA 1364 و LGA 2011-3 و همچنین فناوری DDR4 با طراحی کش کاملا جدید بود.

 • نسل پنجم- Broadwell

یکی از معروف ترین نسل های پردازنده های اینتل در سال ۲۰۱۴ معرفی شد. این نسل از معماری Broadwell استفاده شد. اندازه ترانزیستورها در این معماری به ۱۴ نانومتر رسید که ۳۷ درصد کوچکتر از نسل قبل بود. در این معماری نیز از سوکت ۱۱۵۰ LGA همراه با رم دو کاناله DDR3L-1333/1600 استفاده شده بود. و نکته قابل توجه آن افزایش بهره وری یا کاکرد باتری تا بیش از ۱و نیم ساعت بود. و تولید آن در نوامبر ۲۰۱۸ متوفق شد.

 • نسل ششم- SkyLake

محصولی از شرکت اینتل که با سر و صدای زیاد در سال ۲۰۱۵ روانه بازار شد. این نسل از معماری SkyLake استفاده شده است. اندازه ترانزیستورهای به کار رفته در این نسل همان ۱۴ نانومتری نسل قبل است. تولید این پردازنده هم در روز چهارم ماه مارس ۲۰۱۸ برای پردازنده ای نسخ دسکتاپ متوقف شد.

نسل های مختلف پردازنده های اینتل

 • نسل هفتم- Kaby Lake

این نسل از پردازنده های اینتل شاید کمی ناشناخته باشد در سال ۲۰۱۶ وارد با

زار شد و به عنوان Kaby Lake شناخته می شود و در فرایند ساخت آن هم از ترانزیستورهای ۱۴ نانومتری استفاده شده است. Kaby Lake با ارئه معماری گرافیکی جدید برای بهبود عملکرد گرافیک سه‌بعدی و پخش فیلم ۴K قدم رو به جلوی اینتل در این معماری بود. دارای پشتیبانی از سوکت ۱۱۵۱ LGA و دارای پشتیبانی از سیستم دو کاناله برای اسلات‌های DDR3L-1600 و DDR4-2400 RAM استدر روز نهم اکتبر سال ۲۰۲۰ هم تولید نسخه دسکتاپ این نسل متوقف شد.

 • نسل هشتم- Cannonlake

با معماری Cannonlake با نام سابق Skymont در سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد. این نسل پیش از انتشار با نام رمز Coffee Lake شناخته می شد.  در این نسل از پردازنده های اینتل برای اولین بار از ترانزیستورهای ۱۰ نانومتری استفاده شده است. این ترانزیستورهای بسیار کوچکتر از نسل های قبلی بودند. پردازنده های دسکتاپ Cannonlake پردازنده های i5 و i7 را با شش هسته و CPU های Core i3 با چهار هسته معرفی کردند. CPU های Cannon Lake اولین پردازنده های اصلی هستند که شامل مجموعه دستورالعمل های AVX-512 بود. ۲۰ فوریه ۲۰۲۰ روز توقف تولید این محصول اینتل بود.

البته پردازنده هایی با نام های زیر را نیز ممکن است به عنوان پردازنده های نسل هشت بشنوید.

  • Amber Lake
  • Whiskey Lake

نسل های مختلف پردازنده های اینتل

 • نسل نهم- Cofee lake

معماری Skylake و معماری تازه سازی شده Cofee lake نسل نهم از پردازنده های اینلت را تشکیل می دهند.
پردازنده های سطح بالا (سری X)
پردازنده های نسل ۹ Skylake نسخه های به روز شده پردازنده های قبلی سری Skylake Skylake با افزایش سرعت هستند.

 • نسل دهم- Ice Lake

Ice Lake نام رمز اینتل برای پردازنده های سرور نسل ۱۰ Intel Core Mobile و نسل ۳ Xeon Scalable مبتنی بر ریز معماری جدید Sunny Cove است. پردازنده های Ice Lake به همراه خانواده پردازنده های ۱۴ نانومتری Comet Lake به عنوان خانواده محصولات نسل ده اینتل به فروش می رسند.  هیچ پردازنده دسک تاپه Ice Lake یا پردازنده های پرقدرت موبایل وجود ندارد. دریاچه دنباله دار این نقش را ایفا می کند. تولید پردازنده های Ice Lake در ۶ آوریل ۲۰۲۱ رسماً راه اندازی شد.  نام Comt lake را نیز ممکن است برای این نسل از پردازنده های اینتل شنیده باشید.

نسل های مختلف پردازنده های اینتل

 • نسل یازدهم- Tiger Lake

Tiger Lake نام رمز اینتل برای پردازنده های موبایل نسل یازدهم Intel Core بر اساس ریز معماری جدید Willow Cove Core است. اولین پردازنده مرکزی نسل یازده Rocket Lake است که در تاریخ ۳۰ مارس راه اندازی می شود. این محصول در این تاریخ برای خرید به عنوان CPU مستقل و به عنوان بخشی از کل رایانه های رومیزی در دسترس خواهند بود.

نام Rocket Lake نیز اسم رمز برای خانواده تراشه های x86 دسک تاپ است.
این مبتنی بر ریز معماری جدید Cypress Cove است ، گونه ای از Sunny Cove (مورد استفاده پردازنده های موبایل Ice Lake اینتل است) که به فرایند قدیمی تر ۱۴ نانومتری برگردانده شده.

Tiger Lake

معانی حروف و عبارات

برای مشخص کردن جزئیات بیشتر و افزایش دقت در زمان خرید و استفاده از این محصولات در اسامی پردازنده ها شرکت اینتل حروف و اعداد دیگری را نیز در اسم این قطعات گنجانده است. در ادامه لیست معانی این حروف و کلمات را می بینیم:

 • حرف U علامتی برای نشان دادن فوق کم مصرف بودن پردازنده.
 • عبارت HQ نشانه توان مناسب پردازنده برای انجام کارهای گرافیکی است. عبارت HQ به معنای افزایش قابل ملاحظه در سرعت پردازنده های چهار هسته ای هم هست.
 • عبارت HK هم نشان دهنده توان خوب گرافیکی و هم قابلیت اورکلاک کردن (افزایش دو برابری قدرت پردازنده با شرایط خاص) است.
 • حرف K به تنهایی نشان دهنده قابلیت اورکلاک است.
 • حرف T و S و L هرکدام به تنهایی نشان دهنده این است که پردازنده مورد نظر کم مصرف است.
 • حرف X در هر مدلی نشان دهنده آن است که این پردازنده از سرعت ساعت بالاتری برخوردار است.
 • حرف M به معنای آن است که پردازنده را می تواند در گوشی های همراه و یا تبلت ها به کار گرفت.
 • حرف Q به معنای استفاده از چهار هسته در پردازنده است.

حالا که با نسل های مختلف پردازنده های سری Core اینتل آشنا شدید و معانی حروف و عبارات درون اسامی را می دانید یک مثال را با هم بررسی می کنیم:

مورد اول یک پردازنده مدل i7 از نسل ششم یا Skylake است که دارای قابلیت اورکلاک است.

مورد دوم یک پردازنده مدل i7 از نسل ششم مناسب برای کارهای گرافیکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: Hossein

کارشناس ارشد شبکه های رایانه ای و کارشناس فناوری اطلاعات، نویسنده و مجری و .... عاشق فناوری و تکنولوژی و نوشتن.