بهترین فیلمهای هیچکاک
in

بهترین فیلم های هیچکاک – لیست ۱۰تایی

فیلم های معروف هیچکاک

مشتاقان سینما جدیدترین فیلم های روز دنیا را تماشا می کنند و پیگیر اخبار سینمایی هستند. اما در تماشای فیلم نباید از سینمای کلاسیک غافل شد. بسیاری از فیلم سازان مهم که جریان ساز بودند و حتی بر فیلم سازان بعد خود اثر گذاشتند، متعلق به دوره کلاسیک بودند. یکی از این گنجینه های سینمایی سر آلفرد جوزف هیچکاک است. مردی که حق بزرگی بر گردن هنر هفتم دارد و تاریخ سینما بدون او و کارنامه درخشانش قابل تصور نیست. در این لیست به معرفی بهترین فیلم های هیچکاک در یک لیست ۱۰تایی می پردازیم.

یکی از بهترین کارگردان های دنیا، آلفرد هیچکاک است. فیلم های آلفرد هیجکاک در زمره بهترین فیلم های معمایی تاریخ سینما قرار دارند. در این مطلب به بررسی بهترین فیلم های آلفرد هیچکاک می پردازیم. فیلمساز افسانه ای که با وجود همه شایستگی هایش تنها یک اسکار افتخاری دریافت کرد.

آلفرد هیچکاک در سیزدهمین روز از ماه اوت سال ۱۸۹۹ در لندن به دنیا آمد. او آخرین فرزند خانواده محسوب می شد. پدر او سبزی فروش بود . خانواده وی شدیدا کاتولیک بودند. وی کار خود را در انگلستان به عنوان طراح تیتراژ فیلم آغاز نمود. او پس از موفقیت در سینمای انگلستان به هالیوود رفت و شاهکارهای خود را خلق کرد. وی در سال ۱۹۸۰ چشم از جهان فرو بست.

بهترین فیلم های هیچکاک

۱. سرگیجه – Vertigo ۱۹۵۸ از بهترین فیلم های هیچکاک

فیلم سرگیجه از بهترین فیلم های هیچکاک

این فیلم بی گمان یکی از بهترین فیلم های آلفرد هیچکاک می باشد. در نظرسنجی مجله سایت اند ساند در سال ۲۰۱۲، سرگیجه عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما را مال خود کرد، در صورتی که سرگیجه در آغاز انتشارش با واکنش سرد منتقدان و مخاطبان مواجه شد. این فیلم بر پایه یک رمان فرانسوی به نام از میان مردگان ساخته شده است و جیمز استوارت در این فیلم با هیچکاک همکاری کرده است. کیم نواک ستاره دیگر این فیلم محسوب می شود. موسیقی متن این فیلم را همچون بسیاری از آثار هیچکاک برنارد هرمان ساخته است.

۲. روانی – Psycho ۱۹۶۰ از فیلم های معروف هیچکاک

یکی از بهترین فیلم های هیچکاک

روانی یکی دیگر از بهترین فیلم های آلفرد هیچکاک است. این فیلم نیازی به معرفی ندارد. روانی از دلهره آورترین فیلم هایی محسوب می شود که در ژانر وحشت ساخته شده است. کاراکتر منفی این فیلم، نورمن بِیتس، در دسته برترین شخصیت های شرور تاریخ سینما قرار دارد. آنتونی پرکینز و جنت لی از بازیگران این فیلم هستند

۳. بدنام – Notorious ۱۹۴۶ از بهترین فیلم های هیچکاک

فیلم بدنام از بهترین فیلم های هیچکاک

بدنام هم در زمره فیلم های معروف هیچکاک قرار دارد. در این فیلم دو هنرپیشه بزرگ تاریخ سینما یعنی کری گرانت و اینگرید برگمن ایفای نقش می کنند. این فیلم صحنه ها و سکانسهای به یاد ماندنی و زیبایی دارد. قصه فیلم درباره زنی به نام آلیسیا هوبرمن است که دختر یک جاسوس نازی محکوم شده است و نقش او را برگمن ایفا می کند. آلیسیا به دِولین که یک مأمور مخفی آمریکایی است و نقش وی را گرانت بازی می کند، علاقه مند می شود…

۴. شمال از شمال غربی – ۱۹۵۹ – North by Northwest از فیلم های معروف هیچکاک

شمال از شمال غربی از فیلمهای معروف هیچکاک

یکی دیگر از بهترین فیلم های آلفرد هیچکاک، فیلم شمال از شمال غربی است. در این فیلم بازیگرانی همچون کری گرانت و اوا ماری سنت ایفای نقش می کنند. شمال از شمال غربی در سه رشته نامزد جایزه اسکار شد. کری گرانت در این فیلم در نقش مردی بازی می کند که با یک مامور مخفی اشتباه گرفته شده است.

۵. پنجره عقبی – Rear Window ۱۹۵۴

پنجره پشتی از فیلمهای معروف هیچکاک

این فیلم یکی دیگر از فیلم های معروف هیجکاک است. در این اثر ستارگان بزرگی مانند جیمز استوارت و گریس کلی ایفای نقش می کنند. این فیلم در چهار بخش از جمله بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی نامزد اسکار شد، اما هیچ جایزه ای را به دست نیاورد. در این فیلم جیمز استوارت در نقش عکاسی بازی می کند که پایش شکسته و در خانه اش مانده و از پنجره خانه رفتار همسایگان را تحت نظر دارد.

۶. پرندگان – ۱۹۶۳ – The Birds  از فیلم های معروف هیچکاک

پرندگان از بهترین فیلم های هیچکاک

این فیلم جذاب و تماشایی از معروف ترین فیلم های آلفرد هیچکاک است. وی این فیلم را بر پایه داستانی از دافنه دوموریه یعنی پرندگان ساخته است. تیپی هدرن بازیگر این فیلم مهیج و ترسناک است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید هیچکاک در این فیلم از موسیقی متن بهره نبرده و صدای خود پرندگان جانشین موسیقی متن در این فیلم است. در این فیلم ترسناک علت حملات پرندگان مشخص نیست. تقابل ترسناک محیط و انسان در این فیلم به‌ خوبی انعکاس یافته است.

۷. ربکا – ۱۹۴۰ – Rebecca  – از بهترین فیلم های هیچکاک

فیلم ربکا از بهترین فیلم های هیچکاک

ربکا از معروف ترین فیلم های آلفرد هیچکاک محسوب می شود.این فیلم بر پایه رمان مشهور دافنه دوموریه ساخته شده است. ربکا در رشته های بهترین فیلم و بهترین فیلم برداری موفق به دریافت جایزه اسکار شد. این فیلم نخستین فیلم آمریکایی هیچکاک است. بازیگران بزرگی مانند لارنس الیویه، جوآن فونتین و جودیت اندرسون در این فیلم ایفای نقش کرده اند. ربکا برای هیچکاک نامزدی اسکار را به ارمغان آورد.

۸- ام را به نشانه‌ی قتل بگیر –  ۱۹۵۴ – Dial M For Murder

ام را به نشانه قتل بگیر از فیلمهای معروف هیچکاک

این فیلم تریلری مهیج با محوریت خیانت و باج گیری است که در آن بازیگرانی همچون گریس کلی و ری میلند نقش ایفا می کنند. این اثر به‌ طور سه‌ بعدی فیلم‌ برداری شده است که تجربه‌ی خوشایندی برای سینما دوستان به دنیال داشت. داستان فیلم درباره مردی است که تصمیم می گیرد همسر خود را به قتل برساند، ولی همه چیز طبق نقشه وی پیش نمی رود.

۹-طناب – ۱۹۴۸ – Rope از بهترین فیلم های هیچکاک

طناب از بهترین فیلم های هیچکاک

طناب نخستین اثر رنگی هیچکاک است. جیمز استوارت، ستاره این فیلم است و از بازیگران دیگر آن می توان به جان دال، فارلی گرانگر و جوآن چندلر اشاره کرد. فیلم روایت گر داستان دو مرد جوان‌ است که یکی از دوستان خود را به قتل می رسانند. آنها به تئوری انسان برتر اعتقاد دارند … جالب است بدانید این فیلم هیچکاک در برداشت‌هایی که ده‌ دقیقه‌ طول می کشید، ضبط‌ شده است.

۱۰.بیگانگان در ترن – ۱۹۵۱ – Strangers on a Train

فیلم بیگانگان در ترن از فیلم های معروف هیچکاک

بیگانگان در ترن یکی دیگر از فیلم های آلفرد هیچکاک  است. در این فیلم هیچکاک علاوه بر کارگردانی، تهیه کنندگی آن را هم بر عهده داشته است. این فیلم بر پایه رمان بیگانگان در ترن اثر پاتریشا های‌ اسمیت تولید شده‌ است. داستان فیلم درباره دو غریبه است که در یک قطار با هم ملاقات می‌کنند… فارلی گرنجر، روت رومن و رابرت واکر در این فیلم ایفای نقش می کنند.

کلام آخر

بسیار خوب، در این مطلب به بررسی تعدادی از بهترین فیلم های هیچکاک پرداختیم و با بعضی از مشهورترین فیلم های وی آشنا شدیم. شما کدام یک از این فیلم ها را تماشا کرده اید؟ به کدام یک از آثار وی علاقه مند هستید؟ از نظر شما جای چه فیلم هایی در این فهرست خالی است؟ با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط: 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: arastoo