in

قله های فنی ایران – لیست ۱۰تایی

فنی ترین قله های ایران

کوهنوردی از آن دسته  ورزش هایی است که هیچ سقفی ندارد و شما هر روز که قله ای را صعود می کنید رویای صعودی سخت تر را در ذهن خود قرار می دهید. خوشبختانه ایران دارای کوهستان های مرتفع و جوانی است و شما می توانید باصرف هزینه ای اندک به کوهستان های مختلف ایران بروید و لذت صعود به قلل زیبای ایران را بچشید. در ایران کوه های زیادی وجود دارد که ارزش این را دارد که شما به آنها صعود کنید اما ما در اینجا به بررسی چند قله فنی تر و معروف تر می پردازیم. مطمعنا صعود به این قله ها سختی ها و چالش های بیشتری دارد. پس اگر کوهنوردی و صخره نوردی را درسطح بالایی دنبال می کنید و اگر علاقه مند به صعود های سخت و چالشی هستید این مطلب می تواند راهنمای شما در صعود به معروف ترین و فنی ترین قله های ایران باشد.

قله های فنی ایران

۱- قله دماوند

قله دماوند از کوه های فنی ایران

قله دماوند معرف حضور تمام کوهنوردان است. هر کوهنوردی که ادعای خبرگی دارد حداقل یکبار به این کوه صعود کرده است. قله دماوند بلند ترین قله ایران با ارتفاع ۵۶۱۰ است که در رشته کوه البرز در شمال ایران قرار دارد. اگر قصد صعود به قله دماوند را دارید باید مطمئن باشید که قرار گرفتن در ارتفاع بالا شمارا آزار نمی دهد. دچار سردرد، کمبود اکسیژن و حالت تهوع نمی شوید.

قله دماوند به آن صورت چالش های فنی و دست به سنگ ندارد. اما به دلیل ارتفاع بالایی که دارد، توان بالایی را طلب می کند. قبل از اینکه به دماوند صعود کنید خود را با قله های کم ارتفاع تر محک بزنید. حتی اگر در تابستان و اوج گرما صعود می کنید باید تجهیزات گرم از جمله کاپشن پر، دستکش، کلاه و لباس های گرم همراه خود داشته باشید. این کوه از چهار جبهه قابل صعود می باشد. شما برای صعود حتما باید با یک راهنمای کاربلد همراه شوید و از صعود بدون راهنما پرهیز کنید.

۲-قله علم کوه

علم کوه فنی ترین قله ایران

از نظر ارتفاع علم کوه دومین قله مرتفع ایران است. اما از نظر سختی و چالش های فنی، علم کوه فنی ترین قله ایران است. این کوه فنی با ارتفاع ۴۸۵۰ واقع در رشته کوه البرز در شمال ایران، استان مازندران قرار دارد. همانطور که تمام کوهنوردان می دانند برای صعود به قله های فنی باید مهارت صخره نوردی خودرا ارتقا دهید و سپس پا به این کوه ها بگذارید.

متاسفانه بعضی اوقات کوهنوردانی بدون آگاهی کامل از مسیر و سختی قله، پا به علم کوه می گذراند و قربانی صخره خشن کوه و بی توجهی خود به مسائل حفاظتی می شوند. حتما یاد داشته باشید که همراه خود تجهیزات گرم پر و پولار، تجهیزات فنی هارنس، طناب، کارابین و غیره ببرید. قله علم کوه در ایران به مصداق کی۲ در جهان بوده و از اهمیت بالایی در بین قلل ایران برخوردار است. مسلما صعود به قله علم کوه از افتخارات هر کوهنورد خبره ای می باشد.

۳- کول جنو از فنی ترین قلل ایران

قله کول جنو از فنی ترین قله های جهان

مسلما قله کول جنو از فنی ترین قله های جهان است، قله ای سخت، پرچالش و دارای تیغه های بسیار فنی. اگر قصد صعود به قله کول جنو را دارید باید مدت ها به تمرین صخره نوردی بپردازید و این را به یاد داشته باید که نباید به هیچ عنوان از قرار گرفتن در ارتفاع و لبه های تیز پرتگاه بترسید. قله کول جنو از مهم ترین کوه های ایران است و مسلما فنی ترین کوهنوردان و صخره نوردان حداقل یک بار صعود به این قله را در کارنامه ی خود دارند.

این کوه در رشته کوه اشتران کوه در شهرستان ازنا استان لرستان قرار دارد. ارتفاع این قله ۳۸۱۳ می باشد. اما مسلما وجهی که این قله را اینقدر متمایز و محبوب کرده است ارتفاع آن نیست، بلکه تیغه ی فنی آن است. برای صعود از مسیر تیغه کول جنو حتما ابزار فنی هارنس و طناب با خود ببرید. در فصل تابستان اصلا نیازی به لباس گرم ندارید، خنک بپوشید و آب کافی از پناهگاه با خود بردارید. در فصول دیگر حتما وضعیت آب و هوا و بهمن را از هواشناسی منطقه جویا شوید. اگر بارش برف در پیش بود به هیچ عنوان صعود نکنید. همچنین بهتر است از قبل با یک راهنمای حرفه ای هماهنگ شوید.

۴- قله سبلان

قله سبلان سومین قله مرتفع ایرانقله سبلان پس از دماوند و علم کوه سومین قله مرتفع ایران است که با ارتفاع ۴۸۱۱ در رشته کوه البرز در شمال غربی استان اردبیل قرار دارد. قله سبلان همانند کول جنو و علم کوه آنچنان فنی نیست اما به دلیل ارتفاع بالایش توان و نیروی بالایی می خواهد. صعود به قله ی سبلان آنچنان دور از دسترس نیست و اگر شما فعالیت کوهنوردی دائم داشته باشید، می توانید به این قله صعود کنید. به طور کلی سه مسیر برای صعود به قله سبلان وجود دارد وشما می توانید پس از مشورت با مربی و راهنما یکی از مسیر ها را انتخاب کرده و صعود کنید.

۵- قله سهند از فنی ترین قله های ایران

سهند ازمعروف ترین کو های ایرانیکی دیگر از کوه های معروف ایران که در رشته کوه البرز قرار دارد کوه سهند است که به عروس کوه های ایران معروف است. قله سهند با ارتفاع ۳۷۰۷ در جنوب شهر تبریز واقع است. قله سهند به نسبت کوه هایی که تاکنون به توضیح آنان پرداختیم ارتفاع کمتری دارد و از نظر فنی نیز سختی خاصی ندارد. اما باید توجه داشته باشید که منطقه آذربایجان در همه فصول برف و سرما دارد و شما باید برای صعود به قله هایی که در این منطقه قرار دارند تجهیزات گرمایشی مناسب ببرید و حتما همراه با یک راهنما صعود کنید.

۶- قله دنا

کوه دنا بلند ترین چین خردگی زاگرسبر خلاف تصور خیلی ها، دنا نام کوه نیست بلکه نام رشته کوهی در زاگرس است. دنا، بزرگ ترین چین خوردگی زاگرس است که با ۹۰ کیلومتر خط الراس از ۲۰ کیلومتری شرق یاسوج تا ۷۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان امتداد یافته است. دنا ۵۲ قله بالای ۴۰۰۰ متر دارد که بلند ترینشان، قله قاش مستان یا بیژن۳ با ارتفاع ۴۴۵۹ می باشد. لیست قله ها بدین شرح است:

 • قاش مستان
 • مورگل
 • برج آسمانی
 • قزل قلعه
 • حوض دال مرکزی
 • قاش
 • کل قدویس
 • کل شیدا
 • پن رو
 • کل بلبل
 • پوتک و غیره.

۷- الوند از قله های فنی ایران

کوه الوندکوه الوند از معروف ترین قلل ایران و بلند ترین نقطه استان همدان است. ارتفاع این کوه ۳۵۲۰ است و یکی از ۱۵۱۵ قله معروف جهان است. همانطور که گفته شد، به نسبت قله های دیگر این کوه ارتفاع چندانی ندارد. از نظر فنی نیز با کمی صخره نوردی می توان آن را فتح کرد. قله الوند زیبایی های خاصی دارد که پیشنهاد می کنیم به این قله صعود کنید.

۸-قله سنبران

قله سنبران

بلند ترین قله رشته کوه اشترانکوه در زاگرس، قله سنبران است. قله سنبران با ارتفاع ۴۱۵۰ در شهرستان ازنا استان لرستان قرار دارد. این قله از نظر صخره نوردی سختی ندارد اما در قسمت پناهگاه گل گل تا پناهگاه چال کبود شیب بسیار تندی دارد که به گرده ماهی معروف است. برای صعود به قله سنبران باید فعالیت کوهنوردی منظم  و ماهیچه هایی قوی داشته باشید. زیرا شیب و مسیر زیادی را باید طی کنید.

۹- توچال از قله های فنی ایران

فنی ترین قله های ایرانیکی از معروف ترین قله های ایران که در لیست ۱۵۱۵ کوه معروف جهان نیز وجود دارد، کوه توچال است. که با ۳۹۶۳ متر ارتفاع از سطح دریا در رشته کوه البرز در شمال ایران قرار دارد. قله توچال برای کوهنوردان متوسط تا حرفه ای نه از نظر توان بدنی نه از نظر مهارت فنی، مشکل آفرین نیست. قله توچال مخصوصا در فصل زمستان زیبایی های خاصی دارد. شما می توانید در پیست اسکی این مجموعه نیز به ورزش اسکی بپردازید و لذت ببرید.

۱۰- قله دوبرار

تاکنون به برسی ۹ قله از معروف ترین و فنی ترین قله های ایران پرداختیم. آخرین قله که قصد توضیح و برسی آنرا داردیم قله دوبرار است. قله دوبرار دارای ۴۲۵۰ متر ارتفاع از سطح دریا است و در رشته کوه البرز واقع در شمال ایران است. این رشته کوه که به نام بلندترین قله اش (دوبرار) نام گرفته، مرز بین سه شهرستان فیروزکوه آمل و دماوند است. پیشنهاد میکنم که به صعود به قله دوبرار بسنده نکنید و خط الراس این رشته کوه را طی کنید. درضمن صعود به این قله به تجهیزات فنی نیاز ندارد.

کلام آخر

اگر شما کوهنورد سطح متوسط تا حرفه ای هستید اغلب قله ها را خصوصا اگر به محل زندگیتان نزدیک باشند، می توانید یک روزه صعود کنید. اما پیشنهاد می کنم که برای هر صعود حداقل یک شب کمپ برقرار کنید. به خودتان و بدنتان استراحت بدید و صعود به قله را از صبح خیلی زود شروع کنید. حتما برای صعود با کوهنوردان حرفه ای آن منطقه مشورت کنید و با یک راهنمای کاربلد همراه شوید.

صعود خودرا به هیئت کوهنوردی منطقه مورد نظر اطلاع دهید تا در مواقع مورد نیاز شما را حمایت کنند. در مسیر صعودتان زیاد آب بنوشید. از مغزی جات و مواد مغذی استفاده کنید. همچنین توصیه می شود حتما شب قبل از صعود به خوبی بخوابید تا انرژی کافی برای صعود را اشته باشید. مطلبی که خواندید تنها توضیحی برای ۱۰ قله از قله های فنی ایران بود.

در بین قله هایی که بیان شد علم کوه و کول جنو بیشترین میزان سختی را از لحاظ فنی دارند. توجه داشته باشید که حتما همراه خود ابزار صعود و هارنس داشته باشید. اگر که کوهنوردی را در سطح حرفه ای دنبال می کنید صعود به قله های نام برده شده تجربه پرچالش و سراسر آدرنالین برای شما خواهد بود. لطفا اگر سابقه صعود به این قلل را دارید با ما در میان بگذارید. و نظر خود را درمورد این مطلب برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: فاطمه گرجی