in ,

بلندترین برج های جهان – لیست ۱۰تایی

بزرگترین آسمان خراش های دنیا

کمال گرایی جزء شاخص ترین خصیصه های انسانی است که نوع بشر از ابتدا به دنبال آن بوده و است، همین ویژگی انسان است که سبب شده همواره در طول تاریخ شاهد ساخت بناهای با عظمت و باشکوه و همچنین بلندترین برج های جهان توسط او باشیم. از زیگورات گرفته تا اهرام فراعنه، دیوار چین و معبد ساخته شده بر کوه ها همگی سربرافراشتگی و اوج گرایی آدمی را به تصویر می کشد. این جنون، انسان مدرن تازه صنعتی شده را بر آن داشت تا ماراتنی تمام ناشدنی را برای فتح آسمان آغاز کند؛ به همین دلیل است که ما هر روز شاهد برآمدن ساختمان هایی بلند قامت تر از بناهای دیروز هستیم. بلندترین آسمان خراش های جهان در کشورهای مختلف، در حال رقابتی بی سابقه هستند.

از دلایلی که باعث گرایش انسان به ارتفاع می گردد، وجه مذهبی و اعتقادی اوست. زیرا انسان ارتفاع را گامی برای صعود به سمت خداوند می داند. از طرفی معماری مرتفع وسیله ای برای به نمایش گذاشتن قدرت بوده است. انواع قصرها و دژهای مرتفع نیز بدین منظور بنا شده اند. اما کدام آسمان خراش ها، در جهان حرف اول را می زنند؟

 بلندترین برج های جهان

۱. برج خلیفه دبی، شاهکار بی نظیر شهر سازی و معماری

برج خلیفه، بلندترین برج جهان

برج خلیفه دبی بلندترین سازه و آسمان خراش دنیاست. این برج ۱.۵ میلیون دلاری ، ۸۲۸ متر ارتفاع و ۱۶۳ طبقه دارد.این برج به قدری بلند است که گاهی اوقات، سر از ابرها به بیرون می آورد. ساخت آن حدود ۶ سال و با کمک ۱۲هزار کارگر انجام گرفت. این برج سرانجام در سال ۲۰۱۰ به طور رسمی افتتاح شد.

آقای آدرین اسمیت، معمار و شهرساز آمریکایی این برج، در طراحی آن از یک نوع گل به نام لیلی عنکبوتی (Hymenocallis) الهام گرفته است. طراحی داخل برج خلیفه نیز توسط Owings and Merill LLP و Nada Andric ، که یکی از بهترین طراحان داخلی دنیا می باشد، طراحی شده و در این طراحی از با کیفیت ترین شیشه ها، فولاد ضد زنگ و سنگ های تیره استفاده شده است.

۲. برج شانگهای، یکی از بلند ترین برج های جهان واقع در چین

برج شانگهای، یکی از بلندترین برج های جهان

رتبه ی دوم در لیست بلند ترین برج های جهان، مربوط به برج شانگهای واقع در چین است. این برج با ۶۳۲ متر و ۱۲۱ طبقه، بلندترین برج چین است. ساخت برج شانگهای در سال ۲۰۰۶ آغاز شد و به طور کلی هشت سال طول کشید. این بنا را یک شرکت معماری، به نام Gensler طراحی کرده است. هدف اصلی از ساخت این برج، استفاده از آن به عنوان هتل و ساختمان اداری است.

در این سازه به جای استفاده از اسکلت ساده فولادی، از یک هسته بتنی ضخیم استفاده شده است. بخاطر خاک شنی منطقه، زمین لرزه ها و طوفان های شدید، ساخت چنین سازه هایی در شانگهای سخت است. در نتیجه ساختمان بر روی ۹۸۰ ستون ۷۰ متری بتنی قرار گرفته است. برای مقاوم کردن سازه در مواجهه با بادهای قوی، آن را با یک طراحی نوآورانه به شکل استوانه ای و مارپیچ ساخته اند.

۳. ابراج البیت عربستان سعودی

ابراج البیت عربستان سعودی

برج سلطنتی ساعت مکه یا ابراج البیت (Makkh Royal Clock Tower) با ارتفاعی در حدود ۶۰۱ متر توانسته نامش را در بین بلندترین برج های جهان جای دهد. این برج بلند بالا، ۱۲۰ طبقه دارد و بزرگ ترین ساعت جهان در بالای آن جاسازی شده است. در بالاترین نقطه ی ابراج البیت، یک رصد خانه وجود دارد تا در ماه رمضان رویت ماه تایید شود.
جالب است بدانید که ساعت برج سلطنتی مکه، با وجود ۴۵ متر طول و ۴۳ متر عرض، از ساعت مشهور《بیگ بِن》انگلستان، که یکی از برج های کج جهان می باشد، شش برابر بزرگ تر است. لوکس و خاص بودن این آسمان‌خراش تجاری-اداری، قیمت هتل ها و مراکز خرید آن را هم تحت قرار داده است.

۴. مرکز تجارت جهانی پینگ آن واقع در چین، یکی دیگر از برج های بلند جهان

مرکز تجارت جهانی پینگ آن واقع در چین

مرکز تجارت مالی پینگ آن در (Ping An Finance Center) در چین واقع شده و ارتفاع آن حدود ۵۹۹.۱ متر است شنژن یکی از مهمترین شهرهای اقتصادی چین است و در نزدیکی هنگ کنگ واقع شده و با نماد برج مرکز تجارت مالی پینگ آن، شناخته می شود. نمای آسمان خراش مرکز تجارت پینگ آن از شیشه و سنگ ساخته شده است که در برابر آب و هوای این منطقه از مقاومت کافی برخوردار است.

نمای مخروطی برج نیروی باد را تا ۴۰ درصد کاهش می دهد و اسکلت فولادی ضد زنگ آن شبکه های حفاظتی را در برابر اصابت رعد و برق شکل داده است. همین خصوصیات باعث شده که علاوه بر قرار گرفتن در لیست بلندترین برج های جهان، یکی از مقاوم ترین سازه های جهان نیز به شمار بیاید‌.

۵. برج لوته، دارای سریع ترین آسانسور جهان

برج لوته، یکی دیگر از بلندترین برج‌ های جهان

برج لوته (Lotte World Tower) که در سئول پایتخت کره جنوبی واقع شده، ارتفاعی در حدود ۵۵۵ متر دارد. با وجود این ارتفاع و ۱۲۳ طبقه، این سازه متفاوت توانسته نامش را در بین بلندترین برج های جهان ثبت کند. سیزده سال زمان برد تا کره ای ها بتوانند این ساختمان تمام شیشه ای را آماده کنند و در نهایت، در سال ۲۰۱۹ برج جهانی لوته افتتاح شد.

از ویژگی های برجسته برج، می توان به عرشه شیشه ای و داشتن سریع ترین آسانسور جهان اشاره کرد. آسانسور دو طبقه برج لوته که با نام شاتل آسمان شناخته می شود، سرعتی معادل ۳۵ کیلومتر در ساعت دارد؛ این آسانسور می تواند از طبقه ی یکم تا ۱۲۱ را در مدت زمان یک دقیقه طی کند.

۶. مرکز تجارت جهانی وان آمریکا

مرکز تجارت جهانی وان آمریکا

مرکز تجارت جهانی وان ایالات متحده آمریکا (One World Trade Center) که در ابتدا به آن برج آزادی نیز گفته می‌شد، ارتفاعی حدود ۵۴۱.۳ متر دارد و ۱۰۴ طبقه برای آن در نظر گرفته شده است. نکته جالب توجه درباره این سازه ارتفاع آن است که ۱,۷۷۶ فوت در نظر گرفته است و نشانگر اعلامیه استقلال آمریکا می باشد.
این ساختمان دارای فونداسیون بتن مسلح و دیوار های بتن مسلح با ضخامت ۳ فوت، حول تمام شفت های آسانسور و دستگاه پله ها است. از طبقه بیستم، ساختمان به گونه ای طراحی شده تا ۸ مثلث متساوی الساقین ایجاد شود و در مجموع یک هشت وجهی را تشکیل دهند.

۷. مرکز مالی CTF گوانگژو

مرکز مالی CTF چین، یکی از بلند ترین اسمان خراش های جهان

مرکز مالی CTF نیز جزو بلندترین آسمان خراش های جهان به شمار می آید. این سازه، یک آسمان خراش چند منظوره است که ۵۳۰ متر ارتفاع دارد و در جنوب شهر گوانگژو چین قرار دارد. طراحی این ساختمان توسط Kohn Pedersen Fox Associates انجام شده است. این برج دارای یک هسته بتنی با هشت ستون می باشد.

همچنین CTF با ارتفاع ۱۷۴۰ فوت و ۱۱۱ طبقه دارای ۹۵ آسانسور است که سرعت آن ها به بیش از ۴۴ مایل بر ساعت می رسد.
به علاوه ۵ طبقه زیر زمین دارد که شامل یک مرکز خرید، واحد های اداری، آپارتمان و هتل می باشد‌. این سازه در زمینی به مساحت ۲۷۰۰۰ متر مربع در منطقه مرکز تجاری گوانگژو شهر Zhujiang New Town ساخته شده است. این پروژه در سال ۲۰۰۹ آغاز و در سال ۲۰۱۶ به اتمام رسیده است.

۸. برج چاینا زون یا سیتیک، واقع در پکن چین

برج چاینا زون یا سیتیک

چین امروزه به عنوان یک ابر قدرت اقتصادی دست بالایی در ساخت سازه‌های عظیم دارد. همچنین  به عنوان مرکز سازه‌های بزرگ در جهان تبدیل شده است. برج سیتیک ارتفاعی در حدود ۵۲۷.۲۷ متر دارد و ۱۰۹ طبقه برای آن در نظر گرفته‌شده و در سال ۲۰۱۸ تکمیل‌شده است. علاوه بر ارتفاع این برج، طراحی متفاوت این ساختمان است که جلب توجه می کند.

قسمت بالایی و پایینی این سازه پهن‌تر از قسمت میانی آن هستند. این طراحی تصادفی انتخاب‌نشده است. بلکه معماران چینی از یک ظرف باستانی تشریفاتی به نام زون (zun) برای نمای ظاهری این آسمان‌خراش عظیم الهام گرفته‌اند. کسانی که درباره این ظرف آگاهی چندانی ندارند، در نگاه اول به برج، یک گلدان کمر باریک را می‌بینند.

۹. برج تایپه ۱۰۱ تایوان، یکی دیگر از بلندترین برج های جهان

برج تایپه ۱۰۱ تایوان

همانطور که از نام برج تاپیه ۱۰۱ واضح است، این برج دارای ۱۰۱ طبقه است. با ۵۰۸ متر ارتفاع، یکی از بلند ترین برج های دنیا می باشد. در زمان ساخت این برج در سال ۲۰۰۴ طراحی آن بسیار منحصر به فرد بود. برج تاپیه به مدت ۶ سال دارای مقام بلندترین برج دنیا بود تا اینکه برج خلیفه این مقام را کسب کرد. این برج نمونه ای از معماری پست مدرن بوده و به علت داشتن نمای سبز-آبی منحصر به فرد شهرت دارد. این برج بر خط آسمان تاپیه تسلط داشته و به علت منظره زیبا از بالای برج جاذبه ای گردشگری می باشد.

۱۰. مرکز مالی جهانی شانگهای، چین (SHANGHAI WORLD FINANCIAL CENTER)

مرکز مالی جهانی شانگهای، چین یکی دیگر از بلندترین برج های جهان

مرکز مالی جهانی شانگهای در سال ۲۰۰۸ به پایان رسیده و ارتفاعی ۴۹۲ متری با ۱۰۱ طبقه دارد. این برج در منطقه لادِن پودونگ شهر شانگهای واقع شده است و نقش مرکز مالی و تجارت بین المللی را ایفا می کند. این برج دارای اتاق های هتل، دفاتر، کنفرانس ها، عرشه تماشا و مراکز خرید می باشد.
نمای بالای این برج جمع شده است و کنترل هوایی به نام VAV  دارد. مرکز مالی جهانی با قابی مورب طراحی شده است تا جلوی نیروهای فشار دهنده (آدم های داخل ساختمان، باد، ابزارهای سنگین روی زمین) را بگیرد. منتقدان طراحی خاص این آسمان خراش را بسیار تحسین کرده اند.

سخن آخر

در این مطلب تلاش کردیم که تا حدودی شما را با ۱۰ تا از بلندترین برج های جهان آشنا کنیم. برج خلیفه نزدیک به یک دهه است که عنوان بلندترین سازه‌ی معماری جهان را در اختیار خود دارد. اما با وجود روحیه ی کمال گرایانه ی انسان، باید منتظر ساخت سازه های بلند تری نیز باشیم. اگر شما برجی را می شناسید که می تواند در این لیست قرار گیرد، به ما معرفی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: ژاله