راه های افزایش خلاقیت
in

راه های افزایش خلاقیت – لیست ۱۰تایی

به طور حتم همه انسان ها علاقه دارند که خلاق باشند و از خلاقیت خود لذت ببرند. این موضوع در مورد شمایی هم که قصد دارید با راه های افزایش خلاقیت آشنا شوید، صادق است. البته این علاقه ذاتی شما برای خلاق بودن بی دلیل نیست و همه ما شاهد موفقیت افراد خلاق بوده ایم. مهم نیست که شما در چه زمینه ای مشغول به کار هستید. اگر بتوانید در کار خود از ترفند خلاقیت استفاده کنید، خود را متمایز خواهید کرد. اگر کمی دقت کنید به خوبی متوجه می‌شوید که کسب و کار هایی که با خلاقیت عجین شده اند، در بین مردم محبوب تر هستند.

شاید به این فکر کنید که خلاقیت یک ویژگی انتسابی است و افراد با آن به دنیا می آیند. ولی این دیدگاه اشتباه بوده و علم ثابت کرده است که افزایش خلاقیت کاری امکان پذیر است. بنابراین نمی توان با انجام یک تست هوش، متوجه شد که شما فرد خلاقی هستید یا خیر. در واقع می توان با یادگیری راه های افزایش خلاقیت از مغز خود ایده های نابی را دریافت کرده و از آن ها استفاده کنید. با خواندن این مقاله با تکنیک هایی آشنا می شوید که استفاده از آن ها خلاقیت شما را چندین برابر خواهد کرد.

خلاقیت چیست؟ به چه کسانی خلاق می گویند؟

خلاقیت چیست؟

به نظر من خلاقیت یکی از ویژگی های بارز خداوند است. برای درک این موضوع می توانید به ساختار چشم انسان دقت کنید و از نحوه خلقت آن متحیر بمانید. خلاقیت یک توانایی ذهنی است که به واسطه آن یک فکر جدید به وجود آمده که حاصل آن فکر، تولید چیزی ارزشمند است. فلسفه دیگر خلاقیت بدین معناست که برای حل یک مسئله یا مشکل، بیش از یک راه حل وجود دارد. معمولا افراد خلاق کسانی هستند که به دنبال نوآوری و تنوع بوده و احتمالا از یکنواختی بیزار هستند. اگر یک فرد خلاق با چالشی مواجه شود، سعی می کند که با تکنیک های افزایش خلاقیت بهترین راه حل را پیدا کند.

اما سوالی که می‌شود در اینجا مطرح کرد این است که: چرا انسان ها به دنبال افزایش خلاقیت هستند؟ جواب این سوال را باید در یکی از خصوصیات ذاتی انسان جستجو کرد، تمایل به متفاوت بودن. متفاوت یا خاص بودن یکی از خواسته های همه افراد بوده و ربطی به جنسیت یا ملیت آن ها ندارد. یکی از ابزارهایی که در اختیار انسان ها گذاشته شده و با استفاده از آن می توان متفاوت شد، خلاقیت است.

شما می توانید با شناسایی ترفندهای خلاقیت، خود را میان دیگران متمایز کنید. با همه این صحبت ها هنوز پرسش اصلی پا برجاست و خیلی از شما از خود می پرسید که چگونه خلاق باشم؟ در ادامه با ۱۰ ترفند افزایش خلاقیت آشنا خواهید شد.

بهترین راه های افزایش خلاقیت – لیست ۱۰تایی

۱- شرکت در کلاس های هنری متفاوت

راه های افزایش خلاقیت

یکی از مناسب ترین راه های افزایش خلاقیت شرکت در کلاس های هنری متفاوت است که می تواند خلاقیت شما را قلقلک دهد. برای شرکت در این کلاس ها حتما به علاقه خود نیز توجه کرده و یک دوره آموزشی خوب برای خود انتخاب کنید. کمی با خودتان فکر کنید و ببینید که به چه کلاس هایی علاقه دارید؟ آیا به خطاطی علاقه دارید یا به نواختن پیانو؟ هنر و خلاقیت در هم تنیده شده و شرکت در این کلاس ها یک ترفند افزایش خلاقیت است.

۲- ورزش کردن و مراقبه

ورزش کردن و مراقبه یکی از تکنیک های ا فزایش خلاقیت

یکی دیگر از تکنیک های افزایش خلاقیت، فعالیت بدنی و انجام ورزش هایی مانند یوگا است. یکی از بهترین کارها این است که زمانی را در طول روز به ورزش کردن اختصاص دهید. البته لازم است که در این زمان ذهن خود را از تمامی دغدغه ها و مشکلات رها کنید. انجام یوگا نیز یک راهکار افزایش خلاقیت است. این ورزش ذهن شما را از پراکندگی نجات داده و کمک می کند که به نظم ذهنی دست پیدا کنید. البته ورزش یوگا نیاز به تلاش و ممارست زیادی دارد، به دلیل اینکه حواس انسان به راحتی پرت می شود.

۳- با افراد خلاق معاشرت کنید

معاشرت با افراد خلاق یکی از بهترین راه های افزایش خلاقیت

تحقیقات نشان می دهد که کیفیت زندگی هر انسانی، برابر است با میانگین کیفیت زندگی پنج نفر از نزدیکان او. از این فرمول می شود در مورد همه جنبه های زندگی استفاده کرد، پول، موفقیت و حتی افزایش خلاقیت. زمانی که اطراف شما افراد خلاق وجود دارند، به مرور شما هم به جمع انسان های خلاق خواهید پیوست.

۴- سفر کردن، یکی از راه های افزایش خلاقیت

سفر کردن از تکنیک های افزایش خلاقیت

جمله معروفی است که می گوید: زندگی برای زیستن در یک نقطه نیست. هر فردی باید در طول زندگی اش به سفر برود و با افراد و مکان های مختلف آشنا شود. دقت داشته باشید که سفر کردن یک راهکار افزایش خلاقیت است. هر چه بیشتر به سفر بروید، تجربه های بیشتری کسب کرده و خلاق تر می شوید. حتما لازم نیست که به مسافرت های خارج از کشور فکر کنید. مسلما در همین ایران خودمان مکان های مختلفی است که تا کنون نرفته ایم.

۵- کودک درونتان کجاست؟

کودک درونتان کجاست؟

نقاشی کردن روی دیوار خانه در دوران کودکی، یکی از تفریحات لذت بخش برای من ولی عذاب آور برای مادرم بود! الان که بیشتر فکر می کنم به این نتیجه می رسم که انجام آن کار در خلاقیت من نهفته بود. ولی الان که با چالش های جدید مواجه شده ایم، حس می کنم که مثل زمان کودکی خلاق نیستم. آزاد گذاشتن ذهن یک ترفند افزایش خلاقیت مناسب است و می توانیم با استفاده از آن خلاق تر شویم.

۶- استفاده از طنر و خندیدن

خندیدن یکی از راه های مؤثر در افزایش خلاقیت

بدون شک طنز پردازها یکی از خلاق ترین افراد در دنیا هستند. تحقیقات نیز نشان داده است که افراد شوخ طبع دارای خلاقیت بیشتری نسبت به دیگران هستند. یکی از تفریحات من این است که در طول روز حتما کلیپ های طنز می بینم. این کار می تواند یک تفریح و استراحت خوب در طول روز باشد. اما من در حین تماشای کلیپ یا فیلم هاب طنز، هم می خندم و هم خلاقیتم را افزایش می دهم.

اما چطور؟ من هنگام دیدن کلیپ های طنز، خودم را جای سازنده آن می گذارم و شروع به ایده پردازی می کنم. در آن هنگام ایده های جدیدی به ذهنم می آید که اگر سازنده آن ها را اجرا می کرد، آن کلیپ بامزه تر می شد. شما هم می توانید در یک پیج یا کانال که کلیپ های طنز را بارگزاری می کند، عضو شوید.

۷- موسیقی، یکی دیگر از راه های افزایش خلاقیت

موسیقی، یک ترفند افزایش خلاقیت

یکی دیگر از راه های افزایش خلاقیت که خود من عاشق آن هستم، گوش دادن موسیقی است. البته فقط گوش دادن به موسیقی نیست و افرادی هستند که در نوازندگی نیز تبحر دارند. مهم این است که بتوانید گاهی در طول روز ذهن خود را با موسیقی آرام کنید. کاهش استرس فقط یکی از مزایای گوش دادن به موسیقی است و مزیت دیگر آن افزایش خلاقیت شماست. حتی می توانید یک حرکت ترکیبی بزنید و در حین پیاده روی یا ورزش کردن به موسیقی گوش دهید.

۸- طوفان فکری به پا کنید

بارش فکری، یک راهکار افزایش خلاقیت

یکی دیگر از بهترین تکنیک های افزایش خلاقیت استفاده از طوفان فکری یا بارش فکری است. در این روش شما برای پیدا کردن یک ایده، به ذهن خود رجوع کرده و تمامی ایده ها را یادداشت می کنید. در اوایل کار مهم نیست که این ایده ها خیلی خوب است یا خیلی بد. مرحله بعدی غربال گری بوده و باید ایده های خوب را را از ایده های به درد نخور جدا کنید. انجام این کار به مرور شما را خلاق تر کرده و یک ترفند خلاقیت محسوب می شود.

۹- نوشتن، یکی از بهترین راه های افزایش خلاقیت

راه های افزایش خلاقیت

نوشتن یک ترفند افزایش خلاقیت است که می تواند بسیار سودمند باشد. اگر در زندگی چالشی دارید که ذهن شما را به خود مشغول کرده است، بهتر است در مورد آن بنویسید. بدین منظور باید هر آنچه ایده که برای حل آن چالش به ذهن شما خطور می کند را یادداشت کنید. اگر به نویسندگی علاقه دارید، حتی می توانید به نوشتن کتاب، رمان و وبلاگ نویسی نیز فکر کنید. نوشتن دریچه های تازه ای را به روی شما باز کرده و یک راهکار افزایش خلاقیت است.

۱۰- خود را به چالش بکشید

یکی دیگر از مؤثر ترین راه های افزایش خلاقیت این است که خودتان را به چالش دعوت کنید. برای انجام این کار می توانید دو کار انجام دهید:

  • کارهای جدید انجام دهید: می توانید در کلاس ها یا دوره های آموزشی مختلف شرکت کنید، ورزش جدیدی را شروع کنید و هر آنچه که دنیای جدیدی را به روی شما باز می کند.
  • کارهای قبلی را به روش های جدید انجام دهید: مثلا می توانید از یک مسیر تازه به محل کار خود بروید و یا سعی کنید با دست چپ بنویسید. زمانی که اینگونه خود را به چالش می کشید؛ مغزشما خلاق تر می شود.

سخن آخر

در این مقاله شما با راه های افزایش خلاقیت آشنا شدید و با اجرای این تکنیک ها، خلاق تر خواهید شد. اما به عنوان نکته پایانی باید دقت کنید که افزایش خلاقیت و ایده پردازی، بدون عمل کردن ارزشی ندارد. باید از ایده های مناسب خود استفاده کرده و به هیچ عنوان یک ایده پرداز بدون عمل نباشید. آیا شما با دیگر تکنیک های افزایش خلاقیت آشنایی دارید که دراین لیست وجود ندارد؟ اگر اینطور است خوشحال می شویم که اطلاعات خود را در قسمت نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط: 

تقویت هوش در ۱۰ قدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: اشکان عسکری

از وقتی که یادمه علاقه های گوناگونی داشتم. بعد از بررسی های زیاد فهمیدم که از قضا یک چند پتانسیلی هستم! آدم درونگرایی هستم و همین خصلتم باعث شد که با وبلاگ نویسی آشنا بشم و به تازگی هم وارد دنیای جذاب تبلیغ نویسی شدم. کلی کار است که باید تجربه و تعداد زیادی مسیر ناشناخته وجود دارد که باید طی کنم.