in

محیط ذوزنقه چیست؟

نحوه محاسبه محیط ذوزنقه

جهان پیرامون ما پر از اشکال هندسی با ابعاد گوناگون است. با کمی دقت در محیط زندگی خود، می توان نمونه هایی از دایره، مثلث، مربع و ….را مشاهده کرد. هر کدام از این اشکال هندسی، محیط و مساحت مشخصی دارند که با در نظر گرفتن اندازه و مقیاس آنها، می توان اجسام مختلفی را ساخت. ذوزنقه نام یکی دیگر از اشکال هندسی مسطح است که ویژگی های ظاهری خاص خود را دارد. اما مساحت و محیط ذوزنقه چیست و چگونه می توان آن را محاسبه کرد؟

ذوزنقه چیست؟

ذوزنقه یک شکل هندسی دو بعدی است که ۴ ضلع دارد و فقط دو ضلع آن با یکدیگر موازی هستند و دو ضلع دیگر نیز انحراف دارد. این موضوع را می توان دلیل اصلی نامگذاری این شکل هندسی دانست. چون واژه ذوزنقه از دو بخش «ذو» به معنای صاحب و دارنده، و «زنق» به معنی دارای انحراف تشکیل شده است. پس می توان آن را بصورت شکل «دارای انحراف» معنی کرد. که اشاره به دو ضلعی از ذوزنقه دارد که با هم موازی نیستند.

اصطلاحات مرتبط با ذوزنقه

محیط ذوزنقه چیست

هر یک از اضلاع ذوزنقه نام مشخصی دارد. مثلا به دو ضلع از ذوزنقه که با یکدیگر موازی هستند در اصطلاح «پایه» می گویند. دو ضلع دیگر ذوزنقه که انحراف دارد و غیر موازی هستند، «ساق» های آن هستند. «ارتفاع» یک ذوزنقه در اصل کوتاهترین فاصله بین دو پایه آن است که بر آنها عمود می شود. ذوزنقه دو قطر هم دارد که در اصل پاره خط هایی هستند که دو راس زوایای متقابل را به هم وصل می کند.

محیط ذوزنقه چیست؟

در مطلب دیگری از سایت نت نظر، در خصوص اینکه مساحت ذوزنقه چیست و چگونه محاسبه می شود، توضیح دادیم. اکنون قصد داریم تا نحوه محاسبه محیط آن را به شما یاد دهیم. اما قبل از هر چیز لازم است بدانیم که منظور از محیط در هندسه چیست. محیط یک شکل هندسی در واقع دور یا اندازه پیرامون آن است. این اندازه خاص را می توان بر اساس فرمول های مختلف، برای دایره، مربع، مثلث و دیگر اشکال هندسی محاسبه کرد.

اما محیط ذوزنقه چیست و چگونه محاسبه می شود؟ همان طور که در ابتدا این مطلب به آن اشاره کردیم، ذوزنقه یک چهار ضلعی است. پس برای محاسبه محیط آن، کافی است اندازه این چهار ضلع را با یکدیگر جمع کنید. این کار را می توان برای اشکال هندسی دیگر با اضلاع بیشتر نیز انجام داد. یعنی هر وقت شما یک شکل هندسی و اندازه اضلاع آن را داشته باشید، می توانید به راحتی با جمع کردن آنها، محیط آن را بدست آورید. به عنوان مثال ذوزنقه زیر را در نظز بگیرید:

ذوزنقه

۲۲ = ۵ + ۸ + ۴ + ۵ = محیط ذوزنقه

انواع ذوزنقه

  • ذوزنقه متساوی الساقین: اگر دو ضلع انحرافی یا همان ساق های ذوزنقه با یکدیگر برابر باشند، به آن ذوزنقه متساوی الساقین می گویند. در این نوع از ذوزنقه، زاویه هایی که دو ساق با قاعده ها می سازند نیز برابر است. در این نوع ذوزنقه قطرها با هم برابر هستند. در شکل زیر می توانید دو ساق قرمز رنگ برابر و زاویه های متناظر با آنها را ببینید.

ذوزنقه متساوی الساقین

  • ذوزنقه قائم الزاویه: اگر یکی از ساق های ذوزنقه بر هر دو قاعده آن عمود باشد، به آن ذوزنقه قائم الزاویه می گویند. ولی اگر هر دو ساق بر قاعده ها عمود شوند، دیگر شکل هندسی ما از ذوزنقه بودن خارج شده و تبدیل به یک مستطیل می شود! در شکل زیر ساق AC بر دو قاعده آن عمود است و یک ذوزنقه قائم الزاویه را ساخته است.

ذوزنقه قائم الزاویه

  • ذوزنقه مختلف الاضلاع: در حالتی که هیچ کدام از اضلاع و زاویه های داخلی ذوزنقه با یکدیگر برابر نباشند، به آن ذوزنقه مختلف الاضلاع می گوییم.

محیط ذوزنقه چیست

سخن آخر

محاسبه مساحت و محیط ذوزنقه، یکی از مباحث ریاضی دبستان است. به همین دلیل در این مطلب با بیانی ساده به شما یاد دادیم که محیط ذوزنقه چیست و چگونه محاسبه می شود. البته محاسبه محیط ذوزنقه همیشه به این راحتی نیست. اگر اندازه یکی از اضلاع را نداشته باشیم، باید با استفاده از تکنیک های ریاضی هم چون قضیه فیثاغورث، اندازه آن را محاسبه کرده و محیط را حساب کنیم. اما این سطح از محاسبات، خارج از بحث ما بود و به آن نپرداختیم. تمامی سوالات خود در خصوص محیط ذوزنقه و دیگر مباحث ریاضی را می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. تا در سریع ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنیم.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..