in

مدائن کجاست؟

ایوان مدائن کجاست؟

مدائن کجاست؟

در پاسخ به سوال مدائن کجاست باید گفت که مدائن مجموعه‌ شهرهایی بود در دو طرف رود دجله و در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق بغداد کنونی که توسط پل‌های شناوری به هم متصل می‌شدند. این مجموعه واسطه‌ راه‌های تجاری زمینی شرق و غرب بود و به آب‌های آزاد نیز دسترسی داشت؛ کشتی‌ها از هندوستان به خلیج فارس می‌آمدند و به دجله‌ی بصره وارد گردیده به مدائن می‌رسیدند.

مدائن کجاست؟
در پایان حکومت ساسانیان، مدائن پایتخت اداری و اقامتگاه زمستانی شاهان و همچنین سکونتگاه رهبران جامع یهودی و مقر کلیسای شرق بود. تخمین زده می‌شود هنگامی که مدائن در سال ۶۳۷ م به دست مسلمانان افتاد حدود ۱۳۰ هزار نفر و بیش از ۳۰ هزار خانواده در آنجا ساکن بوده‌اند. این جمعیت شامل آرامیان، ایرانیان، یونانیان و سوری‌ها می‌شد که پیرو ادیان یهودی، مسیحی و زردشتی بودند.

سرگذشت مدائن در دوران اسلامی

پس از جنگ قادسیه در سال ۶۳۴ میلادی بخش‌هایی از مدائن به دست مسلمانان افتاد. چون مسلمانان عراق را فتح کردند، تیسفون را که در کنار دجله و مهم‌ترین شهرهای عراق و پایتخت زمستانی شاهان ساسانی بود مداین نامیدند.

پس از پیروزی مسلمانان در جنگ قادسیه، سرزمین حاصلخیز عراق که در آن زمان (سواد) نامیده می شد، در برابر اعراب بی پشتیبان ماند.

بعد از گذشت دو ماه از جنگ قادسیه سعد به دستور ابوبکر به سمت مدائن و تیسفون، پایتخت سرزمین ساسانیان حرکت کرد. مدائن گروهی شهرهای نزدیک به هم، مانند تیسفون و سلوکیه بود که در کنار هم قرار داشتند؛ البته این نام بعد از تصرف تیسون و  شهرهای اطراف توسط مسلمانان روی این شهر گذاشته شد. همان طور که گفته شد مدائن مجموعه ای از شهر ها در کنار هم در دوسمت رود دجله بود. در اطرافی این شهرها پرچین های بلند کشیده بود.  طبق سندهایی که در مورد این شهر موجود است، در سمت غربی دجله شهرهایی با نام های «ویه اردشیر»، سلوکیه، درزیجان، ساباط و ماخوزه قرار داشتند، و در سمت شرق این رود هم شهر مهم تیسفون که پایتخت ساسانیان بود در کنار شهرهای آسانبر و رومیه قرار داشت.

نکته ای که در مورد ایوان مدائن قابل ذکر است اینکه، در آن زمان پادشاه ساسانیان در کاخ سفید تیسفون ساکن بود، و ایوان در شهر تیسفون و محل زندگی شاه نبود! بلکه مدائن محل پذیرایی‌ها و جشن‌های شاه بود که در شهر آسانبر قرار داشت.

گفته می شود که مدائن به مدت دو سال در محاصره لشکر مسلمانان قرار گرفت تا زمای که مردم شهر در تنگنا قرار گرفتند و تن به تسلیم دادند، در این میان یزدگرد سوم با نزدیکان و گنج ها از مدائن و تیسفون گریخت.

سعد زمانی که به کاخ خسروان وارد شد، هشت رکعت نماز و آیه کم ترکوا من جنات و عیون را خواند. او در کهندز تیسفون مسجدی ساخت و برای مدتی پایتخت چهارصد ساله ساسانیان لشگرگاه مسلمانان شد.

مطالب مرتبط:

خاور نزدیک کجاست؟

پنجشیر کجاست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: نت نظر