in

مهمترین نکات نگهداری از حیوانات خانگی

مراقبت از حیوانات خانگی

نگهداری از حیوانات خانگی یکی از دغدغه هایی می باشد که همواره ذهن بسیاری از دوست داران حیوانات خانگی را به خود درگیر می کند. چرا که افراد زیادی هستند که علاقه مند به داشتن حیوانات خانگی می باشند و به دلیل این که نمی دانند چگونه از آن ها نگه داری کنند تا مدتی از خرید آن ها صرف نظر می کنند. تا این که درباره مراقبت از آن ها اطلاعاتی به دست آورند و تا حدودی نسبت به این امر مهم مسلط شوند.

در حقیقت نگهداری از حیوانات خانگی کار چندان سختی نیست. البته این بیشتر بستگی به توانایی افراد در این مراقبت ها دارد. هر کسی با توجه به توانایی هایش نسبت به رعایت نکات مراقبت از حیوانات اقدام می کند. ما در این مطلب می خواهیم شما را با اصول و نکات صحیح در رابطه با مراقبت از حیوانات خانگی آشنا کنیم و راه ها و چگونگی های تحقق این امر را در اختیار شما قرار دهیم.

حیوانات خانگی انواع مختلفی دارند. هر کدام با توجه به شرایط و ویژگی های ذاتی که دارا می باشند. روند نگهداری از آن نسبت به دیگری متفاوت است. ولی به طور کلی جهت مراقبت از همه حیوانات خانگی باید چند نکته را به صورت مشترک در نظر داشته باشید.

نکات نگهداری از حیوانات خانگی

نکات نگهداری از حیوانات خانگی

۱- داشتن مکان مناسب یکی از مهمترین نکات نگهداری از حیوانات خانگی

در ابتدا باید توجه داشته باشید که قبل از آن که اقدام به خرید یک حیوان خانگی کنید باید حتماً با سایر اعضای خانواده مشورت کنید و شرایط را بسنجید تا مشکلی برای دیگران به وجود نیاید. نکته بسیار مهم آن است که از حیوان خانگی نباید در قفس و یا باکس مخصوص نگهداری کرد. چرا که آن ها برای زندگی کردن نیاز به دویدن، بازی کردن و آزادی دارند.

۲- انتخاب یک حیوان مناسب

باید توجه داشته باشید که برای نگهداری از حیوان خانگی باید در ابتدا شرایط به خوبی بررسی شود. البته حیوانی را انتخاب کرد که بیشترین سازگاری را با شرایط زندگی تان داشته باشد. در حقیقت شما با این کار دارید از عواقب بد در آینده جلوگیری می کنید.

۴- داشتن وقت کافی برای نگهداری از دیگر نمات مهم در نگهداری از حیوانات خانگی

۳- افزایش هزینه

از نکات بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که نگهداری از حیوانات خانگی به هزینه های ماهانه شما می افزاید. چرا که حیوانات هم مانند انسان ها هزینه هایی را برای زندگی متحمل می شوند. آن ها نیاز به چکاپ ماهانه، تهیه وسایل مورد نیاز، هزینه های مرتبط با خوراک و بهداشت و غیره دارند.

۴- داشتن وقت کافی برای نگهداری از دیگر نمات مهم در نگهداری از حیوانات خانگی

وقت گذاشتن برای حیوانات خانگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که حیوانات هم احساساتی دارند که باید با وقت گذاشتن برای محبت کردن به آن ها این احساسات پاسخ داده شوند. برای مثال نگهداری از گربه از حساسیت های زیادی برخوردار است. دلیل آن هم این است که گربه ها ذاتا احساساتی هستند. به عبارتی دلشان نازک است و به کوچک ترین بی توجهی واکنش منفی نشان می دهند. باید برنامه روزانه خود را مشخص کرد. برای حیوانات چند ساعتی وقت گذاشت. برای مثال با آن ها به پیاده روی بپردازیم و یا با وسایل مورد علاقه شان با آن ها بازی کنیم.

۵- محبت کردن به آن ها

باید توجه داشته باشید که حتماً برای حیوان خانگی خود باید اوقاتی را به جهت محبت کردن به آنها اختصاص دهید. چرا که برخی از آنها هستند مانند سگ ها و گربه ها و پرنده ها که اگر از یادشان غافل شوید و تا حدودی از آنها دور باشید ممکن است که دچار افسردگی شوند. برای همین است که باید با تنظیم کردن برنامه های روزانه خود چند ساعتی از وقت خودتان را برای سرگرم کردن آن ها اختصاص دهید. به آنها محبت کنید تا با قرار گرفتن در شرایط محیطی متفاوت دچار افسردگی نشوند.

۶- وابستگی زیاد

۶- وابستگی زیاد

برای وابسته شدن به حیوانات، زمان از اهمیت چندانی برخوردار نیست. تنها چند روز که با حیوانات به سر ببرید خود به خود به آنها عادت می کنید. این نکته را باید در نظر داشته باشید که ممکن است روزی بخواهید از آنها جدا شوید و به طور کلی آنها را ترک کنید. این جدایی می تواند برای شما بسیار سخت و طاقت فرسا باشد. برای همین است که توصیه می کنیم قبل از اینکه تصمیم جدی برای نگهداری از حیوانات خانگی بگیرید حتماً همه چیز را مورد بررسی قرار دهید. با این کار از آسیب ها و مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری می نمایید.

۷- آلرژی و بیماری های احتمالی

از نکاتی که بسیار حائز اهمیت می باشد این است که نگهداری از حیوانات در منزل ممکن است عواقب بدی به همراه داشته باشد. چرا که عده‌ای از افراد هستند که دارای آلرژی می باشند. حساسیت به حیوانات هم می‌تواند بخشی از آلرژی آنها به شمار رود. این موضوع گاهی ممکن است با علائم پوستی مانند خارش یا قرمزی به همراه داشته باشد. علاوه بر آلرژی، بیماری‌های دیگری مانند بیماری‌های انگلی هم امکان دارد که افراد را درگیر خود کند. برای جلوگیری از این بیماری ها حتماً باید نسبت به واکسیناسیون اقدام شود.

۸- عقیم کردن حیوان

۸- عقیم کردن حیوان

عقیم کردن حیوانات خانگی می‌تواند به سلامت خود حیوان کمک شایانی کند. چرا که از مبتلا شدن آنها به انواع بیماری ها و ویروس ها جلوگیری می کند. البته عقیم کردن حیواناتی مانند سگ و گربه می تواند از جمعیت حیوانات خیابانی و بی سرپرست جلوگیری به عمل آورد.

۹- تغذیه مناسب

از اساسی ترین نکاتی که باید مد نظر داشته باشید این است که حیوانات خانگی حتماً باید از تغذیه مناسب بهره مند شوند. چراکه اساسی ترین نیاز آنها نیاز به غذا است. با تغذیه مناسب می توانند به زندگی خود ادامه دهند. توجه داشته باشید که هر حیوان خانگی باید از غذاهای مناسب به خود تغذیه کند. به هیچ عنوان از غذایی که مطمئن نیستید برای آنها مفید است یا نه برای تغذیه کردن آنها در نظر نگیرید و حتماً با یک متخصص تغذیه حیوانات خانگی مشورت نمایید.

۱۰- بهداشت و حمام و مسواک حیوانات خانگی

۱۰- بهداشت و حمام و مسواک حیوانات خانگی

از نکات مهم و اساسی که بسیار برای حیوانات خانگی از مسائل حیاتی به شمار می رود چیست؟ به طور قاطع مسأله بهداشت آنها می باشد. باید زمان های خاصی را برای حمام کردن حیوانات خانگی در نظر داشته باشید. در واقع پس از سپری کردن روزهای مشخصی حتما شرایط استحمام را برای آنها مهیا کنید. همچنین سعی کنید روزانه دندان‌های آن ها را مسواک بزنید. حتما از مواد شوینده مناسب حیوانات برای دهان و دندان آنها استفاده نمایید. با این کار دندان‌های آن ها از عمر بیشتری برخوردار می شوند.

سخن آخر

طبق تجربه بسیاری از دوست داران حیوانات خانگی، نگهداری از این موجودات شگفت انگیز باید تابع یک سری نکات و ویژگی هایی باشد. چرا که سلامت آن ها باید از هر جهت تأمین شود. البته به روحیه آن ها هم آسیبی نباید برسد. باید در راحتی هر چه تمام تر به سر ببرند. از شما به عنوان یک دوست نت نظری دعوت می کنیم که در قسمت نظرات تجربه شخصی خود را بیان کنید. همچنین نظر شخصی تان را در رابطه با نگهداری از حیوانات خانگی بازگو کنید. با این کار در بروز رسانی اطلاعات ما و سایر کاربران سهیم می شوید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: امیرحسین باروت کوب

امیرحسین هستم. به نویسندگی علاقه زیادی دارم و در رابطه با موضوعات مختلف نویسندگی می کنم.