in

غبن یعنی چه ؟

خیار غبن چیست؟

همه چیز درباره: غبن یعنی چه ؟

غبن یعنی چه؟

برچسب ها: غبن به چه معانست؟ , معنی غبن

این مطلب در بخش “مطالب روز” نوشته شده است و به “غبن یعنی چه ؟” می پردازد. آیا به دنبال اطلاعاتی درباره “غبن به چه معانست؟” یا “معنی غبن” هستی؟ پس این مطلبو مطالعه کن و نظرتو در انتها برای ما بنویس.

غبن یا خیار غبن به این معنی است که شما کالایی را گرانتر از حد خریده اید، یا اینکه یک فروشنده جنسی را ارزانتر از حد فروخته و حالا می خواهد این معامله را فسخ نماید، در این جا از کلمه خیار غبن استفاده می شود که در ادامه توضیح کاملتر و دقیقتری از این مطلب را ارائه می دهیم.
خیار غبن، اختیاری است که قانون در اثر عدم تعادل ارزش معاوضه مبیع با ثمن به متضرر داده است که می تواند معامله را فسخ یا به همان نحو قبول نماید خیار غبن اختصاص به یک طرف ندارد. هر کدام از طرفین که غبن فاحش داشته باشد خیار دارد؛ یعنی اگر مشتری گران بخرد، خیار دارد و اگر بایع ارزان بفروشد، خیار دارد.

ماده ۴۱۶: هر یک از متعاملین که در معامله غبن فاحش داشته باشد بعد از علم به غبن می‌تواند معامله را فسخ کند.

زمان ارزیابی دو عوض و مقایسه آن دو و تمییز غبن فاحش تاریخ قرارداد است؛ ادعای غبن در قولنامه فروش مال نیز پذیرفته می‌شود؛ غبن ویژه معاملات معوض است و در صلحی که بر مبنای مسامحه یا به منظور رفع تنازع واقع می شود راه ندارد؛ یعنی، اگر بهای شرط معادل با تملیک یا تعهد اصلی نباشد، خیار غبن ایجاد نمی شود؛ عقد احتمالی نیز به طور معمولی تسامحی است و در آن خیار غبن ایجاد نمی شود، مگر این که معلوم شود تسامح (سهل انگاری، غفلت، فروگذاری، مدارا، مسامحه)وجود ندارد. (مانند بیمه خطر).

مطالب مرتبط:

چرا مرگ برای کافران ناخوشایند است؟

به فرد تلاشگر چه می گویند؟


این سوال با کد ( ID=4522 ) از آی پی ۱۸۵٫۱۱۱٫۸۳٫۱۱۶ در ۱۱/۰۸/۱۴۰۰ ثبت شده است.

نت نظر بزرگترین سایت نظردهی و نظرسنجی در ایران. کافی است عبارت مورد نظر خودتو در قسمت جستجوی سایت نت نظر جستجو کنی و مطالب وابسته را مطالعه کنی.

آیا این مطلبو دوست داشتی؟ نظرتو راجب “غبن یعنی چه ؟” و یا هر سوالی درباره “غبن به چه معانست؟” و “معنی غبن” در قسمت دیدگاه ها بنویس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: نت نظر