in

امام در کدام شهر به لایحه کاپیتولاسیون اعتراض کرد؟

امام خمینی در کدام شهر به کاپیتولاسیون اعتراض کرد؟

همه چیز درباره: امام در کدام شهر به لایحه کاپیتولاسیون اعتراض کرد

امام در کدام شهر به لایحه کاپیتولاسیون اعتراض کرد

برچسب ها: چه کسی به لایحه کاپیتولاسیون اعتراض کرد؟ , امام خمینی در کدام شهر به کاپیتولاسیون اعتراض کرد

این مطلب در بخش “مطالب روز” نوشته شده است و به “امام در کدام شهر به لایحه کاپیتولاسیون اعتراض کرد” می پردازد. آیا به دنبال اطلاعاتی درباره “چه کسی به لایحه کاپیتولاسیون اعتراض کرد؟” یا “امام خمینی در کدام شهر به کاپیتولاسیون اعتراض کرد” هستی؟ پس این مطلبو مطالعه کن و نظرتو در انتها برای ما بنویس.

یکی از بزرگترین خیانت های حکومت پهلوی پس از قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، که زمینه ساز تبعید امام خمینی(س) به خارج از کشور به شمار می رود، تصویب لایحه کاپیتولاسیون در مجلس شورای ملی بود. این پیشنهاد در ۱۳ مهر ۱۳۴۲ در کابینه علم و در مرداد ۱۳۴۳ درمجلس سنا به تصویب رسید. سپس در ۲۱ مهر ۱۳۴۳ حسنعلی منصور نخست وزیر وقت این لایحه را به مجلس شورای ملی برد و به تصویب نمایندگان مجلس رساند.

اعتراض امام خمینی به کاپیتولاسیون

درپی این مصوبه امام خمینی درچهارم آبان ۱۳۴۳ اقدام رژیم در تصویب این لایحه را مورد انتقاد شدید قرار داد. پیش از سخنرانی امام، شاه برای بازداشتن ایشان از ایراد سخنرانی در چنین روزی، نماینده‌ای را به قم اعزام کرد، اما امام نماینده شاه را به حضور نپذیرفت و در روز موعود یکی از مهمترین سخنرانی‌های خود را در حضور جمع کثیری از روحانیون و مردم قم ایراد کرد. این نطق به منزله محاکمه دخالتهای غیرقانونی هیأت حاکمه امریکا در ایران اسلامی بود.
بعد از این ماجرا بود که در ‏‎ ‎‏صدد تبعید امام از ایران برآمدند و در ۱۳ آبان، بعد از ۹ روز یک شب ‏‎ ‎‏در قم کماندوها و نظامی ها ریختند امام را دزدیدند و ‏‏به تهران ‏‏منتقل ‏‎ ‎شد.

چرا مرگ برای کافران ناخوشایند است؟


این سوال با کد ( ID=4531 ) از آی پی ۲٫۱۷۷٫۱۷۴٫۱۴۱ در ۱۲/۰۸/۱۴۰۰ ثبت شده است.

نت نظر بزرگترین سایت نظردهی و نظرسنجی در ایران. کافی است عبارت مورد نظر خودتو در قسمت جستجوی سایت نت نظر جستجو کنی و مطالب وابسته را مطالعه کنی.

آیا این مطلبو دوست داشتی؟ نظرتو راجب “امام خمینی در کجا به لایحه کاپیتولاسیون اعتراض کرد” و یا هر سوالی درباره “چه کسی به لایحه کاپیتولاسیون اعتراض کرد؟” و “امام خمینی در کدام شهر به کاپیتولاسیون اعتراض کرد” در قسمت دیدگاه ها بنویس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: نت نظر