in

یکی از ساده ترین و مهم ترین راه های جلب یاری خداوند

مهمترین راه جلب یاری خداوند

همه چیز درباره: یکی از ساده ترین و مهم ترین راه های جلب یاری خداوند

یکی از ساده ترین و مهم ترین راه های جلب یاری خداوند

برچسب ها: راه های بهره مندی از یاری خداوند , ساده ترین راه جلب یاری خداوند

این مطلب در بخش “مطالب روز” نوشته شده است و به “یکی از ساده ترین و مهم ترین راه های جلب یاری خداوند” می پردازد. آیا به دنبال اطلاعاتی درباره “راه های بهره مندی از یاری خداوند” یا “ساده ترین راه جلب یاری خداوند” هستی؟ پس این مطلبو مطالعه کن و نظرتو در انتها برای ما بنویس.

راه‌ های بهره‌ مندی از یاری خداوند

۱- صبر و تقوا:

یکی از راه‌هایی که می‌توان یاری خداوند را جلب کرد، صبر کردن و تقوا داشتن است. اگر ما بتوانیم در برابر مشکلات و سختی‌ها، صبر کنیم و در هر موقعیتی، از گناهان دوری کنیم، خداوند بیش از پیش، یاری خود را نصیب ما خواهد کرد. به نمونه زیر توجه کنید:
بعد از جنگ احد، دیگر برای مسلمانان رمقی باقی نمانده بود. تعداد زیادی شهید و بقیه هم به سختی مجروح شده بودند. لشکر مشرکان که پس از جنگ، در راه بازگشت به مکه بودند، با خود گفتند: اکنون که پیروز شده‌ایم، چرا کار را یکسره نکنیم؟ بهتر است به مدینه حمله کنیم و مسلمانانی که زنده مانده‌اند را بکشیم و دارایی‌های شهر مدینه را نیز غارت کنیم. با این کار برای همیشه خیال ما از محمّد و پیروانش آسوده خواهد شد… .

خیلی زود به مسلمانان خبر رسید که لشکر مشرکان دوباره به طرف آنها در حرکتند. شرایط بسیار سختی به وجود آمده بود. آنان دیگر توان جنگیدن نداشتند. درحالی که مسلمانان ناامید شده بودند، ناگهان فرشته وحی برای پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه وآله پیام مهمی آورد:
بَلی اِن تَصبِروا وَ تَتَّقوا وَ یَأتوکُم مِن فَورِهِم هٰذا یُمدِدکُم رَبُّکُم بِخَمسَهِ آلافٍ مِنَ المَلائِکَه مُسَوِّمینَ
آری، اگر صبر کنید و تقوا پیشه نمایید، هنگامی که دشمنان با جوش و خروش بر شما بتازند. پروردگارتان شما را یاری خواهد کرد، با پنج هزار نفر از فرشتگان، که نشانه‌هایی با خود دارند.

این پیام به مسلمانان چنان روحیه‌ای بخشید که حتی زخمی‌ها هم برای نبرد به راه افتادند. مشرکان که نمی‌توانستند باور کنند این لشکر امیدوار و با روحیه همان لشکر شکست خورده باشد، به گمان اینکه لشکری تازه نفس به سراغشان آمده است، از وحشت پا به فرار گذاشتند. آری، صبر و ایستادگی در برابر مشکلات و جبران اشتباه و غفلت خود در جنگ احد، آنان را شایسته این پیروزی کرد.

۲- یاری دادن خداوند:

خداوند به کسانی که او را یاری کنند وعده یاری داده است. منظور خداوند از یاری او، توسط ما بندگان، یاری دین اوست؛ یعنی ما با جهاد در راه خدا، دفاع از دین با جان و اموالمان و با عمل به دستورات خداوند در انجام واجبات و ترک محرمات، در واقع خداوند را یاری کرده‌ایم و موجب ثبات و پایداری دین او شده‌ایم. این کار آن قدر نزد خداوند ارزشمند است که آن را یاری خودش دانسته است و در مقابل، وعده یاری و کمک قطعی به کسانی داده است که او را یاری می‌کنند.
یا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا اِن تَنصُرُوا اللّٰهَ یَنصُرکُم وَ یُثَبِّت اَقدامَکُم
ای کسانی که ایمان آورده‌اید اگر خداوند را یاری کنید او (نیز) شما را یاری می‌کند و قدم‌هایتان را استوار می‌گرداند.

۳- دعا:

یکی از مهم‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها برای جلب یاری خداوند، دعا کردن است. خداوند مهربان دربارهٔ دعای بندگانش می‌فرماید:
وَ قالَ رَبُّکُمُ ادعونی اَستَجِب لَکُم
و پروردگارتان گفت: مرا بخوانید تا (دعای) شما را بپذیرم.٭
این آیه به روشنی نشان می‌دهد که دعای هیچ یک از بندگان از خداوند پنهان نمی‌ماند و او درخواست هیچ کس را بی‌پاسخ نمی‌گذارد. البته گاهی اوقات از خداوند چیزهایی را درخواست می‌کنیم که به مصلحتمان نیست. خداوند که بهتر از هر کس دیگری از سود و زیان ما آگاه است، به جای خواستهٔ ما، چیزی را که مفیدتر و مناسب‌تر است به ما می‌دهد.

رسول خدا دربارهٔ این گونه دعاها می‌فرماید:

هیچ مسلمانی خداوند را نمی‌خواند مگر اینکه دعایش یا در همین دنیا مستجاب می‌شود، یا خداوند آن را برایش در روز قیامت ذخیره می‌کند و یا در برابر آن دعا، بخشی از گناهانش را می‌آمرزد.
یکی از بهترین حالت‌هایی که دعا در آن مستجاب می‌شود، هنگام نماز است. نمازگزار در بخش‌های مختلف نماز با خداوند سخن می‌گوید و از او یاری می‌طلبد. در این حال که انسان به خداوند توجّه بیشتری دارد، خداوند نیز با لطف و رحمت بیشتری با او رفتار می‌کند.

امام در کدام شهر به لایحه کاپیتولاسیون اعتراض کرد؟


این سوال با کد ( ID=4519 ) از آی پی ۱۸۵٫۱۱۱٫۸۳٫۱۱۶ در ۱۱/۰۸/۱۴۰۰ ثبت شده است.

نت نظر بزرگترین سایت نظردهی و نظرسنجی در ایران. کافی است عبارت مورد نظر خودتو در قسمت جستجوی سایت نت نظر جستجو کنی و مطالب وابسته را مطالعه کنی.

آیا این مطلبو دوست داشتی؟ نظرتو راجب “یکی از ساده ترین و مهم ترین راه های جلب یاری خداوند” و یا هر سوالی درباره “راه های بهره مندی از یاری خداوند” و “ساده ترین راه جلب یاری خداوند” در قسمت دیدگاه ها بنویس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: نت نظر