in

بی نظیربی نظیر

بیوگرافی پرنسس دایانا

زندگینامه پرنسس دایانا

با بیوگرافی پرنسس دایانا آشنا هستید؟ پرنسس دایانا از چهره های مشهوری است که در بین مردم و طرفدارانش محبوبیت خاصی دارد. حتی بعد از گذشت بیش از ۲۰ سال از فوتش در قلب مردم جای دارد و هر ساله برای سالگردش مراسم باشکوهی برگزار می کنند. پرنسس دایانا در یک تصادف شدید رانندگی در تاریخ ۳۱ اوت سال  ۱۹۹۷ در پاریس درگذشت. پرنسس به دلیل فعالیتهایش در جمع آوری برای خیریه های بین المللی به شهرت زیادی رسید.

بیوگرافی پرنسس دایانا همراه با خانواده اش
پرنسس همراه با پدر و خواهرانش سارا و جین و برادرش چارلز

بیوگرافی پرنسس دایانا

دایانا فرانسس اسپنسر، پرنسس ولز و اولین همسر چارلز (شاهزاده ولز) بود. پرنسس دایانا متولد ۱ ژوئیه سال ۱۹۶۱ در شهر کوچک ساندرینگهام در منطقه نورفک انگلستان و چهارمین فرزند از پنج فرزند جان اسپنسر و فرانسیس شاند کید بود. اسپنسرها از خاندان های اشرافی و قدیمی و بسیار مهم بریتانیا هستند که با خاندان سلطنتی رابطه نزدیک داشتند. دایانا دو خواهر بزرگتر و یک برادر کوچکتر به نام های سارا، جین و چارلز داشت و برادری نوزاد بنام جان داشت که قبل از تولد او فوت کرد.

کودکی پرنسس دایانا

زمان تولد دایانا همه انتظار داشتند پسری به دنیا بیاید تا نسل خانواده را ادامه دهد و زنده نگه دارد. درست هجده ماه قبل از تولد دایانا، مادرش پسری به اسم جان به دنیا آورد. اما به دلیل اینکه ناقص و مریض بود فقط ده ساعت دوام آورد. پدر دایانا از سالم بودن دخترش خوشحال بود اما همه از دختر بودن او ناراحت بودند و تا یک هفته نامی برای او انتخاب نکردند.

آنها بعد از یک هفته نام دایانا فرانسیس را برای او انتخاب کردند، چون نام مادرش فرانسیس و نام یکی از خویشاوندان گذشته اسپنسر دایانا بود.

دایانا در کلیسای سنت ماری مگدالنه غسل تعمید داده شد. کودکی دایانا در پارک هاوس سپری شد. پدر و مادر دایانا در هشت سالگی به دلیل خیانت مادرش با فردی به نام پیتر شاند کید از هم جدا شدند. مدتی با مادرش در لندن زندگی کرد و بعد از آن پدرش حضانت بچه ها را از مادرشان گرفت. زمانی که پدر دایانا در سال ۱۹۷۵ لقب «ارل اسپنسر» را دریافت کرد، دایانا با نام «لیدی دایانا اسپنسر» شناخته شد.

پرنسس دایانا در کودکی
کودکی پرنسس

تحصیلات دایانا

دایانا در مدرسه ای نزدیک نورفولک تحصیل کرد و بعد از آن در سال ۱۹۶۸ به یک مدرسه شبانه روزی در کنت فرستاده شد. دایانا همیشه آدمی کمرو بود، او در زمینه تحصیلی فرد با استعدادی نبود ولی در شنا و غواصی بسیار ماهر بود و بعد از مدتی به مربی باله در باله سلطنتی تبدیل شد. او در زمینه رقص و آواز استعداد زیادی داشت و به عنوان پیانیست جوایزی هم دریافت کرد.

دایانا در سال ۱۹۷۷ به قصد تحصیل به سوئیس رفت و یکسال بعد به لندن بازگشت و در آپارتمان مادرش زندگی می کرد. بعد از به پایان رساندن تحصیلاتش در لندن مشغول به کار شد. دایانا مدتی به عنوان پرستار بچه یک خانواده آمریکایی که ساکن لندن بودند کار می کرد.

پرنسس در نوجوانی
دایانا در نوجوانی همراه با اسب کوچکش سال ۱۹۷۴

نامزدی و عروسی پرنسس

قبل از ازدواج پرنسس دایانا و شاهزاده چارلز، سارا خواهر دایانا با چارلز در ارتباط بودند و به همین دلیل دایانا چارلز را می شناخت. شاهزاده چارلز که تحت فشار خانواده سلطنتی برای ازدواج بود، تصمیم گرفت با پرنسس دایانا بیشتر آشنا شود.

شاهزاده چارلز در ۶ فوریه سال ۱۹۸۱ از پرنسس دایانا خواستگاری کرد و با جواب مثبت همراه بود. در ۲۴ فوریه همان سال علنا نامزدی آنها اعلام شد. شاهزاده حلقه ای معروف که ۱۴ الماس زیبا در اطراف و یک یاقوت کبود ۱۲ قیراطی بیضی شکل در وسط آن بود و سی هزار پوند ارزش داشت به دایانا تقدیم کردند.

مراسم ازدواج پرنسس دایانا و شاهزاده ولز در تاریخ ۲۹ ژوئیه سال ۱۹۸۱ در کلیسای جامع سنت پل برگزار شد. بیش از ۷۵۰ میلیون بیننده در سراسر  جهان پای تلویزیون و ۶۰۰ هزار نفر در بیرون کلیسای جامع سنت پل ایستاده شاهد این مراسم بودند. دایانا بعد از ازدواج لقب شاهزاده ولز را دریافت و به عنوان سومین زن عالی رتبه بریتانیا شناخته می شد.

ازدواج دایانا
مراسم ازدواج پرنسس و شاهزاده

فرزندان پرنسس دایانا

حاصل ازدواج پرنسس دایانا و شاهزاده چارلز دو پسر به نام های شاهزاده ویلیام (بعد از پدرش دومین نفر در خط جانشینی سلطنتی است) و شاهزاده هری بود.

پرنسس و فرزندانش
پرنسس دایانا به همراه شاهزاده و پسرانش هری و ویلیام

جدایی پرنسس دایانا

پرنسس و شاهزاده چارلز به دلیل محبوبیت و شهرتی که داشتند باعث شد کوچکترین کار و حتی مسائل شخصی آنها توسط رسانه ها  در مطبوعات منعکس شود.

این زوج به دلیل مشکلات شخصی در رابطه با شایعاتی در مورد رابطه چارلز با کامیلا پارکر معشوقه سابقش بوجود آمد و آرامش دایانا را بر هم زد. آنها در اواخر سال ۱۹۹۲ بعد از ۱۱ سال زندگی مشترک از هم جدا زندگی کردند ولی سرپرستی پسرانشان را به صورت مشترک بر عهده داشتند.

دایانا و چارلز بالاخره در ۲۸ اوت ۱۹۹۶ با پیشنهاد ملکه طلاق گرفتند. با طلاق دایانا عنوان سلطنتی او پایین آمد اما چون مادر شاهزاده ها بود تا آخر عمرش به عنوان عضوی از خانواده سلطنتی باقی ماند و لقب پرنسس ولز را حفظ کرد.

جدایی پرنسس در بیوگرافی پرنسس دایانا
پرنسس دایانا و شاهزاده چارلز

رابطه دایانا و دودی فاید

دایانا در اواخر عمرش تصمیم داشت دوباره ازدواج کند. کسی که دایانا قصد ازدواج با او را داشت، دودی الفاید پسر محمد الفاید، میلیاردر معروف مصری بود. پدر دودی فاید و پدر دایانا با هم روابط دوستانه داشتند. دایانا و دودی فاید در پی دیدارهای مکرر قرار بود با هم ازدواج کنند. این خبر در رسانه ها حتی از ماجرای دوباره چارلز و کامیلا داغ تر بود چون اگر این ازدواج صورت می گرفت بسیاری از القاب سلطنتی دایانا گرفته و دیگر جزو خانواده سلطنتی محسوب نمی شد.

بیوگرافی پرنسس دایانا و رابطه اش با دودی الفاید
پرنسس دایانا و دودی الفاید

مرگ پرنسس دایانا

ازدواج دایانا و دودی الفاید هیچ وقت صورت نگرفت. پرنسس و دودی فاید در ۳۱ آگوست سال ۱۹۹۷، هنگام بازدید از پاریس و پس از غذا خوردن در رستوران ریتز پاریس سوار لیموزین شدند. آنها برای فرار از دست خبرنگاران و عکاسان از در پشتی هتلی در پاریس خارج و قصد رفتن از پاریس را داشتند.

آنها در یک بنز لیموزینی امتداد تونلی در پاریس در حال حرکت و فرار از دست عکاسان بودند که ماشینشان به دلیل سرعت زیاد و عدم کنترل راننده به دیواره تونل برخورد کرد. راننده و دودی الفاید به سرعت جان باختند ولی پرنسس بعد از تصادف بنظر می رسید که صدمه ی جدی ندیده باشد اما در آمبولانس دچار حمله قلبی شد و در بیمارستان پاریس به دلیل خونریزی ریوی و مغزی درگذشت.

حادثه تصادف پرنسس و مرگ او
تصادف پرنسس دایانا

مراسم خاکسپاری پرنسس دایانا

خبر ناگهانی مرگ پرنسس نه تنها در بریتانیا بلکه کل دنیا موجی از غم و اندوه ایجاد کرد. او در سن ۳۶ سالگی جان خود را از دست داد. در مراسم دایانا میلیون ها نفر به او ادای احترام کردند. بعد از مرگ پرنسس، چارلز همراه با برادر و خواهران او برای تحویل پیکر او به پاریس رفتند. مراسم خاکسپاری پرنسس با تشریفات سلطنتی برگزار شد.

پرنسس بعد از مرگش نیز عضوی از خاندان سلطنتی محسوب می شد و فرزندانش وارث تاج و تخت خواهند بود.

بیوگرافی پرنسس دایانا و مراسم خاکسپاری اش
مراسم خاکسپاری پرنسس دایانا

کلام آخر

در این مطلب به بیوگرافی پرنسس دایانا که به شاهزاده ولز نیز معروف بود پرداختیم. مرگ ناگهانی پرنسس موجب غم و اندوه بسیاری از مردم و طرفدارانش شد اما با گذشت چندین سال از مرگ او یاد و خاطره شان در قلب مردم باقیست. اگر این مطلب برای شما جذاب بود نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطلب مرتبط:

بیوگرافی جورجیا هنلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: آوین چوگلی

اوین هستم، بهمن ماهی و عاشق کار با لب تاب و کارهای اینترنتی هستم. به نویسندگی علاقه ی چندانی نداشتم ولی از وقتی با نت نظر آشنا شدم به کار نویسندگی علاقه پیدا کردم. عاشق گردش و تجربه های جدید هستم.