in

روش رجیستری تبلت چگونه است؟

نحوه رجیستری تبلت

قانون مربوط به رجیستری گوشی و دیگر دستگاه های ارتباطی، در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی مطرح شد. هدف از این طرح، مبارزه با قاچاق کالا و ورود قانونی چنین تجهیزاتی به داخل کشور بود. در همین راستا، سامانه ای جامع به نام همتا طراحی شد و کار مربوط به رجیستری را با گوشی های تلفن همراه شروع کردند. اما این قانونی کلی برای تمامی دستگاه های ارتباطی بود. به همین دلیل در اقدام بعدی، نوبت به رجیستری تبلت رسید. در همین راستا، قصد داریم تا نحوه رجیستری تبلت و مفاهیم مرتبط با آن را به شما توضیح دهیم.

رجیستری تبلت

رجیستری چیست؟

رجیستری طرحی بود که برای اولین بار در سال ۱۳۹۶ و با هدف مبارزه با کالای قاچاق ارتباطی مانند گوشی و تبلت مطرح شد. بر اساس این طرح، تمامی گوشی های همراه باید اصالت خود را در سامانه ای به اسم «همتا» ثبت می کردند. این طرح از تاریخ ۱۶ آذر همان سال شروع شد و تمامی گوشی هایی که بعد از این تاریخ قصد استفاده از اپراتورهای داخلی را داشتند، باید اصالت خود را در این سامانه ثبت می کردند.

اما صاحبان گوشی های قبل از این تاریخ، مشکلی از بابت استفاده از خدمات در داخل کشور نداشتند و لازم به هیچ اقدامی نبود.

بر اساس این طرح، هر گوشی تلفن همراه پس از روشن شدن و استفاده از آن، ۳۰ روز فرصت داشت تا کد IMEI خود را در سامانه همتا ثبت کند. در غیر اینصورت و پس از گذشت این بازه زمانی، گوشی به عنوان کالای قاچاق تلقی شده و قابلیت استفاده در داخل کشور را نداشت.

اما امکان ورود گوشی و یا تجهیزات ارتباطی به صورت موردی، برای مسافران سفرهای خارجی وجود داشت. چنین افرادی باید هزینه گمرک گوشی وارد شده جدید را به صورت موردی پرداخت کرده و سپس آن را در سامانه همتا ثبت می کردند. ضمنا ثبت این گوشی ها در همتا رایگان بوده و هیچ هزینه ای ندارد. این طرح در ابتدا برای گوشی های همراه اجرا شد و قرار بود تا برای دیگر وسایل ارتباطی همچون تبلت نیز اعلام شود. درخصوص روش فعال سازی گوشی در همتا بیشتر بخوانید.

سامانه همتا برای رجیستری تبلت

منظور از کد IMEI چیست؟

هر دستگاه تلفن همراه یک شناسه یکتا و منحصربفرد به نام کد IMEI دارد. از این کد برای تشخیص اصالت گوشی و رهگیری وضعیت آن استفاده می شود. معمولا این کد را می توان بر روی جعبه گوشی های تلفن همراه و یا دیگر دستگاه های ارتباطی پیدا کرد. اما چنانچه به جعبه این دستگاه ها دسترسی ندارید، کد دستوری #۰۶#* را در دستگاه شماره گیری کنید تا این کد برای شما ظاهر شود. از این کد برای ثبت رجیستری در سامانه همتا استفاده می شود.

کد IMEI

تفاوت رجیستری تبلت و موبایل

هیچ تفاوتی بین رجیستری بهترین تبلت ها با تلفن همراه وجود ندارد. در واقع قانون رجیستری توسط «سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی» و «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» وضع شود و هدف از این کار، ثبت قانونی دستگاه های ارتباطی سیم کارت خور فعال در داخل کشور بود. پس لازم بود که دستگاه هایی که از شبکه های مخابراتی کشور استفاده می کنند، اطلاعات خود را در سامانه همتا وارد کنند. این قانون در ابتدا برای گوشی های تلفن همراه اجرا شد و به تدریج نوبت به دیگر دستگاه های ارتباطی مانند تبلت و ساعت های هوشمند رسید.

نحوه رجیستری تبلت و استعلام اصالت آن

نحوه رجیستری تبلت شبیه گوشی های تلفن همراه است و به راحتی می توان اطلاعات آن را در سامانه همتا ثبت کرد. صاحبان تبلت های سیم کارت خوری که تا قبل از اجرایی شدن این قانون مورد استفاده قرار گرفته و برای ارسال پیامک و یا تماس از آنها استفاده شده، نیاز نیست کاری انجام دهند. افراد دیگری که به صورت مسافری یک دستگاه را به کشور وارد می کنند، باید هزینه گمرک آن را بپردازند. عوارض گمرکی مربوط به دیگر تبلت های موجود در بازار، توسط واردکنندگان قانونی پرداخت شده است.

روش های موجود برای رجیستری گوشی و تبلت

اما برای رجیستری تبلت در سامانه همتا، باید از طریق یکی از چهار روش موجود اقدام کرد. این کار بسیار آسان بوده و لازم نیست که برای انجام آن، هزینه ای بپردازید. فقط باید کد IMEI این گوشی را در سامانه جامع همتا ثبت کنید. نحوه پیدا کردن این کد یکتا را در قسمت های قبلی توضیح دادیم. بهرحال برای اطلاع از اصالت و رجیستری تبلت، باید یکی از روش های زیر را برای وارد کردن کد IMEI این دستگاه انجام داد.

در تمامی این روش ها باید کد IMEI را برای سامانه همتا ارسال کنید. این سامانه پس از دریافت این کد، اصالت دستگاه را بررسی کرده و به شما اطلاع رسانی می کند. چهار روش برای انجام این کار وجود دارد:

روش های رجیستری تبلت

  1. ارسال پیامک حاوی کد IMEI دستگاه به سرشماره ۷۷۷۷
  2. شماره گیری کد دستوری #۷۷۷۷* و وارد کردن عدد ۱ و سپس درج کد ۱۵ رقمی و یکتا IMEI
  3. دانلود و نصب اپلیکیشن «همتا» و استفاده از گزینه استعلام اصالت در صفحه اصلی این نرم افزار. در مرحله بعد باید شماره همراه و کد IMEI را در فیلد تعیین شده وارد کنید تا نتیجه از طریق پیامک به شما اعلام گردد.
  4. به سایت همتا به نشانی https://hamtainfo.ntsw.ir/ مراجعه کرده و گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید. در کادر مشخص شده شناسه IMEI را به همراه کد امنیتی وارد کرده و جستجو را بزنید. سایت نتیجه را برای شما نمایش می دهد.

چرا رجیستری تبلت مهم است؟

بی شک هدف از وضع هر قانونی در کشور، اجرای کردن آن است. قانون رجیستری تبلت و موبایل نیز با هدف حذف قاچاق از چرخه ورود دستگاه های ارتباطی وضع شد. البته این قانون کمی با تاخیر در خصوص تبلت های سیم کارت خور اجرا شد؛ اما بهرحال برای استفاده قانونی از این دستگاه ها، باید حتما کارهای مربوط به رجیستری آنها را انجام داد.

وگرنه تبلت های بدون رجیستری پس از مدتی از کار افتاده و ارتباط آنها با اپراتورهای خدماتی داخلی کشور قطع خواهد شد. چون عوارض دستگاه های رجیستری شده یا توسط واردکنندگان قانونی پرداخت شده، و یا یک دستگاه مسافری بوده که خود شخص هزینه گمرک آن را پرداخت کرده است.

پس هنگام خرید تبلت و یا گوشی نیز، لازم است که وضعیت اصالت آن دستگاه را از سامانه همتا استعلام کنید. چون تبلت یا گوشی های رجیستری نشده، یا غیر قابل استفاده هستند و یا مجددا باید هزینه گمرک آنها را بپردازید.

لزوم رجیستری تبلت

کلام آخر

با مطالعه این مطلب، باید به اهمیت رجیستری تبلت و دستگاه های ارتباطی پی برده باشید. انجام اصولی و دقیق این کار، خیال شما را از بابت قانونی بودن استفاده از دستگاه راحت می کند. برای اطلاع از تاریخ اجرایی شدن این طرح و فرصت آن، بهتر است به سایت اصلی سامانه همتا مراجعه کنید. در این سایت اطلاعات و آموزش های جالبی درباره رجیستری تبلت وجود دارد. لطفا اگر اشکالی در متن بنده بود، در بخش دیدگاه بفرمایید تا اصلاح شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..