in

بهترین فیلم ها درباره سینما – لیست ۱۰تایی

بهترین فیلم های ایرانی درباره سینما

یک فیلم سینمایی نشان دهنده دغدغه کارگردان آن درباره موضوعی اجتماعی، عاشقانه، جنایی و سایر موضوعات است. در این میان کارگردان ها و فیلم سازانی هستند که دغدغه سینما، فیلم ساختن و بازیگری دارند و از این رو فیلمی درباره سینما، بازیگری یا حواشی سینما ساخته اند. پرداختن به این موضوع از ابتدای ورود سینما به ایران در میان فیلم سازان ایرانی نیز باب یوده و حتی یکی از بهترین فیلم ها درباره سینما مربوط به دهه ۱۳۱۰ است.

کارگردان های پس از انقلاب مانند عباس کیارستمی و محسن مخملباف و چند تن دیگر نیز در لیست فیلم های خود تعدادی از بهترین فیلم ها درباره سینما را دارند و ساخت فیلم درباره سینما تا به امروز نیز همچنان ادامه دارد. کارگردان هاییی مانند علی مصفا و مانی حقیقی نیز به این دغدغه پرداخته اند و در میان آثارشان می توان به دغدغه آنها درباره داستان های پشت پرده سینما یا دنیای بازیگری پی برد.

لیستی از بهترین فیلم ها درباره سینما

۱- حاجی آقا اکتور سینما

فیلم «حاجی آقا اکتور سینما» در سال ۱۳۱۲ ساخته شد و از معدود فیلم های صامت باقی مانده است. اوانس اوگانیانس کارگردان ارمنی تبار این فیلم است که نویسندگی و تهیه کنندگی آن را نیز بعهده داشت.

داستان فیلم درباره حاجی آقا است، فردی ثروتمند و دمدمی مزاج که با سینما و نئاتر مخالف است. روزی کارگردانی به نام رژیسور تصمیم می گیرد مخفیانه از او فیلم بگیرد و برای این کار از دختر و داماد او کمک می گیرد. روزی که حاجی آقا ساعتش را گم می کند و برای پیدا کردنش دنبال نوکرش می رود، رژیسور از این تعقیب و گریز فیلمبرداری می کند و در آخر تصمیم می گیرد آن را به حاجی آقا نشان دهد.

فیلم حاجی آقا اکتور سینما

۲- شبح کژدم

فیلم «شبح کژدم» به نویسندگی و کارگردانی کیانوش عیاری در سال ۱۳۶۵ ساخته شده است و جهانگیر الماسی نقش اول آن را ایفا می کند. داستان فیلم «شبح کژدم» درباره کارگردانی به نام محمود است که فیلمی کوتاه به نام کژدم ساخته است و حالا تصمیم دارد آن را به فیلم بلند تبدیل کند.

موانع زیادی از جمله مسائل مالی سر راهش است و با دوستی که سیاهی لشکر فیلم های سینمایی است، برای ساخت فیلم همراه می شود. این دوست حسن نام دارد و به دلیل مشکلات مالی به یک جواهر فروشی دستبرد می زند. محمود و برادرش در تعقیب او هستند تا اینکه حادثه ای برای او رخ می دهد.

بهترین فیلم درباره سینما

۳- کلوزآپ

عباس کیارستمی فیلم «کلوزآپ» را براساس داستانی واقعی ساخته است. داستانی که او در مجله سروش خواند و در سال ۱۳۶۸ تصمیم گرفت آن را جلوی دوربین ببرد.

داستان فیلم «کلوزآپ» از جایی شروع می شود که شخصی به نام حسین سبزیان خود را محسن مخملباف معرفی می کند و برای ساخت فیلم نزد خانواده آهن‌ خواه می رود.

در ابتدا به دلیل شباهت او به مخملباف کسی شک نمی کند تا اینکه سه روز بعد از تمرین فیلم در خانه آقای آهن‌ خواه، او از طریق دوست آهنگسازش درباره این کارگردان تحقیق می کند و دروغ گو بودن او برملا می شود و او به زندان می افتد. 

اما روزی که قرار است سبزیان از زندان آزاد شود، مخملباف شخصا به دیدن او می رود و به همراه سبزیان برای عذرخواهی به خانه آهن‌ خواه می روند.

فیلم درباره سینما

۴- دو فیلم با یک بلیط

فیلم «دو فیلم با یک بلیط» را داریوش فرهنگ در سال ۱۳۷۰ نوشته و کارگردانی کرده است. مهدی هاشمی، افسانه بایگان، سیامک اطلسی، آتیلا پسیانی، شهلا ریاحی در کنار  داریوش فرهنگ در این فیلم نقش آفرینی کرده اند.

داستان فیلم «دو فیلم با یک بلیط» از این قرار است که بازیگر نقش اول یک فیلم در میانه های فیلم برداری نمی تواند یکی از صحنه های خطرناک را بازی کند. کارگردان فیلم که برای تمام شدن فیلم عجله دارد تصمیم می گیرد از بدل استفاده کند.

او یک فروشنده دوره گرد را پیدا می کند که صحنه مورد نظر را بازی کند. این بازیگر تازه کار درگیر فیلم و دلباخته بازیگر زن داستان می شود، بازیگری که درگیر مشکلات زندگی شخصی خود است.

بهترین فیلم ها درباره سینما

۵- ناصرالدین شاه آکتور سینما

فیلم «ناصرالدین شاه آکتور سینما» در سال ۱۳۷۰ در ژانر کمدی به نویسندگی و کارگردانی محسن مخملباف ساخته شد. در این فیلم که «روزی روزگاری، سینما» نیز نام دارد بازیگران زیادی نقش آفرینی کرده اند. از جمله:

  • عزت‌ الله انتظامی
  • مهدی هاشمی
  •  اکبر عبدی
  • محمدعلی کشاورز
  • فاطمه معتمدآریا
  • ماهایا پطروسیان
  • و زنده یاد جهانگیر فروهر 

داستان فیلم از جایی آغاز می شود که میرزا ابراهیم‌ خان عکاس‌ باشی در فرنگ به سر می برد و شیفته سینماتوگراف می شود. به دلیل حال بد مظفرالدین شاه نگران آینده این هنر در ایران می شود درخواست می کند تا نزد ولیعهد برود و با او صحبت کند.

او به اشتباه نزد ناصرالدین شاه می رود که مخالف سینماست و فیلم ها را سانسور می کند. ناصرالدین شاه با دیدن فیلم «دختر لر» عاشق گلنار، بازیگر این فیلم می شود و مسیر سینما تغییر می کند.

بهترین فیلم ها درباره سینما

۶- هنرپیشه از بهترین فیلم ها درباره سینما

فیلم «هنرپیشه» باز هم به کارگردانی محسن مخملباف در سال ۱۳۷۱ ساخته شده است. حمیده خیر آبادی، اکبر عبدی، فاطمه معتمدآریا، ماهایا پطروسیان، محمدرضا شریفی‌نیا و زنده یاد حسین پناهی تیم بازیگران این فیلم را تشکیل می دهند.

اکبر عبدی هنرپیشه ای است که تصمیم دارد تنها در فیلم های هنری بازی کند اما به مشکل مالی برمی خورد و پیشنهاد بازی در فیلم های تجاری را می پذیرد. از سمت دیگر همسرش می خواهد بچه دار شود و متوجه می شود که نازاست. همین امر به مشکلات آنها اضافه می شود. او تصمیم می گیرد برای اکبر عبدی همسر دیگری بگیرد و ورود همسر جدید باعث دردسرهای جدید در زندگی آنها می شود.

فیلم هنرپیشه

۷- سلام سینما

فیلم «سلام سینما» را محسن مخملباف در سال ۱۳۷۳ ساخت و در سال ۱۹۹۵ نیز به مناسبت ۱۰۰ سالگی سینما در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد. مخملباف برای ساخت فیلمی به مناسبت رسیدن اولین سده سینما، یک آگهی بازیگری منتشر کرد.

او از علاقمندان خواست برای آزمون بازیگری به موزه سینمای تهران بیاییند. حدود پنج هزار نفر در روز اعلام شده حاضر شدند تا فرم پرکنند و در تست بازیگری او شرکت کنند. مخملباف از تعدادی از آنها مصاحبه گرفت و در تست بازیگری خواست نقشی را ایفا کنند.

فیلم «سلام سینما» را محسن مخملباف با کنار هم قرار دادن آزمون های بازیگری این افراد، مصاحبه با آنها و قسمت هایی از تصاویر مراجعه افراد به موزه سینما ساخت.

فیلم سلام سینما

۸- جهان پهلوان تختی

علی حاتمی، کارگردان به نام سینمای ایران در حال ساخت فیلم «جهان پهلوان تختی» بود. اما به دلیل بیماری او و در نهایت درگذشتش، ساخت این فیلم در سال ۱۳۷۳ نیمه کاره ماند. بعد از آن بهروز افخمی دنباله این فیلم را به روش خود به پایان رساند.

داستان فیلم درباره کارگردانی، با بازی فریبرز عرب نیا و همسرش با بازی نیکی کریمی است که می خواهند این فیلم نیمه کاره را تمام کنند اما ابتدا باید دلیل مرگ غلامرضا تختی را بفهمند. از این رو دست به تخقیق می زنند. محمدرضا شریفی‌نیا، سیاوش طهمورث، آتیلا پسیانی، ستاره پسیانی و فتحعلی اویسی دیگر بازیگران این فیلم هستند.

فیلم درباره سینما

۹- کلاس هنرپیشگی از بهترین فیلم ها درباره سینما

فیلم «کلاس هنرپیشگی» را علیرضا داوودنژاد در سال ۱۳۹۰ نوشته و کارگردانی کرده است. نکته جالب این فیلم این است که افراد خاضر جلوی دوربین این فیلم، در نقش خودشان بازی می کنند.

اما داستان فیلم با دغدغه گران شدن طلا و سکه آغاز می شود که باعث می شود افراد خانواده عزت و احترام به یکدیگر را فراموش کنند. در این میان عشقی مثلثی نیز شکل می گیرد و یک پسر پولدار و یک پسر عاشق اما بی پول هر دو دلباخته یک دختر می شوند.

فیلم های ایرانی درباره سینما

۱۰- خوک

فیلم «خوک» را مانی حقیقی در سال ۱۳۹۶ نوشته و کارگردانی کرده است. فیلمی کمدی درباره دغدغه های یک کارگردان. حسن معجونی، لیلا حاتمی، لیلی رشیدی، پریناز ایزدیار، علی مصفا، سیامک انصاری و رضا یزدانی تعدادی از بازیگران این فیلم پربازیگر هستند.

داستان فیلم «خوک» درباره کارگردانی است که از ساخت آخرین فیلمش مدت زیادی می گذرد. او در این مدت نتوانسته داستان مناسبی برای ساختن فیلم پیدا کند و به ساخت تبلیغات تجاری روی آورده است.

بازیگر ستاره فیلم هایش نیز تصمیم گرفته با کارگردان های دیگر قرار داد ببندد. مهم تر از همه اینکه یک قاتل زنجیره ای در حال کشتن کارگردان های مشهور است اما سراغ او نرفته است و این موضوع هم باعث دلسردی و احساس طرد شدگی کارگردان شده است.

فیلم ایرانی درباره سینما

کلام آخر

در سینمای ایران چند فیلم دیگر نیز با موضوع سینما ساخته شده اند مانند «وقتی همه خوابیم» به کارگردانی بهرام بیضایی، «پله آخر» به کارگردانی علی مصفا و «رد کارپت» ساخته رضا عطاران. شما نیز فیلم مورد علاقه خود با موضوع سینما را با ما به اشتراک بگذراید. 

مطالب مرتبط: 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: پریسا ایرانی