in

نکات مهم و ضروری درباره کشت پسته

آشنایی با مراحل کشت پسته

پسته از جمله مواد غذایی بوده که معمولا تجارت آن پرسود و قیمت آن نیز بالا است. به نظر می آید که یکی از دلایل این امر، ارزش غذایی و فواید زیاد پسته برای سلامتی است. جلوگیری از سرطان، جوان سازی پوست، تقویت مو، پیش گیری از بیماری قلبی تنها بخشی از فواید پسته به حساب می آیند. مطمئن باشید که بررسی تمامی فواید پسته نیاز به یک مطلب جداگانه دارد. کشت پسته موضوع این مطلب است و یکی از دغدغه های افرادی است که قصد دارند با روش کاشـت پسته آشنا شوند.

کشت پسته نیز مانند هر چیز دیگری نیاز به شرایط خاص و یک بازه زمانی ۸ ساله برای برداشت دارد. برای موفقیت در کاشت پسته باید با این اطلاعات آشنا شوید؛ در غیر این صورت پسته خوبی را به دست نمی آورید. همانطور که احتمالا می دانید؛ ایران بزگترین صادره کننده پسته در جهان محسوب می شود. بنابراین این یک موقعیت خوب برای افرادی است که که قصد دارند با روش کاشت پسته آشنا شوند.

نکات مهم در مورد نحوه کاشت پسـته خام

نحوه کشت پسته خام

برای کاشت پسته در ایران به آب و هوای خشک نیاز است. دقت داشته باشید که مناطق مرطوب برای کاشت پسته مناسب نیستند. بنابراین برای موفقیت در این کار به اقلیم گرم و خشک تابستان نیاز است. همچنین باران و تگرگ نیز از جمله عواملی هستند که از رشد پسته جلوگیری می کنند. به طور کلی برای کاشت پسته شما می توانید به دو روش اقدام کنید. کاشت نهال پسته و کاشت بذر پسته. در ادامه به هر دو روش اشاره خواهد شد.

کشت نهال پسته

برای انجام این کار باید نهال نر و ماده را هم بکارید. معمولا برای انجام این کار به نسبت ۱ به ۱۵ اشاره می کنند. یعنی به ازای هر ۱۵ نهال ماده، باید یک نهال نر وجود داشته باشد. البته تشخیص نر و ماده بودن نهال در اغلب اوقات کار مشکلی است. بنابراین پشنهاد می شود که حتما چند نهال که مطمئن بوده نر هستند را در کنار نهال های ماده قرار دهید.

کاشت نهال پسـته چگونه انجام می شود؟

قیمت نهال پسته

از دیگر نکات مهم در هنگام خرید نهال، قیمت نهال پسته است. دقت کنید که قیمت نهال پسته به عوامل مختلفی بستگی داشته و متغیر است. مثلا اینکه نهال پایه کوتاه یا بلند بوه و همچنین بومی یا وارداتی باشد. همچنین دقت کنید که در هنگام خرید نهال، آن را به صورت مستقیم از نهالستان ها خریداری کنید. چون در این صورت به خاطر حذف برخی از عوامل، قیمت نهال پسته کمتر خواهد شد.

کشت بذر پسته | کاشت پسته در خانه

برای کاشت پسته در منزل و کاشت بذر پسته مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا باید از مکان های قابل اعتماد بذرهای پسته را تهیه کنید.
  2. بذر ها را درون یک دستمال مرطوب ریخته و در دمای اتاق قرار دهید. گاهی هم دستمال را کنار زده تا هوای تازه به دانه ها برسد.
  3. به مدت ۷ روز صبر کنید تا دانه ها جوانه بزنند.
  4. در مرحله بعد دانه های جوانه زده را داخل یک لیوان مانند قرار دهید. طوری که انتهای آن یک سوراخ داشته باشد.
  5. زمانی که دانه ها شروع به رشته دادن کردند؛ آن ها را به گلدانی بزگتر قرار دهید.
  6. برای موفقیت در کاشت پسته در منزل باید سه تا چهار سال صبر کنید. سپس باید آن ها را در زمین بکارید. بهترین فصل برا انجام این کار، فصل های بهار و پاییز است.
  7. برای این که نهال را بکارید؛ باید یک گودال حفر کنید. این گودال باید ارتفاع و قطری به اندازه دو برابر قطر و ارتفاع نهال داشته باشد.
  8. گیـاه را عمودی در داخل گودال قرار داده و با خاک اطراف آن را بپوشانید.
  9. آبیاری مرحله بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. به این دلیل که با آبیاری، منفذ های خالی را پوشانده و از پوسیده شدن رشته ها جلوگیری می شود.

کاشت پسته در منزل - کشت پسته

مراقبت و نگهداری از نهال پسته

امروزه در اکثر خانه ها، از بهترین گیاهان آپارتمانی استفاده می کنند. مراقبت از نهال پسته نیز شباهت زیادی به محافظت از این گیاهان دارد. یکی از مهم ترین نکات برای کاشت بذر پسته، نور خورشید است. بذر باید در جایی کاشته شود که نور خورشید به صورت مستقیم به آن بتابد. از دیگر نکاتی که باید به آن توجه داشت، استفاده از خاک مرغوب است.

خاک باید از نظر اسیدی خنثی بوده و حداکثر ph آن ۷٫۵ باشد. همچنین خاک باید دارای مواد مغذی بوده تا دانه ها به خوبی رشد کنند. از دیگر نکات مهم کاشت پسته در خانه، حفظ فاصله بین درختان است. بدین منظور فاصله درختان از هم دارای چهار تا پنج متر باشد. همچنین فاصله پنج تا شش متری ردیف های درختان نیز از هم مناسب است.

نکته دیگر کاشت پسته در منزل این است که کاشت پسته فرآیندی زمان بر بوده و نیاز به صبر دارد. نهال پسته در سال هشتم شروع به میوه دادن کرده و هفت سال بعد میوه های بیشتری هم خواهد داد. در زمان کاشت پسته دقت کنید زمانی که بذرها نیم سانت جوانه زد؛ آن ها را به زمین انتقال دهید.

یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام کاشت پسته به آن دقت کنید؛ آبیاری کردن در زمان مناسب است. نیازی نیست که آبیاری درختان پسته هر روز انجام شود. معمولا هر دو هفته یکبار برای آبیاری پسته مناسب است؛ به این موضوع در زمان کاشت پسته دقت کنید.

برداشت پسته

تا به اینجا در مورد کشت پسته نکاتی را مطرح کردیم. کاشت پسته در ایران بسیار رونق دارد؛ اما مرحله برداشت آن نیز مرحله مهمی است. اول از همه دقت کنید که یک سال درمیان، تعداد میوه های درختان پسته متفاوت خواهد بود. یعنی یکسال محصول کمتر و سال بعد محصول بیشتری خواهد داد. بهترین زمان برای برداشت پسته، زمانی است که  رنگ پوسته ها از سبز به زرد تغییر می کند.

زمانی که این نشانه ها را دیدید، حتما باید محصول را برداشت کنید. چون اگر معطل کنید؛ ممکن است که مورد هجوم آفات قرار بگیرند. همچنین دقت داشته باشید که اقدامات هرس کردن را زمانی انجام دهید که درخت در خواب رفته باشد. در خصوص روش های دفع آفت بخوانید.

نکات مهم در مورد برداشت پسته

سخن آخر

کاشت پسته در ایران یکی از ایده های خوب و پر سود برای کسب درآمد است. اما دقت کنید که نهال پسته در هرجایی و با هر شرایطی رشد نمی کند. در ابتدا باید دقت کنید که آیا آن منطقه ای را که انتخاب کرده اید؛ برای کشت پسته مناسب است یا نه؟ در انتها باز هم تأکید می شود که حواستان به آب و مواد معدنی که نهال به آن ها نیاز دارد، باشد.

همچنین باید از قبل برای بیماری هایی که ممکن است نهال را تهدید کند، فکری کرده و برای آن چاره ای بیندیشید. به طور کلی استفاده از نهال برای کشت پسته، بیشتر پیشنهاد می شود. آیا شما تاکنون کشت پسته انجام داده اید؟ به نظر شما بهترین روش کاشت پسته کدام است؟ چه نکات دیگری باید در هنگام کاشت پسته در منزل مورد توجه قرار بگیرد؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: اشکان عسکری

از وقتی که یادمه علاقه های گوناگونی داشتم. بعد از بررسی های زیاد فهمیدم که از قضا یک چند پتانسیلی هستم! آدم درونگرایی هستم و همین خصلتم باعث شد که با وبلاگ نویسی آشنا بشم و به تازگی هم وارد دنیای جذاب تبلیغ نویسی شدم. کلی کار است که باید تجربه و تعداد زیادی مسیر ناشناخته وجود دارد که باید طی کنم.