in

نحوه تنظیم ساعت جی شاک

آموزش تنظیم ساعت جی شاک

ساعت جی شاک یکی از مدل های پرفروش و محبوب برند Casio است که در سال ۱۹۸۳ به بازار معرفی شد. خریداران استقبال خوبی از این ساعت داشتند و شرکت کاسیو توانست تا سال ۲۰۱۷، بیش از صد میلیون نسخه از آن را به فروش برساند. طراحی جذاب و امکانات متعدد این مدل از ساعت، نقش مهمی در ثبت این میزان از فروش داشت. اما قابلیت های متعدد این ساعت، باعث شده که بسیاری از افراد در تنظیم ساعت جی شاک، دچار مشکل شوند. اما تنظیم ساعت g shock کار خیلی سختی نیست و پس از آشنایی کامل با دکمه های آن، می توان از تمامی امکانات آن به راحتی استفاده کرد.

ساعت جی شاک

آشنایی با دکمه های ساعت جی شاک

کاسیو (Casio)، یکی از بهترن برندهای ساعت مچی در جهان است که مدل جی شاک آن با استقبال خوبی همراه شد. ساعت جی شاک در کل چهار یا پنج دکمه اصلی دارد که از آنها می توان برای تنظیم امکانات موجود در این ساعت استفاده کرد. ترتیب استفاده از این دکمه ها بسیار مهم است و می تواند تغییرات متفاوتی را در عملکرد آن ایجاد کند. پس قبل از هر کاری، نام این دکمه ها و وظایف آنها را به شما توضیح خواهیم داد.

۱ – دکمه Adjust

این دکمه در قسمت بالایی و سمت چپ ساعت جی شاک قرار دارد و به شما اجازه ورود به بخش تنظیمات ساعت را می دهد. برای شروع فرآیند تنظیم بخش های مختلف ساعت g shock، باید از این دکمه استفاده کرد.

۲ – دکمه Mode

دکمه Mode، در بخش پایینی از سمت چپ ساعت جی شاک قرار گرفته است. با استفاده از این بخش می توان حالت های ساعت را تغییر داد.

۳ – دکمه Reverse

از این دکمه برای نور پشت صفحه استفاده می شود و با هر بار فشار دادن، ساعت را یک مقدار به عقب برمی گرداند. دکمه Reverse، در قسمت بالایی سمت راست قرار دارد.

۴ – دکمه Forward

حالتی برعکس کارایی دکمه Reverse را می توان برای دکمه Forward تعریف کرد. یعنی با هر بار فشار دادن این دکمه، ساعت کمی رو به جلو می رود. البته این دکمه از ساعت جی شاک، کاربردهای زیادی در تغییر AM و PM، زمان کشورها، شروع و پایان کرنومتر و تغییر آلارم دارد. موقعیت این دکمه، در قسمت پایینی سمت راست است.

دکمه های ساعت جی شاک

آموزش تنظیم ساعت جی شاک

تنظیم ساعت اصلی جی شاک به صورت اتوماتیک

پس از آشنایی با دکمه های مختلف ساعت جی شاک و کارایی آنها، می توان از این دکمه ها برای تنظیم عملکرد ساعت جی شاک استفاده کرد. در گام اول به شما یاد می دهیم که چگونه ساعت آنالوگ آن را تنظیم کنید.

 1. با فشار دادن دکمه Mode، ساعت را در حالت تایم کیپینگ قرار دهید. دکمه ی Adjust را به مدت ۳ الی ۵ ثانیه نگه دارید تا وارد تنظیمات ساعت آنالوگ جی شاک شود.
 2. با ورود به بخش تنظیمات ساعت، دکمه Forward را بزنید تا منطقه زمانی ساعت شما با تهران تنظیم شود. در ساعت جی شاک از عبارت «THR» برای اشاره به منطقه زمانی تهران استفاده می کنند.
 3. پس از انتخاب شهر تهران، دکمه mode را یک بار دیگر فشار دهید تا DST ساعت در حالت روشن (ON) قرار گیرد. البته این حالت برای زمانی است که شما در ۶ ماه ابتدایی از سال باشید. چون در ۶ ماه دوم از سال که ساعت ها عقب کشیده می شود، DST باید خاموش و یا به اصطلاح OFF باشد.
 4. با اعمال درست این تغییرات و پس از یک بار فشردن دکمه Adjust، عقربه های ساعت از امواج رادیویی ساعت جی شاک دستور گرفته و به صورت اتوماتیک با ساعت تهران تنظیم می شوند.

تنظیم ساعت اصلی جیشاک

نحوه تنظیم ساعت اصلی جی شاک به صورت دستی (H-set)

 1. دکمه Adjust را ۵ ثانیه نگه دارید تا دو بار صدای بوق شنیده شود. دفعه ابتدایی مربوط به تنظیمات اصلی ساعت و دفعه دوم مربوط به تنظیمات دستی یا همان H-set است.
 2. بعد از شنیدن صدای بوق، دکمه Mode را فشار دهید تا به شما اجازه تنظیم عقربه های ساعت آنالوگ داده شود.
 3. بسته به زمانی که در نظر دارید، از دکمه های Forward و Reverse برای عقب یا جلو کردن عقربه های ساعت جی شاک استفاده کنید.
 4. پس از تنظیم دقیق عقربه های ساعت، دقیقه و ثانیه شمار، دوباره دکمه Adjust را بزنید تا زمان انتخابی شما ثابت شود.

تنظیم ساعت دوم یا جهانی جی شاک (wt)

مرحله اول: دکمه Mode را در سمت چپ ساعت جی شاک چند بار فشار دهید. با این کار وارد بخش تنظیمات World Time یا همان ساعت جهانی می شوید.
مرحله دوم: حال باید مخفف شهر دوم نمایش یافته روی صفحه ساعت را تنظیم کنید. برای این کار از دکمه Forward در سمت راست ساعت استفاده کنید. دکمه Reserve به شما کمک می کند تا به مخفف شهر قبلی برگردید.
مرحله سوم: پس از انتخاب مخفف شهر دوم، دکمه Adjust را چند ثانیه نگه دارید تا زمان ساعت جهانی با شهر انتخابی شما تنظیم شود.

تنظیم آلارم در ساعت g shock

مرحله اول: از دکمه Mode برای تغییر حالت ساعت به آلارم یا همان AL استفاده کنید. در چنین حالتی می توان تا ۵ آلارم مختلف را برای ساعت خود قرار داد.
مرحله دوم: برای تغییر آلارم، از دکمه Forward در قسمت پایینی سمت راست استفاده کنید. همچنین برای تعیین دقیق ساعت و دقیقه به صدا درآمدن آلارم، دکمه Adjust را نگه داشته و آن را تنظیم کنید.
مرحله سوم: برای قطع کردن آلارم در جی شاک، ابتدا ساعت را در حالت AL قرار دهید. سپس با فشار دادن دکمه Forward، آن را به حالت OFF تغییر دهید.

تنظیم آلارم ساعت جی شاک

تنظیم کرنومتر یا استاپ واچ در ساعت جی شاک

مرحله اول: چند بار دکمه Mode را فشار دهید تا ساعت در حالت ST قرار گیرد.
مرحله دوم: از دکمه سمت راست و پایین برای شروع کرنومتر استفاده کنید. با فشار مجدد این دکمه، کرنومتر متوقف می شود.
مرحله سوم: از دکمه ی Reserve در سمت راست و بالای ساعت، برای ریستارت کردن کرنومتر در حالت توقف استفاده کنید.

حالت ST در ساعت های جی شاک، به کرنومتر اشاره دارد. دقت این کرنومتر در حد صدم ثانیه است و شاهد دقتی بی نظیر در این رده از ساعت های مچی هستیم. شمارش این کرنومتر از صفر شروع شده و تا بی نهایت ادامه دارد.

استفاده از کرنومتر جی شاک

تنظیم تایمر شمارش معکوس در جی شاک

ساعت های جی شاک، قابلیت های فراوانی دارند و این حالت ها را با دو حرف انگلیسی به اختصار تعیین می کند. در این ساعت ها TR به معنی شمارش معکوس است. در ادامه نحوه کار با این قسمت را توضیح می دهیم.

مرحله اول: دکمه Mode را چند بار فشار دهید تا ساعت در حالت TR یا همان شمارش معکوس قرار بگیرد.
مرحله دوم: با فشار دادن دکمه پایینی در سمت راست، تایمر معکوس شروع به حرکت می کند. برای توقف موقت شمارش معکوس، باید این دکمه را دوباره فشار داد.
مرحله سوم: از دکمه Reserve برای شروع دوباره شمارش معکوس، در حالت توقف تایمر استفاده کنید.

آموزش تنظیم ساعت جی شاک با موبایل

بعضی از مدل های ساعت جی شاک، قابلیت اتصال به تلفن همراه از طریق بلوتوث را دارند. در این مدل ها می توان ساعت را به موبایل وصل کرده و آن را تنظیم کرد. در این زمینه دو اپلیکیشن با نام های Gshock move و Gshock connected وجود دارند که با استفاده از آنها می توان ساعت را به تلفن همراه وصل کرد.

مرحله اول: ابتدا یکی از دو اپلیکیشن معرفی شده را متناسب با مدل ساعت، در موبایل خود نصب کنید. سپس بلوتوث و لوکیشن گوشی را در حالت روشن قرار دهید.
مرحله دوم: در گام بعدی وارد اپلیکیشن شده و سری ساعت را انتخاب کنید. بلوتوث ساعت را فعال کنید تا دکمه Register برای شما نمایش داده شود.
مرحله سوم: پس از فعال سازی Register و وصل شدن ساعت جی شاک به تلفن همراه، زمان این دو دستگاه با یکدیگر ست می شود. علاوه بر این موارد، تاریخ میلادی ساعت نیز با موبایل تنظیم می شود. همچنین از طریق گوشی می توان آلارم و کرنومتر ساعت جی شاک را با گوشی ست کرد.

وصل شده موبایل به ساعت

تنظیم Auto Light در ساعت جی شاک

تنظیم قابلیت اتو لایت در ساعت های جی شاک، بستگی به مدل آن دارد. در سری های قدیمی، با ۵ ثانیه نگه داشتن دکمه لایت در حالت Home ساعت، اتولایت فعال می شود. به همین ترتیب باید ۵ ثانیه این دکمه را مجددا نگه داشت تا غیرفعال شود. اما از سال ۲۰۱۸ به بعد، به روشی دیگر باید این قابلیت را در ساعت های جی شاک فعال کرد.

مرحله اول: ساعت را در حالت Home قرار داده و چند ثانیه دکمه Adjust را نگه دارید تا وارد قسمت تنظیمات ساعت جی شاک شود.
مرحله دوم: سپس چند بار دکمه Mode بزنید تا به قسمت اتولایت برسد. در این قسمت می توان این امکان را روشن و یا خاموش کرد.

در حالت کلی اتولایت بعد از ساعت ۶ بعدازظهر، به صورت اتوماتیک بر روی تمام ساعت های جی شاک فعال می شود. اما بر روی ساعت های بلوتوث دار بدون سولار، فقط یک روز فعال است و روز بعد به صورت اتوماتیک غیرفعال می شود.

تنظیم تقویم در ساعت جی شاک

تقویم نمایش داده شده در ساعت های جی شاک، میلادی است. این ساعت ها اکثرا تقویم را بر اساس تاریخی میلادی و به صورت خودکار تنظیم می کنند. اما اگر به هر دلیلی قصد تغییر آن را داشتید، مطابق مراحل زیر عمل کنید.

 • در بخش Home ساعت جی شاک، دکمه Adjust را چند ثانیه نگه دارید.
 • با فشار دادن چند باره ی دکمه Mode، به قسمت تنظیمات تقویم خواهید رسید.
 • با دکمه های Forward و Reserve موجود در سمت راست ساعت، می توان روز، ماه و سال را مطابق نظر خود تنظیم کنید.

توجه داشته باشید که در صورتی روزهای هفته نمایش داده شده در ساعت درست خواهند بود که، تقویم میلادی شما دقیق تنظیم شده باشد.

تنظیم ساعت جیشاک

کلام آخر

در این مطلب از سایت نت نظر، در خصوص ساعت جی شاک به عنوان یکی از بهترین برندهای ساعت و روش تنظیم آن بحث کردیم. به صورت مرحله به مرحله و دقیق، توضیح دادیم که هر کدام از حالت ها، مربوط به کدام قابلیت این ساعت است. با کمی دقت در این مطلب، می توان کار تنظیم ساعت جی شاک را به راحتی انجام داد.

بنده تا بحال تجربه استفاده از این مدل ساعت ها را نداشته و موارد ارائه شده بر اساس اطلاعات موجود در بستر اینترنت هستند. لطفا اگر شما از این ساعت ها استفاده کرده و روش تنظیم آن را می دانید، تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطلب مرتبط:

بهترین ساعت مردانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..