in

روش تشخیص طلا با ایده ها و شیوه های جالب

چگونه طلا را از بدل تشخیص دهیم؟

طلا از جمله فلزات گران‌بهایی است که از دیرباز بر سر تشخیص اصل و یا بدل بودن آن بحث‌های زیادی وجود داشته است. اما روش تشخیص طلا را می‌توان به چند دسته مختلف تقسیم نمود که برخی از آن‌ها خیلی سریع نتیجه را برای ما مشخص می‌کنند و برخی دیگر نیازمند دانش افراد متخصص هستند.

روش تشخیص سریع طلا یکی از تست‌هایی است که معمولا در شرایط ویژه به دلیل محدودیت زمان به کار می‌رود. به طور مثال تشخیص طلا با استفاده از اعدادی که  بر روی آن حک شده و یا اینکه روش تشخیص طلا با آبلیمو می‌تواند پاسخ سریعی را برای ما به دنبال داشته باشد. در ادامه توضیحات کاملی را در مورد سایر روش‌های تشخیص داریم که می‌تواند سریع و کاربردی باشد. با ما همراه باشید.

چگونه طلا را تـشخیص دهیم؟

طلا چیست؟

طلا یکی از عناصر شیمیایی است که به صورت طبیعی در سنگ‌ها و آبرفت‌ها دیده می‌شود. دلیل ارزشمند بودن طلا این است که فلزی کمیاب و در عین حال مقاوم در برابر رطوبت، سایش و زنگ زدگی است. طلا دارای کاربردهای مختلف در زمینه ساخت زیورآلات و لوازم تزیینی، پزشکی و درمانی، صنایع الکترونیک و سرمایه گذاری است.

۵هزار سال قبل از میلاد مسیح طلا برای اولین بار استخراج شد و مورد استفاده قرار گرفت. رفته رفته این طلا به شکل مذاب درآورده شد و با آن ورقه‌ها و شمش‌های طلا ساخته شد که بتوان از طلا برای داد و ستدها استفاده نمود. در واقع مانند یک واحد پول بسیار با ارزش محسوب میشد.

پس از آن مردم دریافتند که از این فلز گران‌بها می‌توانند برای ساخت زیورآلات مختلف استفاده کنند و این موضوع باعث شد که با طلا تاج، تخت، گردنبند و حتی روکش دندان ساختند. در بسیاری از سازه‌های قدیمی در جهان میتوان ردی از طلا را برای تزیین کاخ و قصر و عمارت مشاهده نمود.

تشخیص سریع طلا

معادن طلا

از جمله معادن بسیار بزرگ استخراج طلا در دنیا در کشورهای ازبکستان، دومینیکن، اندرونزی، استرالیا، آمریکا، گینه نو، سنگال و مالی وجود دارد. معادن طلا در ایران نیز در شهرهای آذربایجان ‌شرقی، آذربایجان‌ غربی، کردستان، سیستان ‌و بلوچستان، خراسان ‌رضوی، اصفهان، مرکزی و همدان وجود دارد.

روش تشخیص طلا از بدل

بسیاری از افراد طلا را یک کالای زینتی می‌دانند اما عمده‌ترین نوع استفاده از طلا به صورت سرمایه گذاری است. در این حالت خصوصا در زمان‌های گذشته که مراجع رسمی برای تشخیص و ارائه طلا وجود نداشت از روش تشخیص طلا با پاسخگویی سریع استفاده میشد. در حال حاضر نیز می‌توان از این شیوه برای تشخیص طلای اصل در ابعاد کم و همچنین به صورت سریع استفاده نمود. همراه من باشید تا در ادامه به چند نمونه از این روش‌ها اشاره کنم.

روش تشخیص طلا از بدل

۱- اعداد حک شده بر روی طلا

این اعداد در واقع یکسری کدهای شناسایی هستند که با خواندن آن‌ها می‌توان تشخیص داد که طلا چه عیاری دارد و چند درصد از محصولی که مشاهده می‌کنیم دارای طلا است. حتما تا به حال دیده‌اید که بر روی زیورآلاتی که با طلا ساخته شده‌اند مانند دستبند، انگشتر و یا گردنبند عدد ۷۵۰ درج شده است.

این عدد به معنی ۱۸ عیار بودن طلا هست و نشان دهنده این است که کالای مورد نظر دارای ۷۵ درصد طلا است. گاهی اوقات هم عیار طلا به این صورت ۱۸K نشان داده می‌شود که نشان دهنده ۱۸ عیار بودن طلا است.

۲- کشیدن طلا روی سطح سرامیکی – روش تشخیص طلا

این روش را می‌توان یک روش ساده و سریع دانست که نیاز به ابزار خاصی ندارد و در گذشته نیز به دلیل پاسخگویی سریع و ساده استفاده بسیاری داشته است. برای انجام این کار کافیست یک ظرف سرامیکی بدون لعاب داشته باشید. پس از آن طلا را بر روی سطح این ظرف بکشید اگر طلا اصل بود باید یک خط طلایی از خود بر روی ظرف به جای بگذارد. اگر شاهد به جا ماندن خط سیاه بر روی ظرف بودید بدون شک این طلا اصل نیست.

البته این کار با سنگ محک نیز قابل انجام خواهد بود. روش کار به همین صورت است اگر پس از کشیدن طلا بر روی سنگ خط طلایی به جای ماند طلا اصل است اما اگر خط به جامانده کمرنگ و یا بدون رنگ بود طلا بدل است.

روش تشخیص طلا - کشیدن طلا روی سطح سرامیکی

۳- رنگ طلا

برای تشخیص طلای اصل و یا بدل شما می‌توانید از روش تشخیص رنگ طلا استفاده کنید. در این روش نیاز به نور زیاد و شاید ذره بین داشته باشد. ابتدا در زیر نور به کامل تمام سطح طلا را بررسی کنید. در صورت اصل بودن طلا تمام سطح آن باید دارای رنگ یکسان باشد اگر در قسمت‌هایی از طلا شاهد رنگ پریدگی بودید بدون شک طلا بدل است.

همچنین وجود لکه‌های رنگی خصوصا رنگ قرمز نیز می‌تواند نشان از بدل بودن طلا داشته باشد. اگر در این کار ماهر باشید حتی می‌توانید فلزی که به کار رفته را نیز تشخیص دهید.

۴- خاصیت آهنربایی

طلا به دلیل ساختار و نوع آرایش الکترونی که دارد خاصیت مغناطیسی بسیار ضعیفی دارد و در واقع جذب آهن‌ربا نمی‌شود مگر در یک میدان مغناطیسی بسیار قوی مانند دستگاه MRI قرار گیرد. پس می‌توان گفت ساده‌ترین روش تشخیص طلای اصل استفاده از آهن‌ربا است.

اگر آهن‌ربا را نزدیک طلای اصل کنید هیچ گونه خاصیت جذب و کشش را نمی‌بینید اما اگر طلا بدل باشد خصوصا از فلز نیکل در ساخت آن به کار رفته باشد خیلی ساده جذب آهن‌ربا می‌شود.

۵- تشخیص طلای اصل با سرکه – روش تشخیص طلا

یک روش تشخیص خانگی و سریع امتحان کردن طلا با سرکه است. شما می‌توانید طلا را ۵ دقیقه درون سرکه قرار دهید پس از این مدت اگر طلا سیاه شد و یا تغییر رنگ داد بدون شک طلا بدل است. البته می‌توانید با ریختن چند قطره سرکه و یا آبلیمو بر روی طلا نیز این کار را انجام دهید. زیرا طلای بدل با همین میزان کم از مواد اسیدی نیز واکنش نشان می‌دهد و دچار تغییر رنگ می‌شود.

تـشخیص دادن طلا با سرکه

نتیجه گیری

طلا یکی از عناصر و فلزات بسیار با ارزش است که به عنوان یک کالای گران‌بها از گذشته تا به امروز در جوامع بشری مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش تشخیص طلا می‌تواند متفاوت باشد و با توجه به میزان طلا و دسترسی به موارد مختلف برای تشخیص می‌توان از روش‌های مختلف استفاده نمود.

اگر تمایل دارید این کار را در منزل انجام دهید، روش‌های ساده و سریع می تواند به شما کمک نماید. اما اگر می‌خواهید این کار به صورت حرفه‌ای انجام شود علاوه بر روش‌های نامبرده شده می‌توان از متخصصین در این حوزه کمک گرفت.

مطالب مرتبط:

1 دیدگاه

نظر بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: اشکان عسکری

از وقتی که یادمه علاقه های گوناگونی داشتم. بعد از بررسی های زیاد فهمیدم که از قضا یک چند پتانسیلی هستم! آدم درونگرایی هستم و همین خصلتم باعث شد که با وبلاگ نویسی آشنا بشم و به تازگی هم وارد دنیای جذاب تبلیغ نویسی شدم. کلی کار است که باید تجربه و تعداد زیادی مسیر ناشناخته وجود دارد که باید طی کنم.