in

بازی دی اند دی ، لحظاتی فراتر از خیال

بازی D&D

بازی های گروهی از جمله بازی های بسیار جذابی هستند که مخاطبان زیادی دارند. در واقع افراد زیادی هستند که علاقه فراوانی به این بازی ها دارند. از جمله این بازی ها می توان به بازی دی اند دی اشاره کرد. بازی D&D از بازی های چند نفره می باشد که جذابیت زیادی را برای بازیکنان به همراه دارد. در حقیقت، این بازی از سری بازی های رومیزی است که حدود ۴۰ سال قدمت دارد.

نام این بازی مخفف Dungeons & Dragons است که اگر بخواهیم به فارسی ترجمه کنیم شاید نامش سیاهچال ها و اژدهایان باشد. از ویژگی های این بازی آن است که باید قدرت تخیل بسیار بالایی داشته باشید.

بازی دی اند دی چیست؟

بازی دی اند دی چیست؟

بازی D&D از خاص ترین و پرمخاطب ترین بازی های روز دنیاست. اولین نسخه از بازی دی اند دی، در سال ۱۹۷۴ به وسیله شرکت Tactical Studies Rules منتشر شد. سپس از سال ۱۹۹۷ این بازی‌ توسط شرکت Wizards of the Coast منتشر شده‌ است.

جالب است بدانید که یکی از ریشه های بازی سیاهچال‌ ها و اژدهایان از بازی های مینیاتوری جنگی نشأت گرفته است؛ همچنین از قوانین بازی Chainmail به عنوان قواعد اولیه بازی D&D الهام گرفته شده است.

تفاوتی که بازی های دی اند دی با بازی های جنگی دارند این است که بازیکنان می توانند کاراکتر های خود را بسازند و آن را وارد بازی کنند. در حقیقت کاراکتر هایی که در بازی ساخته می شوند در یک محیط فانتزی، ماجراجویی هایی خیالی دارند.

در این بازی همیشه یک مدیر سیاه چال به عنوان داور بازی وجود دارد که نقش روایت کننده داستان را بر عهده خواهد داشت. به طور کلی، این مدیر سیاه چال، تمام ماجراجویی های بازی را روایت می کند و سرانجام، نقش یکی از ساکنان بازی را ایفا می کند.

تاریخچه بازی دی اند دی

تاریخچه بازی دی اند دی

درباره تاریخچه بازی D&D همانگونه که گفته شد، این بازی در سال ۱۹۷۴ برای اولین بار به انتشار در آمد؛ همچنین این بازی در حال حاضر “OD & D” هم خوانده می شود. این بازی در سال ۱۹۷۴ دارای یک جعبه کوچک بود که در آن سه جزوه وجود داشت که حاکی از قوانین و اطلاعات بازی بود.

در ابتدا، این بازی به صورت ساده و آماتور ساخته شده بود ولی به مرور زمان و با سرعت، به درجه محبوبیت آن افزوده شد. بازی Dungeons & Dragons در ابتدا در میان War gamer ها محبوب شد؛ بعد از آن، محبوبیتش در میان مخاطبان عمومی افزایش پیدا کرد. اولین سالی که بازی D&D منتشر شد، حدود ۱۰۰۰ نسخه از آن فروش رفت؛ همینطور در سال ۱۹۷۵ به ۳۰۰۰ نسخه رسید. همچنین در سال های بعد، فروش بیشتری را به خود اختصاص می داد.

راهنمای بازی دی اند دی

راهنمای بازی D&D

در ماجراجویی بازی دی اند دی، اصول مهمی وجود دارد. در تمام این بازی، کاراکتر ها با موجودات، اشیاء و شرایط گوناگونی رو به رو می شوند که باید به شیوه های مختلف آن ها را دور بزنند. گاهی اوقات، موجودات تمام تلاششان را می کنند تا دشمنان خود را از بین ببرند و یا دستگیرشان کنند.

در بیشتر مواقع، ماجراجویان تمام وقت خود را به حل کردن معما، عبور از موانع، یافتن یک چیز مخفی و یا حل وضعیت کنونی اختصاص می دهند؛ با این کار ها مصمم می شوند که راه خود را چگونه و از کجا پیش ببرند و همچنین در مورد حرکت بعدی خود فکر می کنند.

ماموریت های این بازی از پیچیدگی های مختلفی برخوردار هستند. این ماموریت ها ممکن است کوتاه و ساده باشند؛ همچنین ممکن است طولانی و پیچیده باشند و بازیکنان را به چالش های هیجان انگیزی بکشانند. به طور معمول در پایان هر ماموریت، ماجراجویان به شهر و تمدن خودشان برمی گردند تا استراحت کنند و غنایمی که به دست آورده اند را استفاده کنند.

جالب است بدانید که همه این ها پایان داستان نیست. این بازی از چندین قسمت جذاب تشکیل شده است؛ دقیقا مانند یک مجموعه تلویزیونی جذاب که چندین قسمت مختلف و هیجان انگیز دارد. به طور کلی، کاراکتر ها و ماجرا های این بازی مانند یک سریال است که از اول تا آخر، همراه راوی پیش می روند.

تمامی ماجراجویان حاضر در این بازی می توانند هر کاری را که بازیکنان به آن فکر می کنند انجام دهند؛ ولی صحبت ما در مورد سه اصلی است که در ابتدا به آن ها اشاره کردیم. این سه اصل عبارتند از «جهان­گردی و اکتشاف»، «برخوردهای اجتماعی» و «مبارزه».

جهان­گردی و اکتشاف

این اصل شامل حرکات ماجراجویان است که در شرایط مختلف نیازمند توجه آنان است. معنای جهانگردی و اکتشاف در این بازی آن است که بازیکنان هرچه می خواهند انجام دهند را توصیف کنند؛ همچنین راوی به بازیکنان بگوید که چه اتفاقاتی رخ می دهد. این اصل دارای ابعاد کوچک و بزرگی می باشد؛ از بعد کوچک آن می توان به کشیدن یک دستگیره در غار اشاره کرد، همچنین بعد بزرگ آن نیز می تواند گذشتن از غار های زیرزمینی باشد.

برخوردهای اجتماعی

منظور از برخوردهای اجتماعی، مکالمه ماجراجویان با شخصی دیگر است. مثلاً یک ماموری را که دستگیر کرده اند، مجبور به اعتراف کردن می کنند. همچنین گرفتن اطلاعات از یک زندانی آزاد شده نمونه هایی از برخوردهای اجتماعی هستند. به طور کلی برخورد اجتماعی شما از نکات و اصول مهم در بازی خواهد بود.

مبارزه

در بازی دی ان دی مبارزه بین چه کسانی رخ می دهد؟ یکی از مهمترین ارکان و اصول این بازی مبارزه است. مبارزه میان کاراکترها و موجوداتی رخ می دهد که شمشیرهایشان را در هوا به چرخش در می آورند، جادو ها را اجرا می کنند و برای یافتن موقعیت‌های خوب تلاش می‌کنند. تمامی این کارها به جهت شکست دادن دشمنانشان است.

سخن آخر

بازی دی اند دی از بازی های جذاب و روز دنیاست. با این که نزدیک به نیم قرن از تولد آن می گذرد ولی همچنان در میان افراد تازگی دارد. این بازی شباهت زیادی به برترین بازی های آنلاین و چند نفره دارد که تفاوت آن با بازی های آنلاین، رومیزی بودن آن است.

البته این روز ها نسخه آنلاین بازی D&D نیز ساخته شده است که جایگاهی در میان بهترین بازی های کامپیوتری ۲۰۲۱ دارد. اگر شما هم تا به حال با این بازی سرگرم شده اید خوش حال می شویم نظر خود را در قسمت نظرات همین مطلب بیان کنید.

مطلب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: امیرحسین باروت کوب

امیرحسین هستم. به نویسندگی علاقه زیادی دارم و در رابطه با موضوعات مختلف نویسندگی می کنم.