in

موزه های برتر جهان را بشناسیم – لیست ۵تایی

موزه های برتر جهان

حتما برای شما هم این اتفاق افتاده است. به سفری کاری یا تفریحی رفته اید اما اطلاعات زیادی درباره مکان های دیدنی آن شهر یا کشور ندارید. موزه ها خانه هایی از تاریخ هستند که در آن رد پای زندگی بشر را میتوان بصورت مجسم دید. در اکثر شهر های توریستی جهان مانند پاریس، لندن، پکن، نویورک و… موزه های مهمی وجود دارند که در قلبشان تاریخ کشور ها را محفوظ نگه داشته اند. در زیر لیستی از پربازدید ترین موزه های جهان را معرفی میکنیم تا اگر روزی به این شهر ها سفر کردید از معروفترین موزه های جهان بازدید کنید و از فرهنگ، هنر و تمدن بشر لذت ببرید.

موزه ایران باستان

معروفترین موزه های جهان

 ۱. موزه لوور (پاریس) از معروفترین موزه های جهان

یکی از زیباترین موزه های جهان موزه لوور در شهر پاریس است که در کشور فرانسه واقع شده‌ است. بیش از ۳۵ هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود. موزه لوور پربازدیدترین موزه جهان است. در پاریس دو موزه مهم و پربازدید دیگر نیز وجو دارند که به نام های ملی هنر مدرن و موزه اورسی شناخته میشود.

موزه لوور از سال ۱۷۹۳ میلادی تا امروز به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده‌ است. تمرکز موزهٔ لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد. تعداد بازدیدکنندگان این موزه در سال ۲۰۱۴ حدود ۹میلیون و ۲۶۰ هزار نفر بوده اند.

ساختمان این موزه قبل از انقلاب کبیر فرانسه یکی از کاخ‌های سلطنتی بود، که در آن آثار با ارزش هنری نگهداری می‌شد. پس از انقلاب کبیر، در سال ۱۷۸۹ موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.

مجموعه‌ها

در مجموعه‌های مختلف این موزه آثاری از دوران پیش از تاریخ تا کنون نگهداری می‌شود، می‌توان گفت معروف‌ترین آثار هنری و تاریخی جهان را در این موزه نگهداری می‌کنند. این محل قبل از تبدیل به موزه یکی از کاخ‌های سلطنتی فرانسه بود. در پشت این کاخ باغ زیبایی به نام باغ تویلری وجود دارد و رو به روی باغ نیز میدان کنکورد قرار گرفته است. این مکان نزدیک خیابان معروف شانز الیزه است.

معتبر ترین اثار موزه لوور:

 • مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی
 • بانوی صخره‌ها (لئوناردو داوینچی)
  لوح حمورابی
 • گاو بالدار آشوری
 • لوح پیروزی نارام سین
 • نقش برجسته‌های آشوری
 • ظروف گلی آشوری
 • بخش‌های قابل توجهی از تخت جمشید
 • بز بالدار طلایی از دوره هخامنشی
 • کاتب نشسته سقاره-مصر
 • ونوس میلو

موزه لوور

۲. موزه متروپولیتن (نیویورک) از موزه های معروف جهان

موزه متروپولیتن از بزرگ‌ ترین و مشهورترین موزه‌ های جهان است و در وسط شهر نیویورک قرار دارد. این موزه در ۱۸۷۲ میلادی افتتاح شد و حاوی مجموعه بزرگ و نادری از تاریخ اسلام و ایران باستان است.

بنابراین خبر اخیر، می‌تواند خبر خوبی برای ما ایرانی‌ها باشد، چرا که حالا ما می‌توانیم به مراجعه به سایت موزه متروپولیتن، به آسانی تعداد انبوهی از آثار هنری مربوط به ایران را با وضوح بالا ببینم و از آنها بهره ببریم. یک جستجوی ساده کلیدواژه ایران به زبان انگلیسی، نشان می‌دهد که بیشتر از هفت هزار اثر هنری مربوط به ایران به صورت دیجیتال در سایت این موزه قرار داده شده‌اند.

در این موزه تعداد زیادی از اثار هنری از جمله نقاشی ها و مجسمه های معروف را میتوان یاقت. تعداد بازدید از این موزه در سال ۲۰۱۴ حدود ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بوده است. از این موزه با عنوان (the Met) نیز یاد میشود که کوتاه شده عبارت (the Metropolitan) است.

همچنین در این موزه مجموعه کوچک اما منحصر به فردی از آثار حفاری شده در منطقه تیسفون و طاق کسری وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

معروفترین موزه های جهان

۳. موزه بریتانیا (لندن) از پربازدیدترین موزه های جهان

با یکی از بزرگ ترین گنجینه داران و موزه‌ های جهان، موزه ی بریتانیا آشنا شوید. این موزه که یکی از معروف ترین و پربازدیدترین موزه های جهان است، در مرکز شهر لندن قرار گرفته است و یکی از کلکسیونر های مهم و قیمتی جهان می باشد.

موزه بریتانیا لندن تنها مختص به آثار تاریخی نیست و آثار معاصر نیز در آن به وفور به چشم می خورد. این موزه را از نظر تعداد آثار می توان با موزه مشهور و غنی لوور پاریس نیز مقایسه نمود. در این موزه از دوره‌های مختلف در ایران و عثمانی، آثاری همانند رشته‌های فلزکاری، سفال، بلور و کاشی نیز وجود دارد. آثار باستانی از ایران در دوره ی پیش از اسلام در موزه ی عظیم بریتانیا نیز موجود است.

امروزه این موزه ی معروف دارای بخش‌های مختلفی است که عبارتند از:

 • آثار پیش از تاریخ و رومی- بریتانیایی
 • نقاشی و تصویر
 • سکه و نشان
 • آثار باستانی مصر و آسیای غربی
 • باز مانده های روم قرون وسطی و دوره‌های بعد
 • آثار لئوناردو داوینچی
 • کتابخانه و غیره.

موزه بریتانیا در سال ۲۰۱۴ حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بازدید کننده داشته است. در لندن سه موزه معروف و مهم دیگر نیز وجود دارد که به نام های گالری ملی لندن و موزه تیت مدرن و موزه ویکتوریا و آلبرت هستند. این سه موزه نیز جز پر بازدید ترین موز ههای جهان به شمار میروند.

موزه بریتانیا

۴. موزه واتیکان (رم) از زیباترین موزه های جهان

این موزه یکی از عظیم‌ ترین و غنی‌ترین موزه‌ های جهان است در سال ۱۵۰۶ تاسیس شد. موزه واتیکان یکی از دیدنی‌های اصلی شهر واتیکان است. این موزه که آثار هنری و تاریخی بی‌نظیری را که مرتبط با مسیحیت و مذهب کاتولیک است در خود جای داده، سالیانه پذیرای حدود ۴ میلیون بازدید کننده است.

این موزه در سال ۱۵۰۶ میلادی توسط پاپ ژولیوس دوم بنیان نهاده شد. موزه‌ واتیکان ساختمانی در داخل کشور واتیکان است که شامل چند مجموعه موزه‌ است و از بخش‌های متنوعی تشکیل شده و آثاری از تمدن‌های مختلف در بر دارد.

بخش اصلی آن از هنر عمومی و تندیس‌ها و پیکره‌های بسیاری تشکیل شده و آثار هنری بسیاری از کلیسای کاتولیک روم را به نمایش گذاشته است.
این موزه همچنین دربرگیرنده مجموعه مختلفی از پرده‌ های منقوش و قالیچه‌ نماهایی از قرن پانزدهم و هفدهم و همچنین مجموعه‌ ای از نقشه‌ها و نقاشی‌های مختلف ایتالیا است. در داخل موزه واتیکان بیش از هرجای دیگری در جهان آثار برهنه وجود دارد.

زیباترین موزه های جهان
موزه واتیکان

۵. موزه هرمیتاژ (سنت پترزبورگ)

موزه هرمیتاژ در روسیه یک مجموعه بزرگ و بسیار غنی از آثار هنری و سلطنتی در شهر سنت پترزبورگ است. شهرت این موزه به دلیل نمایش تعداد بسیاری از آثار فرهنگی و هنری بازمانده از دوران مختلف در آن است. موزه ارمیتاژ از بهترین دیدنی های روسیه است.

این موزه دارای شعبه‌هایی در شهر لندن، آمستردام و لاس وگاس نیز هست و بالغ بر ۳ میلیون اثر هنری را در خود و شعبه‌هایش به نمایش می‌گذارد. در موزه هرمیتاژ آثار هنرمندان و نقاشان معروفی مانند میکل آنژ، لئوناردو داوینچی، ون گوگ، گوگن و پیکاسو به نمایش گذاشته شده‌اند. معروف ترین نقاشی های جهان را می توانید در این موزه پیدا کنید.

این مجموعه که در شش بنا به نمایش گذاشته می‌شود دارای یک بنای اصلی به نام کاخ زمستاتی است که سال‌ها پیش محل زندگی تزارهای روسی بوده است. همچنین در این مجموعه کاخ‌های دیدنی و اتاق‌های مجلل که تزارها در آنها زندگی می‌کردند به چشم می‌خورد.

در بخش‌های دیگر موزه آثار بسیاری از جمله لباس‌ها، نشان‌ها، جواهرات سلطنتی و همچنین بزرگ‌ترین کلکسیون طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی به نمایش گذاشته شده است. تعداد بازدید کنندگان از این موزه حدود ۳ میلیون نفر بصورت سالانه است.

موزه هرمیتاژ روسیه

سخن آخر

بدون شک وقتی صحبت از موزه های برتر جهان در میان باشد، نمی توان تنها به چند مورد بسنده کرد. موزه های دیگری نیز در جهان هستند که معروف و پربازدیدند. برای مثال موزه ایران باستان در تهران، موزه ملی چین، نگارخانه ملی هنر (آمریکا) و غیره. اما ما در این مطلب از نت نظر تنها ۵ مورد از معروفترین موزه های جهان را به شما معرفی کردیم. آیا از نظر شما جای موزه ای در این لیست خالی است؟ در قسمت کامنت ها نظر خود را بنویسید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: زهرا قره گزلو

متولد دی ماه هستم و عاشق سفر کردن. غیر از سفر دوست دارم که زمانم رو پشت لپ تاپ و با کندو کاو کردن تو دنیای اینترنت بگذرونم. از بچگی آرزو داشتم که هکر باشم. مثل کرکترهای فیلما. اما این علاقه تو همه این سال ها با تجربه ها و مهارت های مختلف کنار هم جمع شد. الان به جایی رسید که میتونم خودم رو به عنوان نویسنده، سئو کار و طراح سایت معرفی کنم. دنیای اینترنت برام مثل سفر کردنه. هر چقدر که جاهای مختلفی میرم، تجربه های بیشتری به دست میارم. اینجا هم هرقدر که بیشتر اسکرول میکنم و به تخصص های مختلف سرک میکشم، پخته تر میشم و علاقه م روز به روز بیشتر میشه.