in

چگونه به کودکان کار کمک کنیم؟ – لیست ۱۰تایی

راهکارهایی برای کمک به کودکان کار

شاید هنگام منتظر ماندن پشت چراغ قرمز و یا گشت زدن در بازار، با کودکان کم سن و سالی مواجه شوید که مشغول دست فروشی و تمیز کردن شیشه ماشین ها هستند. کودکانی که مجبور به انجام کاری شده اند که متناسب با شرایط سنی و توان آنها نیست. اما به خاطر فقر، مشکلات مالی و فرهنگی، توسط باندهایی سودجو به کار گرفته می شوند. این افراد از تحصیل محروم شده اند و توجهی به نیازهای کودکانه آنها نمی شود. به چنین افراد کم سن و سالی، کودکان کار می گویند. چون در ازای مبلغی ناچیز، مجبور به انجام کارهایی سخت می شوند که در توان آنها نیست. اما وظیفه ما به عنوان یک شهروند متمدن در قبال چنین کودکانی چیست و چگونه به کودکان کار کمک کنیم؟ در این مطلب راهکارهایی را به شما پیشنهاد می دهیم که انجام درست آنها، می تواند کمک حال یک کودک کار باشد.

چگونه به کودکان کار کمک کنیم

چگونه به کودکان کار کمک کنیم؟

۱ – معرفی کردن آنها به انجمن های حمایت از کودکان کار

یکی از بهترین اقدامات برای کمک به کودکان کار، معرفی آنها به انجمن های حمایت از چنین افرادی است. برای اینکار باید از در دوستی با کودکان کار هم کلام شد و اعتماد آنها را به خود جلب کنید. چون زمانی حرف شما در تصمیم آنها اثرگذار خواهد بود که شما را دوست و خیرخواه خود بدانند.

پس با کودکان کار نه از روی ترحم، بلکه در یک فضای دوستانه هم کلام شوید و سعی کنید آنها را به بهزیستی و یا انجمن های حمایت از کودکان کار معرفی کنید. چون امروزه انجمن ها و تشکل های متعددی وجود دارد که بدون هیچ چشم داشتی، از این کودکان معصوم حمایت می کنند.

۲ – به چشم مجرم به آنها نگاه نکنید

کودکی که قصد پاک کردن شیشه خودرو شما و یا فروش یک شاخه گل را دارد، یک مجرم نیست! بلکه فرد کم سن و سالی است که به اقتضای شرایط زندگی خود، مجبور به انجام کارهای سخت شده است. پس طوری با آنها رفتار نکنید که حس کنند کار خلافی انجام داده و مجرم هستند. چون این کودکان برای کسب پول مجبور به انجام این کارهای سخت شده اند و نگاه های از روی ترحم و مجرمانه شما، می تواند آنها را آزرده خاطر کند.

۳ – تقسیم غذاهای گرم خانگی با آنها

یک کمک خوب به کودکان کار، می تواند خرید غذاهای خانگی برای آنها باشد. چون اکثر این کودکان دچار سوء تغذیه هستند و در سخت ترین شرایط آب و هوایی مجبور به کار می شوند. پس تامین غذا برای آنها، می تواند گزینه مناسبی برای کمک به کودکان کار باشد.

البته سعی کنید که غذاهای سنتی و خوشمزه خانگی برای آنها بخرید و از نمونه های فست فودی دوری کنید. خوردن یک وعده غذای گرم و سالم، ساده ترین کمک به بچه های کار می تواند باشد.

کمک به کودکان کار

۴ – گزارش سو استفاده های جنسی از این کودکان

شاید کودکان به واسطه سن کم خود، با بعضی خطرات موجود در جامعه آشنا نباشند. چون بعضی افراد معلوم الحال هستند که در پوشش رفتارهای محبت آمیز، اقدام به سوء استفاده جنسی از کودکان کار می کنند. پس وظیفه شما به عنوان یک شهروند، گزارش چنین رفتاری به مراجع انتظامی است. این حس وظیفه شناسی شما می تواند از کودکان کار در مقابل رفتارهای نامناسب، محافظت کند.

۵ – خرید وسایل آموزشی برای آنها

کودکی که روزانه بیش از ۱۱ ساعت در سر چهارراه ایستاده و کار می کند، مجالی برای تحصیل پیدا نمی کند. شاید به درس خواندن و تحصیل علاقه دارد، اما شرایط زندگی چنین اجازه ای را به او نمی دهد. پس با شناسایی چنین افرادی در میان کودکان کار، می توان برای آنها لوازم التحریر خرید و به یادگیری و آموزش آنها کمک کرد. حتی اگر وقت دارید، هر چند روز یکبار، ساعاتی را صرف آموزش آنها بکنید.

۶ – آنها را با سوژه های شبکه اجتماعی اشتباه نگیرید!

متاسفانه آمار کودکان کار در ایران روز به روز بیشتر می شود و یکی از دلایل اصلی آن، فقر حاکم بر جامعه است. سیاست های غلط دولتمردان و بی تدبیری آنها در مدیریت منابع، سبب ایجاد یک شکاف طبقاتی بزرگ در بین افراد جامعه شده است.

اقشار ضعیف جامعه روز به روز فقیرتر می شوند و بر دارایی های سرمایه داران افزوده می شود. این موضوع باعث افزایش کودکان کار در شهرهای بزرگ شده است. اما در این بین افرادی پیدا می شوند که از این کودکان به عنوان سوژه اینستاگرام استفاده می کنند.

چنین افرادی به فکر این نیستند که چگونه به کودکان کار کمک کنیم و تنها هدف آنها، جذب مخاطب و فالور بیشتر است. این فرهنگ غلطی است که باعث استفاده ابزاری از کودکان کار می شود.

۷ – با آنها مانند تکدی گران رفتار نکنید

کودکان کار متکدی نیستند که از شما انتظار پول را داشته باشند. این افراد به شما گل و یا فال می فروشند و در ازای آن تقاضای پول دارند. یا شیشه اتومبیل را تمیز می کنند و انتظار دریافت دستمزد را دارند. پس سعی کنید طوری با آنها رفتار کنید که حس تکدی گرایانه به آنها دست ندهد.

چون هر رفتار نامناسب شما، می تواند زخم های عاطفی کودکان کار را بیشتر کرده و آنها را آزرده خاطر کند.

کمک به بچه های کار

۸ – اگر قصد خرید از آنها را ندارید، قاطعانه نه بگویید

شاید شما به کالا و یا خدمت ارائه شده توسط کودکان کار نیاز نداشته باشید. پس در چنین شرایطی قاطعانه و با لحنی مهربان، این موضوع را به آنها بگویید. چون خرید زورکی و با حس انزجار، نه تنها به کودکان کار کمک نخواهد کرد، بلکه می تواند دردهای درونی آنها را بیشتر کند. پس اگر واقعا قصد خرید ندارید، از کودک تشکر کرده و قاطعانه به او نه بگویید.

۹ – چگونه به کودکان کار کمک کنیم؟ برای آنها البسه نو بخرید

دلیلی اصلی کار کودکان در چنین سنی، مشکل مالی خانواده آنها است. پس چنین کودکی دغدغه تامین مخارج و اغذیه خانواده خود را دارد و درآمد ناچیز او به خرید پوشاک نمی رسد. پس اگر توان مالی لازم را دارید، در کنار لباس نویی که برای کودک خود می خرید، یک البسه مناسب هم به کودکان کار هدیه دهید. این کادوی ساده، می تواند باعث خوشحالی یک کودک کار شود.

۱۰ – به آنها فرصت کودکی کردن بدهید

یک دختربچه کوچک، باید دوران کودکی اش را صرف عروسک بازی کند. چنین کودکی نباید ذهنش درگیر مشکلات مالی باشد و به انجام کارهای سخت مشغول شود. اما این موضوع برای کودکان کار بسیار بی معنی است و جبر زمانه آنها را وادار به تحمل چنین شرایطی می کند.

اما شما سعی با خرید اسباب بازی و یا بردن آنها به شهر بازی، می توانید برای ساعاتی هر چند کوتاه، کودکی کردن را به آنها یاد دهید. حتی می توان آنها را به سینما برد تا از تماشای بهترین فیلم های کودکانه لذت ببرند. خاطره ای به یاد ماندنی که برای همیشه در ذهن آنها می ماند.

چگونه به کودکان کار کمک کنیم

کلام آخر

بحث در خصوص کودکان کار، من را به یاد داستان نوستالژِک «دخترک کبریت فروش» می اندازد. داستانی درباره کودکی مظلوم که در روزهای نزدیک به کریسمس، مجبور بود برای تامین مخارج خود و خانواده اش، کبریت فروشی کند. تراژدی غم انگیزی که امروزه برای مردم عادی شده است و به راحتی از کنار کودکان کار می گذرند.

از درد نوشتن سخت است؛ اما سختی زمانی دو چندان می شود که در کشوری زندگی کنی که وجب به وجبش منابع نفتی است و کودک سرزمین تو محتاج یک لقمه نان باشد! موضوعات این مطلب، مواردی بودند برای راهنمایی افرادی که نمی دانند چگونه به کودکان کار کمک کنند؟ شما هم اگر ایده ای در این زمینه دارید، در بخش دیدگاه مطرح کنید.

مطلب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: آوا ادهمی

از کودکی عاشق تجربه چیز های جدید و نوشتن داستان بودم. سعی می کردم با نوشتن خاطرات بچگی و اتفاقاتی که واسم رخ می داد، علاقم رو به نوشتن بروز بدم و چند تا کتاب داستان واسه خودم بسازم‌. از وقتی کار نویسندگی رو شروع کردم واقعا از کارم لذت می برم و سعی می کنم شما رو هم با مطالبی که واقعا برای من جذاب هستن، آشنا کنم. می دونم هنوز اول راه هستم و تجربه ها و اتفاقات جذابی پیش رو دارم.