in

۱۰ فیلم اقتباسی که بهتر از کتاب هایشان بوده اند!

بهترین فیلم های اقتباسی از کتاب

همیشه ساخت یک فیلم موفق با اقتباس از یک کتاب به عنوان یک مشکل دیده می شود. اغلب اوقات می شنویم که: “خدای من! کتابش خیلی بهتر بود!” و به ندرت دیده می شود که در نظر خیلی از مردم، یک کتاب بر صفحه نمایش به مراتب زیبا تر دیده شود. همه ما هم نظر هستیم که در اغلب اوقات فیلم ها نمی توانند تمام جنبه های یک کتاب را به خوبی به نمایش درآورند. ولی بیایید صادق باشیم، بعضی اوقات این اتفاق می افتد. ولی شناخت فیلم های اقتباسی که از کتابشان بهتر بوده اند نیز نیازمند این است که هم کتاب با دقت خوانده شود و هم فیلم دیده شود.

حتی ممکن است برای درک بهتر هر کدام نیاز باشد که آن کتاب را چندین بار بخوانید یا ببینید. در اینجا ما  لیستی از فیلم های اقتباسی که از کتابشان بهتر بوده اند را به شما معرفی میکنیم. اگر دوست دارید تا با چند مورد از بهترین فیلم های اقتباسی از رمان های کلاسیک آشنا شوید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فیلم اقتباسی برباد رفته

فیلم های اقتباسی که از کتابشان بهتر بوده اند

۱- فارست گامپ (Forrest Gump):

سعی کنید ابتدا رمان فارست گامپ رو بخوانید بعد به تماشای فیلم آن بنشینید. احتمالا شما نیز به جمع کسانی که اعتقاد دارند فارست رابرت زمکیس (Robert Zemeckis) یعنی فیلم اقتباس شده آن به مراتب جذاب تر از فارست وینستوم گروم (Winston Groom) یعنی کتاب آن است خواهید پیوست.

این فیلم زیبا با بازی تام هنکس (Tom Hanks) در سال ۱۹۹۴ به روی پرده سینما به نمایش درآمده است. فارست گامپ با کسب نمره ۸٫۸ از ۱۰ در سایت IMDB از سوی کاربران، توانسته در رتبه ۱۲ از جمع ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ از دیدگاه این وبسایت قرار بگیرد. بنابراین فارست گامپ را یکی از بهترین فیلم های اقتباسی از کتاب به شما پیشنهاد می کنم.

فارست گامپ

۲- سرگذشت جالب بنجامین باتن (The Curious Case Of Benjamin Button):

سرگذشت جالب بنجامین باتن کاملا با داستان کوتاهی با همین نام نوشته شده توسط نویسنده آمریکایی اسکات فیتز جرالد (F. Scott Fitzgerald)، متفاوت است. در کتاب ما شاهد تنها چندین صفحه هستیم که شرح دهنده روند افزایش سن بنجامین باتن است. با این حال کارگردان فیلم، دیوید فینچر (David Fincher)، در بیان برخی اسرار ناگفته توسط فیتز جرالد بسیار موفق ظاهر شده است.

در این فیلم داستان عشق، سرنوشت و امید شانس دیگری برای شنیده شدن و دیده شدن آن هم بر روی صفحه های نمایش پیدا کرده است. این فیلم با بازی زیبای کیت بلانشت (Cate Blanchet) و برد پیت (Brad Pitt) در سال ۲۰۰۸ به اکران درآمده و در سایت IMDB توانسته نمره ۷٫۸ از ۱۰ را توسط کاربران دریافت کند.

بهترین فیلم های اقتباسی

۳- رستگاری در شاوشنک (The Shawshank Redemption):

رمان “ریتا های ورث و رستگاری در شاوشنک” نوشته شده توشط استفن کینگ (Stephen King) ممکن است بهترین و احساسی ترین کار وی نباشد ولی با این حال به عنوان پایه و اساس و الهام بخش داستان برای نمایش بر روی پرده سینماها بوده است. این فیلم به عنوان یکی از برترین فیلم های تاریخ که حتما باید ببینید شناخته می شود.

و از همه مهم تر خود استفن کینگ این فیلم را به عنوان یکی از اقتباس های مورد علاقه خود از کارهایش معرفی می کند. این فیلم در سال ۱۹۹۴ توسط فرانک دارابنت (Frank Darabont) و بازیگری تیم رابینز (Tim Robbins) و مورگان فریمن (Morgan Freeman) ساخته شده و با کسب نمره ۹٫۳ در سایت IMDB، در رتبه اول لیست ۲۵۰ تایی فیلم های برتر تاریخ از نظر این وبسایت قرار دارد.

اگر به دنبال بهترین فیلم های اقتباسی که از کتابهایشان بهتر بوده اند، هستید، تماشای این فیلم که از بهترین فیلم های مورگان فریمن بوده است را به شما پیشنهاد می شود. البته خوشحال می شویم که بعد از تماشای فیلم، نظر خود را در خصوص آن بدانیم.

رستگاری در شاوشنک

۳- گتسبی بزرگ (The Great Gatsby) از بهترین فیلم های اقتباسی

این کتاب در حقیقت یکی از برترین رمان های تاریخ و از معروفترین کتاب های دنیا بوده که توسط نویسنده مشهور آمریکایی اسکات فیتز جرالد (F. Scott Fitzgerald) نوشته شده است. با این حال، فیلم اقتباس شده از آن با اضافه کردن جلوه ها و صحنه های زیبا، آن را به مراتب جذاب تر کرده است. بعد از تماشای فیلم است که بیننده به احساس و سبک زندگی که کاراکتر های اصلی داستان ترجیح می دهند پی می برد.

این فیلم به کارگردانی باز لوهرمن (Baz Luhrmann) و بازیگری لئوناردو دیکاپریو (Leonardo DiCaprio) در سال ۲۰۱۳ به نمایش درآمده و در وبسایت IMDB توانسته نمره ۷٫۳ از ۱۰ را کسب کند. به عنوان شخصی که این کتاب را خوانده و فیلم اقتباسی آن را نیز تماشا کرده، به شما پیشنهاد میکنم که حتما اول کتاب گتسبی بزرگ را بخوانید و پس از آن فیلم اقتباسی گتسبی را تماشا کنید.

گتسبی بزرگ

۴- پرده نقاشی شده (The Painted veil):

این کتاب نوشته شده توسط سامرست موام (W. Somerset Maugham) انگلیسی کاملا در مورد کاراکتر اصلی آن، کیتی گارستین (Kitty Garstin) و همه نوع احساساتی است که وی در ارتباط با آدم های اطراف خود تجربه می کند، احساساتی در برگیرنده عشق، ایمان، وظیفه و فریب. کارگردان فیلم اقتباس شده از این داستان، جان کوران (John Curran) است.

جان کوران در فیلم اقتباسی پرده نقاشی شده تلاش کرده تا به تمامی آن مطالب با دیدی به مراتب گسترده تر نگاه کند. این فیلم نشان می دهند که سرانجام عشق به پایان خود می رسد و انسان در نهایت، شجاعت برداشت یک قدم به جلوتر را می یابد.

این فیلم در سال ۲۰۰۶ ساخته شده و بازی زیبای نائومی واتس (Naomi Watts) و ادوارد نورتون (Edward Norton) توانسته به این فیلم توانایی کسب نمره ۷٫۵ را از دیدگاه کاربران سایت IMDB بدهد.

- فیلم های اقتباسی که از کتابشان بهتر بوده اند . پرده نقاشی شده (The Painted veil) - فیلم اقتباسی زیباتر از کتاب اصلی

۵- آرواره ها (Jaws) از معروفترین فیلم های اقتباسی از کتاب

این فیلم اقتباس شده از کتابی با همین نام نوشته شده توسط پیتر بنچلی (Peter Benchley) بوده که توسط کارگردان معروف سینمای هالیوود، استیون اسپیلبرگ (Steven Speilberg) در سال ۱۹۷۵ ساخته شده و باعث به شهرت رسیدن آن در دنیا شده است. فیلم آرواره ها به عنوان یکی از برترین فیلم های استیون اسپیلبرگ در تاریخ سینما شناخته می شود.

این فیلم با بازی روی شیدر (Roy Scheider) و رابرت شاو (Robert Shaw) با کسب نمره ۸٫۰ توسط کاربران، در رتبه ۲۳۵ لیست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ از دیدگاه وبسایت IMDB قرار دارد.

آرواره ها (Jaws)

۶- مصاحبه با خوناشام (Interview With the Vampire):

این فیلم اقتباس شده از رمانی با همین نام، نوشته شده توسط آن رایس (Anne Rice) بوده و توسط نیل جردن (Neil Jordan) کارگردانی شده و با بازی برد پیت و تام کروز (Tom Cruise) توانسته نمره ۷٫۶ از ۱۰ را از دیدگاه کاربران سایت IMDB کسب کند. اگر شما این رمان را نخوانده اید و تنها فیلم اقتباس شده از آن را مشاهده کرده اید حس بدی نداشته باشید. فیلم به طور دقیقی داستان درون کتاب را صفحه به صفحه دنبال می کند.

کاراکتر های اصلی داستان، شخصیت آن ها، شکل و شمایل آن ها و جلوه ها به صورت زیبایی به نمایش درآمده اند، دقیقا همان طور که در کتاب ما شاهد آن ها هستیم. به جز در یک مورد کوچک، یعنی پایان داستان. اما چه کسی می تواند ادعا کند که کدام پایان بهتر بوده است؟! حتما نظر خود را در خصوص فیلم اقتباسی مصاحبه با خوناشام با ما در میان بگذارید.

مصاحبه با خوناشام

۷- فیلم اقتباسی پیانیست (The Pianist) 

فیلم پیانیست از کتاب The Pianist نوشته Jerzy Waldorff اقتباس شده است. این فیلم ماجرای یک پیانیست یهودی در زمان جنگ جهانی دوم است. بدون شک فیلم پیانیست یکی از بهترین فیلم های اقتباسی خارجی است که توسط رومن پولانسکی کارگردانی شده است.

آدرین برودی با بازی تحسین‌ برانگیزی که در این فیلم داشت، توانست در ۲۹ سالگی برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم پیانیست شود. البته قابل ذکر است که در این فیلم میتوانید متوجه تغیرات جزئی در داستان و شرح و تفسیر کارگردان شوید. اما به هر صورت تماشای آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

فیلم پیانیست

۸- پارک ژوراسیک Jurassic Park

یکی دیگر از بهترین فیلم های اقتباسی از نظر من، فیلم پارک ژوراسیک است. ژوراسیک پارک از کتابی با همین نام، نوشته مایکل کرایکتون اقتباس شده است. این فیلم داستانی تقریبا تخیلی برای هشدار به بشر در خصوص تهدیدات جدی تغییرات محیط زیست است. فیلم اقتباسی پارک ژوراسیک یکی از ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ از نظر سایت IMDB است.

این فیلم در اسکار ۱۹۹۴ برنده ۳ جایزه‌ی بهترین تدوین صدا، بهترین میکس صدا و بهترین جلوه‌های تصویری شد. این فیلم یکی از بهترین فیلم های ماجراجویی در طبیعت است.

فیلم اقتباسی پارک ژوراسیک

۹- سکوت بره‌ها The Silence Of The Lambs

یکی دیگر از بهترین فیلم های اقتباسی که ارزش تماشا کردن را دارد، فیلم سکوت بره ها است، که از کتابی با همین نام اقتباس شده است. رمان سکوت بره‌ها، نوشته‌ توماس هریس، دنباله‌ای بر رمان اژدهای سرخ است. البته بخش‌هایی از دیالوگ‌های اصلی در این فیلم، با کتاب تفاوت دارد.

این فیلم، برنده‌ همه‌ی ۵ شاخه‌ی اصلی جایزه‌ اسکار شد: بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌ نامه اقتباسی. پس تماشای آن را از دست ندهید.

جودی فاستر در فیلم اقتباسی سکوت بره ها

۱۰- بر باد رفته Gone With The Wind از فیلم های اقتباسی معروف

آخرین فیلمی که مایلم آن را در این لیست به شما معرفی کنم، فیلم اقتباسی بر باد رفته است. این فیلم که از کتابی با همین نام، گرفته شده است. بر باد رفته کتابی از مارگارت میچل است که برنده جایزه ادبی پولیتزر شد. بربادرفته یکی از پرفروش‌ترین و پربیننده‌ ترین فیلم‌ های ساخت هالیوود است.

این فیلم از معروفترین فیلم های بنرده اسکار است و جوایز متعددی را از آن خود کرد،  برای مثال، چهار جایزه‌ اسکار بهترین فیلم:

  • بهترین کارگردانی برای ویکتور فلمینگ
  • برترین هنرپیشه‌ نقش اول زن برای ویوین لی
  • جایزه نقش مکمل زن برای هتی مک‌ دنیل

برباد رفته

سخن آخر

در این فیلم سعی کردم تا یک لیست ۱۰ تایی از بهترین فیلم های اقتباسی که از کتابشان بهتر بوده اند را به شما معرفی کنم. شاید شما نظر متفاوتی داشته باشید. خوشحالم میشوم اگر نظر خود را در خصوص بهترین فیلم های اقتباسی ایرانی و خارجی در کامنت ها مطرح کنید.

مطالب مرتبط: 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: زهرا قره گزلو

متولد دی ماه هستم و عاشق سفر کردن. غیر از سفر دوست دارم که زمانم رو پشت لپ تاپ و با کندو کاو کردن تو دنیای اینترنت بگذرونم. از بچگی آرزو داشتم که هکر باشم. مثل کرکترهای فیلما. اما این علاقه تو همه این سال ها با تجربه ها و مهارت های مختلف کنار هم جمع شد. الان به جایی رسید که میتونم خودم رو به عنوان نویسنده، سئو کار و طراح سایت معرفی کنم. دنیای اینترنت برام مثل سفر کردنه. هر چقدر که جاهای مختلفی میرم، تجربه های بیشتری به دست میارم. اینجا هم هرقدر که بیشتر اسکرول میکنم و به تخصص های مختلف سرک میکشم، پخته تر میشم و علاقه م روز به روز بیشتر میشه.