in

تجربه نزدیک به مرگ چیست؟

شرایط و ویژگی های تجربه نزدیک به مرگ

همه ی ما انسان ها در این جهان مسافر هستیم. مسافری که دیر یا زود، به مقصد نهایی خود یعنی مرگ می رسد. فکر کردن به مرگ و مقوله جدا شدن روح از بدن، باعث ایجاد ترس در دل بعضی افراد می شود. اینکه به یکباره مجبور شویم تمام دلبستگی های خود در دنیا را فراموش کرده و راهی جهانی ناشناخته شویم، کمی پیچیده است. چون هیچ مسافری تا بحال از دنیای دیگر برنگشته تا آن را برای هم نوعان خود تعریف کند. اما افرادی هستند که به واسطه قرار گرفتن در شرایطی خاص، توانسته اند حضور در چنین دنیایی را تجربه کرده و پس از برگشتن به شرایط عادی، آن را برای دیگر افراد وصف کنند. چنین شرایطی، همان تجربه نزدیک به مرگ است. در این مطلب به شما توضیح خواهیم داد که تجربه نزدیک به مرگ چیست و چه شرایطی دارد.

تجربه نزدیک به مرگ چیست

تجربه نزدیک به مرگ چیست؟

فرض کنید که بخاطر یک بیماری خطرناک و یا تجربه حادثه ای ناگوار، در شرایطی مشابه حالت مرگ قرار بگیرید. چنین وضعیتی با مرگ واقعی فرق دارد و هنوز شما به طور کامل راهی دنیای دیگر نشده اید.

در چنین وضعیتی، احساسات مثبت و منفی بسیاری مانند حس آرامش و یا اضطراب را تجربه خواهید کرد. احساساتی مانند شناور بودن، احساس امنیت و گرما، خروج از بدن، درد و اضطراب، دیدن نور در انتهای یک تونل، تجربه از هم پاشیدگی، سکوت کامل و دیدن بستگان فوت شده از شرایط چنین وضعیتی هستند. این حالت، همان چیزی است که محققان آن را تجربه نزدیک به مرگ (Near-death Experience) و یا به اختصار NDE می نامند.

پس اگر قرار باشد به یک نفر توضیح دهیم که تجربه نزدیک به مرگ چیست، می توان گفت حالتی است که فرد به طور موقت شرایط مرگ را تجربه می کند.

این تجربه در شرایط رخ می دهد که فرد علائم حیاتی خود را از دست داده و پس از احیا، می تواند اتفاقات رخ داده در اطرافش را بازگو کند. مثبت یا منفی بودن این شرایط بستگی به فرد و شرایطی روحی و بدنی او دارد. البته باورهای دینی و ذهنیت های موجود در ذهن فرد هم بی تاثیر نیست.

تجربه زندگی پس از مرگ

دلیل انتخاب نام تجربه نزدیک به مرگ برای چنین حالتی

افراد به علل مختلفی مانند حمله قلبی، خفگی، ترومای غیر نافذ، ایست قلبی و یا بروز علائم حیاتی ناپایدار، حالت نزدیک به مرگ را تجربه می کنند. پس این شرایط زمانی رخ می دهد که مرگ فرد به لحاظ بالینی قطعی شده و امیدی به زنده ماندن وی نباشد. به همین دلیل است که به چنین شرایطی، تجربه نزدیک به مرگ می گویند.

دیدگاه های موجود در ارتباط با تجربه نزدیک به مرگ

مطالعات گسترده ای در ارتباط با این پدیده، در رشته های روانشناسی، فراروان شناسی، پزشکی بیمارستان و روانپزشکی انجام شده است. دیدگاه های مذهبی، فرهنگی و علمی بسیار متفاوتی درباره تجربه نزدیک به مرگ وجود دارد. البته توجیه نوروبیولوژیکی مطمئنی برای این شرایط وجود ندارد و پزشکان آن را توهمی ناشی از کمبود اکسیژن می دانند!

اما افراد مذهبی، چنین شرایطی را ناشی از ملاقات با عالم روحانی و تجربه مرگ می دانند. به اعتقاد این افراد، نور همان خدا است که انسان در ملاقات با او احساس آرامش و امنیت می کند.

دیدگاه علمی اعصاب شناختی، چنین پدیده ای را ناشی از ادغام بدنی مختل شده و حالاتی می داند که هنگام بروز حوادث تهدید کننده برای افراد رخ می دهد. اما در برخی از فرهنگ ها، تجربه نزدیک به مرگ را همان گذری موقت به عالم روحانی و فراطبیعی می دانند.

تجربه نزدیک به مرگ

ویژگی های مشترک در تجربه نزدیک به مرگ

گزارش های بسیار متفاوتی در ارتباط با تجربه نزدیک به مرگ وجود دارد. بخشی از توصیف این افراد درباره زندگی پس از مرگ، وابسته به باورهای دینی، فرهنگی و فلسفی آنها است. اما با در نظر گرفتن گزارش های موجود از تجربه نزدیک به مرگ، موارد زیر را می توان از ویژگی های مشترک چنین حالتی دانست:

  • شناور بودن در بالای بدن و دیدن فضای مجاور خود (تجربه خروج از بدن)
  • مرور خاطرات دوران زندگی
  • حس مرگ و مردن
  • تجربه حرکت به سمت بالا و وارد شدن به تونلی یا راهرویی دراز با نوری در انتها
  • شنیدن صدای ناخوشایند
  • بازگشت به بدن توام با بی میلی
  • ملاقات با شخصیت های روحانی و یا بستگان فوت شده

جدا شدن روح از بدن

آیا تجربه نزدیک به مرگ واقعی است؟

واقعی بودن تجربه نزدیک به مرگ، بستگی به باورهای دینی و فکری افراد دارد. چون ویژگی های بسیار مشترکی در گزارش افراد از چنین شرایطی وجود دارد. پس شاید دلیل این مشترکات، باورهای فکری از پیش موجودی باشد که افراد در ذهن خود دارند. چون تجربه نشان داده است که داشتن ترس و یا فکر کردن نسبت به یک موضوع، باعث مواجه شدن افراد با آن می شود.

اما حتی اگر دلیل علمی قانع کننده ای برای تجربه نزدیک به مرگ وجود نداشته باشد، باز هم می توان آن را نشانه هایی از زندگی پس از مرگ دانست. چون بسیاری از این توصیفات، مطابق با باورهای دینی هستند.

حتی مطالعات نشان داده که تجربیات مثبت مرتبط با این موضوع، بیشتر از تجربیات منفی است. چون اکثر افرادی که چنین تجربه ای را داشته اند، از بی میلی خود برای بازگشت به دنیای مادی سخن می گویند. اما در کل، نمی توان به طور قطعی درباره واقعی یا کذب بودن تجربه نزدیک به مرگ اظهار نظر کرد.

نتیجه گیری

در این مطلب، به توضیح و معرفی یک مفهوم فراطبیعی پرداختیم. توضیح دادیم که تجربه نزدیک به مرگ چیست و چه ویژگی هایی دارد.

حتی در خصوص باورهای علمی، دینی و فرهنگی مرتبط با این مقوله هم، مباحثی را آوردیم. این توضیحات به تکمیل شدن باورهای دینی ما درباره زندگی پس از مرگ، کمک خواهد کرد. شما هم می توانید نظرات خود در ارتباط با این موضوع را، با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..