in

راه های افزایش مشتری – ۱۰ راهکار موثر

کسب و کار خود را زنده کنید.

همانطور که همه ما بر این امر واقف هستیم، تمامی کسب و کارهای کوچک و بزرگ به دنبال راه های افزایش مشتری هستند. چه عواملی باعث افزایش فروش می‌شود؟ آیا می‌توان بدون داشتن هیچ‌گونه دانشی دل به دریا زد و منتظر مشتریان جدید بود؟ متاسفانه باید بگویم که خیر. یکی از عوامل کلیدی شرکت شما، ارزش مشتریان شماست. تجزیه و تحلیل سودآوری مشتری و به حداکثر رساندن طول عمر مشتری برای هر کسب و کاری بسیار مهم و ضروری است.

یکی از راه های افزایش مشتری این است که دائماً با مشتریان بالقوه و موجود در تماس باشید. هر چه کسب و کار شما بتواند ارزش بیشتری ارائه دهد، احتمال وفادار ماندن مشتریان هم بیشتر می‌شود. آیا می‌دانستید که تنها افزایش ۵ درصدی مشتری می‌تواند سود شرکت را بین ۲۵ تا ۹۵ درصد افزایش دهد؟

در یک دنیا و شرایط ایده‌آل، شما بودجه نامحدودی برای بازاریابی کسب و کار خود خواهید داشت تا مشتریان جدیدی پیدا کنید و فروش را افزایش دهید. شما می‌توانید تعداد زیادی تبلیغات آنلاین و آفلاین راه بیندازید، تبلیغات در سایت‌های دیگر را برای افزایش ترافیک فروشگاه آنلاین خود اجرا کنید و یا حتی یک کمپین جور کنید تا برند و محصول خود را بیشتر توی چشم بیاورید.

اما این شدنی و واقعی نیست. به طور واقع بینانه، اکثر مشاغل کوچک و حتی بسیاری از شرکت‌های متوسط، ایده‌های دهان پرکن‌تری در مورد نحوه فروش کالاهای خود نسبت به منابع موجود دارند.

خب حالا می‌گویی که روش جذب مشتری چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص روانشناسی جذب مشتری، راه های افزایش مشتری و انواع روش های فروش محصول با هم گپ بزنیم.

راه های افزایش مشتری

چه عواملی باعث افزایش فروش می‌شود؟

در ابتدا مهم‌ترین فاکتور برای افزایش فروش انتخاب بازار هدف مناسب است. این فاکتور اساساً سنگ اصلی فعالیت‌های بازاریابی و فروش شماست. یکی از عناصر حیاتی که می‌تواند باعث رشد درآمد شما شود یا باعث نابودی کسب و کارتان شود. نکته دوم انتخاب فرآیند صحیح برای فروش است.

افزایش دانش و به روز بودن در زمینه فروش بسیار مهم است. تاکتیک‌هایی که ممکن است در گذشته موثر بوده باشند، مانند تماس‌های خودکار و کمپین‌های بازاریابی ایمیلی به سرعت منسوخ می‌شوند.

خریداران امروزی به طور متوسط ​​تنها ۵ درصد از زمان خود را در طول فرآیند خرید با یک کارشناس فروش می‌گذرانند.

آن‌ها ترجیح می‌دهند خودشان کشف کنند که آیا یک فروشنده برای برآورده کردن نیازهای آن‌ها مناسب است یا خیر. بنابراین یکی از مهم‌ترین راه های افزایش و جذب مشتری تسهیل روند ثبت سفارش است.

صلاحیت و طرز فکر نیروی بازاریابی شرکت در جلب نظر مشتریان بیشتر بسیار مهم است. ارائه استراتژی‌های بازاریابی خلاقانه، ایده‌های تبلیغاتی، پشتیبان‌گیری از این ایده‌ها با تحقیقات بازار صحیح و تمایل به آشنایی و به روز نگه داشتن خود با روندهای اخیر بازار همراه با صلاحیت‌های حرفه‌ای، همه این عوامل در دستیابی به حجم فروش بالاتر کمک زیادی می‌کنند.

راه های افزایش مشتری و افزایش فروش

۱- دعوت از دوستان

یکی از موثرترین راه های افزایش مشتری دعوت از دوستان (referral) است. به طور معمول، مشتریان وفادار به طور خودکار دوستان خود را به خرید از شما دعوت می‌کنند. اما در خصوص دیگر مشتریان اگر منتظر بمانید تا دوستان و اعضای خانواده‌شان را به شما معرفی کنند، ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا این اتفاق بی‌افتد.

بنابراین باید مشتریان را ترغیب به انجام این کار کنید. در سایت خود به صورت پاپ آپ بعد از ثبت سفارش می‌توانید بنری به مشتری نشان دهید و از او بخواهید تا دوستان خود را دعوت کند.

و یا برای دعوت از دوستان قرعه‌کشی و جایزه تعیین کنید. دقت داشته باشید زمانی که بحث جایزه برای دعوت به میان می‌آید، فرصتی برای تقلب هم پدید می‌آید. بنابراین می‌توانید برای جایزه خود شرط تعیین کنید. برای مثال عنوان کنید که پس از ثبت اولین سفارش دوست شما، هدیه به هر طرفین تعلق می‌گیرد.

دعوت از دوستان

۲- برای افزایش مشتری به آنها تخفیف و تبلیغات ارائه دهید

امروزه مصرف کنندگان هنوز به دنبال ارزش و معاملات هستند. با ارائه تخفیف‌های مقدماتی، آن‌ها را به سمت کسب‌وکار خود جذب کنید، یا موارد ویژه‌ای مانند بسته‌بندی رایگان برای سه خرید اول داشته باشید.

معامله‌هایی مانند این می‌توانند مشتریان جدیدی را جذب کنند که در فکر انجام تجارت با شما هستند، اما به انگیزه‌ای برای تغییر عادات خرید خود نیاز دارند.

سپس بررسی کنید که آن‌ها چه چیزی می‌خرند و کدام محصولات را بازخرید کرده‌اند تا بتوانید آن‌ها را با پیام‌های بازاریابی آینده که وفاداری آن‌ها را تقویت می‌کند، هدف قرار دهید. یکی از رازهای موفقیت بررسی رفتار و حتی شخصیت مشتری است.

ارائه تخفیف به مشتریان

۳- بازیابی مشتریان قدیمی از راه های افزایش مشتری

برای انجام این کار به دنبال مشتریانی بروید که قبلا وفادار محسوب می‌شدند اما مدتی‌ست که خریدی از شما نداشتند. یک برنامه منظم برای انجام این کار ایجاد کنید (مثلاً فصلی) و مشتریانی را انتخاب کنید که شش ماه است هیچ تعاملی با شما نداشته‌اند.

از طریق ایمیل، ایمیل مستقیم، پیامک یا تماس با عنوان «دلمان برایت تنگ شده» با آن‌ها تماس بگیرید و در صورت بازگشت، نوعی معامله یا تبلیغ خاص را ارائه دهید.

بازیابی مشتریان قدیمی

۴- ایجاد شبکه ارتباطی

یکی از کارآمدترین راه های افزایش مشتری این است که برند خود را بزرگ و توی چشم کنید. هیچ راهی بهتر از ملاقات با افراد جدید، گفتن اینکه چه کسی هستید و چه کار می‌کنید برای افزایش آگاهی از برند وجود ندارد.

به انجمن‌های تجاری، اتاق‌ های بازرگانی محلی و سازمان‌ های شبکه‌ ای بپیوندید. در رویداد های شرکت‌ های دیگر حضور داشته باشید. اگر صاحب یک کسب و کار محلی هستید، حتی رفتن به جلسات PTA نیز می‌تواند فرصت خوبی برای شبکه سازی باشد.

با جمله «چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟» به شبکه سازی نزدیک شوید و نگرش “خب این جلسه چی برای من در بساط دارد؟” و “چی به من می‌رسد؟” را کنار بگذارید.

راه های افزایش مشتری

۵- وب‌سایت خود را به روز نگه دارید

جستجوی آنلاین راه اصلی یافتن مشاغل جدید هم برای مصرف کنندگان و هم خریداران B2B است. این بدان معناست که وب سایت شما باید کارهای حرفه‌ای عمل کند تا مشتریان بتوانند شما را پیدا کنند. تاکتیک‌ها و تکنیک‌های بازاریابی موتور جستجو و بهینه سازی موتور جستجو را مرور کنید و با اصول سئوی داخلی و خارجی آشنا باشید.

همچنین مطمئن شوید که سایت شما در همه دستگاه‌ها (لپ‌تاپ، تبلت و گوشی) ظاهر مناسبی را ارائه می‌دهد. دقت داشته باشید که برخی از دیزاین‌ها برای سایت باعث کاهش سرعت می‌شود. قاتل مشتریان جدید و حتی مشتریان وفادار، سرعت پایین است.

جذب مشتری جدید

۶- با کسب و کارهای مکمل شریک شوید

همکاری با کسب‌وکارهایی که بازار هدف مشابهی دارند، اما مستقیماً رقابتی نیستند و سپس استراتژی‌هایی که چگونه می‌توانید برای مشتریان یکدیگر بازاریابی کنید تا کسب‌وکار جدید را هدایت کنید، راه هوشمندانه‌ای برای جذب مشتریان جدید است؛ این در حالی است که هزینه زیادی نمی‌کنید.

به عنوان مثال، اگر محصولات کودکان را می‌فروشید، همکاری با یک کسب و کار که لباس‌های بارداری می‌فروشد، همکاری بسیار خوبی خواهد بود.

شراکت در کسب و کار

۷- تخصص خود را افزایش دهید

با نشان دادن تخصص در حوزه کاری خود، می‌توانید علاقه ایجاد کنید و حتی سر و صدا ایجاد کنید. این امر می‌تواند به شما کمک کند مشتریان جدید جذب کنید و همچنین واکنش بیشتری را از مشتریان فعلی خود کسب کنید.

داوطلب شدن برای سخنرانی در رویدادها، ارائه یک وبینار یا کارگاه، سخنرانی در رویدادهای صنعتی یا گروه‌هایی که مشتریان هدف شما به آنها تعلق دارند، یا برگزاری جلسات آموزشی تنها چند راه هستند که می‌توانید تأثیر خوبی از آن‌ها بگیرید. این تکنیک به ویژه برای صاحبان مشاغل B2B خوب کار می‌کند.

روانشناسی جذب مشتری

۸- پشتیبانی همه فن حریف روش موثر جذب مشتری

پشتیبانی همیشه یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه کسب و کارها بوده است. به جرات می‌توان گفت که قلب یک کسب و کار می‌تواند پشتیبانی‌اش باشد. راهنمایی مشتریان جدید، خلق ارزش، زنده کردن روابط از دست رفته با مشتریان قدیمی، بازگرداندن مشتری عصبانی و ناراضی، بخش کوچکی از کارهایی است که پشتیبانی مشتریان می‌تواند انجام دهد.

دقت داشته باشید که علاوه بر آشنایی کامل کارشناس پشتیبانی با روال‌های سازمان شما، ارتباط خودمانی و انتقال حس مثبت به مشتری می‌تواند باعث جذب مشتری جدید شود.

با این حال، اگر نمی توانید پشتیبانی ۲۴ ساعته را ارائه دهید، مطمئن شوید که تیم شما می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن به درخواست‌های مشتری پاسخ دهد.

راه های افزایش مشتری

۹- بازخوردها بسیار ارزشمند هستند

مشتریان خوشحال، مشتریان وفادار هستند. رشد کسب و کار خود بدون اینکه بدانید مشتریان در مورد شما چه فکری می‌کنند بسیار چالش برانگیز است. از سوی دیگر، رشد با بازخورد دقیق و عملی، فرآیند بسیار آسان‌تری است.

درک نیاز مشتریان به شما این امکان را می‌دهد که جنبه‌هایی از کسب و کار خود را که باعث افزایش رضایت مشتری و رشد درآمد می‌شود، اولویت بندی کنید و تاکتیک‌های ناکارآمد را کاهش دهید. همچنین داده‌های واقعی در مورد اینکه مشتریان فعلی شما چقدر احتمال دارد محصول یا خدمات شما را به دوستان خود توصیه کنند، می‌دهد.

شما باید تمام بازخوردهایی را که دریافت می‌کنید در یک مکان جمع آوری و ذخیره کنید و آن را در تمام بخش‌ها به اشتراک بگذارید. همچنین، تیمی داشته باشید که مسئولیت نظارت بر احساسات مشتری آنلاین (در رسانه‌های اجتماعی، کانال‌های ارتباطی و موارد دیگر) را بر عهده داشته باشد.

راه های افزایش مشتری

۱۰- برند خود را در بوق و کرنا کنید

مهم‌تر از همه، بهترین کاری که می‌توانید برای جذب مشتریان جدید انجام دهید این است که تا آنجایی که ممکن است در مورد کسب و کار خود اطلاعاتی را منتشر کنید. بسته به جمعیت هدف شما، ممکن است به معنای تبلیغات آنلاین، در روزنامه‌ها یا حتی روی بیلبوردها باشد.

اگر بودجه شما برای چنین کارهایی بسیار محدود است، رسانه‌های اجتماعی راهی عالی برای دسترسی رایگان به بسیاری از مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهند.

برند

در نهایت باید بگویم که اگر برای مشتریان ارزش قائل باشید، درآمد شما افزایش خواهد یافت. به همین سادگی. مهم این است که به آنها نشان دهید که چقدر برای کسب و کار شما اهمیت دارند.

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. به نظر شما چه راه های دیگری برای افزایش مشتری وجود دارد؟ خوشحال می‌شویم که تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: مهتاب