in

اصولی ارزشمند برای کسب ثروت و سرمایه گذاری – لیست ۲۰تایی

رازهای موفقیت در سرمایه گذاری

سرمایه گذاری به معنای خرید یک دارایی یا وسیله و فروش آن به قیمتی بیشتر، با هدف کسب سود است. این دارایی می تواند اموالی مانند ملک و ماشین (دارایی های فیزیکی) و یا سهام شرکت های بورسی (دارایی های مالی) باشد. اما فارغ از نوع دارایی که قصد سرمایه گذاری بر روی آن را دارید، باید مطابق با یک سری اصول رفتار کرد. چون با در نظر گرفتن همین اصول ارزشمند است که می توان از سرمایه گذاری خود، انتظار کسب سود و موفقیت را داشت. البته هیچ قطعیتی در رسیدن به سود و یا متضرر شدن یک سرمایه گذاری وجود ندارد. اما رعایت یک سری اصول سرمایه گذاری موفق می تواند شانس شما برای رسیدن به سود را افزایش دهد.

چنین اصولی می تواند برای سرمایه گذاری در بورس، طلا، املاک و دیگر بازارهای موجود استفاده شود. معرفی این اصول ارزشمند، هدفی است که در این مطلب آن را دنبال می کنیم.

اصول سرمایه گذاری موفق

اصولی ارزشمند برای کسب ثروت و سرمایه گذاری

۱ – سرمایه گذاری با پشتوانه دانش

سرمایه گذاری همواره با سود و زیان همراه است. پس همان طور که به فکر موفقیت و کسب سود از سرمایه گذاری خود هستید، باید احتمال متضرر شدن را نیز در نظر بگیرید. اما اگر سرمایه گذاری شما با پشتوانه تجربه و دانش باشد، احتمال رسیدن به سود بیشتر می شود.

پس همیشه پول خود را در حوزه ای سرمایه گذاری کنید که مرتبط به تخصص یا تجربه شما باشد. البته می توان در بازارهای غیر تخصصی هم سرمایه گذاری کرده و به مرور آموزش های لازم را فراگرفت. بهرحال آنچه که اهمیت دارد، انجام سرمایه گذاری با پشتوانه دانش و تخصص است.

۲ – مشخص کردن سررسید سرمایه گذاری

یکی از مهمترین اصول سرمایه گذاری موفق، مشخص کردن سررسید و زمان فروش آن است. چون باید مشخص کنید که هدف شما از خرید این دارایی، نگهداری آن برای چه مدت است. یعنی قصد نگهداری این دارایی را برای میان مدت دارید و یا بلند مدت؟

یا اینکه یک دارایی را خریداری کرده و هر زمان که به سود مورد نظر شما برسد، آن را می فروشید؟ مثلا شاید هدف شما از خرید یک زمین، نگهداری آن برای ۵ الی ۱۰ سال باشد. پس چنین فردی نسبت به تغییرات روزانه قیمت حساس نیست و نیازی به چک کردن آن ندارد. اما شخصی دیگر همین زمین را برای خرید و فروش کوتاه مدت بخواهد.

۳ – سرمایه گذاری متناسب با ریسک و بازده مورد انتظار

یک اصل اساسی در سرمایه گذاری، توجه به ریسک و بازده آن است. چون به لحاظ تئوری، هر چقدر که ریسک سرمایه گذاری بیشتر باشد، می توان انتظار سود بیشتری داشت. کسی که پول خود را در بانک قرار داده و حاضر به پذیرش ریسک نیست، باید به همان میزان سود سالیانه اکتفا کند.

اما یک سرمایه گذار بورسی، می تواند انتظار کسب سودهای ۵۰ درصدی و یا بیشتر را برای سهام خود داشته باشد. البته نباید فراموش کرد که سود مورد انتظار با سود تحقق یافته فرق دارد. چون بعضی اوقات پیش بینی ها درست از آب در نمی آید و سرمایه گذاری به سود کمتر و یا حتی ضرر می رسد. پس ابتدا میزان ریسک پذیری خود را مشخص کرده و سپس دست به سرمایه گذاری بزنید.

مشخص کردن ریسک و بازده

۴ – سرمایه گذاری در دارایی های مولد

دارایی مولد به نوعی دارایی گفته می شود که به خودی خود، قابلیت تولید ثروت دارد. پس با سرمایه گذاری و خرید چنین دارایی، نیاز به انجام کاری نیست و می توان از درآمد آن استفاده کرد. مثلا با خرید یک آپارتمان و اجاره دادن آن، هر ماه می توان انتظار دریافت اجاره بها را داشت.

ارزش این آپارتمان روز به روز بیشتر می شود و هر ماه هم درآمدزایی می کند. البته اگر تجربه سفته بازی دارید، خرید و فروش ارز و طلا هم جزو گزینه های در دسترس است.

۵ – مشخص کردن مسیر حرکتی پول

برای بسیاری از افراد سوال است که چگونه می توان رشد یک بازار را قبل از دیگران پیش بینی کرد؟ مثلا چگونه رشد بورس را قبل از بقیه مردم تشخیص دهیم؟ جواب این سوال در دنبال کردن مسیر حرکتی پول است. چون هر زمانی که پول وارد یک بازار شود، می توان انتظار رشد آن را داشت.

یک مثال از چنین شرایطی، رونق بورس در سال ۱۳۹۸ و زمانی بود که مردم برای دریافت کد بورسی صف می کشیدند. این صف ها نشانی از ورود پول به بازار بورس بودند. پس باید مسیر حرکتی پول را دنبال کرده و به موقع وارد بازار شوید. البته همان قدر که به فکر ورود به یک بازار هستید، زمان خروج را هم مشخص کنید؛ تا اسیر شرایط بحرانی مانند وضعیت بورس در تابستان ۱۳۹۹ نشوید!

۶ – تشکیل سبد سرمایه گذاری و تنوع بخشی

شاید اگر از یک دانشجوی مالی که به تازگی فارغ تحصیل شده درباره سرمایه گذاری بپرسید، به شما پیشنهاد تشکیل سبد و تنوع بخشی را بدهد. اولین ضرب المثلی که این شخص به شما می گوید این است که «هیچ وقت تمامی تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید»!

هدف از اشاره به چنین ضرب المثلی، تنوع در سرمایه گذاری است. یعنی به جای اینکه تمام پول خود را در یک حوزه سرمایه گذاری کنید، آن را به دو یا سه بخش تقسیم کرده و به بازارهای مختلف اختصاص دهید. یا در کنار سهام پتروشیمی، تعدادی هم سهام خودروسازی و کشاورزی داشته باشید.

تنوع بخشی می تواند ریسک سرمایه گذاری شما را کاهش دهد. چون رشد یکی از این گزینه ها، می تواند ضرر دیگری را جبران کند. اما اگر تمام سرمایه شما در یک زمینه باشد و آن بازار افت کند، دیگر جبران ضرر سخت خواهد بود. البته تنوع بخشی هم باید به اندازه باشد و وارن بافت نظر خود را درباره این موضوع، با جمله زیر بیان می کند:

تنوع بخشی محافظی در مقابل نادانی است و برای افرادی که می دانند چه می کنند، عاقلانه نیست.

تشکیل سبد سرمایه گذاری

۷ – مشخص کردن هدف خود از سرمایه گذاری

قبل از اینکه پول و سرمایه خود را خرج کنید، باید مشخص کنید که هدف شما از این کار چیست؟ یعنی با سرمایه گذاری خود قرار است به چه چیزی برسید؟ آیا قصد خرید یک دارایی با ارزش مانند ملک را دارید؟

یا می خواهید با سود خود از سرمایه گذاری ماشین بخرید؟ شاید هم مهمتر از ماشین و املاک، آینده فرزندان شما بوده و به فکر امنیت مالی آنها در آینده باشید. مشخص کردن این اهداف به شما کمک خواهد کرد تا هر زمان که سود شما به مقدار کافی رسید، هدف خود را اجرایی کنید.

۸ – از تجربه افراد حرفه ای استفاده کنید

تجربه و تخصص یک فرد حرفه ای، به مراتب بهتر از تئورسینی می باشد که تا بحال کاری را انجام نداده است. پس در بازار هدف خود، افراد حرفه ای را شناسایی کرده و از تجربه آنها استفاده کنید.

چون تجربه این افراد به شما کمک کرده و شانس موفقیت در سرمایه گذاری را افزایش می دهد. پس یکی دیگر از اصول سرمایه گذاری موفق، استفاده از تجربه افراد حرفه ای فعال در بازار است.

۹ – استراتژی سرمایه گذاری خود را بروز کنید

شاید سرمایه گذاری خود را با پایبندی به یک اصول شروع کرده و اکنون هدف شما محقق شده باشد. اما شرایط بازار همچنان نشان از رشد دارد و خروج از آن را منطقی نمی دانید.

مثلا مقداری طلا شکسته را با قیمت گرمی یک میلیون خریداری کرده و قصد فروش آن در قیمت یک میلیون و دویست را دارید. اما خبر جنگ اوکراین و سوریه باعث شده تا طلا در مسیر صعودی قرار بگیرد. پس لازم است که استراتژی خود را تغییر داده و آن را به روز کنید. البته فعالان بورسی به این اصل، به روز رسانی حد سود و ضرر می گویند.

استراتژی سرمایه گذاری

۱۰ – انجام سرمایه گذاری بدون تعصب

گاهی اوقات هر چقدر هم که دقیق و اصولی رفتار کنید، نتیجه آن طوری نخواهد بود که پیش بینی می کنید. پس لازم است که قبل از متحمل شدن ضررهای بزرگ، تعصب را کنار بگذارید.

چون احساسات و تعصب بیجا بر روی یک دارایی، منجر به شکست شما خواهد شد. مثلا فرض کنید که یک سهم بورسی را خریداری کرده و ارزش آن روز به روز در حال کاهش است.

در چنین شرایطی باید به حد ضرر خود پایبند بوده و با فروش سهم، قید سود دهی آن را بزنید. پس نداشتن تعصب، یکی از اصول سرمایه گذاری موفق در بازار بورس و دیگر بازارهای مالی است.

۱۱ – مشخص کنید که سرمایه گذار هستید یا سفته باز؟

سفته باز کسی است که قصد نگهداری دارایی برای بلند مدت را ندارد. چنین شخصی به دنبال کسب سودهای کم در بازه های زمانی کوتاه است. اما اکثر سرمایه گذاران دارایی را با دید بلند مدت خریداری کرده و آن را تا رسیدن به هدف مشخص شده، نگهداری می کنند.

پس قبل از خرج کردن سرمایه خود، مشخص کنید که شما جزو کدام یکی از این دو دسته هستید؟ چون سررسید و اهداف سودی این افراد با یکدیگر فرق دارد.

۱۲ – سرمایه گذاری در بازارهای بنیادی

وارن بافت یکی از سرمایه گذاران موفق آمریکایی و از ثروتمندترین شخصیت های جهان است. این فرد همواره بر سرمایه گذاری بر روی دارایی های بلند مدت و بنیادی تاکید دارد. یعنی به اعتقاد وارن بافت، انتخاب یک بازار بنیادی از اصول سرمایه گذاری موفق است.

وارن بافت اصلا ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین را قبول ندارد و بیشتر سرمایه گذاری او در حوزه سهام شرکت های بورسی است. البته در خصوص کارایی ارزهای دیجیتال و آینده این بازار نمی توان اظهار نظر کرد. اما وقتی شاهد ریزش ارزش ارز دیجیتال لونا از ۱۲۰ دلار به نزدیکی صفر در طول چند روز هستیم، می توان به بنیادی بودن چنین بازاری شک کرد!

اصول سرمایه گذاری در بازارهای بنیادی

۱۳ – سرمایه گذاری با پول مازاد

به عنوان یک تحصیل کرده امور مالی، همواره پیشنهاد می کنم که با پول مازاد خود سرمایه گذاری کنید. این موضوع یکی از مهمترین اصول سرمایه گذاری موفق است. چون وقتی سرمایه گذاری شما با پول مازاد باشد، دغدغه و استرسی کمتری خواهید داشت و می توانید تصمیمی منطقی برای خرید و فروش دارایی های خود بگیرید. سود و ضرر، بخشی از سرمایه گذاری هستند و هیچ قطعیتی در خصوص ارزش دارایی در آینده وجود ندارد.

اواخر سال ۱۳۹۸ که بورس ایران رو به رشد بود، بسیاری از افراد خانه و ماشین خود را فروخته و وارد این بازار کردند. اما با افت شاخص در مرداد ۱۳۹۹، بخش عمده ای از سرمایه مردم از بین رفت و افراد زیادی بی خانمان شدند.

امام این تجربه ناخوشایند تنها مربوط به بورس نیست و برای بازارهای دیگر هم وجود دارد. پس با پولی سرمایه گذاری کنید که از دست رفتن آن، زندگی شما را خیلی تحت تاثیر قرار ندهد.

۱۴ – حفظ سرمایه

ضرر نکردن در سرمایه گذاری، خود یک سود است. این جمله معروفی است که در بین سرمایه گذاران باتجربه بازار وجود دارد. چون اولین هدف شما از سرمایه گذاری باید حفظ سرمایه باشد.

پس قبل از فکر کردن به سودهای آنچنانی، همواره طوری عمل کنید که سرمایه شما کم نشود. این مورد از ابتدایی ترین اصول سرمایه گذاری موفق برای افراد کم تجربه است.

حفظ سرمایه، از اصول سرمایه گذاری موفق

۱۵ – آشنایی با اصطلاحات رایج در بازار

برای موفقیت در هر بازار و رسیدن به سودهای منطقی، باید اصطلاحات رایج آن را بلد باشیم. مثلا یک سرمایه گذار بورس باید بداند که منظور از صف خرید، صف فروش، معاملات سرخطی و غیره چیست. یا یک سرمایه گذار فعال در بازار جهانی فارکس، باید توانایی تحلیل تکنیکال کندل های شمعی را داشته باشد.

حتی اگر قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارید، باید با عوامل موثر بر روی قیمت جهانی و داخلی طلا آشنا شوید. یا اگر از فعالان بورسی هستید، لازم است که مفاهیم پرکاربرد بورس را فرا بگیرید.

۱۶ – بر احساسات خود غلبه کنید

یک ضرب مثل جالب در بین فعالان بورسی وجود دارد که می گوید، پول از جیب افراد عجول به جیب افراد صبور منتقل می شود. البته منظور از صبوری در این ضرب المثل، داشتن تعصب بی جا بر روی دارایی نیست.

چون ارزش برخی دارایی ها به صورت لحظه ای تغییر می کند و سرمایه گذار فعال در چنین بازاری، باید ظرفیت پذیرش این نوسانات را داشته باشد. بازارهای بورس، ارز دیجیتال و فارکس، نمونه هایی از این دسته هستند. پس انجام خرید و فروش های عجله ای و احساسی، می تواند به قیمت متضرر شدن سرمایه گذار تمام شود.

۱۷ – دوری از سرمایه گذاری تقلیدی

تعداد فعالان بازارهای بزرگ زیاد است و متناسب با این افراد، شایعات بسیاری وجود دارد. اینکه صرفا بر اساس رفتار عده ای از افراد قصد خرید و سرمایه گذاری بر روی یک دارایی را داشته باشید، خیلی جالب به نظر نمی رسد. چون سرمایه گذاری باید به دور از شایعات و رفتارهای تقلیدی باشد.

سرمایه گذاری تقلیدی

۱۸ – مدیریت شخصی سرمایه

برای کسب بازدهی مطلوب از سرمایه، بهتر است خودتان آن را مدیریت کنید. چون گاهی اوقات افرادی هستند که سرمایه خود را در اختیار شخصی دیگر قرار می دهند تا با آن کار کرده و به آنها سود بدهد.

این کار ریسک خود را داشته و احتمال از دست رفتن سرمایه وجود دارد. پس بهترین کار این است که دارایی های خود را به گونه ای سرمایه گذاری کنید که توانایی مدیریت آنها را داشته باشید.

۱۹ – همیشه به دنبال یادگیری باشید

یکی دیگر از اصول سرمایه گذاری موفق، تمرکز بر یک حوزه خاص است. پس به جای اینکه پول خود را در چندین بازار مختلف و به مقدار کم سرمایه گذاری کنید، بر روی یک بازار متمرکز شوید.

بدین ترتیب فرصت یادگیری و کسب تخصص برای شما فراهم می شود و می توان در کار خود حرفه ای شد. این ذهنیت در نهایت به سود دهی و موفقیت شما کمک خواهد کرد.

۲۰ – شناسایی و تقویت نقاط ضعف

یکی از دوستان بنده در بخش بیو پروفایل تلگرام خود، چنین جمله ای نوشته بود: «من هرگز نمی بازم؛ یا می برم یا می آموزم». داشتن چنین ذهنیتی به شما کمک خواهد کرد تا تبدیل به یک سرمایه گذار موفق شوید.

چون هر شکستی، می تواند تبدیل به پله ای برای صعود و موفقیت شما باشد. پس بهتر است که از شکست های خود تجربه گرفته و به فکر تقویت نقاط ضعف باشیم.

کسب تجربه از شکست

کلام آخر

سرمایه گذاری یک روش مناسب برای درآمدزایی است. چون بیشتر مردم به این باور رسیده اند که پول، پول می آورد. پس برای موفقیت و رسیده به ثروت، باید سرمایه گذاری را یاد بگیریم. اینکه کدام بازار را برای فعالیت خود انتخاب کنید، مشخص نیست. یا اینکه نمی توان گفت که بازده فلان بازار نسبت به بقیه بهتر است.

اما بهرحال، در نظر گرفتن اصول سرمایه گذاری موفق موجود در این مطلب، به تحقق اهداف و موفقیت شما کمک خواهد کرد. چون رعایت این اصول به شما کمک خواهد کرد تا دچار اشتباهات بزرگ در بورس و دیگر بازارهای موجود نشوید. موفق و پرسود باشید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..