in

کرم چاله چیست؟

میانبرهایی برای سفرهای طولانی در زمان

اگر اهل مطالعه کتاب های ژانر علمی تخیلی یا تماشای فیلم ها و سریال های این ژانر باشید، احتمالا تا به حال اصطلاح کرم چاله به گوش‌تان رسیده است. آیا کرم چرم از نظر علمی ثابت شده و واقعی‌ست؟ آیا کرم چاله جز اجرام آسمانی محسوب می‌شود؟ اگر این‌طور نیست، پس دقیقا کرم چاله چیست؟ چه کاربردی دارد؟ به طور کلی در جواب پرسش ” کرم چاله چیست؟ ” می‌توان گفت: نظریه کرم چاله این ایده را می‌دهد که یک گذر نظری از فضا-زمان می‌تواند میانبرهایی برای سفرهای طولانی (چه از نظر زمان و چه از نظر فاصله) در سراسر کهکشان ها ایجاد کند.

کرم چاله ها توسط نظریه نسبیت عام پیش بینی شده‌اند. اما نکته‌ای که در خصوص این پدیده شگفت انگیز وجود دارد این است که کرم چاله ها خطر نابودی ناگهانی، تشعشع زیاد و برخورد خطرناک با مواد عجیب و غریب را به همراه دارند.

کرم چاله چیست؟

کرم چاله چیست؟

برخی مردم وقتی اصطلاح “کرم چاله” را می شنوند، ممکن است فکر کنند بحث در خصوص چاله ای از کرم هاست! اما در واقع، تشبیهی براساس نحوه پیدایش این اصطلاح است. یک کرم را روی سطح سیب تصور کنید. این کرم می تواند یک میانبر از یک طرف سیب به سمت دیگر با سوراخ کردن وسط سیب به وجود بیارد.

به زبان ساده کرم چاله ها به عنوان «تونل» عمل می کنند و نقاطی را در فضا-زمان به هم متصل می کنند. به گونه ای که سفر از طریق کرم چاله می تواند زمان بسیار کمتری نسبت به سفر در فضای معمولی داشته باشد.

نظریه نسبیت اجازه وجود پل هایی را می دهد که دو نقطه را در فضا-زمان به هم متصل می کنند. اگر فضا و زمان تاب بخورند یا تا شوند، دو نقطه که فاصله زیادی از یکدیگر دارند می توانند به هم متصل شوند.

کرم چاله فضایی

تاریخچه کرم چاله

آلبرت انیشتین در آخرین دهه زندگی اش تلاش بی وقفه ای داشت تا الکترومغناطیس را با نظریه گرانش خود، یعنی نسبیت عام، ادغام کند. البته این تلاش ها بیشتر منسوب به لودویگ فلام هستند که در سال ۱۹۱۶ مطرح شدند. اما مقاله کوتاهی با عنوان “منبع ایده‌های علمی-تخیلی” در سال ۱۹۳۵ توسط آلبرت انیشتین و یکی از همکارانش (نیتن روزن) نوشته شد. هدف اصلی آن توضیح ذرات بنیادی مانند الکترون‌ها بر حسب تونل‌های فضا-زمان بود.

همچنین با نگاهی به گذشته، نظریه اتصالات درونی یا بین جهانی توسط خطوط نیروی الکتریکی را مورد بررسی قرار دادند. این نظریه نام رسمی “پل انیشتن رزون” را به خود گرفت که بعدها توسط جان ویلر فیزیکدان، کرم چاله نامیده شد.

پل انیشتن رزون

آیا پل انیشتن رزون از نظر متافیزیک واقعی است؟

خب همان‌طور که واقف هستید کرم چاله ها عنصر اصلی ژانر علمی تخیلی هستند. در طول سال ها، بسیاری از داستان ها، کتاب ها و فیلم ها قهرمانان خود را از طریق این میانبرهای کیهانی، به سفرهای عجیب فرستادند. بر اساس نظریه نسبیت عام انیشتین، وجود کرم چاله ممکن است. اما هیچ کس تا به حال آن‌ها را مشاهده نکرده است.

مطالعه‌ای جدید یک راه ممکن برای تشخیص اولیه و آزمایشی کرم چاله ارائه می دهد: به حرکات کوتاه اما عجیب ستارگان دقت کنید. دژان استوکوویچ (Dejan Stojkovic)، کیهان شناس و پروفسور فیزیک، اظهار دارد: اگر دو ستاره داشته باشید که هر کدام یک سمت کرم چاله قرار داشته باشند، ستاره سمت ما باید تأثیر گرانشی ستاره ای را که در طرف دیگر است احساس کند. چرا که طبق بیانیه دانشگاه بوفالو نیویورک، جریان گرانشی از کرم چاله عبور می‌کند.

کرم چاله ها به تابش شدید فضا-زمان نیاز دارند که به نوبه خود به نیروهای گرانشی بسیار قدرتمند وابسته هستند. بنابراین، یک مکان خوب برای شکار این تونل نظری، نزدیک سیاهچاله های بسیار پرجرم است که در هسته کهکشان ها کمین کرده اند. مانند کمان ای* (Sagittarius A).

استوکوویچ گفت: “بنابراین، اگر مدار مورد انتظار یک ستاره را به دور کمان ای* ترسیم کنید، اگر ستاره ای در سمت دیگر آن و کرم چاله ای وجود داشته باشد، باید انحراف از مدار را مشاهده کنید.”

او افزود که تکنیک های رصد ستارگان، در حال حاضر به اندازه کافی برای انجام چنین تشخیصی حساس نیستند. اما ممکن است این کار در یکی دو دهه آینده با پیشرفت ابزارها و نظارت طولانی مدت بر ستارگان هدف، مانند S2، که در نزدیکی کمان ای* می چرخد، امکان پذیر باشد.

با این حال زیاد هیجان زده نشوید. در صورتی که همه این ها اتفاق بی‌افتد نمی توانیم بگوییم بله! این اتفاق وجود کرم چاله را نشان می دهد. چرا که ممکن است توضیح دیگری وجود داشته باشد و یا چیز دیگری در نزدیکی آن ستاره باشد و حرکتش را مختل کرده باشد.

عکس کرم چاله

چگونه می توان از کرم چاله عبور کرد؟

تا اینجا متوجه شدیم که هیچکس نمی داند که کرم چاله ها واقعا وجود دارند یا خیر. اگر کرم چاله ها وجود داشتند، به شما اجازه نمی دادند جایی بروید یا حتی پیامی بفرستید. لحظه ای که تلاش می کردید از آن عبور کنید، کرم چاله چروک می شد و شما را همراه با خودش خرد و نابود می‌کرد.

برای جلوگیری از منفجر شدن یک کرم چاله، باید با یک ماده عجیب و غریب، که گاهی اوقات انرژی فانتوم نامیده می شود، سروکار داشت که گرانش منفی اعمال می کند. اما اکثر دانشمندان فکر می کنند قوانین فیزیک استفاده از چنین ماده ای را منع می کند.

استوکوویچ گفت: “حتی اگر یک کرم چاله قابل عبور باشد، افراد و سفینه های فضایی به احتمال زیاد نمی‌توانند از آن عبور کنند. به طور واقع بینانه، شما به یک منبع بزرگ انرژی منفی نیاز دارید تا کرم چاله را باز نگه دارید و ما نمی دانیم چگونه این کار را انجام دهیم. برای ایجاد یک کرم چاله عظیم که پایدار باشد، به مقداری جادو نیاز دارید.”

پل انیشتن رزون

کلام آخر

خبر بد این است که در حال حاضر درها بسته هستند! سفر در فضا-زمان با استفاده از کرم چاله برای مدت طولانی‌ای (نه برای همیشه) تنها یک عنصر در ژانر علمی تخیلی باقی خواهد ماند تا زمانی که تکنولوژی به پیشرفت چشمگیری دست پیدا کند و به کمک ما بشتابد.

مطالب مرتبط: 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: هاتف حسینی نژاد

تا جایی که حافظه‌ام یاری می‌کنه، از ۵ یا ۶ سالگی سوال‌های زیادی توی سرم داشتم. خیلی جاها برای پیدا کردن جواب‌شون سرک کشیدم. اما هنوز جلوی خیلی از علامت سوال‌های ذهنم خالیه و روز به روز تعدادشون بیشتر می‌شه. این رو هم بگم که از نوشتن طوفان جملات توی سرم لذت می‌برم.