in

معرفی تکنیک های نقاشی – لیست ۲۰تایی

انواع تکنیک های نقاشی

روش ها و تکنیک های نقاشی بسیار زیاد هستند و برای کشیدن نقاشی های حرفه ای و خلق آثار بی نظیر باید ابتدا با انواع تکنیک های نقاشی آشنا شوید. نقاشی نیز همچون مهارتهای دیگر نیازمند تمرین و تکرار و یادگیری است. تاریخچه نقاشی و لوازم مورد نیاز آن به دوره انسان های ماقبل تاریخ و گستردگی فرهنگ ها بر می گردد.

زمانی که اسم نقاشی به گوش ما می خورد، به یاد ابزارهایی مانند رنگ روغن، آبرنگ، قلم مو و مدادرنگی می افتیم. اما در حقیقت هنر نقاشی بسیار پیچیده تر بوده و دارای سبک ها و تکنیک های بسیاری است. برخی از تکنیک های نقاشی معروف را معرفی کرده ایم.

نقاشی

انواع تکنیک های نقاشی

۱ . تکنیک نقاشی رنگ روغن

یکی از تکنیک های نقاشی، رنگ روغن است و جزو یکی از مواد به کار رفته در نقاشی نیز می باشد. روغنی که در رنگ روغن استفاده می شود از راه های مختلفی به دست می آید که معمولا رایج ترین آنها، جوشاندن بذر گیاه کتان و گرفتن روغن آن است.

برای پاک کردن رنگ روغن تینر مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ روغن به عنوان رنگ پایه ی روغن، ویژگی های متفاوتی دارد و باعث ماندگاری و استفاده زیاد آن شده است. به شیوه ای که بخش زیادی از نقاشی های به جا مانده از گذشته های دور، تشکیل شده از نقاشی های رنگ روغن می باشد.

اولین نمونه های نقاشی رنگ روغن در سال های ۶۵۰ میلادی در نقش های بودا که در غارهای بامیان (مناطق مرکزی افغانستان) ترسیم شده اند مشاهده می شود.

معروف ترین آثار نقاشی جهان با رنگ روغن

 • نقاشی معروف مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی (در سال ۱۵۰۶ ایجاد شده و اکنون در موزه لوور پاریس نگهداری می شود)

نقاشی مونالیزا از تکنیک های نقاشی رنگ روغن

 • نقاشی دختری با گوشواره مروارید اثر یوهانس ورمیر (در سال ۱۶۶۵ بوده و اکنون در موزه مائریتشویس لاهه نگهداری می شود)

دختری با گوشواره مروارید

 • نقاشی شب پرستاره اثر ونسان ونگوگ (در سال ۱۸۸۹ و اکنون در موزه هنر مدرن نگهداری می شود)

شب پرستاره

۲ . تکنیک نقاشی مدادرنگی

از دیگر تکنیک های نقاشی، نقاشی با مداد رنگی است. ما از کودکی نقاشی با مداد رنگی را تجربه کرده ایم. اما تکنیک نقاشی با مداد رنگی توسط هنرمندان کاملا متفاوت تر و حرفه ای تر است.

در سال های اخیر استفاده از مداد رنگی در بین هنرمندان افزایش یافته و کارهای هنری بیشتری در موزه ها و کلکسیون ها به چشم میخورد که با استفاده از مداد رنگی طراحی شده اند.

مداد رنگی در واقع نوعی مداد با رنگ های مختلف است که مغزی آن، بخش استوانه ای شکل بوده که شکننده و باریک است و از رنگدانه های فشرده، نوعی موم و کائولین (نوعی خاک رس) ترکیب شده است. مغزی مداد رنگی در مقایسه با مداد گرافیک درجه بندی زیادی از لحاظ سختی ندارد و نسبتا نرم است.

مداد رنگی های هنرمندان در مقایسه با مداد رنگی های کودکان از درصد بالاتری از موم و پیگمنت تشکیل شده و به این مدادها پلی کروم می گویند.

آثار نقاشی افراد مهم با مداد رنگی

 • نستور کاناوارو نقاش معروف اهل بوینس آیرس آرژانتین با استفاده از مداد رنگی چهره افراد مشهور را با دقت و ظرافت خاصی می کشد.

اثر نستور کاناور سبک مدادرنگی

 • هتر رونی دختر ۲۰ ساله ای که از بدو تولد با مداد رنگی بزرگ شده و تبدیل به یکی از بزرگترین نقاش های حال حاضر دنیا شده است.

اثر هتر رونی در سبک مدادرنگی

۳ . تکنیک آبرنگ

یکی دیگر از تکنیک های نقاشی آبرنگ بوده و در آبرنگ حلال رنگ ها بجای تینر و روغن، آب است. برای تولید آبرنگ از رنگدانه و ماده چسبنده قابل حل در آب مانند صمغ عربی مورد استفاده قرار می گیرد. در نقاشی با آبرنگ بیشتر از کاغذهای مخصوص، مقواهای ضخیم (فابریانو و اشتنباخ) و پاپیروس و غیره استفاده می شود.

اولین نقاشی آبرنگ توسط آلبرشت دورر بوده که آثار زیبایی از حیات وحش، گیاهان و مناظر با آبرنگ به تصویر کشیده است.

مدادهای آبرنگی نیز با قابلیت حل شدن در آب ساخته شده و به صورت خشک یا تر مورد استفاده قرار می گیرند.

آثار نقاشی مهم با تکنیک آبرنگ

 • آلبرشت دورر از بزرگترین و پرکارترین نقاش آلمانی است. یکی از آثار او خودنگاره بوده و اکنون در موزه دل پرادو قرار دارد.

خودنگاره اثر البرشت دورر

 • جوزف مالورد ویلیام ترنر نقاش و منظره پرداز بریتانیایی بود. یکی از آثار او طراحی از کاخ آرک بیشاپ است.

کاخ آرکبیشاپ اثر ویلیام ترنر

۴ . نقاشی با تکنیک سیاه قلم

سیاه قلم یکی از سبک های نقاشی بوده و همانطور که از اسمش پیداست نقاشی با رنگ سیاه است. در سیاه قلم از طیف رنگی سیاه و سفید استفاده می شود. در این سبک از نقاشی از پودر زغال، پودر گرافیک، محو کن، مداد کنته، مداد سیاه، انواع پاک کن، قلم موهای مخصوص (براشر) و غیره استفاده می شود.

تاریخچه سیاه قلم در ایران قدمتی دیرینه دارد و در سده هفتم هجری این هنر آغاز شده است. از زمان کمال الملک واژه سیاه قلم باب شد و آن زمان شاگردانش از زغال مل (با استفاده از قلمو بر روی بوم می کشیدند) استفاده می کردند.

آثار مهم در سیاه قلم

 • جان فیشر هنرمند و طراح حرفه ای اسکاتلندی است که نقاشی هایش را تنها با یک مداد خلق می کند.

از تکنیک های سیاه قلم فیشر

۵ . تکنیک اکریلیک

در اکریلیک از رنگ های براق و جذاب و گیرا استفاده می شود. از ویژگی های اکریلیک سریع خشک شدن و مقاومت بالای آن است. اکریلیک رنگی شیمیایی بوده و در صنعت اتومبیل سازی مورد استفاده قرار میگرفت و امروزه در انواع نقاشی کاربرد دارد.

رنگ اکریلیک اولین بار توسط کمپانی BASF تولید شد. این شرکت در سال ۱۹۳۴ اقدام به تولید رزین های اکریلیک کرد. این روش از سال ۱۹۴۰ به بعد مورد استفاده و استقبال قرار گرفت و شامل ترکیبی از خصوصیات رنگ های روغنی و آبرنگ است.

اکریلیک از تکنیک های نقاشی

۶ . تکنیک گواش

گونه ای از رنگ است که ساختاری مشابه با آبرنگ دارد با این تفاوت که اندازه ذرات پیگمنت در آن نسبت به آبرنگ بزرگ تر است. گواش رنگی قدیمی است که بیشتر ما با آن آشنا هستیم. اما رگ و ریشه آن از زبان فرانسوی گرفته شده و در زبان فارسی به معنی “شستشو” می باشد.

تاریخچه استفاده از این رنگ به ۶۰۰ سال پیش برمیگردد. مانند آبرنگ این قابلیت را دارد که حتی بعد از خشک شدن رنگ، می توانیم نقاشی را ادامه دهیم و لایه های جدید را به آن اضافه کنیم.

گواش از سبک های نقاشی

۷ . تکنیک پاستل

پاستل تکنیک دیگری از نقاشی است و به صورت پودر تهیه و در قطعات کوچک فشرده می شود. معمولا به پاستل تکنیک خشک می گویند و از ویژگی های آن مخمل گونه بودن آن است. پاستل جزو محبوب ترین ابزارهای نقاشی بوده و دارای رنگ های زنده و روشن و ساختاری نرم است.

تاریخچه پاستل به زمان رنسانس برمیگردد و توسط هنرمندان مورد استفاده قرار می گرفت و در قرن ۱۸ محبوبیت قابل توجهی به دست آورد. پاستل در زبان ایتالیایی به معنی خمیر به دست آمده و یک ابزار هنری برای طراحی بوده و از پودر خالص رنگدانه و چسباننده تشکیل شده است.

نقاشی با پاستل

۸ . مداد شمعی از معروف ترین تکنیک های نقاشی

مداد شمعی یکی از ابزارهای کارآمد و پرطرفدار در نقاشی و طراحی است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. قلمی ساخته شده از موم است و برای نقاشی، رنگ آمیزی، نوشتن و سبک های دیگر تصویرگری مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع مداد از چسب موم، ترکیب رنگدانه ها و نوعی روغن غیر قابل خشک شدن درست می شود و بافت آن از پاستل درشت تر است. در تکنیک مداد شمعی ابتدا باید طرح اولیه با مداد طراحی شود و سپس طرح نهایی را با استفاده از مداد شمعی به اجرا در آورد.

از هنرمندان معروف این تکنیک: روبن بلوسو آدورنا هنرمند ۲۷ ساله اسپانیایی

روبن بلوسو آدورنا سبک مداد شمعی

۹ . نقاشی دیجیتال

نقاشی دیجیتال یکی دیگر از تکنیک های نقاشی است. در این تکنیک سعی بر این بوده که روش های قدیمی و معمولی نقاشی مانند اکریلیک، رنگ روغنی، جوهری و غیره را با هم ادغام کند، که روی بسترهای قدیمی همچون کاغذ، پارچه بوم یا پلی استر به وسیله ماشین آلات چاپ می شوند.

نقاشی دیجیتال جزو یکی از پرطرفدارترین تکنیک های نقاشی محسوب می شود. نقاشی دیجیتال بسیار مورد توجه قرار گرفته چون در مقایسه با سایر سبک های نقاشی فواید زیادی دارد. از جمله فواید آن:

 • در دسترس بودن همه افراد در هر نقطه از جهان
 • ارزانتر است
 • قابلیت ادیت و ویرایش بسیار بالایی دارد
 • دارای نرم افزارهای متنوعی است که امکان دسترسی هنرمند ساده تر است
 • نتیجه سریع تری دارد و می توانید طرحتان را تصحیح کنید.

هنرمندان معروف در تکنیک نقاشی دیجیتال

 • رایان چرچ

اثر رایان چرچ در سبک دیجیتال

 • لورن لانینگ

اثر لورن لانینگ

 • استفان مارتینیئر

استفان در تکنیک دیجیتال

۱۰ . تکنیک تکسچر

تکسچر نوعی خمیر آماده و حجم دهنده است و رنگ های متفاوتی دارد. از این خمیر برای طرح های نقاشی، ساختمان، کارهای دکوری، تزیینی و هنری مورد استفاده قرار می گیرد.

تکسچر خاصیت انعطاف پذیری و چسبندگی بالایی دارد و در برابر مواد شیمیایی، خزه ها، جلبک ها و قارچ ها مقاوم بوده و ماندگاری بالایی دارد.

خمیر تکسچر انواع مختلفی دارد و هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. این خمیر خاصیت پوشش دهی بالایی دارد که با استفاده از آن طرح ها و شکل های مختلفی با انعطاف پذیری بالایی ایجاد می کند.

هنر تکسچر

۱۱ . نقاشی تمپرا

تمپرا از تکنیک های قدیمی نقاشی است. نوعی رنگ طبیعی محلول در آب است که با چسب طبیعی برای فیکس شدن و تثبیت روی بوم، تخته یا مقوا ترکیب می شود.

در یونان باستان از تمپرا برای نقاشی بر روی چوب استفاده می کردند. اما چون از چوب استفاده می شد از بین رفته و تنها شواهدی از وجود آنها روی سرامیک ها و موزاییک های یونان باستان باقی مانده است.

بیشتر رنگ های تمپرا به صورت پودری بوده و از عناصر طبیعی استفاده می شوند و قیمت بالایی دارند. اما با تولید آن به روش صنعتی کمی کاهش قیمت پیدا کرده است. در تمپرا تنوع رنگی زیادی وجود ندارد و بیشتر نقاشان بزرگ دنیا تنها از چهار رنگ اصلی استفاده می کردند.

سبک تمپرا

۱۲ . نقاشی مینیاتور از تکنیک های نقاشی

نقاشی مینیاتور از دیگر تکنیک های نقاشی است. واژه مینیاتور مخفف کلمه فرانسوی مینی موم ناتورال و به معنی طبیعت کوچک و ظریف است.

این تکنیک از نقاشی معمولا روی پوست، مسریال مقوا و حتی در بعضی موارد روی عاج انجام می شد و ریشه آن به قرون وسطی بازمیگردد. مینیاتور در واقع به تصویر کشیدن افکار و تصورات ذهنی است.

نقاشی مینیاتور

۱۳ . نقاشی دیوارنگاری

یکی از تکنیک های نقاشی، دیوارنگاری است و قدمتی تاریخی دارد. این تکنیک در واقع به تصویر کشیدن نمادها، نشانه ها، الگوها، نقش ها، حرف ها، اشکال و کلمه ها روی دیوار یا مکان های عمومی است.

اولین نقاشی روی دیوار توسط انسان های اولیه غارنشین دیده شده است. به صورتی که اثر پنجه های دست خالق آثار هنری روی سنگ های غار قابل رویت بود.

آثار معروف دیوارنگاری یا نقاشی دیواری

 • ادواردو کبری در سال ۲۰۱۶ اثر گرافیکی اقوام

اثر ادواردو کبری

 • دیوید چو در سال ۲۰۰۵ نقاشی های دیواری فیس بوک

اثر دیوید چو در سبک دیوارنگاری

 • بنکسی در سال ۲۰۰۲ اثر دخترک بادکنکی

دخترک بادکنکی اثر بنکسی

۱۴ . تکنیک ایمپاستو

ایمپاستو از دیگر تکنیک های نقاشی است. همان نقاشی معمولی است و در این تکنیک بجای محلول رقیق شده رنگ با روغن یا آب، لایه نازکی از رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

در ایمپاستو ضربات کاردک و قلم مو به راحتی قابل مشاهده است. از دیگر خصوصیات این سبک بیشتر مواقع رنگ را روی ساپورت و در لحظه رنگ گذاری ترکیب می کنند تا رنگ مورد نظر بدست آید.

هنرمندان معروف این تکنیک

 • رامبرانت در سال ۱۶۶۰ با نام خود پرتره

اثر رامبرانو ایمپاستو

 • اثر جین فرانک سال ۱۹۶۰ با نام گرگ ها و شکاف ها

اثر جین فرانک

 • کوردلیا ویلسون سال ۱۹۲۰ اثر کوه تائوس، خانه دنباله دار

کوردلیا ویلسون

۱۵ . مینای نقاشی

مینای نقاشی از دیگر تکنیک های نقاشی است و یکی از صنایع دستی زیبای ایران محسوب می شود. در مینای در واقع نقاشی و تزیین فلزات مختلفی چون طلا، نقره، برنج، آهن، مس، برنز و فولاد با رنگ های لعابی که با حرارت بالا پخته و ثابت می شوند.

تاریخچه هنر میناکاری به پنج هزار سال پیش بازمی گردد و در آن زمان برای برای زیبایی بخشیدن به زیورآلات و ظروف مختلف مورد استفاده قرار می گرفت.

مینا در لغت به معنی آسمان آبی است. در این هنر طرح های متفاوتی وجود دارد که معمولا با قلم سفید روی ظروف طلایی، نقره ای و مسی نقش می شود.

سبک نقاشی مینای

۱۶ . نقاشی قطره ای

نقاشی قطره ای به شیوه ای است که رنگ چکه می شود و یا روی بوم ریخته می شود. در واقع در این روش رنگ بطور مستقیم روی بومی که در حالت افقی روی زمین است نه روی سه پایه، بصورت قطره ای چکانده می شود.

هنرمندان سبک نقاشی قطره ای

 • جکسون پولاک نقاش آمریکایی

جکسون پولاک نقاشی قطره ای

 • فرانسیس پیکابیا نویسنده و نقاش فرانسوی قرن بیستم

نقاشی قطره ای از فرانسیس پیکابیا

۱۷ . تکنیک نقاشی با جوهر

همانطور که از اسم این تکنیک پیداست در این سبک از جوهر یا جوهر سیاه استفاده می شود. در نقاشی با جوهر سیاه سبک و کاری متفاوت تر از دیگر سبک های نقاشی است. در این تکنیک فقط دو رنگ سفیدی کاغذ و سیاهی جوهر وجود دارد.

۱۸ . نقاشی روی پارچه

یکی از تکنیک های دیگر نقاشی، نقاشی روی پارچه است. نقاشی روی پارچه به صورت های مختلفی است و در ایران قدمت بالایی دارد. در این روش امکان تلفیق تکنیک ها و سبک های مختلف نقاشی فراهم شده و از پارچه به جای بوم استفاده می شود و با قلم مو و رنگ روی آن نقاشی کشیده می شود.

در این تکنیک از رنگ های مخصوص پارچه یا رنگ اکریلیک می توان استفاده کرد که البته رنگ های مخصوص پارچه کمی گران بوده و استفاده از رنگ های اکریلیک بهتر است.

نقاشی روی پارچه

۱۹ . نقاشی اکشن

نقاشی اکشن از دیگر تکنیک های نقاشی است و به آن نقاشی اشاره ای نیز می گویند. در این سبک از نقاشی هنرمند با تخلیه احساساتش به صورت مستقیم و پاشیدن رنگ ها، اثری خلق می کند. از روش های دیگر این سبک چکه کردن، پرتاب لکه، پاشیدن رنگ و ضربه با قلم است.

از معروف ترین نقاشان سبک اکشن

 • جکسون پولاک نقاش آمریکایی

جکسون پولاک سبک اکشن

 • فرانز کلاین نقاش آمریکایی

فرانز کلاین

 • ویلم دکونینگ نقاش هلندی

سبک اکشن با ویلم دکونینگ

۲۰ . تکنیک رزین

رزین یکی از سبک ها و تکنیک های جدید نقاشی و خلق آثار هنری است و طرفداران زیادی دارد. شیره درختان که به آن رزین، انگم یا صمغ می گویند و بیشتر در فصل بهار از شاخه و تنه درختان خارج می شود.

رزینی که در نقاشی به کار برده می شود اپوکسی است. رزین اپوکسی ماده ای شیمیایی است که از دو جزء تشکیل می شود. این دو جزء شفاف و بدون رنگ بوده و حالت مایع و چسبنده دارند. بعد از ترکیب آنها حالت شفاف و بی رنگ دارند، اما بعد از ترکیب حالتی جامد و شیشه ای گرفته و از حالت مایع خارج می شوند.

برای خشک و سفت شدن ماده ترکیب شده، چند ساعت یا چند روز امکان دارد طول بکشد. این ماده مورد توجه بیشتر هنرمندان قرار گرفته و برای ساخت بیشتر زیورآلات، میز و تکنیک نقاشی مورد استفاده قرار می گیرد.

رزین ها در واقع به دو صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارند.

رزین طبیعی از شیره درخت کاج بدست آمده و چون خاصیت چسبندگی بالایی دارد چند ساعت یا چند روز طول می کشد تا سفت شود. معمولا از این نوع رزین برای کارهای هنری مثل ساخت چرم، زیورآلات، نقاشی، میز، لوازم تزیینی خانه، عطر و جواهرات استفاده می شود.

رزین مصنوعی در آزمایشگاه های مخصوص و با ترکیب شیمیایی مواد تهیه می شود. از این رزین در تولید انواع پلاستیک و رنگ بجای رزین طبیعی استفاده می شود.

سبک نقاشی رزین

نتیجه گیری

در این مطلب با تکنیک های نقاشی آشنا شدیم. نقاشی سبک ها و تکنیک های بسیار زیادی دارد و تنها به معرفی ۲۰  تکنیک پرداختیم. شما هم اگر تجربه ای از تکنیک های نقاشی دارید، در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: آوین چوگلی

اوین هستم، بهمن ماهی و عاشق کار با لب تاب و کارهای اینترنتی هستم. به نویسندگی علاقه ی چندانی نداشتم ولی از وقتی با نت نظر آشنا شدم به کار نویسندگی علاقه پیدا کردم. عاشق گردش و تجربه های جدید هستم.