in

فومو چیست و چگونه گرفتار آن نشویم؟

آشنایی با مفهوم فومو و نشانه های آن در بازارهای مالی

برای سرمایه گذاری و کسب سود در بازارهای مالی، باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. چون موارد بسیار زیادی در حاشیه بازارهای مالی وجود دارد که بر تصمیم گیری سرمایه گذاران و نحوه خرید و فروش آنها اثر می گذارد. پس کوچکترین بی توجهی به این عوامل، باعث از دست رفتن سرمایه این افراد می شود. لذا لازم است که سرمایه گذاران یک شناخت کافی از عوامل موثر بر سرمایه گذاری و اصطلاحات موجود در این بازارها داشته باشند. فومو، یکی از این اصطلاحات رایج در سرمایه گذاری است که گریبان گیر افراد کم تجربه و حرفه ای در بازار بورس، ارز دیجیتال و یا حتی زندگی شخصی آنها می شود. اما منظور از فومو چیست و چگونه باید آن را مدیریت کرد؟ هدف ما از نگارش این مطلب، پاسخگویی به این سوال مهم و ارائه اطلاعات کاملی درباره این مفهوم است.

منظور از فومو چیست؟

فومو چیست؟

اصطلاح فومو (Fomo)، در اصل مخفف عبارت Fear of Missing Out و به معنای ترس از دست دادن است. سندرومی که نه تنها افراد تازه کار، بلکه سرمایه گذاران باتجربه را می تواند اسیر خود کند. فومو در واقع حالتی است که فرد سرمایه گذار شرایط خود را با دیگر سرمایه گذاران مقایسه کرده و احساس عقب ماندگی از بازار را دارد. پس برای رهایی از چنین حالتی، دست به سرمایه گذاری احساسی و غیر منطقی می زند.

مثلا یک سهم بورسی را با قیمتی بیشتر از ارزش ذاتی آن می خرد. یا اینکه به جای خرید در کف کانال حرکتی، سهم را پس از یک روند صعودی خریداری کرده و در اثر فشار وارده، مجبور می شود در کف بفروشد.

پس فومو را می توان منشا اصلی رفتار و واکنش های احساسی در بین افراد معرفی می کرد. رفتارهایی که شاید به ندرت و در اثر خوش شانسی، باعث کسب سود در بازارهای مالی شود؛ اما بیشتر مواقع منجر به زیان و از دست رفتن سرمایه خواهد شد. میزان این ضررها به قدری است که فرد را درگیر یک سلسله تصمیمات اشتباه و غلط می کند.

مثلا فردی را در نظر بگیرید که بدون منطق و بر اساس شایعات، اقدام به خرید یک ارز دیجیتال کرده است. چنین شخصی خود را در حال ضرر دیده و سعی دارد تا از چنین حالتی فرار کند. پس عکس العمل هایی هیجانی برای جبران از خود نشان داده و دارایی اش را در شرایطی نامناسب می فروشد. پس چنین فردی درگیر یک دور باطل از رفتارهای اشتباه در سرمایه گذاری شده است.

فومو به معنای ترس از دست دادن

فومو با ذهن افراد چه می کند؟

فومو با تقویت بخش احساسی مغز، تمرکز لازم برای انجام کار درست را از افراد می گیرد. چنین فردی همیشه ترس این را دارد که سود او کمتر از بقیه سرمایه گذاران باشد.

پس با دیدن موجی از پیشنهادهای خرید در فضای مجازی، ناخودآگاه تصمیم می گیرد تا با جمع همراه شده و یک سهم بورسی یا ارز دیجیتال را بخرد. چون شایعات و اخبار کذب در بازارهای مالی بسیار زیاد است و معاملات سرمایه گذاران را تحت تاثیر قرار می دهد.

این موضوع حتی در زندگی شخصی و فعالیت افراد در شبکه های اجتماعی نیز وجود دارد. در بخش بعدی توضیح خواهیم داد که نقش فومو در زندگی افراد چیست؟

فومو در زندگی شخصی

در اطراف شما افرادی وجود دارند که همیشه در حال چک کردن گوشی و بررسی پروفایل خود در شبکه های اجتماعی هستند. چنین افرادی ترس این را دارند که شخصی در تلگرام و یا اینستاگرام برای آنها پیام فرستاده و او با تاخیر متوجه شود.

و یا اینکه خبری مهم در کانال های تلگرامی منتشر شده و او خبر نداشته باشد. این فرد ناخواسته دچار سندروم فومو شده و به ناچار، مدام در حال چک کردن وضعیت خود در شبکه های اجتماعی است. البته ترسی که در این حالت وجود دارد، مربوط به از دست دادن پیام است نه دارایی.

حتی بی توجهی نسبت به اصطلاح فومو، باعث شده تا بسیاری از فروشندگان آن را به عنوان ترفندی برای فروش محصولات خود بدانند. چون کمتر کسی می داند که فومو چیست و چگونه می توان آن را کنترل کرد. پس فروشندگان از این بی اطلاعی مشتریان خود سو استفاده کرده و از ترفندهایی استفاده می کنند تا آنها دچار فومو شوند.

نمونه بارزی از این سبک فروش، زمانی است که فروشگاه اینترنتی کالایی را برای فروش عرضه کرده و اعلام می کند که فقط یک عدد از آن در انبار باقی مانده است. پس مشتری با دیدن چنین کالایی، تلاش می کند تا از قافله خرید آن محصول عقب نیفتاده و سریع آن را بخرد.

حتی به این فکر نمی کند که به چنین کالایی نیاز دارد یا خیر؟ یا اصلا کالای مورد نیاز کیفیت لازم برای استفاده را دارد یا نه؟ این مثال بارزی از فومو در هنگام خرید است.

مفهوم فومو در بازار ارزهای دیجیتال

علت های درگیر شدن به فومو

اصلی ترین علت درگیری فومو، «طمع» است. چون وقتی دیگر معامله گران و یا سرمایه گذاران را  بینیم که به سودهای چشمگیر رسیده اند، ناخودآگاه خود را با آنها مقایسه می کنیم.

بنابراین سطح انتظارات و طمع ما برای کسب سود بیش از حد بالا می رود و بدون در نظر گرفتن میزان ریسک، دست به خرید و فروش خواهیم زد.

مثلا حالتی را در نظر بگیرید که قیمت یک ارز دیجیتال بی دلیل رشد چشمگیر داشته باشد. در چنین شرایطی ترس جا ماندن از بقیه را خواهیم داشت و با هدف رسیدن به سود، اقدام به خرید می کنیم. حتی می دانیم که خرید این دارایی در چنین قیمتی منطقی نیست و شاید مجبور به فروش آن در کف قیمتی شویم. اما طمع چشم مار را کور کرده و ناخواسته دچار فومو شده ایم.

در کنار طمع، عوامل دیگری همچون ترس، هیجان، بی تابی، اضطراب و حسادت است که باعث تشدید فومو می شود. عواملی که اگر کنترل نشوند، باعث نادیده گرفتن استراتژی های سرمایه گذاری و ضررهای بزرگ می شود.

فومو چه نتایجی را به دنبال دارد؟

سندروم فومو شاید موضوعی به ظاهر ساده باشد؛ اما نتایج بسیار مخربی بر فعالیت های اقتصادی و زندگی شخصی افراد دارد. چون با تشدید فومو، فرد دچار نوعی سرخوردگی و احساس شکست در زندگی می شود.

پس میزان رضایت شخصی او از زندگی کاهش می یابد و چه بسا دچار اختلال در خواب هم شود. اما هدف ما از بررسی نتایج فومو در این بخش، اشاره به مباحث مرتبط به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است.

چون نتایج فومو در بازار ارز دیجیتال نمود بیشتری دارد. دامنه نوسان ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است و امکان ضرر و سود های کلان برای فعالان این بازار وجود دارد. پس شاید در عرض چند دقیقه، سرمایه شما چند برابر شده و یا بخش زیای از پول خود را از دست دهید.

چون اگر چندین سرمایه گذار و تحلیلگر بزرگ به شما پیشنهاد خرید بیت کوین دهند، شما وسوسه خواهید شد. پس بدون در نظر گرفتن مدیریت ریسک و برای رهایی از ترس از دست دادن فرصت کسب سود، بخش زیادی از سرمایه خود را به خرید بیت کوین اختصاص می دهید.

در این بین بازار ارز دیجیتال تحت تاثیر سخنرانی یک شخصیت بزرگ اقتصادی، دچار اصلاحی شدید می شود. مانند سخنرانی چند وقت پیش وارن بافت که باعث ریزش شدید بیت کوین و اکثر کوین های دیجیتال شد.

پس شما دچار ضرری بزرگ خواهید شد و مدام خود را بابت سرمایه گذاری بدون فکر ملامت خواهید کرد. اگر این شرایط بارها برای شما اتفاق بیفتد، دیگر تمرکز لازم برای سرمایه گذاری را نخواهید داشت. پس فکر می کنید که بد شانس هستید و مدام خود را به خاطر اشتباه انجام شده، سرزنش خواهید کرد. لذا منطق حکم می کند که معاملات خود را به دور از حرف دیگران و هیجان انجام دهید.

نتایج فومو چیست؟

نشانه های فومو چیست؟

فومو یک بیماری با علایم مشخص نیست که بتوان آن را از روی ظاهر افراد تشخیص داد. پس شاید بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده و خود فرد از آن بی خبر باشد. اما ابتلا به این سندروم نشانه هایی دارد که به افراد در تشخیص و کنترل فومو کمک خواهد کرد. اما نشانه های ابتلا به فومو چیست؟

۱ – رضایت کم از زندگی

وقتی شرایط زندگی و کسب و کار خود را با دیگران مقایسه کنید، دچار نوعی حس نارضایتی خواهید شد. این نارضایتی باعث ایجاد نوعی حس عقب ماندن از دیگران می شود و فرد را وادار به انجام کارهای احساسی می کند.

البته هر چقدر میزان استفاده از شبکه های اجتماعی بیشتر باشد، این نارضایتی افزایش می یابد. چون فرد ناخودآگاه زنگ افراد موفق را دیده و خود را با آنها مقایسه می کند.

۲ – همیشه بله گفتن

برای موفقیت در سرمایه گذاری لازم نیست که هر روز معامله انجام داد و به هر پیشنهاد خریدی «بله» گفت. یک معامله گر باید بتواند در هر موقعیتی، شرایط را سنجیده و انتخابی درست بگیرد.

پس گاهی اوقات لازم است که پیشنهاد های معاملاتی را رد کنیم. چون همیشه فرصت خرید و فروش و رسیدن به سود در بازارهای مالی وجود دارد و شما از کسی عقب نمی مانید.

۳ – سبک زندگی سریع

پول در بازار سرمایه از جیب معامله گر عجول به جیب فرد صبور منتقل می شود. این ضرب المثل رایج در بین معامله گران بازار بورس و یا ارز دیجیتال است. چون ماهیت بازارهای مالی با نوسان قیمت همراه است و فرد سرمایه گذار باید ذهنیت خود را برای پذیرش این موضوع آماده کند.

پس با یک کاهش و یا افزایش جزئی قیمت، نباید درگیر فومو شد. بنابراین خیلی از این شاخه به آن شاخه پریدن و تغییر سرگرمی های رایج، ممکن است شما را درگیر فومو کند.

سبک زندگی سریع از نشانه های فومو

۴ – میل به داشتن روابط اجتماعی زیاد

معمولا افرادی که اصرار به داشتن یک رفیق همیشگی دارند، دچار فومو هستند. چون این اشخاص از تنهایی و طرد شدن می ترسند و همواره سعی دارند تا با شلوغ کردن نگه داشتن اطراف خود، از تنهایی فرار کنند.

ورژن پیشرفته ای از این میل به داشتن دوستان زیاد، باعث ایجاد شخصیتی وابسته می شود. کسی هم که شخصیت وابسته داشته باشد، قادر به تصمیم گیری نیست و همواره وابسته به نظر دیگران خواهد بود. این همان نشانه ای از گرفتار شدن در فومو است.

۵ – ابتلا به سندروم درخشیدن

شاید برای شما سوال باشد که ارتباط بین سندروم درخشیدن و فومو در چیست؟ اما سندروم درخشیدن از نشانه های قطعی فومو است که برای افرادی پیش می آید که به نظر دیگران اهمیت می دهند.

برای این افراد مهم است که دیگران چه نظری درباره او دارند. پس همیشه سعی دارند تا خود را با ترندهای روز دنیا پیش ببرند. اگر هم یک کوین تبدیل به ترندی در بازار ارز دیجیتال شود، این شخص آن را خریداری می کند!

۶ – سبک زندگی ناسالم

فومو مفهوم عجیب و غریبی نیست و تقریبا هر انسانی در طول زندگی آن را تجربه خواهد کرد. چون هر رفتار یا عادت غلطی که توانایی انتخاب درست را از ما بگیرد، نشانه هایی از فومو است.

این رفتار می تواند بی احتیاطی در رانندگی، خستگی، استرس، کمبود خواب و تمامی عادت های غلطی باشد که به طور روزانه انجام می دهیم. عادت های غلطی که علاوه بر معاملات، زندگی شخصی ما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. پس هر عادت غلطی که منجر به سبک زندگی ناسالم شود، نشانه ای از فومو است.

سبک زندگی ناسالم

۷ – فعالیت بیش از اندازه در شبکه های اجتماعی

گاهی اوقات ساعت ها مشغول لایک کردن استوری دوستان و گردش در شبکه های اجتماعی هستیم. وقتی به خود می آییم که زمان زیادی از طول روز گذشته و هیچ کار مفیدی انجام نشده است.

پس ذهن به صورت ناخودآگاه، شرایط زندگی شما را با دیگر افراد مقایسه می کند. این موضوع باعث ایجاد نوعی احساس شکست در افراد شده و فرد را به انجام کارهای هیجانی وادار می کند. این همان نشانه ای از فومو است که با تغییر در رفتار، امکان کنترل آن وجود دارد.

۸ – حس از دست دادن و فومو

اگر دوستان شما پستی را در اینستاگرام منتشر کنند که نشان از یک تغییر مثبت در زندگی آنها باشد، شما دچار فومو می شوید. چون احساس می کنید که فرصت های زیادی را ازدست داده و کیفیت زندگی شما نسبت به آنها کمتر است.

چنین شرایطی در انجام معاملات هم وجود دارد. چون با دیدن سود ده بودن دارایی دوستان خود، حس عقب ماندگی از بازار را خواهید داشت. پس آرامش زندگی شما از بین می رود و درگیر یک سری مشکلات جسمی و روانی خواهید شد.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

چگونه می توان فومو را کنترل کرد؟

در کنار تمام نشانه هایی که برای فومو لیست کردیم، راه های برای کنترل این سندروم وجود دارد. چون تا به اینجای کار باید فهمیده باشید که فومو نوعی حس است که می توان آن را با خودآگاهی بیشتر، مدیریت ریسک و نظم بخشی به زندگی کنترل کرد.

اینکه بخواهیم سرمایه گذاری را به دور از استرس و ترس انجام دهیم، تقریبا غیرممکن است. چون اکثر مردم پول هایی را وارد سرمایه گذاری می کنند که حاصل یک عمر زحمت و پس انداز آنها است. پس کاملا طبیعی است که ترس از دست دادن یک شبه آن را داشته باشند.

اما ترس از دست دادن سرمایه با اضطراب جا ماندن از دیگران یا همان فومو فرق دارد. پس انجام رفتارهای هیجانی و معاملات غیر منطقی قابل توجیه نیست. در ادامه این بخش نکاتی را معرفی می کنیم که به شما در مقابله با فومو و کنترل آن، کمک خواهد کرد.

۱ – شرایط معامله برای همه یکسان است

تصور نکنید که ضرر و بلاتکلیفی بازار تنها برای شما است؛ این یکی از اشتباهات رایج در بازار ارز دیجتال می باشد. چون فضای حاکم بر بازار ارز دیجیتال و یا بورس برای همه یکسان است و شما در این بازار تنها نیستید.

مثلا اگر یک شرایط بلاتکلیفی بر بازار حاکم بوده و اکثر معامله گران در ضرر هستند، نباید فقط آن را برای خود در نظر گرفت. درک این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا از اضطراب بازار دور بوده و به آرامش برسید.

۲ – برای موفقیت در معاملات، احساسات را حذف کنید

نوسان قیمت از ویژگی های اصلی بازارهای مالی است و معامله گر باید این موضوع را بپذیرد. پس راهکار رهایی از فومو در بورس و با بازار ارز دیجیتال چیست؟ معامله گر باید یک استراتژی مشخص برای سرمایه گذاری داشته و احساسات را به کلی کنار بگذارد. چون تنها با کنترل احساسات است که می توان اعتماد بیشتری نسبت به معاملات خود داشت.

حذف احساسات از معاملات

۳ – از تجربیات شخصی خود درس بگیرید

برای پوست کلفت شدن در بازارهای مالی و کسب تجربه، باید زمان و سرمایه کافی را صرف کرد. چون امکان حذف کامل فومو وجود ندارد و حتی افراد حرفه ای هم شاید در چنین وضعیتی قرار بگیرند.

اما مهم این است که از تمامی شکست ها و یا فرصت های ازدست رفته بازار سرمایه درس بگیریم. این تجربه باعث می شود تا اشتباهی را دو بار تکرار نکنیم و معاملات با سطح اطمینان بیشتری انجام شوند.

۴ – فرصت های سرمایه گذاری همیشه در بازار وجود دارد

ابزارهای موجود در بازار ارز دیجیتال و یا بورس بسیار زیاد است. پس همیشه فرصت هایی جذاب برای سرمایه گذاری وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد.

این باور به شما کم خواهد کرد تا اسیر جوسازی های موجود در بازار نشوید. چون افرادی هستند که با عناوینی چون فرصت تکرار نشدنی و بهترین فرصت سرمایه گذاری، شما را به سمت فومو هدایت می کنند. همیشه فرصت های مناسب برای سرمایه گذاری وجود دارد و بازارهای مالی ماراتن نیست که با عقب افتادن از یک موج معاملاتی، دیگر نتوان سود کسب کرد.

۵ – دنبال کردن یک برنامه معاملاتی مشخص

معامله گر باید استراتژی خاص خود را داشته و حدالامکان به آن پایبند باشد. رفتار کردن بر اساس یک برنامه مشخص، باعث بی خیالی معامله گر نسبت به هیجانات بازار می شود.

چون سرمایه گذار بر اساس استراتژی خود عمل کرده و اسیر جو حاکم بر بازار نمی شود. این گزینه در کنترل فومو و دوری از هیجانات بازار بسیار موثر است.

داشتن برنامه معاملاتی مشخص

۶ – با سرمایه ای وارد بازار شوید که تحمل از دست دادن آن را داشته باشید

سرمایه گذاری در بازارهای مالی بدون قبول ریسک معنی ندارد. چون هر چقدر هم که فردی با تجربه و حرفه ای باشید، امکان شکست برنامه معاملاتی شما وجود دارد.

پس باید پولی را وارد این بازار کنید که از دست دادن آن، زندگی شما را خیلی تغییر ندهد. یعنی هیچ وقت پول ماشین یا منزل شخصی خود را برای معامله در این بازارها وارد نکنید. اگر ظرفیت از دست دادن این پول را داشته باشید، معاملات شما منطقی تر و به دور از گرفتاری در حالت فومو خواهد بود.

منظور از فومو در بازار بورس چیست

نتیجه گیری

بازار ارزهای دیجیتال یکی از بازارهای جدید با اصطلاحات خاص خود است. فعالیت در این بازار نیاز به تجربه و دانش کافی در این زمینه دارد. چون دامنه نوسان رمز ارزهای نسبت به بورس و یا بازارهای قدیمی بیشتر است.

پس سرمایه معامله گر می تواند در کسری از ثانیه چند برابر شده و یا به کلی از بین رود. فومو، یکی از این اصطلاحات رایج در بازارهای مالی است که افراد را ناخواسته درگیر خود می کند. پس تصمیم گرفتیم که در این مقاله به بررسی این مفهوم بپردازیم که فومو چیست؟

حتی نشانه هایی از این حالت و راهکارهای برای کنترل آن را در این مطلب آوردیم. شما هم می توانید با ارائه نظرات سازنده خود، در کامل شدن این مطلب به ما کمک کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: کیوان چوگلی

سلام.کیوان هستم، کارشناسی ارشد ریاضیات مالی و علاقمند به مباحث سرمایه گذاری در اوراق بهادار و بورس می باشم..به نویسندگی و نوشتن علاقمند هستم و همیشه در پی یادگیری مطالب جدید ...با نظرات خود بنده و تیم بلاگر نت نظر را دلگرمی دهید..