in

ورزش تیراندازی با کمان و آشنایی با قوانین آن

تیراندازی با کمان

شاید بیشتر شما با ورزش تیراندازی با کمان آشنا یا حتی اسم آن را شنیده باشید. تیراندازی با کمان ورزشی کم خطر و مفید بوده و برای همه سنین سرگرمی مناسبی است. این ورزش، از جمله ورزش هایی است که پیامبر اسلام توصیه کرده است. تیراندازی با کمان فعالیتی است که به عنوان ورزش یا برای شکار و برای جنگ استفاده می شود.

آشنایی با ورزش تیراندازی با کمان

تاریخچه ورزش تیراندازی با کمان

ورزش تیراندازی با کمان یکی از قدیمی ترین ورزش ها و هنر بشری محسوب می شود. تیراندازی در گذشته از جمله فنون مهمی بود که یادگیری آن مزیت بزرگی محسوب می شد.

حدود ۲۰ هزار سال قبل از میلاد انسان های اولیه که در مصر زندگی می کردند برای تیراندازی از تیر و کمان استفاده می کردند. تاریخچه ورزش تیراندازی با کمان حدودا به ۵ هزار سال قبل از شروع اولین نشانه های جنگاوری روی کره زمین برمی گردد.

تیراندازی با کمان طبق گفته تاریخ نگاران از جمله ابزارهای اصلی بود که باعث پیشرفت تمدن بشری شد. تکامل این ورزش همراه با شروع تاریخ بشر بوده و شواهد زیادی در سراسر جهان از کمانداران باستان یافت شده است.

اولین باشگاه تیراندازی توسط آلمانی ها در قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی بوده که فقط مختص مردان بود. اولین مسابقات قهرمانی زنان نیز در سال ۱۹۵۸ میلادی برگزار شد.

تاریخچه تیراندازی با کمان

انواع تیراندازی با کمان

ابزار تیراندازی با کمان از کمانی منحنی شکل و تیری که سر آن از جنس سنگ یا فلز نوک تیز است، تشکیل شده است. کمان ها انواع مختلفی دارند و تیراندازی با هرکدام تجربه و راهکار متفاوتی دارد. تیراندازی با کمان در رشته های مختلف برگزار می شود که عبارتند از:

۱ . کمان ریکرو

این کمان از ساده ترین و ابتدایی ترین نوع کمان است. کمان ریکرو از یک قبضه، دو بازو و یک زه تشکیل شده است. معمولا افراد مبتدی و تازه کار این کمان را انتخاب می کنند.

برای سالم ماندن کمان معمولا بعد از استفاده باید اجزای آن از هم جدا شوند.

کمان ریکرو

۲ . کمان سنتی

این کمان مثل کمان های اولیه بسیار ساده است و هیچ گونه تجهیزاتی ندارد و تنها یک قبضه و زه به آن متصل است. کمان سنتی از یک تکه چوب ساخته می شود و در بازار کمتر وجود دارد، به همین دلیل کاربرد آن در مسابقات بسیار کم است.

کمان سنتی

۳ . کمان کامپوند

کمان کامپوند شبیه کمان ریکرو است اما کمی متفاوت تر و پیشرفته تر است و از دقت و قدرت بالاتری برخوردار است.

کامپوند از بخش هایی چون بازو، سایت، قبضه قرقره، استاپ لایزر، شوکر و پیپ سایت تشکیل شده است و به دلیل داشتن وسایل جانبی زیادی که در آن به کار رفته از دقت و سرعت بالایی برخوردار است.

کمان کامپوند

۴ . کمان کراسبو

این کمان بیشتر در قرون وسطی کاربرد داشته و در جنگ ها از این کمان استفاده می کردند. امروزه بیشتر از کمان کراسبو برای شکار استفاده می کنند.

کمان کرا

قوانین ورزش تیر اندازی

همه کمانداران ملزم به رعایت قوانین تیراندازی با تیر و کمان هستند. در ادامه برخی از مهمترین قوانین ورزش تیراندازی با کمان ذکر شده است.

 • مسابقات تیر و کمان در سطح بین المللی به دو صورت جهانی و المپیک برگزار می شود.
 • تیراندازی در خارج از سالن در دو بخش زنان و مردان برگزار می شود.
 • بخش مردان در فاصله ۳۰، ۵۰، ۷۰، ۹۰
 • بخش زنان در فاصله ۳۰، ۵۰، ۶۰، ۷۰
 • حداکثر زمان مجاز برای پرتاب تیرهای سه پر دو دقیقه و برای تیرهای شش پر چهار دقیقه
 • در هیچ صورت تیراندازان مجاز نیستند یک تیر را دوبار شلیک کنند. اما اگر تیر سقوط کند یا متزلزل شود، در این صورت امکان دارد زمان اضافی به تیرانداز اختصاص یابد.
 • تیرانداز در داخل سالن برای زنان و مردان در دو فاصله ۱۸ و ۲۵ متر برگزار می شود.
 • برگزاری مسابقات به صورت تیمی یا انفرادی یا ترکیبی از دو کلاس می باشد.
 • امکان دارد ورزشکاران رد صلاحیت شوند، امتیازاتشان کسر شود و یا به دلیل نقض قوانین جریمه شوند.
 • تیرانداز باید مسیر هدف گیری را تا زمان اصابت تیر به هدف دنبال کند.
 • اقدام به تیراندازی حتما باید از یک سمت انجام شود.

ورزش تیراندازی با کمان در المپیک

اولین دوره ورزش تیراندازی با کمان در بازی های المپیک تابستانی سال ۱۹۰۰ برگزار شد. این مسابقات طی شش مسابقه ورزشی تیراندازی با کمان بود که در شهر پاریس (فرانسه) برگزار شد و ۱۵۳ ورزشکار در این مسابقه با یکدیگر رقابت داشتند.

در این مسابقات ورزشکاران از کشورهای بلژیک، فرانسه و هلند فرستاده شده بودند و ورزشکاران هلند نامشان معلوم نبود و هیچ یک از آنها نیز موفق به کسب مدال نشدند.

المپیک تیراندازی با کمان

تیراندازی با کمان بانوان

زهرا نعمتی از بانوان غیور کشورمان که در بازی های قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۵ موفق شد در مرحله نیمه نهایی سهمیه المپیک ریو را بدست آورد. اولین ورزشکار دارای معلولیت بود که توانست موفق به دریافت دو سهمیه المپیک و پارالمپیک شد. او به عنوان پرچمدار ایران در بازی های ریوی ۲۰۱۶ نیز انتخاب شد.

تیراندازی بانوان

نتیجه گیری

در این مطلب با ورزش تیراندازی با کمان آشنا شدیم. با وجود رشته های ورزشی زیاد، تیراندازی با کمان ورزشی کم خطر بوده و برای هر سنی مناسب است. شما نیز اگر تجربه یا پیشنهادی در رابطه با تیراندازی با کمان دارید، نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: آوین چوگلی

اوین هستم، بهمن ماهی و عاشق کار با لب تاب و کارهای اینترنتی هستم. به نویسندگی علاقه ی چندانی نداشتم ولی از وقتی با نت نظر آشنا شدم به کار نویسندگی علاقه پیدا کردم. عاشق گردش و تجربه های جدید هستم.