in

بهترین فیلم های پلیسی ایرانی – لیست ۱۰تایی

بهترین فیلم پلیسی ایرانی

 بهترین فیلم های پلیسی ایرانی لیست بلند بالایی ندارد و به این ژانر در سینمای ایران زیاد پرداخته نشده است، اما در سال ‌های اخیر فیلم‌ های پلیسی ساخته شده پیشرفت چشمگیری از لحاظ فیلمنامه و تکنیک های ساخت داشته ‌اند. در واقع کارگردان ها جسارت بیشتری برای بیان دغدغه اجتماعی خود پیدا کرده اند.

بهترین فیلم های پلیسی ایرانی درباره مسائل مختلفی از جمله مواد مخدر، دزدی، جنایت و جرائم رایانه ای است. این فیلم ها علاوه بر محور اکشن و جنایی، گاهی رگه ‌هایی از درام نیز دارند و داستان هم ‌زمان با دو ژانر پیش می ‌رود. در برخی از بهترین فیلم های پلیسی ایرانی شاهد حضور ماشین، تجهیزات و نیروی پلیس هستیم که بیشتر آنها با همکاری نیروی انتظامی صورت گرفته است.

تعدادی از فیلمسازان تنها به گرفتن مجوز بسنده کرده اند و خبری از ماشین پلیس و ژانر اکشن نیست اما داستان را با درون مایه جنایی و پلیسی برای مخاطب تعریف می کند.

فیلم پلیسی ایرانی

بهترین فیلم های پلیسی ایرانی 

۱- مرد بازنده

فیلم مرد بازنده هفتمین فیلم بلند محمد حسین مهدویان است که در سال ۱۴۰۰ ساخته شده است. قهرمان داستان با بازی جواد عزتی کاراگاهی است که مسئول رسیدگی به پرونده قتل شده است.

وسواس کاری و تحقیقاتش او را به یک باند مفسد اقتصادی می رساند و رازهای بیشتری در ادامه تحقیقاتش برملا می شود. رعنا آزادی ‌ور، آناهیتا درگاهی و بابک کریمی دیگر بازیگران این فیلم هستند.

 ۲- متری شیش و نیم

فیلم متری شیش و نیم دومین فیلم بلند سعید روستایی است که در سال ۱۳۹۷ ساخته شده است. محوریت این فیلم مواد مخدر است و افرادی که قربانی عواقب مراوده با قاچاقچیان هستند. در این فیلم با داستان زندگی شخصی دو قهرمان و ضد قهرمان داستان کمابیش آشنا می شویم و چگونگی برخورد آنها با هم و در نهایت سرانجامی که منتظر آنهاست.

پیمان معادی، نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی و پریناز ایزدیار جلوی دوربین روستایی بازی کرده اند. این فیلم موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد. این فیلم را می توان از جمله فیلم های پلیسی ایرانی یگان ویژه به شمار آورد.

بهترین فیلم های پلیسی ایرانی

 ۳- دیدن این فیلم جرم است

فیلم دیدن این فیلم جرم است را رضا زهتابچیان در ژانر سیاسی و جنایی در سال ۱۳۹۷ ساخته است. فیلم داستان جوانی است که به دنبال اتفاقی که برای همسر باردارش می افتد تصمیم به افشای فساد گروه و شخص خلافکاری می گیرد.

اما دخیل بودن آنها در ارگان های سیاسی مانع از افشای حقایق می شود، حالا او باید به تنهایی تصمیم بگیرد که چطور قانون را اجرا کند. امیر آقایی، حسین پاکدل، لیندا کیانی و محمود پاک نیت در این فیلم نقش آفرینی کرده اند.

فیلم پلیسی ایرانی دیدن این فیلم جرم است به دنبال حاشیه هایی که برایش ایجاد شده بود بعد از دو سال انتظار در سال ۱۳۹۹ اجازه اکران آنلاین گرفت.

بهترین فیلم پلیسی ایرانی

۴- اسید از بهترین فیلم های پلیسی ایرانی

فیلم اسید را بهنود محمدی پور در سال ۱۳۹۴ ساخته است. داستان فیلم درباره باندهای مواد مخدر است. قهرمان داستان کاراگاهی است که برای پیدا کردن عوامل و سرکرده باند مواد مخدر تصمیم می‌گیرد وارد آن گروه شود و اعتماد آنها را جلب کند تا تحقیقاتش را کامل کند.

کامران تفتی، کورش تهامی، هادی ساعی، روناک یونسی و فرهاد بشارتی بازیگران این فیلم هستند.

فیلم پلیسی

 ۵- گناهکاران

فیلم گناهکاران به کارگردانی فرامر قریبیان در سال ۱۳۹۰ جلوی دوربین رفته است. داستان این فیلم پر بازیگر درباره قتل دختری است و دو کاراگاه مامور پیدا کردن قاتل می شوند. دو کاراگاه یا همان قهرمان های داستان تفاوت زیادی با هم دارند، یکی آرام و منطقی است و دیگری پرخاشگر و عصبی.

آنها مضنونین زیادی دارند و هر شخصی می تواند در این پرونده دخیل باشد و این کار آنها را پیچیده می کنند. همایون ارشادی، رامبد جوان، بهاره کیان افشار، شقایق فراهانی، سام قریبیان و کوروش تهامی از جمله بازیگران این فیلم هستند.

فیلم کاراگاهی

 ۶- شب روباه از فیلم های پلیسی

همایون اسعدیان فیلم شب روباه را در سال ۱۳۷۵ نوشته و کارگردانی کرده است. داستان فیلم درباره یک قاچاقچی قدیمی مواد مخدر به نام روباه است که برای انتقام قتل همسرش به ایران می آید و می خواهد تشکیلات خود را سر و سامان دهد. پلیس به دنبال دستگیری اوست.

اما او دنبال دوستانش می گردد تا نقشه اش را پیاده کند. محمد متوسلانی، غلامحسین لطفی، امیرحسین صدیق، زیبا بروفه و اکبر عبدی در این فیلم نقش آفرینی کرده اند.

فیلم پلیسی

۷- عقرب

فیلم عقرب را گروهی از کارگردانان با مشاوره بهروز افخمی در سال ۱۳۷۵ ساخته اند. فیلم درباره گروهی از قاچاقچیان جنوب کشور است که یکی از افسران پلیس رشوه می دهند تا محموله خود را منطقه ای عبور دهند.

روز نقل و انتقال اما اتفاقی خارج از انتظار آنها رخ می دهد. این فیلم باز هم با نقش آفرینی جمشید هاشم‌ پور در کنار آتیلا پسیانی، محمد صالح علا و کاظم هژیرآزاد روی پرده سینماها رفته است.

فیلم جمشید هاشم پور

۸- نیش

فیلم نیش به کارگردانی همایون اسعدیان در سال ۱۳۷۳ ساخته شده است. داستان فیلم از اعدام یک قاچاقچی شروع می شود و برادرش برای انتقام همسر و فرزند پلیسی را که مسبب اعدام شده بود، می کشد.

افسر پلیس برای پیدا کردن قاتل همسر و فرزندش به دنبال آشنایی با قاچاقچیان و رابط آنها می افتد تا قاتل را به دام بیندازد. جمشید هاشم‌ پور، ابوالفضل پورعرب، غلامحسین لطفی و رضاکرم رضایی بازیگران این فیلم هستند.

فیلم پلیسی مواد مخدر

۹- قافله

فیلم قافله به نویسندگی و کارگردانی مجید جوانمرد و نقش آفرینی جمشید هاشم‌ پور در سال ۱۳۷۱ با محوریت مواد مخدر ساخته شد. داستان فیلم حول کشته شدن یک افسر پلیس می چرخد که در درگیری بین قاچاقچیان و پلیس هدف شلیک گلوله قرار می گیرد.

پسر عموی او بعد از مرگش به بلوچستان می رودتا راه او را ادامه دهد. کتایون ریاحی، منوچهر حامدی، پرستو گلستانی و شاهد احمدلو نیز در این بازی کرده اند.

فیلم پلیسی

 ۱۰- تیغ و ابریشم

فیلم تیغ و ابریشم را مسعود کیمیایی در سال ۱۳۶۴ جلوی دوربین برده است و در آن جلال پیشوائیان، محمد صالح ‌علا، جمشید هاشم ‌پور، فریماه فرجامی و فرامرز صدیقی ایفای نقش کرده اند.

موضوع فیلم درباره قاچاق مواد مخدر است و تیمی در بانکوک تصمیم دارند محموله ۲۰ تنی هروئین را به ایران وارد کنند. برنامه آنها پخش کردن مواد مخدر در میان دانش آموزان و دانشجویان و حتی در جبهه جنگ است.

محور اصلی این فیلم نیز نیز مانند بیشتر آثار کیمیایی دغدغه مشکلات اجتماعی است که ضد قهرمان ها در زندان و در جاده ها با حمل مواد مخدر به آن دامن می زنند.

بهترین فیلم های پلیسی ایرانی

 کلام آخر

بهترین فیلم های پلیسی ایرانی به این لیست ختم نمی شوند و فیلم چه کسی امیر را کشت ساخته مهدی کرم ‌پور، صحنه جرم ورود ممنوع به کارگردانی ابراهیم شیبانی، قتل آنلاین ساخته مسعود آب‌ پرور، آخرین بار کی سحر را دیدی؟ به کارگردانی فرزاد موتمن، اسید ساخته محمدی‌پور و علفزار ساخته کاظم دانشی نیز در میان فیلم های پلیسی ایرانی قرار دارند. اگر شما نیز فیلمی درباره قاچاق مواد مخدر، قتل یا سایر موارد را دیده اید می توانید با اشتراک آنها به کامل شدن لیست کمک کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: پریسا ایرانی