in

عوامل استرس زا در خانه – لیست ۱۰ تایی + راهکار درمانی

چه عواملی در خانه باعث استرس می شود؟

همانطور که می دانید یکی از عوامل نداشتن آرامش در محیط خانه، استرس و فشار ناشی از موارد مختلفی است که افراد زیادی با آن رو به رو هستند. در عصر جدید افراد زیادی به صورت دورکاری مشغول به فعالیت هستند و بیشتر وقت خود را در محیط خانه می گذرانند. این موضوع سبب می شود افراد بیشتر از قبل با عوامل استرس زا در خانه دست و پنجه نرم کنند. اما عوامل استرس زا کدام ها هستند؟ چه راهکار هایی برای رفع و کاهش استرس وجود دارد؟

عوامل استرس زا در خانه

عوامل استرس زا در خانه

۱) کار کردن در منزل

گاهی اوقات افراد تصور می کنند کار کردن در خانه بهتر و راحت تر است و نکات مثبت زیادی خواهد داشت. آن ها با این کار قصد دارند که از شر رفت و آمد به محل کار خلاص شوند و زمان بیشتری را در کنار خانواده خود بگذرانند. علاوه بر این تصور می کنند کار کردن در محیط آرام خانه لذت بخش تر است. اما این تنها ظاهر موضوع را نشان می دهد و متاسفانه همه چیز آن قدر شیرین و ساده نیست. در واقع کار کردن در خانه نکات منفی زیادی دارد و سبب افزایش فشار و استرس در فرد و همچنین سایر اعضای خانواده می گردد.

عوامل استرس زا در خانه

۲) اسناد مالی

یکی دیگر از عوامل استرس زا در خانه، وجود اسنادی همچون: صورت حساب ها، دفترچه های بانک و قبض ها هستند. این موارد در نوع خود می توانند استرس زا باشند و ذهن شما را به خود مشغول کنند‌.

۳) خانواده یا هم خانه ای

شما چه با خانواده و چه با دوست خود در یک خانه زندگی کنید، ممکن است هر چند وقت یک بار بر سر موضوعی با هم اختلاف نظر پیدا کرده و دچار استرس و ناراحتی شوید. این موضوع کاملا اجتناب ناپذیر است و ظاهرا راه حلی به جز تحمل برای آن وجود ندارد‌. اما باز هم راه هایی وجود دارد که چنین اختلافاتی را به حداقل برسانید.

عوامل استرس زا در خانواده

۴) آینه های موجود در منزل، از عوامل استرس زا در خانه

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما طبق تحقیقاتی که در موسسه روانپزشکی لندن انجام گرفت، مشخص شد نگاه کردن زیاد به آینه سبب تشدید استرس در فرد شده و ایده خوبی برای دکوراسیون منزل نیستند.

۵) به هم ریختگی محیط خانه

طبق نظر محققین کسانی که در یک خانه به هم ریخته و نامرتب زندگی می کنند، میزان هورمون استرس در خون آن ها بیشتر است. در واقع وجود مقدار زیادی آشغال در خانه، اسباب بازی های بچه و وجود ظرف های کثیف زیاد در سینک ظرفشویی استرس را تشدید می کند.

خانه به هم ریخته از عوامل استرس زا

۶) تغذیه نامناسب

از دیگر عوامل استرس زا در خانه، تغذیه نامناسب است. در میان افراد جمله معروفی وجود دارد که می گوید: ما همان چیزی هستیم که می خوریم. این جمله چندان غلط نیست و به واقعیت نیز بسیار نزدیک است. همانطور که انجمن مدیریت استرس نیز اعلام کرده، غذایی که ما می خوریم با سطح استرس ما رابطه مستقیم دارد.

۷) صدای تلویزیون

بعضی از افراد عادت دارند به محض رسیدن به خانه، تلویزیون را روشن می کنند و صدای آن را زیاد می کنند. باید بگوییم صدای تلویزیون باعث افزایش علائم استرس و اضطراب شدید شده و تمرکز شما را برای انجام کارهای روزانه کاهش می دهد.

۸) فضای کوچک و تنگ

در حالت کلی فضاهای کوچک استرس زا هستند و نبود پنجره در اتاق اضطراب و فشار را دو چندان می کند. در صورتی که در خانه کار می کنید، سعی کنید فضای بزرگتر و دارای پنجره را برای کار انتخاب کنید.

۹) نبود نور کافی از دیگر عوامل استرس زا

بر اساس مطالعاتی که در سال ۲۰۰۵ انجام شد، نور و به خصوص رنگ ها تاثیر زیادی بر روان افراد دارند. در واقع اتاق های تاریک و کم نور سبب استرس و تنش در افراد می شود.

در صورتی که بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانید، می توانید برای کاهش استرس از لامپ های سبز و سفید استفاده کرده و درها و پنجره ها را در معرض نور طبیعی خورشید و هوای تازه باز بگذارید.

عوامل استرس زا در خانه

۱۰) وجود ابزار و وسایل قدیمی

گاهی اوقات ممکن است وجود وسایل قدیمی در محیط خانه باعث استرس و تنش در ذهن شما شده و آرامش را از شما خواهد گرفت.

درمان خانگی استرس

برای مقابله با عوامل استرس زا در خانه روش های زیادی وجود دارد، که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

درمان خانگی استرس

۱) بی دلیل تلویزیون را روشن نکنید

در صورتی که عادت کرده اید همیشه تلویزیون را روشن نگه دارید، بهتر است این عادت خود را ترک کرده و تنها زمانی آن را روشن کنید که به آن احتیاج دارید.

۲) رژیم غذایی سالم داشته باشید

یکی از راه های کاهش استرس که بسیار موثر است، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب است. در واقع غذاهای سالم با داشتن ویتامین و مواد معدنی زیاد به کاهش استرس شما بسیار کمک می کنند. پس تا حد امکان از خوردن غذاهای چرب، شیرین و کافئین دار اجتناب کنید.

۳) محیط خانه را تمیز نگه دارید

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، نامرتب بودن محیط خانه یکی از مهم ترین عوامل استرس زا به حساب می آید. پس سعی کنید تا حد امکان خانه را تمیز نگه دارید تا از استرس و اضطراب به دور باشید.

۴) با هم خانه خود به یک صحبت مشترک برسید

ممکن است اعضای خانواده در انجام کارها با شما هیچ مشارکتی نداشته و این موضوع سبب استرس و ناراحتی شما شود. یا ممکن است هم خانه شما به حریم خصوصی شما احترام نگذاشته و سبب استرس شما شود. بهترین راه این است که ناراحتی ها و صحبت خود را با آن ها مطرح کنید و به یک گفتار منطقی برسید.

۵) تا حد امکان مسائل کاری را به خانه نیاورید

خانه مکانی است که شما در آن جا به استراحت پرداخته و در آن اوقات خوشی را با اعضای خانواده خود می گذرانید. پس بهترین کار این است که مسائل کاری را به خانه نیاورید و آرامش خانه خود را به هم نزنید.

۶) کمتر به آینه نگاه کنید

بهتر است از آینه های کمتری برای تزیین خانه استفاده کنید. خیره شدن زیاد به آینه استرس و اضطراب را در شما افزایش می دهد.

۷) اسناد و مدارک را جلو چشم خود نگذارید

قرار نیست با انجام این کار از مسئولیت های خود فرار کنید. بلکه گذاشتن اسناد در یک پاکت یا پوشه خاص و قرار دادن آن در یک کشو یا اتاق مخصوص، آرامش ذهنی شما را بسیار بیشتر می کند.

۸) به موسیقی ملایم گوش دهید

بدون شک می دانید که موسیقی می تواند معجزه کند. پس خوب است موسیقی ملایم و بی کلامی را انتخاب کرده و در خانه پخش کنید. این کار آرامش خاطر شما را دو چندان می کند.

کلام آخر:

امروزه با توجه به فشار های درونی و بیرونی، افراد زیادی از وجود استرس و اضطراب رنج می برند. همانطور که در بالا اشاره شد، مواردی همچون دکوراسیون خانه و اعضای خانواده نیز شامل عوامل استرس زا در خانه می شود.

با راهکارهایی که گفته شد، می توانید استرس را از خود دور کرده و به آرامش برسید. شما نیز اگر راهکارهای دیگری برای کاهش استرس می شناسید، حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: آوا ادهمی

از کودکی عاشق تجربه چیز های جدید و نوشتن داستان بودم. سعی می کردم با نوشتن خاطرات بچگی و اتفاقاتی که واسم رخ می داد، علاقم رو به نوشتن بروز بدم و چند تا کتاب داستان واسه خودم بسازم‌. از وقتی کار نویسندگی رو شروع کردم واقعا از کارم لذت می برم و سعی می کنم شما رو هم با مطالبی که واقعا برای من جذاب هستن، آشنا کنم. می دونم هنوز اول راه هستم و تجربه ها و اتفاقات جذابی پیش رو دارم.