in

همه چیز در مورد فرقه فراماسونری

فرقه فراماسونری چیست

پیش از پرداختن به محتوای اصلی مطلب همه چیز در مورد فرقه فراماسونری و در آغاز با تعریف فرقه آشنا شویم بررسی می کنیم به چه چیزی در اصل فرقه می گویند. فرقه در معنی لغوی به معنای جماعت، جمع، جمعیت، حزب، دسته، صنف، طایفه، طبقه، فریق، گروه است. در کاربرد امروزی این کلمه، عبارتی برای اشاره به جنبش‌های نوظهور دینی یا گروه‌های دیگری است که اعتقادات آن ها یا رفتارهایشان از نظر عموم مردم غیرعادی یا غریب به نظر می رسد. گاهی از واژه فرقه به عنوان ابزاری برای تخریب علیه گروه‌هایی استفاده می ‌شود که اعتقادات یا رفتارهایی غیر منطقی و غیر قابل قبول از نظر عرف جامعه را دارند، بدون آن که تعریف دقیق و قابل استنادی با توجه به رفتار افراد از واژه فرقه ارائه شود.

در این مطلب به طور اختصاصی همه چیز در مورد فرقه فراماسونری را بررسی می کنیم. فراماسونری در ایران را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و فرماسونرهای معروف را به شما معرفی می کنیم. همچین در این مطلب با نمادهای فراماسونری آشنا می شوید.

فرقه فراماسونری

فرقه فراماسونری چیست؟

فراماسونری واژه مرموزی است که تا به امروز بارها نام آن چه در داستان ها و فیلم ها و چه در دنیای واقعی و خبرها به گوش همه ما رسیده است. و همیشه با شنیدن آن در هاله ای از ابهام و فکر فرو می رویم، فرقه عجیبی که افراد قدرتمند جهان از جمله اولین رئیس جمهور آمریکا یعنی جورج واشنگتن و بسیاری دیگر مانند چرچیل، ولتر، موتزارت و… عضو آن بوده اند.

فراماسونری به گروه ها و سازمان های پراکنده و مستقل گفته می‌شود. این گروه ها یک سازمان واحد نیستند و مرکز خاصی در جهان ندارند که آن را ریاست کند. در اصل رهبر و سرکرده اصلی ندارند و به صورت سازمانی فعالیت دارند. فراماسونرى یک فرقه ی اجتماعى است و ریشه مذهبی و هیچ ارتباطی با هیچ نوع مذهبی ندارد.

گذشته کهن این فرقه به کانون‌ هایی در اروپای غربی به ویژه انگلستان و فرانسه برمی گردد و به پیمان های برادری اصناف سنگ ‌تراشان بنّا یا مِیسونری می رسد. این فرقه در اصل بزگترین فرقه برادری در دنیا است که از اواخر قرن چهاردهم و همزمان با عصر رنسانس، معلومات سنگتراشان و روابط تجاریشان با مشتریان و دولت را نظم داده و بهبود بخشیدند.

در این میان عواملی وجود داشت که فراماسونری را متمایز و قدرتمند تر از فرقه های دیگر کرد. و باعث به شهرت رسیدن این فرقه شد.

یکی از مهم ترین عوامل عضویت افراد مشور دنیا از جمله رئیس جمهورها، سیاست مدارها و افراد سرشناس و ثروتمند در سراسر دنیا و جمعیت بیشتر آن نسبت به دیگر فرقه ها است. در حال حاضر بین ۳ تا ۵ میلیون فراماسونر در جهان وجود دارد.

مرموز بودن این فرقه و نشست های راز آلود و همچنین تئوری که می گوید آن ها در پشت پرده اداره جهان نقش آفرینی می کنند، همه این ها باعث شده که این گروه در نظر همه جهان به صورت ویژه نمایان شود.

همه چیز در مورد فرقه فراماسونری

فراماسون های معروف در جهان

تعداد قابل توجهی از بهترین و باهوش ترین افراد جهان فراماسون بوده یا هستند. این گروه ها فهرست جامعی را به شما ارائه نمی دهند و موارد ذکر شده در ادامه این مطلب فقط نمونه ای از فراد مهم در این فرقه هستند:

بنیانگذاران این فرقه

مشهورترین فراماسون آمریکا،  جورج واشنگتن بود و شروع کار این فرقه در سال ۱۷۵۲ در فردریکزبورگ، ویرجینیا آغاز شد. دیگر بنیانگذاران که ماسون نیز بودند عبارتند از: بنجامین فرانکلین، مارکیز دو لافایت، رابرت آر. لیوینگستون، جان هنکوک و آرون بور.

روسای جمهور ایالات متحده

چهارده رئیس جمهور ایالات متحده به قطع عضوی از فرقه فراماسون بوده اند: جورج واشنگتن، جیمز مونرو، اندرو جکسون، جیمز پولک، جیمز بوکانن، اندرو جانسون، جیمز گارفیلد، ویلیام مک کینلی، تئودور روزولت، ویلیام هوارد تافت، وارن جی هاردینگ، فرانکلین دی. روزولت، هری اس. ترومن و جرالد آر. فورد.

کاوشگران و ماجراجویان

فراماسونرهایی که مسیرهای جدیدی را رقم زدند عبارتند از دیوی کروکت، جیم بووی، سام هیوستون، کریستوفر «کیت» کارسون، لوئیس و کلارک، چارلز لیندبرگ، و ادوین «باز» آلدرین.

دانشمندان  و نخبه ها

در جامع علم و پزشکی هم بسیاری از فراماسون ها نقش مهمی در جابجایی مرزهای علمی و پزشکی ایفا کرده اند، از جمله ادوارد جنر- کاشف درمان آبله، جوزف لیستر- مردی که مفهوم ضد عفونی کننده در پزشکی را پیشگام بود، و الکساندر فلمینگ برنده جایزه نوبل برای کشف پنی سیلین.

دیگر فراماسونرهای معروف

هنرپیشه ها و هنرمندان: تمام صنعت های هنری سهمی در ماسون ها داشته اند، از جمله برادران رینگلینگ، ویلیام “کانت” بیسی، بزرگ جاز، جان وین، هری هودینی، ریچارد پرایور و مل بلان.

ورزشکاران: ماسون های ورزشکار معروف عبارتند از: رابینسون، جک دمپسی، جان الوی و اسکاتی پیپین.

تاجران بزرگ جهان: هنری فورد، غول صنعت آمریکا، فراماسون بود. فورد با والتر پی کرایسلر، ناتان مایر روچیلد و جان جیکوب آستور، چارلز هیلتون، سرهنگ هارلند سندرز و استیو وزنیاک از بنیانگذاران رایانه اپل، پیوندهای برادری فراماسونری را به اشتراک گذاشت.

رهبران سیاسی جهان: فراماسونرها رهبران بزرگی در جهان ساخته اند. از این میان می توان به سر وینستون چرچیل، فیورلو لاگواردیا، کالاکاوا (پادشاه هاوایی) و بسیاری از انگلیسی ها (از جمله ویلیام چهارم، ادوارد هفتم، ادوارد هشتم، جورج چهارم و جورج ششم) اشاره کرد.

رهبران حقوق مدنی ایالات متحده: فراماسونر هایی که در تلاش برای حقوق برابر برای همه شهروندان ایالات متحده فعال بوده اند، بوکر تی واشنگتن، W.E.B. دوبوآ، تورگود مارشال و مدگر اورز.

هنر و ادبیات: از ماسون‌های معروف دنیای هنر و ادبیات می توان به ولفگانگ آمادئوس موتزارت، الکساندر پوشکین، جاناتون سوئیفت، اسکار وایلد، سر آرتور کانن دویل، الکس هیلی و مارک تواین اشاره کرد.

این لیست است که از افراد سرشناش فراماسونری پخش شده که می توان گفت بعضی از آن ها به صورت گمانه زنی و با استناد بر شواهد و نشانه ها بدست آماده است و گاهی به خواست خود این فرقه بر ملا شده است.

همان طور که گفتیم این لیست با توجه به وجود بیش از ۳ تا پنج میلیون فرد فراماسونر که قطعا در میان آن ها افراد معروف و با نفوذ زیادی حضور دارد، اصلا جامع و کامل نیست و فقط بخشی از ماسون های شناخته شده است.

زمین شترنج از نمادهای فراماسون

معنی فراماسونری در ایران

فراماسونری در ایران ابتدا با نام فراموشخانه در دوران قاجار شکل گرفت و مردانی از قدرت در آن عضو شدند. که اولین آن ها صاحب مقامی از دربار فتحعلی شاه به نام میرزا عسگرخان ارومی افشار بود، او سفیر فوق‌ العاده دربار ناپلئون بناپارت بود. او در سال ۱۸۰۸ در فرانسه به عضویت این فرقه درآمد.

دومین فراماسونر ایرانی میرزا ابوالحسن ‌خان ایلچی است که به مدت ۳۵ سال و در زمان فتحعلی شاه قاجار وزیر خارجه ایران بود. میرزا ابوالحسن‌ خان در سال ۱۸۱۰ در انگلستان به عضویت فراماسونری درآمد.

چهار هزار کتاب و هزاران مقاله در مورد فراماسونری وجود دارد که بیشترین این نوشته ها در دو جهت مختلف و کاملا افراطی قرار می گیرند. یا بی قید و شرط از فراماسونری دفاع می کنند یا آن ها را فرصت طلب و عامل انواع صدمات به جامعه می‌ دانند. در ایران فراماسونری تشکیلاتی اشرافی تر و مخفیانه‌ تر داشته و به همین منظور در ایران فراماسونری در مقایسه با غرب بسیار بیشتر هدف نظریه‌های تئوری توطئه بوده ‌است.

اولین انجمن نوین سیاسی اجتماعی ایران را شخصی به نام میرزا ملکم‌ خان ناظم‌ الدوله، را در سال ۱۲۷۵ قمری تشکیل داد و آن را فراموشخانه نامید. ریاست افتخاری انجمن با ناصرالدین ‌شاه بود و انجمن با اجازه شاه تأسیس شده بود و از قشرهای مختلفی به عضویت این فرقه در آمدند.

این انجمن به شرط اینکه مخالف مصالح شاه و مملکت نباشد در دوران میرزا آقاخان صدراعظم که از مدافعان فراماسونری بود تشکیل شد و در این دوران توانست رشد چشم گیری داشته باشد.

همه چیز در مورد فرقه فراماسونری

نمادهای فراماسونری چه هستند؟

ظاهرا اسرار فراماسون در پشت همه چیز، حتی برنامه ریزی در پایتخت کشورها قرار گرفته است. اعضای برادران ماسونی مرموز شامل سیاستمداران برجسته، بنیانگذاران و غول های تجارت هستند. در دوران مدرن، ماسون‌ها به اهدای میلیون‌ها دلار به امور خیریه معروف شدند.

  1. اما فراماسون ها چه کسانی هستند و چه سبک فکری را مطرح می کنند؟
  2. آیا واقعاً دست دادن مخفی فراماسون وجود دارد؟

در اینجا مواردی که ممکن است درباره فراماسون ها ندانید برای شما بیان شده است. نمادهای فراماسون آن چیزی نیست که شما فکر می کنید.

قطب نما و میدان

فراماسون ها مدت هاست با استفاده از نمادهای بصری برگرفته از ابزار سنگ تراشی ارتباط برقرار کرده اند. “چشم همه بینا” یا چشم مشیت، اگرچه توسط ماسون ها طراحی نشده است، اما توسط این گروه برای نشان دادن دانای مطلق خداوند استفاده شده است.

شناخته شده ترین نماد فراماسون، “میدان و قطب نما”، مربع سازنده را به تصویر می کشد که توسط یک قطب نما به هم وصل شده است. و حرف G در مرکز آن همچنان مورداختلاف بین نظریه پردازان است.

به عنوان مثال، برخی از کارشناسان مؤسسه فناوری ماساچوست معتقدند که G در مرکز نماد نشان دهنده هندسه است، یک میدان مهم برای اولین فراماسون ها، در حالی که برخی دیگر معتقدند که نشان دهنده خدا، “معمار بزرگ جهان” است. مربع و قطب نما همچنان نماد محبوبی در حلقه های ماسونی هستند.

کندوی زنبور عسل

یک نماد ماسونی کمتر شناخته شده دیگر وجود دارد که از طبیعت استخراج شده است: کندو. جیکوب می گوید: «ماسون ها در اصل مردان کارگری بودند که قرار بود به اندازه زنبورها مشغول باشند. و کندوی عسل نمادی از سخت کوشی لژ است.

یک دست دادن یا در واقع چند دست دادن فراماسونری وجود دارد.

فراماسون ها با دست دادن های مختلف به یکدیگر سلام می کنند، همه بر اساس رتبه فرد در سازمان. رووگر می‌گوید: «برای هر مدرک یک دست دادن وجود دارد: شاگرد، همکار و استاد، یعنی سه درجه اول و همچنین درجات بالاتر».

این نکته قابل ذکر است که “هر آیینی دست دادن های خاص و با آداب خود را دارد، بنابراین تنوع این دست دادن ها بسیار زیاد است و آن ها در مراسم ماسونی استفاده می شوند.

تمام فراماسونرها مرد هستند؟

طبق سنت گذشته و از اول بنیاد این فرقه، عضویت فراماسونرها تنها برای مردان آزاد بود. در «قانون اساسی ۱۷۲۳» این فرقه، که نوعی کتاب راهنمای سازمانی است که توسط جیمز اندرسون، تحت حمایت لژ بزرگ انگلستان نوشته شده بود. زنان و ملحدان به همراه افراد برده شده کنار گذاشته شدند.

اکنون، «ماسون‌ ها از همه اقشار جامعه می‌آیند، به شرطی که توانایی پرداخت اشتراک سالانه را داشته باشند». در حالی که زنان مجاز به پیوستن به یک سازمان وابسته به نام Order of the Eastern Star هستند، و برخی از لژها اعضای زن را به رسمیت می شناسند، “فراماسونری آنطور که ادعا می شود جهانی نیست.

زیرا در بسیاری از کشورها زنان و ملحدان هنوز مستثنی هستند”. همینطور در ایالات متحده و اروپا، می تواند شهر به شهر، اقامتگاه به اقامتگاه از نظر نوع قوانین و رفتار متفاوت باشد.

دلار و نماد فراماسون

همه چیز در مورد فرقه فراماسونری: رازهایی از فراماسونرها

۱- فراماسونرها در اکتشافات فضایی دست داشته اند.

نشانه ها حاکی از آن است که فراماسونرها برنامه‌‌ فتح جهان را دارند. ولی در اصل نشانه هایی حاکی از برنامه ریزی برای فتح ماه در دست این فرقه است.

یکی از فضانوردان برنامه آپولو به نام آلدرین به این که فراماسون هست اقرار کرده بود. پرچم‌های آئینی آن ها به ماه رفته و برگشته. به نظر می ‌رسد آلدرین مدعی تملک ماه برای فراماسونری شده است.

۲-نماد آن ها روی اسکناس دلار رازی کاملا عیان است.

دلار آمریکا را با دقت نگاه کنید، قطعا آن چشم کاملا باز بالای هرم را می بینید. این نماد یک نماد فراماسونری است، و عبارت لاتین پایین آن یک شعار فراماسونری، به معنی نظم جدید جهانی است.

نشانه ها حاکی از این است که تصمیم به گنجاندن این نماد فراماسونری روی دلار دستور بنجامین فرانکلین تنها فراماسونر در کمیته‌ی طراحی اسکناس بوده است، اما این انطباق تصادفی همچنان موضوعی شگفت‌انگیز باقی می‌ ماند.

۳-سیاست و امور مالی را در کشورهای مختلف تحت کنترل آن هاست.

فساد اداری فراماسونر‌ها کاملا مستند است، اما این امر اغلب پوشیده می‌ ماند. نیم میلیون فراماسونر‌ در انگلستان به شکل نامتناسبی در حوزه‌ های بانکداری، سیاست، و حکومت مشغول هستند. حتی بیمارستان‌ ها و دانشگاه‌ ها اغلب توسط فراماسونر‌ها اداره می‌ شوند.

همه چیز در مورد فرقه فراماسونری

۴-فراماسونرها خداناباوران را از جمع خود بیرون می گذارند.

اگر خداناباور هستید، یا به زبان عامه خدا را قبول ندارید، نمی توانید فراماسونر شوید. اولین شرط عضویت آن است که اعضای بالقوه باید به یک قدرت برتر، از هر نوعی، باور داشته باشند. آن ها مدعی هستند که اهمیتی نمی‌ دهند آن قدرت برتر چیست، اما شما باید خودتان تعریفی از آن داشته باشید. شما می‌ توانید درباره‌ آن دروغ بگویید، اما به نظر می‌ رسد که مذهب در میان آن ها یک اصل قابل افتخار است.

با این حال گروه های به طور سنتی طرد شده‌، مثل مردان گی در ماسونری جای داده می‌ شوند اما تا مادامی که به همان شیوه‌ اخلاقی اعضای دیگر گروه پایبند باشند. زنان از ورود به پرستشگاه منع می ‌شوند، اما در حال‌ حاضر در بعضی از گروه ها درباره‌ این امر بحث و گفت گو وجود دارد.

۵-چوبه دار در تشریفات مذهبی آن ها دیده می شود.

در مراسم پاگشایی این سنت برپاست و توسط فراماسونرها به عنوان مراسمی زیبا یاد می شود. سخت می ‌توان گفت که این به عنوان یک تهدید یا دعوت به حفظ سکوت به حساب می‌ آید یا فقط طبق ادعای آن‌ها نماد بند ناف است، اما در هر صورت، این کار برای تضمین لازم ‌الاجرا بودن یک تذکر امری به اندازه‌ کافی غیر عادی است.

نمادهایی از فراماسون

۶- از شیوها‌ی مرموز آن ها سبک دست دادن آن هاست.

هرچند بعضی از اعضا آن را از مردم پنهان می‌ کنند، اما فراماسونر‌ها حداقل یک شیوه‌ دست دادن ماسونی دارند. ظاهرا، حتی عباراتی وجود دارد که یک فراماسون می‌تواند هنگام مواجه با خطری بزرگ آن ها را ادا کند. که باعث می‌ شود اعضای دیگر به یاری او بشتابند.

گفته می‌شود که پایه‌ گذار مورمونیسم، جوزف اسمیت، چنین عبارتی را پیش از مرگش بیان کرده است.

۷-آن ها علیه یکدیگر شهادت صادقانه نمی دهند.

یکی از دستورات فراماسونری که به آن ها داده می شود این است که وقتی یک فراماسونر دیگر تحت محاکمه است نباید صادقانه در مورد او شهادت بدهند. چرا که حمایت نکردن از یکی از اعضا در میان آن ها گناه بزرگ و نابخشودنی است حتی اگر عهد شکنی محسوب شود.

۸- یکی دیگر از رسوم آن ها آواز خورشید است.

فراماسونرها معتقدند که شرق نماد حیات دوباره است. آن ها به هنگام طلوع خورشید سرود می خوانند و از گذر آن در پهنای آسمان شگفت زده می ‌شوند. منازل فراماسونری را در شرق و در غرب می‌ سازند، تا تلاش کنند قدرت خورشید را در راستای اهداف خود تحت فرمان خود در بیاورند.

فرقه فراماسونری

کلام آخر

در این مقاله تا حدودی با فرقه فراماسونری آشنا شدیم. اطلاعات در خصوص فراماسونری فقط بخشی از «همه چیز در مورد فرقه فراماسونری» و این جامع بزرگ و پیچیده است. قطعا مطالبی وجود دارد که فقط اعضای این گروه از آن ها اطلاع دارند.

این مطالب هم قطعا به خواست اعضا و سران این گروه منتشر شده است. این نشانه ها و اطلاعات نشان دهنده این است که این فرقه یکی از قدرت های برتر جهان است و در اداره دنیا دست دارد.

خیلی از افراد سر شناسی که در این مقاله از آن ها یاد شد، تاثیر به سزایی در تصمیمات و اتفاقات سرنوشت ساز دنیا داشته اند. به نظر شما:

  • چند درصد از اتفاقاتی که زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار می دهد را فراماسونر ها رهبری می کنند؟
  • به نظر شما وجود فرقه ها در دنیا اثر مثبتی در روند تصمیمات سازنده و پیشبرد اهداف مثبت دارد؟

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نویسنده: ساناز ارویش