in

راه های جلوگیری از نشخوار فکری – لیست ۱۰تایی

چگونه جلوی نشخوار ذهنی را بگیریم؟

تفکر کردن، امر اجتناب ناپذیر در جریان روزمرگی است. فکر کردن طبیعت انسان هاست. دونالد ترامپ طی یک سخنی عنوان کرد که تو به هرحال فکر میکنی حداقل درست فکر کن. اما این راحت نیست. گاهی یک فکر آنقدر وجودتان را فرا می گیرد که جلوگیری از نشخوار فکری تقریبا غیر ممکن می شود. ما اینجاییم که عوامل نشخوار فکری و چگونگی مقابله با آن را بیان کنیم تا یاد بگیریم این رویداد برای همه اتفاق می افتد.

اما نوع مقابله ما با آن متفاوت است. ما در این مسیر باید ذهن خود را به سمت نیکی های جهان ببریم. در جهانی که با غم آغشته است، زیبایی ها را همدم خود کنیم تا بتوانیم حداقل کمی راحت تر زندگی کنیم. اما راه های جلوگیری از نشخوار فکری چیست؟

رهایی از نشخوار فکری

نشخوار ذهنی یا فکری چیست؟

نشخوار فکری به معنی تفکر بیش از حد به یک موضوع واحد است. زمانی که یک اتفاق یا رویداد تلخ، زندگی ما را درگیر می کند. میزان حساسیت یک رویداد آنقدر بالاست که سلامت روان ما را به خظر می اندازد.

در این دوران فرد به طرز وسیع و گسترده ای خاطره ها و تجربیات تلخ را دائما با خود مرور می کند. روح آدمی در این زمان شکنجه می شود و احساسات شکننده آرام آرام در تمام قلب مان قدم می زنند و فرد هیچ کاری جز فکر کردن دوباره و دوباره انجام نمی دهد.

توجه داشته باشید افرادی که دچار این اختلال روانی می شوند، نه فقط اتفاقات بزرگ بلکه معمولی ترین اتفاقات، کوچک ترین حرف ها و کارهایی که کرده اند را در ذهن خود به یک غول تبدیل می کنند.

برای ملموس شدن این رویداد، برای شما چند مثال ساده می زنیم. برای مثال دختری در شبی مورد مزاحمت پشه قرار می گیرد و آن را می کشد. حال او خود را بدترین انسان روی زمین می داند یا فردی که موقع مکالمات روزمره سخنی را که نباید می گوید و حال به جای رو به جلو حرکت کردن، خودش را عذاب می دهد که چرا چنین کرده.

این مثال ها می تواند برای شما حکم تست نشخوار ذهنی را داشته باشد. آیا زمان هایی بوده که یک موضوع با هر میزان اهمیت شما را بیش از حد درگیر خودش بکند؟

دلایل بروز نشخوار فکری چیست؟

ورود این افکار تنش زا و همیشگی می تواند به دلایل مختلفی در ذهن ما باشد. به مواردی اشاره می کنیم تا اگر به آن دچار بودید، به درمان بپردازید.

۱- یکی از دلایل تفکرات ماست که احتمالا افرادی که دچار این بیماری می شوند، به این فکر می کنند که اگر دائما ذهن شان با موضوع پیش آمده کلنجار بروند، می توانند مشکل را با فکر کردن زیاد حل کنند. در صورتی که درمان نشخوار فکری در طب سنتی هم این گونه نیست که فرد خود را با فکر کردن هلاک کند.

افراد دیگری که باید به جلوگیری از نشخوار فکری بپردازند، کسانی هستند که در طی یک رویداد دچار ضربه روحی و جسمی می شوند، به طوری که کنار آمدن با این موضوع را با فکر کردن بیش از نیاز انجام می دهند.

استرس بیش از حد، فکر و خیال همراه خود می آورد و به هیچ وجه داروی نشخوار ذهنی شما نیست. بلکه با تشدید بیماری حال تان را بدتر می کند.

این اختلال در میان افراد کمال گرا رایج و شایع است. برای مثال این افراد برای شروع کاری که آرزویش را دارند یا در برنامه هایشان است زیادی فکر می کنند و دنبال شرایط ایده آل می گردند. در صورتی که چنین روزی وجود ندارد.

آدم هایی که در ارتباط با آدم ها قضاوت می کنند، به شدن در معرض این بیماری قرار دارند چرا که حرف ها و اتفاقات را زیادی در ذهن خود بزرگ می کنند.

راه های جلوگیری و درمان نشخوار ذهنی چیست؟

در این بخش به درمان نشخوار فکری می پردازیم. به امید اینکه یکی از این راه حل ها شما را از گرداب فکر و خیال به آن سوی جهان ببرد تا زیبایی ها را بیشتر از نکات منفی ببینید.

۱- انجام یک کار جدید

باید خودتان را با کاری سرگرم کنید تا به جای افکار آزاردهنده، شور و شوق انجام عمل منتخب هر روز شما را از خواب بیدار کند. برای مثال در کتاب تولستوی و مبل بنفش، نویسنده برای رها شدن از درد نبودن خواهرش، تصمیم می گیرد کتاب درمانی کند.

او به مدت یک سال، هر روز یک کتاب خواند. در این کتاب تنش نویسنده برای برگشتن به زندگی را می خوانید. شما هم می توانید با شناخت شخصیت و علاقه مندی های خود، یک کاری برای رهایی پیدا کنید که شما را سرگرم کند. برای مثال می توانید با رمان های معروف دنیا شروع کنید.

تولستوی و مبل بنفش

۲- نوشتن یک راه جلوگیری از نشخوار فکری

منظور ما از نوشتن، تایپ کردن نیست. سعی کنید تا جایی که می توانید لحظه ها، دلخوری ها، ناراحتی ها، ایده ها و آرزو هایتان را با خودکار بنویسید.

بوی کاغذ را حس کنید. نوشتن به شما کمک می کند که بزرگی مسئله به چشمتان کوچک بیاید و بی اهمیت بودن مسئله چاشنی نگرانی ها و افکار کشنده تان شود. این راهکار برای درمان نشخوار فکری شما می تواند بهترین باشد.

۳- دور کردن افکار منفی

حتی اگر بهترین شگرد ها را در هر روشی پیاده کنید، ابرهای خیال مثبت یا منفی همیشه در آسمان ذهنتان قدم می زنند. بنابراین ضمن پذیرفتن افکاری که همیشه با شما هستند، تلاش کنید از زاویه های مختلف یک موضوع را بررسی کنید و یک طرفه بار تمام اتفاق را به دوش نکشید.

این ذهن شماست که تصمیم می گیرد چطور فکر کند؟ عدد ۶ را اگر یک نفر از بالا نگاه کند ۹ می شود. یک راهی که برای جلوگیری از نشخوار فکری توصیه می کنیم، داشتن تعدادی لوبیا و یک کاسه است.

هر لحظه از روز که بیدار شدید، شروع کنید. هر زمان افکار به دنبال تان افتادند، یک لوبیا در کاسه بیندازید. ممکن است روز اول لوبیا هایتان تمام شوند اما به مراتب سعی کنید تعداد شان رفته رفته کمتر و کمتر شوند. شاید لوبیا داروی نشخوار ذهنی شما شد.

جلوگیری از نشخوار فکری

۴- به بدترین اتفاق ممکن فکر کنید

گاهی استرس ما را در چاه افکار رها می کنند و یکی از راه های ما برای برون رفت، فکر کردن به بدترین اتفاق ممکن است. مثلا اگر دائما فکر تان مشغول است که اگر ترکم کند چه؟ می توانید به انتهای این رخداد فکر کنید که یک انسان را برای همیشه از دستش می دهید.

این اتفاق در ابتدا دردناک است اما بعد خودتان را در نهایت خوشبختی و موفقیت تصور کنید که با گذر از اتفاق ها خودش را پیدا کرده و لبخند می زند.

۵- برای افکارتان وقت بگذارید

زندگی کوتاه تر از آن است که هر لحظه ی شما پر از فکر به تنها یک چیز باشد. بنابراین از صبح که بیدار شدید، خودتان را ملزم کنید کارهای مهمتان را انجام دهید و فکر و خیال را در زمان خاصی انجام دهید. مثلا شب ها هنگام نگاه به ستاره ها، در حالی که موزیک بی کلام پخش می شود.

۶- به هدیه خود فکر کنید

وقت جست و خیز در جهان فلسفه را در اینجا نداریم اما به قول یک فیلسوفی، جهان ما پر از تضاد ها است. محال است شما از یک اتفاق تنها درد و سختی دیده باشید.

همیشه در هر اتفاقی هرچند تلخ دنبال هدیه ی خود باشید، آن را بگیرید و آن جریان را برای همیشه رها کنید. مثلا اگر به اندازه ی خوبی های تان با شما رفتار نشد، هدیه ی شما قوی شدن در ارتباطات بعدی است.

یاد می گیرید به خاطر خودتان مهربان بمانید نه دیگران. پس اگر دوباره این جریان تکرار شد به اندازه ی بار اول عذاب نمی کشید و می گویید من به خاطر خودم خوبی کردم.

۷- شاد بودن از راه های درمان و جلوگیری از نشخوار فکری

درک اینکه چقدر فکر و خیال می تواند آزار دهنده باشد واضح است. سعی کنید برای جلوگیری از نشخوار فکری، از هر اتفاقی طنز بسازید.

مثلا یک اتوبوس با مسافرانی که یکدیگر را نمی شناختند، وسط جاده ای تاریک خراب شد. آدم های آنجا بدون غر زدن و فکر و خیال اینکه اگر از سرما بمیریم چه؟ شروع کردند به تعریف خاطره های خنده دار. فکر کنید کلی آدم با کلی قصه آنجا بود. آن شب قصه های خنده دار و شوخی های پر از خنده، افکار منفی را از ذهن همه فراری داد.

چگونه-می-توان-از-نشخوار-فکری-پیشگیری-کرد

۸- مسئله را حل کنید

افکارتان را پاک نکنید. بلکه در صدد حل مشکل برآیید. با خودتان خلوت کنید، ریشه ی مشکل را بیایید و در آیینه نجات دهنده ی خود را ببینید. هیچکس جز خودتان نمی تواند کمک تان کند. بد نیست تا از کتاب های خودشناسی در این زمینه استفاده کنید.

۹- مراجعه به یک متخصص

اگر دچار علائم نشخوار فکری هستید، شاید بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید. اما قبل از آن می توانید با یک تست ساده و فکر کردن به موارد زیر، ببینید که جقدر موضوع شما جدی است.

تست نشخوار فکری

احتمالا ذهنتان مشغول شد که به نشخوار فکری دچار هستید یا خیر؟ پیش از اینکه به درمان نشخوار فکری در طب سنتی و دیگر روش ها بپردازید، این بخش را بخوانید تا ببینید نشانه ها را دارید یا خیر.

توجه داشته باشید هر کدام از ما ممکن است این احساس ها را داشته باشیم؛ اما اگر در هریک از اینها بیش از حد افراط می کنید، باید به فکر درمان نشخوار فکری باشید.

  • از یک اتفاق درس خود را نمی گیرید و با آدم های دیگر و شرایط مختلف، اشتباهات خود را دوباره و دوباره انجام می دهید.
  • ای کاش های زیادی در ذهنتان هر لحظه پرسه می زنند که نشد که بشود، چرا نشد یا اگر اتفاق افتاده بود، الان کجا بودم.
  • ذهنتان با نگرانی عجین شده است و در هر اتفاق فقط موارد منفی را می بینید.
  • به چیزی که نباید خیلی فکر می کنید. در صورتی که روی موضوع هیچ کنترلی ندارید.
  • گفتار و رفتار کسی را نمی توانید فراموش بکنید و با هر بار مرور دوباره دچار رنج می شوید.
  • در لحظه کنونی حضور ندارید و فکرتان برای حال و آینده در نگرانی است. آن هم برای اتفاقاتی که شاید هیچوقت رخ ندهند.
  • دائما خودتان را به خاطر یک حرف یا یک اتفاق سرزنش می کنید.
  • در خوابیدن به مشکل برخورده اید.

مطلب مرتبط: بهترین گیاه برای خواب بهتر

این ها به نوبه ی خود یک تست نشخوار ذهنی برای شماست که اگر عوامل زیادی از آن را دارید، حتما برای جلوگیری از نشخوار فکری دست به کار شوید.

در صورتی که این افکار شما را به فکر خودآزاری و خودکشی انداخته، احساس تهی بودن می کنید یا فکر می کنید در زندگیتان بیش از حد تاثیر منفی می گذارد، حتما به پزشک مراجعه کنید. یا از متخصصان طرحواره درمانی کمک بگیرید.

سخن آخر

راه های جلوگیری از نشخوار فکری، پیش از اینکه مسئله ی بزرگی شود، چیزهای ساده ای هستند که بالاتر معرفی کردیم. بسیار افکارتان را در هر لحظه جدی بگیرید.

اگر نشخوار فکری در زندگی شما یک امر تکراری شود، به مرور دچار افسردگی، اضطراب، فوبیا، اسکیزوفرنی و دست کم حال بد می شوید. در آخر امیدواریم حتی اگر در افکارتان غرق هستید، در حال شنا در افکار خوشحال کننده و خوب باشید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: نازنین عباد