in

برای افزایش بهره وری در آموزش و پرورش چه کار باید کرد؟

شرایط افزایش بهره وری در آموزش و پرورش

همه چیز درباره: برای افزایش بهره وری در آموزش و پرورش چه کار باید کرد؟

برای افزایش بهره وری در آموزش و پرورش چه کار باید کرد؟

برچسب ها: بهره وری در آموزش و پرورش , سوال رییسی در روز اول مهر

این مطلب در بخش “مطالب روز” نوشته شده است و به “برای افزایش بهره وری در آموزش و پرورش چه کار باید کرد؟” می پردازد. آیا به دنبال اطلاعاتی درباره “بهره وری در آموزش و پرورش” یا “سوال رییسی در روز اول مهر” هستی؟ پس این مطلبو مطالعه کن و نظرتو در انتها برای ما بنویس.

در سوال روز ۱ مهر ریاست محترم جمهوری آقای ابراهیم رییسی برای سال جدید تحصیلی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ این بار سوال جدیدی مطرح شد، مبنی بر اینکه برای افزایشبهره وری در آموزش و پرورش چه کار باید کرد؟

در این مطلب همچون سال قبل به طور کامل به سوال پاسخ داده شده است.

ریاست محترم جمهوری در آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ سوالی مطرح کردند که نت نظر از همان ابتدا به آن پرداخت و سوال این بود که:

ایران قوی چه ویژگی هایی دارد؟

اما پاسخ به این سوال یا شاید بتوان گفت بهترین پاسخ به این سوال چیست؟ پیش از این باید به سوال پاسخ داد که

نتیجه افزایش بهره وری در آموزش و پرورش چیست؟

باید به این نکته واقف بود که افزایش بهره وری در آموزش و پرورش می تواند در کنار این که سبب افزایش کیفیت خدمات آموزش و پرورش شود، می تواند قیمت تمام شده این خدمات را کاهش دهد. در کنار آن به سرعت بازدهی سرمایه را نیز افزایش خواهد داد و ارتقای استانداردهای زندگی را برای مردم فراهم می کند. که اگر کمی عمیق تر به این موضوع نگاه کنیم می فهمیم که این دو از عوامل اصلی ایجاد ثروت ملی محسوب می‌شوند؛ بنابراین می‌ توان گفت که افزایش بهره وری به ویژه در آموزش و پرورش بهترین ابزار برای افزایش بهبود سطح زندگی مردم و ایجاد ثروت ملی است. از دیدگاه سیستمی با گسترش این تفکر در سطح منابع اقتصادی جامعه می‌توان نتیجه گرفت که افزایش بهره‌ وری در آموزش و پرورش موجب افزایش بهره وری ملی شده و آن نیز به بالارفتن قدرت خرید مردم، رونق اقتصادی، افزایش درآمد ملی، کاهش تورم و همچنین افزایش اشتغال در درازمدت منجر خواهد شد.

از جمله راهکارهای افزایش بهره وری در آموزش و پرورش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • درخواست از کارکنان برای انجام با کیفیت کارها.
 • برگزاری آموزش‌های اثربخش در تمام سطوح سازمان.
 • تدوین استراتژی مدیریت بهره وری فراگیر و عملیاتی سازی آن.
 • اولویت دادن به تحقیقات کاربردی درباره فرآیندهای شغلی و کاری.
 • ایجاد سازگاری میان مدیریت و نیروی کار در روش‌های بهبود بهره وری.
 • مدیر برای افزایش بهره وری باید از اهداف پراکنده و بدون برنامه ریزی اجتناب کنند.
 • برقراری ارتباط و همکاری اثربخش بین واحدها و قسمت‌های مختلف سازمان با بکارگیری فنون کار گروهی.
 • مدیر باید زمان بیشتری را برای برنامه ریزی، هدایت و کنترل فعالیت ها برای افزایش بهره وری صرف نماید.
 • ایجاد باور و همینطور اعتماد و اطمینان در میان کارکنان نسبت به استراتژی ها و برنامه‌های پیشنهادی در مسیر بهره وری.
 • مدیر باید کارکنان خود را از جزئیات کاری که در حال انجام آن هستند، مطلع نماید و آنان را در بهبود فرآیندها مشارکت و یاری دهد.
 • تعهد و حمایت مدیر ارشد از برنامه های عملیاتی بهبود و افزایش بهره وری و نه فقط اکتفا کردن به حمایت های زبانی و شعار دهی.
 • تشکیل کمیته عالی بهره وری متشکل از مدیران بخش های مختلف آموزش و پرورش و تیم‌های بهبود و بهره وری در کنار مشارکت فراگیر فرآیندگونه کلیه کارکنان آموزش و پرورش.
 • به‌ کارگیری مکانیزم‌های ارزیابی عملکرد سازمان، تدوین و جاری سازی شاخص‌های ارزیابی و سنجش عملکرد سازمان همسو با مدیریت بهره وری از قبیل اثربخشی، کارآیی، انعطاف پذیری و کیفیت زندگی کاری
 • اصلاح نظام مدیریت که در این راستا باید اهداف و ساختار سیستم با نگرش فرآیندی تنظیم شود و از گسترش بی رویه افقی و عمودی سازمان جلوگیری گردد؛ همچنین باید به درجه ادغام تمام سیستم‌های مستقل و تخصصی به سیستمی جامع و یکپارچه با نگرش فرآیندی، کیفیت داده‌ها و کیفیت فرآیند تغییر، توجه بسیار شده و بین مراحل حساس تغییر، ارتباط لازم ایجاد گردد.

کلام آخر:

موارد ذکر شده تعدادی از راهکارهای اولیه و در عین حال مهمترین موارد آن در پاسخ به سوال برای افزایش بهره وری در آموزش و پرروش چه کاری باید انجام داد هستند.

شما هم اگر راه کاری برای افزایش بهروه وری آموزش و پرورش می شناسید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


این سوال با کد ( ID=5118 ) از آی پی ۹۱٫۹۲٫۲۰۸٫۲۰۲ در ۰۲/۰۷/۱۴۰۱ ثبت شده است.

نت نظر بزرگترین سایت نظردهی و نظرسنجی در ایران. کافی است عبارت مورد نظر خودتو در قسمت جستجوی سایت نت نظر جستجو کنی و مطالب وابسته را مطالعه کنی.

آیا این مطلبو دوست داشتی؟ نظرتو راجب “برای افزایش بهره وری در آموزش و پرورش چه کار باید کرد؟” و یا هر سوالی درباره “بهره وری در آموزش و پرورش” و “سوال رییسی در روز اول مهر” در قسمت دیدگاه ها بنویس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسنده: نت نظر